Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Co to za głośniki? Kolumna PILOT ESL 200. Proszę o pomoc w identyfikacji.

szafazer 30 Mar 2021 20:15 561 12
    szafazer
    Level 10  
    Witam,
    Chciałbym poprosić Kolegów o pomoc w identyfikacji parametrów głośników znajdujących się w zamordowanych kolumnach. Po numerach udało mi się dokopać na niemieckim forum do wysokotonowego (10W), ale pozostałych nie mogę odszukać. Trafiłem na nie oczywiście lecz nie było nigdzie info odnośnie ich mocy. Chciałbym zamówić coś o podobnych parametrach i takiej samej mocy aby je tylko podmienić i nie zmieniac elementów na połączeniach przewodów.
    Kolumny będą podłączone do ONKYO TX-DS575.
    Proszę o pomoc ponieważ od dwóch dni siedzę i szukam i nic. Boli głowa i oczy.
    W załączniku przesyłam zdjęcia Co to za głośniki? Kolumna PILOT ESL 200. Proszę o pomoc w identyfikacji. Co to za głośniki? Kolumna PILOT ESL 200. Proszę o pomoc w identyfikacji. Co to za głośniki? Kolumna PILOT ESL 200. Proszę o pomoc w identyfikacji. Co to za głośniki? Kolumna PILOT ESL 200. Proszę o pomoc w identyfikacji. Co to za głośniki? Kolumna PILOT ESL 200. Proszę o pomoc w identyfikacji. Co to za głośniki? Kolumna PILOT ESL 200. Proszę o pomoc w identyfikacji. Co to za głośniki? Kolumna PILOT ESL 200. Proszę o pomoc w identyfikacji. Co to za głośniki? Kolumna PILOT ESL 200. Proszę o pomoc w identyfikacji.

Dodano po 4 [minuty]:

Co to za głośniki? Kolumna PILOT ESL 200. Proszę o pomoc w identyfikacji.
    Oto zdjęcie jednej z kolumn
    Pozdrawiam
    szafazer
    Level 10  
    Domyśliłem się ze to śmieciowe głośniki. Może jednak ktoś podpowie jakie niskotonowe zamówić aby podmienić w miejsce tych potarganych. Czy mam się trzymać jakiejś mocy? To ze 8Ohm to już wiem ale co z mocą? Kolumny oznaczone są jako 150W. Jestem zielony w temacie
    398216 Usunięty
    Level 43  
    szafazer wrote:
    Kolumny oznaczone są jako 150W.
    Ale mocy muzycznej. Czyli tak naprawdę dowolnej. Patrz na bardziedj wiarygodny parametr - moc sinus. A ta wynosi (podobno...) 90W.
    Masz obudowę, jakieś głośniki średniotonowe (też niewiadomego autoramentu i parametrów) namiastkę (!) zwrotnicy i tyle. Doprowadzenie tego do stanu, który można by uznać za kolumnę głośnikową to kupa obliczeń z trzema niewiadomymi... Może chociaż podaj pojemność NETTO obudowy, średnicę wewnętrzną i długość tunelu, średnicę otworu pod niskotonowy?
    szafazer
    Level 10  
    Dziękuję za zainteresowanie.
    Średnica otworu wycięcia na głośnik niskotonowy to 16cm, średnica między otworami na śrubki to 17cm,
    Długość tunelu basreflexu to 10cm.
    Wymiary wewnętrzne:
    Wysokość 73,5cm
    Szerokość19,5cm
    Głębokość 16,5cm.
    Rozumiem że daleka droga do kolumny głośnikowej...
    No więc, przykładowo, może jeśli kupię jakieś niskotonowe 8Ohm z rms poniżej 100, może 50W lub z jakąś „ogólną” podaną mocą w okolicach 100-150W i je wstawię w miejsce porwanych to zagrają? Nie uszkodzą wzmacniacza?
    Chce aby nie pierdziały przy oglądaniu filmów i słuchaniu muzyki. Widząc że do kolumn im daleko to chyba byłbym za tym aby kupić jakieś taniochy za 50zł/szt, albo i tańsze. Tak aby tylko nie pierdziały.
    Nie wiem czy nie strzelę gafy, ale zapytam. Czy ewentualnie mogę kupić sklejony zestaw naprawczy do Tonsila (nie wiem jeszcze który model by się nadawał o ile ma to sens oczywiście) z allergo za około 30zł?
    Może tak będzie lepiej, a prawdziwe głośniki kiedyś sobie kupię...
    Pozdrawiam

Dodano po 7 [minuty]:

Średnica tunelu to 4,5cm.
    Sprostuję że pisząc taniochy za ok 50zl/szt miałem na myśli głośniki „niskotonowe” a nie jakieś kolumienki... tylko jakoś nie widzę na allergo takich rozmiarów tylko 160mm rozstaw między śrubami a montażowe jakoś ok 140mm
    Pozdrawiam
    sunrise84
    Level 42  
    szafazer wrote:
    Sprostuję że pisząc taniochy za ok 50zl/szt miałem na myśli głośniki „niskotonowe” a nie jakieś kolumienki... tylko jakoś nie widzę na allergo takich rozmiarów tylko 160mm rozstaw między śrubami a montażowe jakoś ok 140mm
    Pozdrawiam

Za te pieniądze przeznaczone na reanimację tych kolumn, dobieranie głośników pod te pudła, kupisz inne sprawne kolumny które posiadają głośniki i wyliczoną pod nie obudowę.

Dodano po 5 [minuty]:

szafazer wrote:
    nie wiem jeszcze który model by się nadawał o ile ma to sens oczywiście)

Nie ma sensu wogóle.

To jeszcze inaczej.
    Impedancja głośnika nisko tonowego to 8ohm o ile dobrze ze zdjęć widać?
    Jeżeli reszta głośników jest sprawna i jakoś działa, to pozostaje poszukać głośnika nisko tonowego pasującego najbardziej do otworu a idąc tropem pytań @398216 Usunięty , poszukać podobnych kolumn |Tonsil-a i podpatrzeć jaki tam siedzi niskotonowiec.
    Chodzi i podobną objętość pudła aby dobrać głośnik nisko tonowy z Tonsil-a.
    398216 Usunięty
    Level 43  
    szafazer wrote:
    Rozumiem że daleka droga do kolumny głośnikowej...
    Bardzo... I trudno nie zgodzić się z Kolegą sunrise84, że reanimacja (doprowadzenie tych kolumn do jako takiego stanu) jest "uciążliwa" nie tylko ze względów finansowych.
    szafazer wrote:
    Czy ewentualnie mogę kupić sklejony zestaw naprawczy do Tonsila
    Nie. Na 90% nie będzie to dobre (a na pewno nie idealne) rozwiązanie - głośnik (jak już to po wielokroć pisałem) to zestaw części składowych dobranych do siebie w ściśle określony sposób i zamiana nawet najdrobniejszej części składowej może (i najczęściej tak jest) zmienić drastycznie parametry całości.
    sunrise84 wrote:
    poszukać podobnych kolumn |Tonsil-a i podpatrzeć jaki tam siedzi niskotonowiec.
    Podobnych objętością obudowy i strojeniem. A to wymaga obliczeń... I właśnie to są te niezwiązane z kosztami "uciążliwości".
    Zawsze obudowa jest obliczana do głośnika niskotonowego, do niego z kolei dobiera się pasujący głośnik średnio i wysokotonowy. Do nich wszystkich - uwzględniając parametry wszystkich głośników - dobiera się częstotliwości cięcia zwrotnicy a te z kolei są korygowane w czasie pomiarów po złożeniu prototypu...
    Innymi słowy - żeby ta kolumna zagrała wystarczy zaślepić dziurę innym głośnikiem niskotonowym. Ale żeby zagrało to chociaż w miarę poprawnie - długa (i wyboista) droga Cię czeka.
    cefaloid
    Level 33  
    398216 Usunięty wrote:
    Podobnych objętością obudowy i strojeniem. A to wymaga obliczeń... I właśnie to są te niezwiązane z kosztami "uciążliwości".
    Zawsze obudowa jest obliczana do głośnika niskotonowego, do niego z kolei dobiera się pasujący głośnik średnio i wysokotonowy. Do nich wszystkich - uwzględniając parametry wszystkich głośników - dobiera się częstotliwości cięcia zwrotnicy a te z kolei są korygowane w czasie pomiarów po złożeniu prototypu...
    Innymi słowy - żeby ta kolumna zagrała wystarczy zaślepić dziurę innym głośnikiem niskotonowym. Ale żeby zagrało to chociaż w miarę poprawnie - długa (i wyboista) droga Cię czeka.

I dokładnie tak powinno się robić w świecie idealnym...

ALE

Sądzisz że dyskutowane tu kolumny ktokolwiek kiedykolwiek pomierzył? Policzył rezystory wg deklarowanych efektywności kolumn i tyle. A to i tak dobrze bo np w takich Tonsil Zeus ktoś połączył głośniki o efektywności 89 i 104 dB bez żadnych tłumików i po prostu to bezczelnie sprzedał bo na SYCZĄCE I CYKAJĄCE DONOŚNIE soprany zawsze jest klient :)

Dlatego przy tak 'śmieciowych' kolumnach ja bym proponował
    398216 Usunięty wrote:
    zaślepić dziurę innym głośnikiem niskotonowym
    i tyle. Np jakimiś tanimi 8 omowymi z 'alledrogo'. Ew można wymienić zawieszenie na byle jakie od tonsila jeśli pasuje. Zmienią się im parametry ale cóż z tego? To nie są markowe kolumny i na oryginalnych głośnikach zapewne również nie grały poprawnie więc po co się spinać. A za nie wydane teraz niepotrzebnie pieniądza autor
    szafazer wrote:
    prawdziwe głośniki kiedyś sobie kupi

Jak będzie dudniało to zatka się bass reflex i nawrzuca do środka gąbki ;)
    szafazer
    Level 10  
    Dziękuję Kolegom za zainteresowanie i odpowiedzi. Poszukam czegoś „niepotarganego” w miejsce niskotonowych. Tylko mało jest głośników w tym rozmiarze.
    Pozdrawiam
    DjMapet
    Level 43  
    szafazer wrote:
    Tylko mało jest głośników w tym rozmiarze.

Trudno będzie znaleźć głośniki w tym rozmiarze, bo z tego co podałeś wynika że są w tych kolumnach głośniki 7" (ok 18 cm) a to bardzo nietypowy rozmiar. Typowy rozmiar to 6,5" (ok 16 cm), oraz 8" (ok 20 cm) i w tym rozmiarze nie będzie problemu z kupnem głośnika, tyle że w pierwszym przypadku otwór montażowy jest nieco za duży a w drugim zajdzie potrzeba powiększenia otworu montażowego w kolumnie.
    Otworami na śruby się nie przejmuj, bo nie zawsze się zdarza taki sam ich rozstaw, nawet przy tej samej średnicy głośnikach różnych producentów.
    Teraz tylko musisz rozważyć, czy masz ochotę i czas na powiększanie otworów, by dało się w nie zamontować głośniki o typowym rozmiarze 8". :-)

Pozdrawiam.
    398216 Usunięty
    Level 43  
    cefaloid wrote:
    Sądzisz że dyskutowane tu kolumny ktokolwiek kiedykolwiek pomierzył?
    Oczywiście, że nie. Przecież to widać nawet. Dlatego też napisałem ostatnie zdanie poprzedniego postu. Chciałem by Autor miał chociaż przybliżony obraz poprawnej konstrukcji kolumny głośnikowej - co w tym konkretnym wypadku (zagospodarowanie istniejących obudów i części głośników) jest po prostu bez sensu.
    Poza zaszpuntowaniem otworu innym głośnikiem niskotonowym proponowałbym co najwyżej wymienić kondensatory bipolarne na jakiekolwiek foliowe o takiej samej pojemności i co najmniej takim napięciu. Uniknie się w ten sposób ewentualnych kłopotów w najbliższej przyszłości... ;)
    _eddie_
    Level 33  
    Wpakować coś pokroju stx (z parametrami). Zwrotnice dedykowane od producenta (stx), strojenie budy samemu. Objętość zmniejszyć np styropianem, tunel BR wiadomo. Tanim kosztem można zrobić coś co jakoś może zagra choć czy gra warta świeczki to już inna para kaloszy patrząc na to z czego i jak są zrobione te obudowy.