Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
LegrandLegrand
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Dopasowanie elementów solarnych.

01 Apr 2021 10:27 1155 31
  • Level 3  
    Zapotrzebowanie dzienne 2-3 kWh
    chcę zastosować konkretnie wybrane następujące elementy i proszę o ocenę dopasowania ich parametrów technicznych oraz sposobu podłączenia :

- 2 x panel monokrystaliczny Longi Solar 440W LR4-72HPH-440M
    łączę szeregowo,

- regulator Epever 2210AN,

- 2 x akumulator Duracell Leisure DL100 12V 100Ah
    łączę szeregowo,

- przetwornica czysty sinus 2000W/ szczytowa 4000W
    [Szkolenie 22.06.2021, g.9.00] Zabezpieczenia Internetu Rzeczy (IoT) programowe i sprzętowe. Zarejestruj się za darmo
  • LegrandLegrand
  • Level 31  
    880W/24V = 36A po wyjsciu z regulatora MPPT.

2 krotnie za slaby regulator
    Napiecie wejsciowe przekroczone ( max 75V ) a ty masz pawie 100V .
  • Level 3  
    Kwazor wrote:

2 krotnie za slaby regulator

Da się zmodyfikować podłączenie aby zadziałało?
  • LegrandLegrand
  • Level 3  
    Kwazor wrote:
    Tak usunać 1 panel.

Ok, usuwam jeden panel.
    Zastanawiam się jeszcze nad zmianą:
    - czy nie dać akumulatorów tego samego rodzaju , ale 2x 12 V 115 Ah połączonych szeregowo?
    - czy zmienić regulator na 2206AN 20A ?
  • Level 20  
    Ale Ty już masz te rzeczy czy tylko takie rozważasz? Zrób rachunek sumienie, czy nie powinieneś zrobić krok wstecz i napisać, co funkcjonalnie chcesz osiągnąć i dopytać o wielkość instalacji/pojemność akumulatorów, które są Ci potrzebne. A dopiero potem łączyć jakieś komponenty. Ten panel jest na maksa ni w pięć ni w dziewięć jak na parametry większości regulatorów.

Raz, że 400Wp nie ma szans zaspokoić zapotrzebowania sięgającego 3kWh, bo w najlepsze dni wygenerujesz ok. 2500Kwh (a co tu mówić o jakimś zmagazynowaniu na dni pochmurne), a dwa, że z akumulatorów o pojemności 24V/100Ah do wybrania będzie pewnie realnie maks 2,2kWh i to przy założeniu, że rozładowujesz je do zera i będziesz za najpóźniej rok wymieniał. Ja mam pojemność akumulatorów 200Ah/12V i ponieważ chce, żeby pożyły, w wyjątkowych sytuacjach rozładowuję je poniżej 40% (czyli do wyjęcia mam realnie 1400Wh).
  • Level 3  
    waranzkomodom wrote:
    Ale Ty już masz te rzeczy czy tylko takie rozważasz?

Jeszcze nie mam, dopiero rozważam.
    Liczyłem już wielokrotnie i potrzebuję około 2.5 kWh na dobę, to tak z zapasem.
  • Level 20  
    Jeśli chcesz mieć to 2,5kWh dostępne dzień w dzień od kwietnia do września, to potrzebujesz akumulatorów o pojemności 1250-1500Ah (12v) i ze 2kWp mocy paneli. No może 1,5kWp.
  • Level 3  
    waranzkomodom wrote:
    Jeśli chcesz mieć to 2,5kWh dostępne dzień w dzień od kwietnia do września, to potrzebujesz akumulatorów o pojemności 1250-1500Ah (12v) i ze 2kWp mocy paneli. No może 1,5kWp.

Długie weekendy + dwa razy po 7 dni /rok
  • Level 20  
    Kurde, to na działce masz 2,5kWh na dobę? Przede wszystkim skupiłbym się na obcięciu tego zużycia poprzez urealnienie potrzeb (zapomnienie o czajnikach elektrycznych, suszarkach do włosów, tosterach czy co tam pozwala tak podbić zużycie, elektrycznych kosiarkach) i ew. wymianę sprzętów bardzo przestarzałych. Jeśli rzeczywiście będzie 2,5kWh, to moim zdaniem powinieneś szukać raczej agregatu niż fotowoltaiki. Mała fotowoltaika na działce ma sens - bo jest samoobsługowa, w przeciwieństwie do agregatu - jak masz małe zużycie, np. światło, ładowanie laptopa, telefon i może jakaś lodówka w miarę oszczędna. Ale przy takim zużyciu, jakie sygnalizujesz, i tylko okazjonalnym korzystaniu, agregat będzie nieporównywalnie tańszą opcją.

Pomyśl o tym tak. Jesteś na 7 dniowym wyjeździe. Masz instalację 800Wp. Przyjeżdżasz pierwszego dnia jest piękny dzień, o 18 masz pełen akumulator. Ale o tej godzinie z paneli idzie już mało co, więc zaczynasz już konsumpcję tego co w akumulatorze. Załóżmy, że zużyjesz 1/3 tego 2,5kWh. Czyli potrzebowałeś z akumulatorów wziąć 800Wh. Potem drugi dzień jest byle jaki, panele pracują na 10% - wybrałeś 2.5kWh, naładowałeś 800Wh. Czyli już masz na minusie z akumulatorów 2,5kWh. Trzeci dzień jest burzowy i całość lecisz z akumulatora. Razem wybrałeś 5kWh. Potem może być już do końca pięknie, ale żeby Ci tego 3 dnia nie zabrakło energii na oglądanie filmu w łóżku musiałbyś mieć akumulatory o pojemności 500Ah, zakładając, że je zajeżdżasz (co skoro będziesz ich używał tylko od czasu do czasu nie jest ekonomicznie dramatem, choć jest mało ekologiczne). Zakładając, że dbasz o te akumulatory - 800-900Ah. Akumulator ołowiowy żyje najdłużej, jeśli się go nie rozładowuje głębiej niż 50%. Jego żywotność skraca się drastycznie, jeśli bierzez z niego więcej niż 70% pojemności. Pamiętaj też o tym, że pojemność akumulatora podaje się dla prądu rozładowania 0,05C. Czyli jeśli z akumulatora 400Ah nie bierzesz na raz więcej niż 20A. Jeśli na przetwornicy będą hulały urządzenia, które dadzą prąd rzędu 0,4C - czyli np. przy 400Ah 80A, funkcjonalnie okaże się, że masz do dyspozycji tylko 80% pojemności akumulatora (a wciąż musisz w nim zostawić odpowiednio dużo, żeby się od razu nie zepsuł, przynajmniej to 30%).

Jeśli jesteś w stanie zbić konsumpcję do 1kWh, maks 1,5kWh to proponowałbym Ci akumulatory 400Ah, paneli na 800-900Wp (mogą być takie jak pokazałeś albo 3 po 300 - w obu wypadkach połączyć równolegle) i Tracer 3210An.
  • Level 3  
    waranzkomodom wrote:
    Jeśli jesteś w stanie zbić konsumpcję do 1kWh, maks 1,5kWh to proponowałbym Ci akumulatory 400Ah, paneli na 800-900Wp (mogą być takie jak pokazałeś albo 3 po 300 - w obu wypadkach połączyć równolegle) i Tracer 3210An.

Z czego zasilasz lodówkę ? Wychodzi na to, że u mnie sama lodówka zużyje 1kWh
    Chyba będzie jednak agregat, ale podpowiedz mi skąd oświetlenie w czasie gdy agregat będzie wyłączony ?
    Planuję tak:
    agregat 5kW ( hydrofor + kosiarka + lodówka + wiertarka + nie wszystko na raz oczywiście) i tak 10-12h pracy
    wkłady w lodówce oddające zimno w czasie postoju agregatu
    akumulator 100Ah doładowywany prostownikiem podczas pracy agregatu
    oświetlenie 12V z akumulatora , powiedzmy trzy małe żarówki /trzy godziny, bez tv
    Popraw jak coś źle planuję
  • Level 20  
    Hej,

mnie dobrze brzmi Twój pomysł agregat dla dużych odbiorników (pompa, kosiarka, wiertatka), które się włącza na chwilę, ale za to w miarę rzadko, + akumulator dla odbiorników, które mają mały pobór i bez sensu dla nich odpalać agregat o dużej mocy.

Co do lodówki, to myślę, że tu jest duża przestrzeń do oszczędności energii, jeśli zdecydujesz się na inną. Mała lodówka klasyczna 230V (taka ok. 100l) z klasy A+ potrafi brać, ze stratami i autokonsumpcją przetwornicy ok. 450Wh na dobę. A lodówka turystyczna na ogniwach peltiera (zazwyczaj w zależności od modelu ma w środku temperaturę niższą o 15, 18 czy 20 stopni od otoczenia, w którym stoi) o pojemności 30l (ja dla mnie, można się w takiej pomieścić na działce), potrafi brać 200Wh. Kosztuje 200zł. Wtedy mogłaby pozostać na akumulatorze, jako coś, co chodzi stale.

U mnie instalacja 425Wp + 200Ah/12V już od marca aż do września pozwala bez perturbacji dobowo na takie zużycie:
    - Lodóweczka 12V (policzmy 250 Wh)
    - Ładowanie 2 telefonów z gniazdka zapalniczki (40Wh)
    - 2 żarówki 6w, nie zawsze palą się na raz, ale policzmy sumarycznie 8h pracy (50Wh)
    - Praca głośniczka bluetooth ładowanego przez usb z gniadka zapalniczki (10Wh)
    - Praca laptopa na oszczędnych ustawieniach - ładowanie dedykowanym zasilaczem do gniazdka zapalniczki (6hx15Wh=90Wh)
    - Zblendowanie blenderem 600W koktajlu/jakieś pasty do chleba (100Wh) - Może nawet mniej, bo trwa to 2-3 minut.
    - Zapuszczenie soku w wyciskarce wolnoobrotowej przez przetwornicę (80Wh)

Biorąc jako zapotrzebowanie minimum światło, telefony, laptopa na 4h, lodówkę, głośnik - nie przekraczam 400Wh. Więc tak mniej więcej wieczór + 3 kolejne dni jestem w stanie uciągnąć nawet bez głębokiego rozładowania akumulatora i nawet, jeśli produkcja jest zerowa. W praktyce zazwyczaj nawet w pochmurne dni panele pracują na 10%, więc co najmniej na jeden dodatkowy dzień, a raczej trochę więcej, wyciągnę mimo chmur. Kolejny jestem w stanie dorzucić za cenę rozładowania akumulatora trochę głębiej niż to zazwyczaj robię. Czyli 6 dni mogę przeczekać. Ale takie momenty próby zdarzają mi się dopiero od października, latem w zasadzie zawsze co najmniej raz na 4 dni mam akumulator prawie pełen. Dlatego mogę sobie pozwalać na blender czy wyciskarkę. Pilnuję tylko, żeby używać raczej w ciągu słonecznego dnia (wtedy hulaj dusza, można nawet masło orzechowe trzasnąć, bo w taki dzień zazwyczaj akumulator i tak jest zmaksowany i regulator wysyła do niego jakiś minimalny prąd rzędu 30W, a reszta idzie w ciepło) lub kiedy wiem z prognozy, że w następnych dniach będzie słonecznie.

Pompę na upartego mógłbym jeszcze spróbować dodać i zapełniać w słoneczny dzień jakiś większy zbiornik. Ale elektronarzędzia to już raczej w zamian za blender/sokowirówkę - od czasu do czasu. Kosiarka raczej bez szans.
  • Level 3  
    A wodę do mycia skąd bierzesz ?
    Ile potrzeba mocy rozruchowej do takiego zestawu hydroforowego 1100W, zastanawiam się czy nie przesadziłem z agregatem. 5kW będzie ze 3,5 tyś kosztował. Ktoś mi mówił, że silnik 1100W przy rozruchu potrzebuje 3500W.
  • Level 20  
    Ja mam studnię abisynkę i nachrzaniam ręcznie raz a porządnie beczkę 250l, co trwa 50 minut;) a potem wciągam na drzewo prysznic turystyczny, myję naczynia w misce etc. Na dwie osoby to starcza na luzie na 5 dni. No jak podlewam warzywa, to na 3. Też prawdę mówiąc, kiedy miałem tylko panel 200W, zamiast lodówki miałem wkopaną taką ceramiczną rurę w ziemię na głębokość 1,2m. i spuszczałem na dół rzeczy w wiadrze zamykanym. Spełnia swoją rolę, ale nie każdy ma gotowość na takie spartańskie wybory.

Rzeczywiście z prądami rozruchowymi pomp jest kłopot. Prąd rozruchowy wynosi od 3 do 5 razy tyle, ile prąd znamionowy (o który precyzyjnie można dopytać producenta pompy). Wymaga to solidnego przewymiarowania agregatu i niestety 5kw brzmi jak sensowny wybór (no ale to samo byłoby związane z przetwornicą). Może w sklepie z takimi hydroforami doradzą wielkość, ale nie wiem, czy będą chcieli coś powiedzieć, bo co innego markowy agregat 5kw, a co innego tani chiński.

Jeszcze co do tego rozwiązania z akumulatorem, to żeby było bardziej samoobsługowe, możesz kupić używany panel 100-150W, o napięciu pracy (Vmpp) 18-20V i regulator PWM 20A, co będzie kosztowało pewnie łącznie 2-3 stówki. Wtedy nie będziesz musiał kombinować z prostownikiem, tylko będzie sobie chodziło w tle. Światło i telefon całe lato będzie na luzie, a w słoneczne dni spokojnie doładujesz jeszcze baterię komputera czy jakiś inny sprzęt, który można z gniazdka zapalniczki. Myślę, że światło + telefon + coś dodatkowego w słonecznie dni, to i akumulator 80Ah pociągnie.
  • Level 3  
    Robię podobnie do twojego rozwiązania z modyfikacją:

potrzebuję z paneli około 450Wh/dobę ( lodóweczka + ładowanie + żarówki)
    i tu będę prosił o pomoc w doborze : panele jakie ? , regulator zwykły jaki ? + akumulator jaka pojemność ?

Dodatkowo agregat do zestawu hydroforowego (250W silniczek+ 24l zbiornik) oraz do kosiarki 1000W + elektronarzędzia+ co tam jeszcze będzie używane krótko, a dużo prądu potrzeba.

Czy kosiarka 1000W również prąd rozruchowy ma 3-5 razy większy ?
    Mogę kupić słabszy agregat z racji małego silnika pompy , ale które firmy nie są z Chin ? Czy KRUZER będzie ok ?
  • Level 20  
    Zależy jaki silnik w kosiarce. Z tego co wiem, do komutatorowych wystarczy mniejsze przewymiarowanie agregatu.

Co do zestawu. To taki sugerowałby coś takiego jak u mnie - ok. 400W paneli, 200Ah akumulator i regulator na 30A/40A. Co do regulatora, to trochę zależy od napięcia pracy paneli. Ja znajdziesz coś, co pracuje z napięciem ok 18V i połączysz to równolegle, to możesz dać trochę większą moc paneli i dać regulator PWM. Jeśli napięcie pracy będzie wyższe, to regulator mppt
  • Level 3  
    Tak chcę zrobić i proszę o ocenę :

2X 120W panel mono
    Napięcie otwartego obwodu (Voc)21.6V
    Napięcie maksymalne/szczytowe (Vmp)18V
    Prąd zwarcia (Isc) 7,72A
    Maksymalny/prąd szczytowy (Imp)6.67A
    Zakres temperatury-40 ℃ do + 80 ℃

regulator
    Napięcie akumulatora 12V/24V
    AutoCharge current20A
    Rozładowania current20A
    Maksymalne wejście słoneczne <50v napięcie ładowania13.7V
    Rozładowania zatrzymać10.7V
    Rozładowania reconnect12.6V
    USB output5V/2A
    Zużycie własne <15 maoperation
    Temperatura-20 ~ + 60 ℃

akumulator AGM
    2x100Ah
    dlatego AGM bo w innym temacie polecono mi takie rozwiązanie (bezobsługowe i akumulatory pozostawione na mrozie + mają zasilać kamerkę + chawira nie wyleci w powietrze przy ewentualnym zwarciu )
  • Level 20  
    Myślę, że nawet to 240W powinno być ok - ale przy regulatorze mppt, który wyciśnie z tego maksa. Choć tak jak gdzieś pisałem, sugeruję trochę więcej. Ale na działkę, na sporadyczne wykorzystanie i ryzyko kradzieży nie kupowałbym nowych paneli. Używane można kupić naprawdę tanio.

Natomiast co do regulatora to trudno powiedzieć bez znajomości model. Jeśli to PWM to przy takich parametrach paneli jest ok (i nawet ma to pewnie sens finansowo), ale wtedy sugerowałbym jednak wersję 30A i 300-360W paneli, bo tutaj będzie więcej strat między prądem, który mogą dać panele, a tym co trafi do regulatora. Jeśli mppt to też ok (ale jeśli kosztuje mniej niż 200zł, to prawie na pewno masz do czynienia z PWM).
  • Level 3  
    Zamówiłem tak :
    panel 1szt 330w risen energy
    Max. napięcie w punkcie MPP: 31,20 V
    Max. prąd w punkcie MPP: 7,92 A
    +
    tracer 3210an
    +
    2x aku 12V 100Ah AGM
    +
    falownik czysta sinusoida 1000W/2000W
    +
    mam maleństwo lodówkowe , ale 230V, wielkości mikrofali, przez falownik podłączę
    +
    kamera z ruterem zasilana z solarów do zdalnej ochrony
    +
    agregat 3200w/2800w daewoo do zasilania hydroforu 250W silnik i do kosiarki , do większej lodówki z napojami , a w zamrażalniku wkłady aby potem oddawały zimno , bo agregat będzie chodził tylko na czas kąpieli, podlewania, pracy z elektronarzędziami jakieś 2-3 godziny
    +
    takie ustrojstwo solarne do podgrzewania wody, ze zbiornikiem na ciepłą wodę, no i prysznic turystyczny na drzewie,
    uff, to tyle, może być ?
  • Level 3  
    Z jakim gwintem masz żarówki ?
    Jaki przewód i łączniki do tego ?
  • Level 20  
    Ja mam żarówki z gwintem e27. Żarówki DC z tym gwintem są rzadkie, ale do dostania w necie. Dzięki temu można użyć standardowych oprawek dostępnych w każdym sklepie czy podłączyć jakąś ładniejszą lampę.

Do ładowania komputera, telefonu mam podwójne gniazda zapalniczkowe rozmieszczone po chacie. Przewód do światła może być o najmniejszym przekroju, ale jeśli będziesz do jakiegoś gniazdka chciał podłączyć np. 2 laptopy na raz, to tu przewód powinien być grubszy i w niewielkiej odległości od akumulatora. Możesz sobie skorzystać z jakiegoś kalkulatora spadku napięcia, żeby to dobrać. W sieci nie brakuje takich prostych kalkulatorów. I komputery i światło idą u mnie z wyjścia load regulatora. W przypadku tego regulatora obciążenie do 20A powinno być ok z wyjścia load.

Przy lodówce z przetwornicy pamiętaj, że przetwornica ma własne zużycie i jakieś straty na konwersji, więc jeśli będzie działała całą dobę, to pewnie podbije zużycie ze 150Wh na dobę.
  • Level 3  
    To ja żarówki wybieram takie same.
    Gniazda zapalniczkowe, ale jak podłączyć ładowane przedmioty , są takie kable gotowe ?
    A kable z oczkami do podłączenia akumulatorów , one się jakoś nazywają ?
    No i jeszcze kable od panelu do falownika jak się nazywają, bo od panelu mają tylko 120 cm ?
  • Level 20  
    Żeby ładować cokolwiek, co ma microusb/usb-c potrzebujesz po prostu kupić "ładowarkę samochodową", którą się wpina do tego gniazda. Do laptopa też szukasz "zasilacza samochodowego".
    Kable do akumulatora to konektory oczkowe. Jeśli nie masz odpowiedniej praski, warto poszukać opcji kupienia przewodu wraz z zaciśnieciem konektorów. Znajdziesz je w sklepach z przetwornicami i na allegro.

Kable solarne. 4mm2 wystarczy.
  • Level 11  
    Żeby zaoszczędzić energii zużytej przez lodówkę można przetwornicę załączać dodatkowym termostatem. Mam tak zrobione w aucie i potrafi to zaoszczędzić sporo prądu. Lodówka 77 litrów działa całkiem dobrze i nie drenuje akumulatora :P
  • Level 3  
    cebek wrote:
    Żeby zaoszczędzić energii zużytej przez lodówkę można przetwornicę załączać dodatkowym termostatem.

Jak to termostat i którą temperaturę kontroluje ?
  • Level 3  
    waranzkomodom wrote:
    Kable do akumulatora to konektory oczkowe. Jeśli nie masz odpowiedniej praski, warto poszukać opcji kupienia przewodu wraz z zaciśnieciem konektorów. Znajdziesz je w sklepach z przetwornicami i na allegro.
    Kable solarne. 4mm2 wystarczy.

Dwa akumulatory AGM 12v/100Ah mam połączyć równolegle ?
    Jaki przekrój kabla mam zastosować do tego połączenia ?
    Jaki przekrój kabla do połączenia regulatora i akumulatorów ?
  • Level 18  
    Nie ma co oszczędzać zawsze może coś przybyć. Wszędzie daj 10mm2 i ok.
  • Level 9  
    Dzięki wielkie za rade. ale akurat mam dostęp do praski :)
  • Level 3  
    Maverick73 wrote:
    Nie ma co oszczędzać zawsze może coś przybyć. Wszędzie daj 10mm2 i ok.

Można zastosować "PRZEWÓD MASOWY KABEL MASY 20CM 16mm2 M8 FI8 " ? To chyba nie przeszkadza , że te są do masy?