Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Nawinięcie transformatora toroidalnego

Chcezrobicschemat 01 Apr 2021 14:54 636 9
  • #1
    Chcezrobicschemat
    Level 5  
    Witam jako że udało mi się nabyć rdzeń transformatora toroidalnego po transferze separacyjnym 230V na 230v 2500VA chce nawinąć transformator na podane parametry techniczne.1 problem to niesty podczas wcześniejszej pracy uzwojenie pierwotne zrobiło wrzery , zwarcie do rdzenia na 3/4 mm w dwóch miejscach .Czy można to przeszlifować w tych miejsach i to wystarczy czy trzeba później pomalować farbą izolacyjna lub zostawić tak jak jest bez szlifowania . 2 sprawa która mnie zastanawia to wzór na przekrój drutu nawojowego miedzianego ,wyczytałem że pierwiastek prądu razy 0,7 jest prawidłowy z tego obliczyłem średnice drutu. 3 Czy moje obliczenia ilości zwojów są prawidłowe ? 4 Ma znaczenie w którym kierunku nawija się uzwojenia pierwotne /wtórne / na napięcia symetryczne?.Proszę o zweryfikowanie obliczeń gdyż nie chce kupić drutu który nie jest odpowiedni.transformator będzie służył do końcówki mocy.

    Dane techniczne rdzenia
    h=7cm
    D= 19cm
    D=9cm
    Rdzeń =35cm2
    Okno rdzenia 64cm2
    Indukcja szczytowa 1,6T
    P= 2500VA

    Ilość zwojów uzwojen obliczelem z wzoru :
    Toroidy to rdzenie zwijane, czyli szczytowa indukcja 1.6T. Przy takiej indukcji minimalna ilość zwojów na wolt to 28/S
    Czyli 28/35= 0,8 zwoja na 1v.
    Nw czy daje się tu jakis zapas ? Dodatkowe zwoje ? .


    Parametry transformatora który chce nawinąć
    Napięcie pierwotne 230v 10A , przekrój drutu 2,2mm 184 zwoje
    Napięcie (uzwojenie wtórne) symetryczne 2x 60V(2x 600VA)2x12,5A , przekrój drutu 2,5mm - 48 zwojów -jedno uzwojenie .
    Napięcie (uzwojenie wtórne) symetryczne 2x 40V (2x 300VA )2x7,5A, przekrój drutu 1,9mm -32 zwoje jedno uzwojenie .
    Napięcie (uzwojenie wtórne) symetryczne 2x 15V (2x 26VA)2x 1,7A przekrój drutu 0,9mm -12 zwóji jedno uzwojenie.
  • #2
    78db78
    Level 42  
    Ja zawsze daję korektę uzwojeń pierwotne -5%, a wtórne +5%. Sprawdź czy ta ilość uzwojenia się zmieści w oknie trafa przyjąłeś bezpieczną wartość gęstości prądu 2.5A/mm2, jeśli nie wejdzie zwiększ do 3-4A/mm2.
  • #3
    aksakal
    Tube devices specialist
    Pobierz z Internetu program do obliczenia transformatorów

    Dodano po 3 [minuty]:

    Nawinięcie transformatora toroidalnego Nawinięcie transformatora toroidalnego
  • Helpful post
    #4
    398216 Usunięty
    Level 43  
    Chcezrobicschemat wrote:
    uzwojenie pierwotne zrobiło wrzery , zwarcie do rdzenia na 3/4 mm w dwóch miejscach .Czy można to przeszlifować w tych miejsach i to wystarczy czy trzeba później pomalować farbą izolacyjna lub zostawić tak jak jest bez szlifowania .
    Można prosić jaśniej? Chcesz powiedzieć, że masz zamiar szlifować uzwojenie pierwotne???
    A tak w ogóle - masz transformator o znanej mocy i z nawiniętym uzwojeniem pierwotnym. Możesz chyba zmierzyć średnicę drutu uzwojenia pierwotnego i mając moc transformatora obliczyć przyjętą przez producenta gęstość prądu na mm2 przekroju drutu?
    Możesz też odwinąć pierwotne (lub wtórne ) licząc zwoje - będziesz mieć już ilość zwoi/na 1V napięcia... Co jeszcze potrzeba? Chyba tylko kartkę i długopis do obliczenia wszystkiego co potrzebujesz.
    Chcezrobicschemat wrote:
    Ma znaczenie w którym kierunku nawija się uzwojenia pierwotne /wtórne / na napięcia symetryczne?.
    Napięcie sympatryczne - jeśli już to na wtórnym. Uzwojenie takie nazywamy również czasem uzwojeniem z odczepem na środku. Jak sama nazwa wskazuje odczep - czyli nawijamy, robimy odczep i nawijamy dalej drugie tyle zwoi w tym samym kierunku. Kierunek nawoju uzwojenia pierwotnego vs. uzwojenia wtórnego nie ma znaczenia. w tym wypadku.
  • #5
    Chcezrobicschemat
    Level 5  
    Mówię o przeszlifowaniu rdzenia .Nie posiadam żadnego uzwojenia ale wszystkie obliczenia podane .
  • #6
    Chcezrobicschemat
    Level 5  
    Uzwojenie pierwotne gotowe działa.Posiada 219 zw 2,2mm .pobór prądu 0,06A po włączeniu do prądu bez uzwojenia wtórnego.Nawinołem prowizoryczne wtòrne i mam ponad 1V na 1 zw .Z 10 zwojów mam 11V napięcia.Wytłumaczy mi ktoś jak nawinąć uzwojenie wtórne symetryczne ?Proszę o rady. Mogę jednocześnie dwa uzwojenia nawijać takie same takim samym drutem by powstało symetryczne ?
  • #7
    aksakal
    Tube devices specialist
    Aby uzwojenie wtórne było idealnie symetryczne, uzwojenie musi być wykonane podwójnym drutem, po czym początek jednej połowy uzwojenia musi być połączony z końcem drugiej połowy i będzie to odczep ze środka.
  • Helpful post
    #9
    jarek_lnx
    Level 43  
    Chcezrobicschemat wrote:
    zwarcie do rdzenia na 3/4 mm w dwóch miejscach .Czy można to przeszlifować w tych miejsach i to wystarczy czy trzeba później pomalować farbą izolacyjna lub zostawić tak jak jest bez szlifowania .
    Rdzeń jest zwiniętą izolowaną taśmą, ważne żeby nie utworzył się zwarty zwój przez który mógł by popłynąć prąd, bezmyślne szlifowanie rdzenia przynajmniej na powierzchni oznaczonej jako B tam gdzie zwoje blachy się stykają jest ryzykowne, A i C możesz szlifować
    Nawinięcie transformatora toroidalnego
    Oczywiście przed pierwszym uzwojeniem, na rdzeniu musi się znaleźć izolacja.
  • #10
    Chcezrobicschemat
    Level 5  
    Przeszlifowałem rdzeń (oczywiście nie szlifierka )na zaznaczonej powierzchni rdzenia A i B . Odkurzyłem odkurzaczem oraz polakierwalem, później ceratka izolacyjna i znów lakier brak oznak nieprawidłowości .Dziękuję za wytłumaczenie jak nawinąć uzwojenie symetrycznie . Praktycznie już mam gotowe uzwojenie pierwotne.Zostało nawijać uzwojenia wtórne Symetryczne.Z 1 zwoja mam 1,1V .Uzwojenie pobiera prąd 0,06A bez uzwojenia wtórnego.Moim zdaniem to prawidłowe wartości .Kilka zdjęć z mojej pracy .

    Nawinięcie transformatora toroidalnego Nawinięcie transformatora toroidalnego Nawinięcie transformatora toroidalnego Nawinięcie transformatora toroidalnego