Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Słuchawki Tonsil SD-505m - jak podłączyć mikrofon, jakie napięcie zasilania

maraska123 02 Apr 2021 12:27 411 7
    maraska123
    Level 9  
    Chcę podłączyć słuchawki SD-505m z mikrofonem do komputera.

Znalazłem taki schemat połączeń mikrofonu:

I niespodzianka. Zgodnie ze specyfikacją DIN jak tutaj:

w moich jest:
    2. - masa
    5. - zasilanie
    3. - sygnał

Niby nie problem przepiąć ale czy ktoś wie czemu jest inaczej? (nie było grzebane)

Z kolei tutaj napisali, że przetwornik jest elektretowy i jest pokazana wysoka skuteczność co by to potwierdzało:
    https://www.oldradio.pl/karta.php?numer=1505

Jak elektretowy to nie musi mieć napięcia polaryzacji.
    Ale producent takowe przewidział.

Więc pytania do doświadczonych osób:
    1. Czemu producent przewidział napięcie polaryzacji?
    2. Może ktoś wie jakie powinno być to napięcie, jeżeli już (jaki zakres)?
    3. Jak to będzie grało podpięte do kompa bez stosowania napięcia polaryzacji?

Pozdrawiam
    thereminator
    Conditionally unlocked
    maraska123 wrote:

I niespodzianka. Zgodnie ze specyfikacją DIN jak tutaj:

Nie ma żadnej niespodzianki, a to nie jest specyfikacja DIN tylko opis wyprowadzeń klawiatury komputerowej AT z wtykiem DIN (złącze DIN stosowano w PC-tach jako klawiaturowe do mniej więcej połowy lat 90, kiedy zostało zastąpione złączem PS2). Po prostu w pewnym momencie zaistniała potrzeba zastosowania wielostykowego złącza do klawiatury i zamiast opracowywać nowy standard zaadaptowano do tego celu powszechnie dostępne na rynku złącza audio - było to tańsze rozwiązanie niż opracowanie i wdrożenie nowego typu złącza. Nie ma to nic wspólnego z oryginalną specyfikacją DIN poza fizycznie/mechanicznie identycznym złączem.

Co do mikrofonu - potraktuj go jak popularną trzykońcówkową kapsułkę i przylutuj do przewodu mini jack TRS (czyli typowego małego jacka "stereo") sygnał do "czubka", zasilanie do środkowego styku ("pierścienia") i masę do zewnetrznego.

Z tym, że nie wiem, czy dostępne w komputerowym złączu mikrofonowym 5V będzie wystarczające do polaryzacji tego mikrofonu.
    maraska123
    Level 9  
    Nie ma żadnej niespodzianki, a to nie jest specyfikacja DIN tylko opis wyprowadzeń klawiatury komputerowej AT z wtykiem DIN (złącze DIN stosowano w PC-tach jako klawiaturowe do mniej więcej połowy lat 90, kiedy zostało zastąpione złączem PS2). Po prostu w pewnym momencie zaistniała potrzeba zastosowania wielostykowego złącza do klawiatury i zamiast opracowywać nowy standard zaadaptowano do tego celu powszechnie dostępne na rynku złącza audio - było to tańsze rozwiązanie niż opracowanie i wdrożenie nowego typu złącza. Nie ma to nic wspólnego z oryginalną specyfikacją DIN poza fizycznie/mechanicznie identycznym złączem.[/quote]

Pewnie tak, tylko po co przy okazji pozmieniali numerację pinów?
    Nie zmienia to faktu, że u mnie podłączenia są inaczej niż na schemacie producenta.

Właśnie doczytałem, że na gnieździe mikrofonu w kompie jest zasilanie mikrofonu. Więc nie mam pytań.
    Chyba, że nie zawsze jest, to może niech się ktoś mądrzejszy wypowie
    thereminator
    Conditionally unlocked
    maraska123 wrote:

Co cię to obchodzi, skoro to nie jest złącze audio?
    maraska123
    Level 9  
    thereminator wrote:
    maraska123 wrote:

Co cię to obchodzi, skoro to nie jest złącze audio?

Bo mikrofon też ma działać :)
    thereminator
    Conditionally unlocked
    A jak będziesz reperował samochód osobowy, to też się będziesz zastanawiał dlaczego w ciężarówce inaczej się zmienia biegi?

Na oryginalnym rysunku od zestawu słuchawkowego jest oczywisty błąd.

Złącze DIN 545 ma następującą kolejność końcówek:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Z%C5%82%C4%85cze_DIN
    maraska123
    Level 9  
    Pytałem o to z ciekawości, która została zaspokojona.

Najważniejsza konkluzja, która może komuś się przyda jest taka, że te słuchawki można wraz z mikrofonem podłączyć do komputera stosując tylko przejściówki i wszystko będzie działać.

Inaczej będzie z bardzo podobnymi SD-504m które mają mikrofon pojemnościowy.
    Jego czułość (a raczej skuteczność) jest około 10x mniejsza. Żeby mikrofon działał, potrzebny będzie więc przedwzmacniacz dający dodatkowo napięcie polaryzacji.
    Nie wiem jaki jest zakres tego napięcia. Chyba nie musi być 48V.
    Może ktoś wie...
    thereminator
    Conditionally unlocked
    Jakieś 20 lat temu złożyłem w obudowie po MDU27 mikrofon z wkładką pozyskaną ze złomowanego RM Wilga. Działał przy 9V polaryzacji.