Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Rozbity kineskop telewizora a części

atlantum 01 Apr 2021 17:43 864 14
Wago
 • #1
  atlantum
  Level 10  
  Czy pozyskanie elementów elektronicznych z telewizora z rozbitym kineskopem będzie bezpieczne? Mam tu na myśli radatory, końcówka mocy, tranzystory itp.
  Czy lepiej dać sobie spokój?
 • Wago
 • Helpful post
  #2
  Pedros050
  Level 43  
  atlantum wrote:
  Czy lepiej dać sobie spokój?

  Oddać do utylizacji.
 • Wago
 • Helpful post
  #3
  damian1115
  Level 35  
  Zawsze coś możesz z niego wydobyć, przed utylizacją.
  Przecież prawie wszyscy, Ty chyba też " Pedros050 " zaczynając przygodę z elektroniką w ten właśnie sposób pozyskiwałeś tak cenne wówczas dla nas podzespoły. Każdy z nich był na wagę złota, oczywiście dla nas.
 • #4
  Pedros050
  Level 43  
  @damian1115 W latach 80/ 90 to tak.
 • Helpful post
  #5
  Wojtek M
  Level 37  
  atlantum wrote:
  Czy pozyskanie elementów elektronicznych z telewizora z rozbitym kineskopem będzie bezpieczne?
  Tak, będzie bezpieczne, trzeba tylko uważać, żeby nie skaleczyć się o rozbite szkło kineskopu.
 • Helpful post
  #6
  damian1115
  Level 35  
  Ja jeszcze do dzisiaj mam sporo podzespołów pozyskanych w ten sposób, muzeum można by otworzyć, a każdego szkoda wyrzucić. Może się przyda.
 • Helpful post
  #7
  aksakal
  Tube devices specialist
  Collego, damian1115! Zgodnie z prawem podłości, jeśli coś wyrzucisz, za dzień lub dwa będziesz pilnie tego szukać! Sprawdzone przez doświadczenie nie jednego pokolenia miłośników elektroniki.
 • Helpful post
  #8
  398216 Usunięty
  Level 43  
  atlantum wrote:
  Czy pozyskanie elementów elektronicznych z telewizora z rozbitym kineskopem będzie bezpieczne? Mam tu na myśli radatory, końcówka mocy, tranzystory itp.
  W czym ma być niby niebezpieczeństwo?
  Pedros050 wrote:
  Oddać do utylizacji.
  Można - wszystko poza tym co się nie da odzyskać...
  Pedros050 wrote:
  W latach 80/ 90 to tak.
  Polemizowałbym... Wiele elementów nie starzeje się, a wiele dziś jest nie do dostania. Ponadto w starych TV kineskopowych (zwłaszcza stereo zachodnich marek) były całkiem nieźle brzmiące głośniki. Osobiście z Kolegą, który miał zadanie zminimalizować "zapasy magazynowe" w serwisie (pozyskiwaliśmy z takich TV co poniektóre SPRAWNE części) rozbieraliśmy takich odbiorników całe mnóstwo. Mnie przypadł zapas głośników SONY (prostokątny kosz 8 omów 10(!) W rzeczywistej mocy), część z nich miała nawet dedykowane obudowy BR (oryginalnie mocowane wewnątrz obudowy telewizora) - świetnie się nadawały do wstępnego testowania sprzętów po naprawie. Z dwóch innych (tym razem okrągłych 15W) zrobiłem sobie kolumienki do komputera. Gadają zdecydowanie lepiej od większości fabrycznych tego typu.
  aksakal wrote:
  ollego, damian1115! Zgodnie z prawem podłości, jeśli coś wyrzucisz, za dzień lub dwa będziesz pilnie tego szukać!
  Święta prawda... :)
 • #9
  atlantum
  Level 10  
  398216 Usunięty wrote:
  398216 Usunięty wrote:
  W czym ma być niby niebezpieczeństwo?

  Miałem tu na myśli luminofor z rozbitego kineskopu, który uwolniony mógł osiąść na podzespołach itp.
 • Helpful post
  #10
  398216 Usunięty
  Level 43  
  Powiem tak; Może gdybyś się kąpał w tym luminoforze mogłoby to być szkodliwe. Ale mowa o JEDNYM kineskopie a jak znam życie to ilość luminoforu jaka się z niego wydostała jest tak niewielka... :)
  Wiesz... KILKA monitorów kineskopowych naprawiałem - gdzie naprawa polegała na wymianie rozbitego kineskopu i wstawienie nowego. Żyję.
 • Helpful post
  #11
  aksakal
  Tube devices specialist
  Rzeczywiście, pierwsza świecąca w ciemności farba została wykonana na bazie soli radioaktywnego Radu. A w zegarkach, urządzeniach, różnych pamiątkach rodzinnych, które pozostały nam po dziadkach i świeciły w ciemności, to właśnie ona została użyta!Później pojawiły się świecące farby na bazie fosforu, świeciły bardzo ładnie i jasno w ciemności, ale były również niebezpieczne dla zdrowia.

  Nowoczesne farby są wykonane na bazie kryształów luminoforów (są to specjalne kryształy, które mogą gromadzić światło, a następnie stopniowo je oddawać). Pomimo efektu fosforyzującego farby te nie mają nic wspólnego z fosforem. Nie są toksyczne, nie są radioaktywne.Są całkowicie bezpieczne dla ludzi, zwierząt i roślin! To, co widzimy na ekranie telewizora, to blask luminoforu.Czerwony luminofor to tlenek itru z europem, zielony to siarczek cynku i kadmu, niebieski to siarczek cynku ze srebrem.Katoda zawiera tlenek baru, wapnia i strontu.Getter służy do pochłaniania pozostałego gazu podczas pompowania powietrza podczas produkcji kineskopu.Może składać się z tantalu, tytanu, baru i innych metali.Szkło kineskopowe jest domieszkowane ołowiem, aby promieniowanie rentgenowskie nie wychodziło na zewnątrz.Na zewnętrznej powierzchni kineskopu znajduje się czarna powłoka,jest to warstwa grafitu-aquadag.Zapobiega emitowaniu elektronów z luminoforu .To właśnie ta powłoka grafitowa stanowi największe zagrożenie, ponieważ przy niskiej jakości klejeniu proszek grafitowy łatwo oddziela się od szkła i często powoduje zwarcia na PCB. Wdychanie proszku grafitowego jest szczególnie niebezpieczne. Z wszystkich elementów niebezpiecznych kineskopu , co zawiera ołów, on najlżej wydziela się z szkła pod działaniem zewnętrznych czynników -zwłaszcza wilgotnośći.Ale wątpię, żeby ktoś wpadł na pomysł lizania kineskopu językiem Pozostałe niektóre elementy kineskopu stanowią zagrożenie dla zdrowia tylko wtedy, gdy zostaną podgrzane do temperatury zbliżonej do początku parowania. Tak więc wykorzystanie elementów telewizora z uszkodzonym kineskopem nie stanowi praktycznie żadnego zagrożenia dla zdrowia. Tym bardziej sensowne jest stosowanie takich elementów , ponieważ elementy te przechodzą kontrolę techniczną pod kątem zgodności z parametrami , czego nie można powiedzieć o elementach, które trafiają do sprzedaży. Producent nie użyje chińskiej podróbki, dbając o swoją reputację.
 • Helpful post
  #12
  damian1115
  Level 35  
  aksakal
  Bardzo ładnie to opisałeś, myślę że w ten sposób rozwiałeś wszelkie wątpliwości co do powtórnego stosowania podzespołów ze starego, rozbitego telewizora. Dając im drugie życie, po przez powtórne ich zastosowanie. W ten sposób mniej elektro śmieci będzie poddanych utylizacji, co nie wątpliwie przyczyni się do ochrony środowiska.
 • Helpful post
  #13
  żarówka rtęciowa
  Level 37  
  Witam

  Większym zagrożeniem może być rozbity starszej generacji telewizor LCD (teraz i takie trafiają na śmietnik, a nawet gdzie popadnie) ze względu na świetlówki zawierające rtęć.

  atlantum wrote:
  Mam tu na myśli radiatory, końcówka mocy, tranzystory itp.


  Zależy jeszcze jaki odbiornik, bo generalnie elementy mocy są wysokonapięciowe.
 • Helpful post
  #14
  13K44bOLAF
  Level 14  
  Ponad 40 lat korzystam z części wyjętych z TV/RADIO/KOMP. wyrzuconych na śmietnik. Ok 99 procent jest sprawnych :!: Mam 69 i żyję :!: :!: :!: :!: :!: :!:
 • #15
  atlantum
  Level 10  
  Dzięki wszystkim za pomoc, będę wylutowywał potrzebne elementy. Zamykam temat.