Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

NeuroStimDuino - płytka Arduino do neurostymulacji

ghost666 02 Apr 2021 17:43 537 0
 • NeuroStimDuino - płytka Arduino do neurostymulacji
  NeuroStimDuino od Neuralaxy to otwarty moduł Arduino, która umożliwia studentom, badaczom i hobbystom łatwe i tanie badanie wpływu neurostymulacji na skurcze mięśni.

  Ale czym dokładnie jest neurostymulacja? Działa poprzez przykładanie krótkich impulsów elektrycznych na powierzchnię skóry w celu stymulacji nerwów i mięśni znajdujących się pod jej powierzchnią. Neurostymulacja ma szereg zastosowań, w tym terapię zwaną terapią funkcjonalnej stymulacji elektrycznej (FES), która pomaga przywrócić ruchomość w sparaliżowanych mięśniach kończyn u ofiar udaru mózgu i osób, które doznały urazów rdzenia kręgowego. Prowadzone są badania mające na celu lepsze zrozumienie, w jaki sposób można ją wykorzystać do redukcji bólu i sensorycznej informacji zwrotnej.

  Specyfikacje sprzętowe NeuroStimDuino:

  * Mikrokontroler - 16-bitowy mikrokontroler Microchip dsPIC33F (40 MIPS) z pamięcią Flash o pojemności 256 KB
  * Dwa niezależne gniazda wyjściowe 2 mm na kartę o następujących parametrach:
  * Regulowany zakres prądu wyjściowego - ±25 mA, rozdzielczość 250 µA/krok;
  * Regulowany zakres częstotliwości stymulacji - od 1 Hz do 100 Hz, szerokość impulsu 0 - 2 ms;
  * Maksymalne napięcie - ±72 V;
  * Wiele kart można układać w stosy maksymalnie do 256 kanałów.
  * ADC - 12-bitowy przetwornik cyfrowo-analogowy lub zewnętrzny przetwornik cyfrowo-analogowy do pomiaru prądu wyjściowego.
  * USB - nieobsadzony port micro USB, który może być używany do sterowania NeuroStimDuino z komputera PC przez port szeregowy
  * Różne - Wbudowane optoizolatory oddzielają sekcje cyfrowe i analogowe, diody LED wskazujące, kiedy stymulacja jest uruchomioa, funkcje bezpieczeństwa (bezpiecznik, wyłącznik awaryjny itp.)
  * Interfejs hosta - I²C z programowalnym 7-bitowym adresem.
  * Zasilanie - bateria 9 V podłączona do wejścia DC lub przez zewnętrzne wejście 5 V na VIN. Zalecane są 2 akumulatory Li-Ion (18650s) połączone szeregowo
  * Kompatybilny z płytami Arduino Due i MEGA

  NeuroStimDuino - płytka Arduino do neurostymulacji


  Płytka generuje dwufazowe, prostokątne i stałoprądowe impulsy stymulacyjne z programowalną częstotliwością, szerokością impulsu i amplitudą. Dołączony zestaw akcesoriów zawiera cztery okrągłe 1,25-calowe i cztery 2-calowe, kwadratowe hydrożelowe elektrody, parę przewodów doprowadzających i parę kabli, aby rozpocząć pracę z neurostymulatorem od razu po wyjęciu systemu z pudełka. Podczas gdy pojedynczy kanał wyjściowy w NeuroStimDuino może skurczyć małe mięśnie, dostarczany prąd do 25 mA jest niewystarczający dla większych. W takiej sytuacji dwa kanały wyjściowe NeuroStimDuino powinny być połączone równolegle.

  Schematy w programie EAGLE i pliki projektu PCB można znaleźć w repozytorium na Github. Dostępna jest również wersja demonstracyjna, ale w momencie pisania zawiera ona tylko film demonstracyjny i nie ma w niej żadnego kodu. Należy zauważyć, że moduł nie jest zatwierdzona przez FDA i powinna być używana tylko do badań lub ewaluacji - nie jest to produkt medyczny.

  NeuroStimDuino - płytka Arduino do neurostymulacji


  NeuroStimDuino dla Arduino została niedawno zaprezentowano na portalu Crowd Supply w ramach akcji z celem finansowania w wysokości 6000 dolarów. Za płytkę wraz z kablami autorzy chcą zapłaty w wysokości 250 dolarów, podczas gdy zestaw akcesoriów to kolejne 40 dolarów. Wysyłka jest bezpłatna w USA i kosztuje 12 dolarów do reszty świata. Dostawy mają zostać rozpoczęte pod koniec lipca tego roku.  Źródło: https://www.cnx-software.com/2021/04/02/neurostimduino-arduino-shield-allows-you-to-experiment-with-neurostimulation/

  Cool! Ranking DIY
  Do you have a problem with Arduino? Ask question. Visit our forum Arduino.
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 10322 posts with rating 8606, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.
 • TestoTesto