Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Panele w 3 płaszczyznach optymalizacja

digg_er 16 Jan 2022 23:32 6834 113
Texa Poland
    skrw
    Level 5  
    Witam, czy podłączając CCA podpinałeś Modbus? Należy to zrobić czy można bez? Mam 4 TIGO i nic a nic nie optymalizują.
  • Texa Poland
    specek
    Level 15  
    Też mam Tigo, przereklamowane niesłychanie, u mnie też nic nie dają, mam też innej firmy, tak samo nic nei dają. Teraz już wiem że było pieniążki wpakować w dodatkowe panele.
    krawietz
    Level 16  
    Po czym wnosisz, że nic nie dają? Porównywałeś pracę instalacji bez optymalizatorów?

Krawietz
    specek
    Level 15  
    @krawietz tak porównywałem, mam zacienione 2 panele z rana, przed założeniem i po jest tak samo. Tigo z tego co wiem ( i ich reklam) można założyć również tylko na problematyczne panele, tj, nie trzeba na wszystkie w instalacji. Tak też zrobiłem i teraz wiem, że lepiej było wydać na 2 dodatkowe panele.
    skrw
    Level 5  
    Ja uważam również, że nic nie dają same TIGO. Ale czytam w różnych miejscach, że CCA jednak pomaga. Także chciałbym się dowiedzieć czy faktycznie TAP i CCA pomaga i czy Modbus musi być podpięty.
  • Texa Poland
    krawietz
    Level 16  
    Ja mam instalacje wschód zachód... po 9 paneli na stronę bez zacienienia... ale... rozważam dołożenie... w teorii mógłbym dać 1 panel więcej ale akurat jest tam cień od niewielkiego komina, ale tylko przez chwilę - niestety w okolicy południa. Zastanawiałem się właśnie nad założeniem 1 optymalizatora tylko do tego panela po to aby w okolicy południa nie wyłączał mi czasem reszty...

Krawiec
    ignac80
    Level 19  
    Zacienienie jednego panela nie wyłącza reszty tylko ten jeden lub jego część.
    specek
    Level 15  
    @ignac80 ale wpływa na prąd DC w całym układzie i to jak radzą sobie z nim inwertery. Jest cos tekiego jeszcze jak interwał śledzenia / skanowania mptt w inwertrach, ten interwał różni się u producentów i ma wpływ na śledzenie np. cienia na panelach.
    Parametr może ten być wyłączony lub interwał być długi, co skutuje tym, że przy zacienieniu instalacja pracuje z mocą najsłabszego ogniwa.
    Diody bypass nic nie dają, bo aby wymusić ich działanie to falownik musiałby najpierw spróbowac obciążyć string.
    U mnie tigo nie pomogły, dziele się tylko moim przypadkiem.
    skrw
    Level 5  
    digg_er wrote:
    tk066 wrote:
    Hej ja też mam tigo na wszystkich 12 panelach i mówisz że jak założyłeś cctigo to dopiero wszystko działało bo mi się wydaje że moje też działają na razie tak sobie

tak potwierdzam, optymalizacja odetkała się dopiero po zainstalowaniu Tigo CCA / TAP.

Kiedyś na stronie Tigo znalazłem takie coś, że ich optymalizatory "uczą się". Podejrzewam, że jest to określenie nieco na wyrost, ale pewnie chodzi o to, że jest jakiś algorytm który musi załapać aby optmalizacja działa prawidłowo. Może być tak, że ta optymalizacja się odetka za jakiś czas, a CCA pewnie ma swoje algorytmy które załątwiają to od ręki - CCA ma komunikację dwukierunkową, zna układ paneli w stringach i na bierząco monitoruje ich parametry pracy względem siebie (co akurat jest istotne, bo przecież w optymalizacji chodzi o to aby kolejny panel w stringu nie dławił pracy poprzedniego).

To takie moje spostrzeżenia :). U mnie od paru miesięcy działa to jak trzeba.

Modbus też podpinałeś do Sofara?
    ignac80
    Level 19  
    specek wrote:
    @ignac80 ale wpływa na prąd DC w całym układzie i to jak radzą sobie z nim inwertery. Jest cos tekiego jeszcze jak interwał śledzenia / skanowania mptt w inwertrach, ten interwał różni się u producentów i ma wpływ na śledzenie np. cienia na panelach.
    Parametr może ten być wyłączony lub interwał być długi, co skutuje tym, że przy zacienieniu instalacja pracuje z mocą najsłabszego ogniwa.
    Diody bypass nic nie dają, bo aby wymusić ich działanie to falownik musiałby najpierw spróbowac obciążyć string.

Przecież prąd się nie zmienia tylko napięcie. A skąd ma " głupi " falownik wiedzieć, że wszedł cień na jeden lub część panela a nie wzrosła temperatura paneli ? Przecież w obydwu przypadkach spadło napięcie.
    Kiedyś nawet jak miałem zaspę na panelach i topiąc się stopniowo je odsłaniała to można było wtedy na falowniku obserwować jak stopniowo napięcie wzrastało a prąd był nie zmięnny.
    skrw
    Level 5  
    ignac80 wrote:
    specek wrote:

Przecież prąd się nie zmienia tylko napięcie. A skąd ma " głupi " falownik wiedzieć, że wszedł cień na jeden lub część panela a nie wzrosła temperatura paneli ? Przecież w obydwu przypadkach spadło napięcie.
    Kiedyś nawet jak miałem zaspę na panelach i topiąc się stopniowo je odsłaniała to można było wtedy na falowniku obserwować jak stopniowo napięcie wzrastało a prąd był nie zmięnny.

Ciekawe bo u mnie też prąd spada gdy jest cień. Napięcie idzie w górę lub się nie zmienia. Jest różnica czy cały panel jest w cieniu czy tylko delikatnie zacieniony. Wtedy prąd i napięcie zachowuje się inaczej.
    ignac80
    Level 19  
    Może nie masz diód w panelach. Z ciekawości jak będzie słońce nakryję jeden panel i zobaczę jak to wpłynie na parametry.
    specek
    Level 15  
    tak czy inaczej tigo powinno tu pomóc. Myślę że każdy przypadek jest trochę inny, u mnie nie pomogło :(
    Teraz mam założone 2x tigo na zacienionych i 4x https://gne.com.pl/
    Co do cienia ( tigo i gne) nie zdały sprawy (przekładałem itp). natomiast gne trochę poprawiają uzyski przy dużych temperaturach. ( w granicy +5-10%)
    krawietz
    Level 16  
    ignac80 wrote:
    specek wrote:

Ale właśnie prąd się zmienia, i jak nam spadnie prąd na zacienionym module to spadnie w całym stringu, chyba, ze zadziałają diody, wtedy odetną cześć albo cały panel. Jak rozumiem optymalizator ma za zadanie dostosować prąd do reszty stringu, kosztem napięcia. On robi konwersje DC/DC.

Krawietz
    ignac80
    Level 19  
    krawietz wrote:
    Ale właśnie prąd się zmienia, i jak nam spadnie prąd na zacienionym module to spadnie w całym stringu, chyba, ze zadziałają diody, wtedy odetną cześć albo cały panel. Jak rozumiem optymalizator ma za zadanie dostosować prąd do reszty stringu, kosztem napięcia. On robi konwersje DC/DC.

No właśnie niby robi a z powyższych postów wynika, że nic nie robi. Może lepiej rzeczywiście dorzucić ze dwa panele i nie pchać się w komplikacje. Panele half cut częściowo zacienion mogą jeszcze dać 30 lub 50% mocy a z całkowicie zacienionionych to i tigo niewiele wyciśnie.
    jurek.parus
    Level 18  
    krawietz wrote:

Tak bym rozumiał jak to powinno działać. Optymalizujemy moc - jeśli problemem jest przepływ prądu przez zacieniony panel (a tak jest) to obniżmy napięcie aby zwiększyć prąd (przy zachowaniu mocy którą da się wyssać z panela) i reszta będzie działać lepiej. Ale czy tak to działa?

Interesowałem się tymi tigo i znalazłem wykresy które pokazują różnice w zastosowaniu tigo
    https://youtu.be/6bMAJKy9XYQ?t=287
    Różnica pomiędzy tymi dwoma wykresami to "uzysk" z tigo. Ma to sens, bo jeśli wykres tak gwałtownie rośnie to jest to efekt zacienienia. I teraz pytanie jak to zacienienie schodzi (odsłania panele) jeśli wszystkie naraz są odsłaniane to tu nic nie pomoże - ale jeśli odsłaniają się po kolei - a moc nie rośnie - to dlatego, że te jeszcze zasłonięte blokują prąd.
    Ja mam dokładnie taki przypadek z drzewem - i mam dokładnie taki wykres z gwałtownie narastającą mocą jak odsłania się ostatni panel w stringu.

Jak ktoś ma wyrzucać tigo to nie powie gdzie wyrzuci to sobie wezmę :)
    A na poważnie - jak ktoś ma do odsprzedania używane tigo to chętnie kupię, przetestuję i podzielę się opiniami,
    skrw
    Level 5  
    jurek.parus wrote:
    krawietz wrote:

Tak bym rozumiał jak to powinno działać. Optymalizujemy moc - jeśli problemem jest przepływ prądu przez zacieniony panel (a tak jest) to obniżmy napięcie aby zwiększyć prąd (przy zachowaniu mocy którą da się wyssać z panela) i reszta będzie działać lepiej. Ale czy tak to działa?

Interesowałem się tymi tigo i znalazłem wykresy które pokazują różnice w zastosowaniu tigo
    https://youtu.be/6bMAJKy9XYQ?t=287
    Różnica pomiędzy tymi dwoma wykresami to "uzysk" z tigo. Ma to sens, bo jeśli wykres tak gwałtownie rośnie to jest to efekt zacienienia. I teraz pytanie jak to zacienienie schodzi (odsłania panele) jeśli wszystkie naraz są odsłaniane to tu nic nie pomoże - ale jeśli odsłaniają się po kolei - a moc nie rośnie - to dlatego, że te jeszcze zasłonięte blokują prąd.
    Ja mam dokładnie taki przypadek z drzewem - i mam dokładnie taki wykres z gwałtownie narastającą mocą jak odsłania się ostatni panel w stringu.

Jak ktoś ma wyrzucać tigo to nie powie gdzie wyrzuci to sobie wezmę :)
    A na poważnie - jak ktoś ma do odsprzedania używane tigo to chętnie kupię, przetestuję i podzielę się opiniami,

Osobiście naczytałem się mnóstwo o TIGO. Jest tak, jak opisałeś. Kilka linków do ich dokumentacji i tłumaczeń jak to działa. Dla mnie nie zrozumiałe jest dlaczego wiele informacji w internecie mówi, że jednak bez CCA nie działa jak powinno. Dopiero po jego instalacji się odblokowuje.

Fajny opis jak to w ogóle działa od producenta i co się dzieje.
    https://support.tigoenergy.com/hc/en-us/artic...ion-with-Predictive-IV-and-Impedance-Matching

W tym dokumencie dokładna analiza działania (więcej niż w artykule):
    https://support.tigoenergy.com/hc/en-us/artic...7/PIV_and_Impedance_Matching_Optimization.pdf

Są pewne warunki jakie muszą zostać spełnione aby to działało prawidłowo m.in nie może być trójnika zamontowanego string musi być w pełni szeregowy https://support.tigoenergy.com/hc/en-us/articles/360024860193
    specek
    Level 15  
    @jurek.parus u mnie jest identycznie, dwa panele zacienione z rana, 2 tigo na nich, w pewnym momencie wykres strzela do góry podczas odsłaniania paneli.
    @skrw masz może jakies linki do CCA ?
    jurek.parus
    Level 18  
    Dzięki - ciekawe linki do przestudiowania.
    Przyczyną, że ludzie nie widzą efektu działania może być kilka (np. oczekiwali więcej niż dało się zrealizować) - ale również tym, że optymalizatory mogą wytwarzać lokalne punkty MPP i jeśli falownik jest ustawiony na standardowe szukanie punktu MPP, algorytm może "utknąć" na takim lokalnym punkcie. Dlatego we Fronkach zalecają włączenie "Dynamic Peak manager"
    https://www.forum-fronius.pl/dynamic-peak-manager/

Dodano po 12 [minuty]:

specek wrote:
    dwa panele zacienione z rana, 2 tigo na nich, w pewnym momencie wykres strzela do góry podczas odsłaniania

jaki falownik?
    u mnie jest tak (BEZ optymalizerów) - jak widać że na MPP2 "brakuje" fragmentu od 7:10 kiedy powinno zacząć rosnąć do 9:50 kiedy już jest pełne odsłonięcie. To samo dzieje się na stringi zachodnim MPP1 przy zasłanianiu. (na różnicę w mocach stringów nie zwracajcie uwagi - to używane panele dobrane w mocniejszy i słabszy string)
    skrw
    Level 5  
    jurek.parus wrote:
    Dzięki - ciekawe linki do przestudiowania.
    Przyczyną, że ludzie nie widzą efektu działania może być kilka (np. oczekiwali więcej niż dało się zrealizować) - ale również tym, że optymalizatory mogą wytwarzać lokalne punkty MPP i jeśli falownik jest ustawiony na standardowe szukanie punktu MPP, algorytm może "utknąć" na takim lokalnym punkcie. Dlatego we Fronkach zalecają włączenie "Dynamic Peak manager"
    https://www.forum-fronius.pl/dynamic-peak-manager/

czytałem to i mnie to nie dotyczy gdyż mam Sofar Solar i on nie ma takiej opcji. Dla Froniusa jest jak piszą - czytałem ten wątek. Lepiej to nie jest nawet zalecenie z Froniusa a wymóg zapisany w ich dokumentacji. Także założyciele wątku z na forum Froniusa nawet się nie pofatygowali przeczytać dokumentacji - wiadomo, ja to robią 20 lat i zawsze działało...

Takie info odnośnie CCA rozmawiałem z dystrybutorem. Aby reklamować TIGO, że nie działa jest potrzebny monitoring przez CCA. Bez tego ani rusz. Skłaniam się aby to kupić i zobaczyć co się dzieje z moimi panelami - czy pomaga to czy nie. Odnośnie monitorowania inwertera już wiem, że jest to zbędne i nie muszę go do CCA podłączać. Co trochę ułatwia sprawę.

Dodano po 4 [minuty]:

specek wrote:
    @jurek.parus u mnie jest identycznie, dwa panele zacienione z rana, 2 tigo na nich, w pewnym momencie wykres strzela do góry podczas odsłaniania paneli.
    @skrw masz może jakies linki do CCA ?

Installation manual dla CCA https://assets-global.website-files.com/5fad5...20TS4-A%20installation%20manual_EN_081821.pdf

Installation manual dla TAP oraz kabla
    https://assets-global.website-files.com/5fad5...ick%20Start%20Guide%20-%20CCA%20%26%20TAP.pdf

https://support.tigoenergy.com/hc/en-us/articles/201996563-TAP-Communication-Cable-Guide

To jest mój wykres gdzie o 13.30 wchodzi słońce częściowo na panel, który ma TIGO zamnotowane. Co powiecie na to TIGO działa czy nie? Mam jeden string skierowany na południe z lukarną po środku.

krawietz
    Level 16  
    skrw wrote:
    To jest mój wykres gdzie o 13.30 wchodzi słońce częściowo na panel, który ma TIGO zamnotowane

Ale cień masz tylko na ten jeden panel? Rozumiem, że chmury tutaj nie wyszły żadne przy tym załamaniu prądu?
    Pokaż jeszcze wykresy z innych dni.

Krawietz
    skrw
    Level 5  
    krawietz wrote:
    skrw wrote:
    To jest mój wykres gdzie o 13.30 wchodzi słońce częściowo na panel, który ma TIGO zamnotowane

Ale cień masz tylko na ten jeden panel? Rozumiem, że chmury tutaj nie wyszły żadne przy tym załamaniu prądu?
    Pokaż jeszcze wykresy z innych dni.

Krawietz

To jest wzorcowy dzień były takie 4 albo 5. Reszta była w czerwcu i jakimś cudem dane wcięło. Żadnych chmur nie było - idealnie czyste niebo. Jeśli powiem, że z 4.2kWp mam uzysk rzędu 3.4MWh za cały rok to widać, że coś nie działa ok.

Panele w 3 płaszczyznach optymalizacja Panele w 3 płaszczyznach optymalizacja

krawietz
    Level 16  
    Ciekawy w kontekście analizy jest ten obrazek

Widzimy tutaj identyczne załamanie jak na wzorcowym, ale potem następują wzrosty mocy.
    W teorii instalacja jest w stanie o tej 15:00 wyprodukować trochę więcej niż 3kW... rozumiem że ten jeden panel też ma cień o tej godzinie?
    Jeśli założyć, że wahania mocy na reszcie wykresów to wina zachmurzenia to generalnie wydaje się, że trend jest ok, co nie zmienia faktu, że o tej 13:30 coś się niedobrego dzieje...
    To się dzieje w każdym dniu o tej samej porze? czy np. w marcu o innej a w czerwcu o innej?
    Może falownik redukuje mo z jakiegoś powodu....

Bo jak by to był zacieniony panel, i zacienienie jest stałe to nie powinno być chyba wzrostu mocy ponad to co na wzorcowym wykresie - jeżeli o trend chodzi, bo wartości mogą być różne w zależności od nasłonecznienia i innych czynników środowiskowych.
    Zawsze można odłączyć ten panel i zobaczyć jak wtedy będzie wyglądać wykres.

Krawietz
    skrw
    Level 5  
    krawietz wrote:
    Ciekawy w kontekście analizy jest ten obrazek

Widzimy tutaj identyczne załamanie jak na wzorcowym, ale potem następują wzrosty mocy.
    W teorii instalacja jest w stanie o tej 15:00 wyprodukować trochę więcej niż 3kW... rozumiem że ten jeden panel też ma cień o tej godzinie?
    Jeśli założyć, że wahania mocy na reszcie wykresów to wina zachmurzenia to generalnie wydaje się, że trend jest ok, co nie zmienia faktu, że o tej 13:30 coś się niedobrego dzieje...
    To się dzieje w każdym dniu o tej samej porze? czy np. w marcu o innej a w czerwcu o innej?
    Może falownik redukuje mo z jakiegoś powodu....

Bo jak by to był zacieniony panel, i zacienienie jest stałe to nie powinno być chyba wzrostu mocy ponad to co na wzorcowym wykresie - jeżeli o trend chodzi, bo wartości mogą być różne w zależności od nasłonecznienia i innych czynników środowiskowych.
    Zawsze można odłączyć ten panel i zobaczyć jak wtedy będzie wyglądać wykres.

Krawietz

Dorzucam jeszcze wykres z jednego z tygodni września - sumaryczny. Widać na nim zjazd o 13.30. W czerwcu, lipcu, sierpniu, wrzesień też jak widać jest to okolica 13.30. Panele w 3 płaszczyznach optymalizacja

Tutaj wrzesień

Poszczególne dni października

krawietz
    Level 16  
    Jeśli to cień to powinny być różnice w poszczególnych miesiącach...
    Dla przykładu zrobiłem sobie symulacje panelu zainstalowanego na wschodniej płaszczyźnie dachu. Komin daje najwięcej cienia wtedy kiedy słońce jest najwyżej w ciągu dnia...
    Dach nie jest idealnie wschód zachód tylko 10 stopni "przekręcony" na północ ale to nie istotne w tym momencie. I tak kalkulacja maksymalnego zacienienia dla tego panelu:
    I tak dzisiaj największe zacienienie wystąpi koło godziny 11:00, ale 24 czerwca około 12:30. W październiku będzie to 11:45

Jeżeli masz te załamania o stałej porze w ciągu roku to raczej cień nie jest tego przyczyną.
    A jak inne parametry? Napięcie w sieci, częstotliwość. Może falownik tnie z jakiegoś powodu moc...

A właśnie.. gdzie masz falownik, jak jego temperatury?

Krawietz
    skrw
    Level 5  
    krawietz wrote:
    Jeśli to cień to powinny być różnice w poszczególnych miesiącach...
    Dla przykładu zrobiłem sobie symulacje panelu zainstalowanego na wschodniej płaszczyźnie dachu. Komin daje najwięcej cienia wtedy kiedy słońce jest najwyżej w ciągu dnia...
    Dach nie jest idealnie wschód zachód tylko 10 stopni "przekręcony" na północ ale to nie istotne w tym momencie. I tak kalkulacja maksymalnego zacienienia dla tego panelu:
    I tak dzisiaj największe zacienienie wystąpi koło godziny 11:00, ale 24 czerwca około 12:30. W październiku będzie to 11:45

Jeżeli masz te załamania o stałej porze w ciągu roku to raczej cień nie jest tego przyczyną.
    A jak inne parametry? Napięcie w sieci, częstotliwość. Może falownik tnie z jakiegoś powodu moc...

A właśnie.. gdzie masz falownik, jak jego temperatury?

Krawietz

Temperatury wydają się ok. Ale fakt cień powinien się przesuwać w teorii.

krawietz
    Level 16  
    No to nie wygląda na to aby go temperatura ubijała.
    A zobacz jak wygląda temperatura kiedy moc po 13.30 wzrasta ponad 3kW...

Tak wiem - głupi pomysł: nakryć ten jeden panel szmatą i zobaczyć co się będzie działo. W teorii powinny diody zadziałać. Czyli moc powinna spaść o tyle mniej więcej ile wynosi moc jednego panelu i straty na diodach. Jeśli to załamanie mocy to wina zestawu zacieniony panel + TIGO to załamanie mocy o 13:30 powinno zniknąć. Pewnie tak samo można by zobaczyć czy TIGO działa nakrywając kawałek tego panela szmatą.. od razu powinno być widać czy obcięło prąd czy tylko napięcie..

Krawietz
    maropr
    Level 11  
    skrw wrote:
    Osobiście naczytałem się mnóstwo o TIGO. Jest tak, jak opisałeś. Kilka linków do ich dokumentacji i tłumaczeń jak to działa. Dla mnie nie zrozumiałe jest dlaczego wiele informacji w internecie mówi, że jednak bez CCA nie działa jak powinno. Dopiero po jego instalacji się odblokowuje.

Optymalizatory TIGO bez CCA nie działają jak powinny, bo firma TIGO wygląda że wypuściła je ze zwalonym firmware. Po podłączeniu optymalizatora z CCA, optymalizator ściąga sobie z netu nowe oprogramowanie i zaczyna działać jak powinien. U siebie również miałem problem z cieniem na części paneli i pomimo zamontowania optymalizatorów, wykres prądowo-napięciowy wyglądał jakby te optymalizatory w ogóle nie działały. Po przeczytaniu tego artykułu:

https://www.mcelectrical.com.au/tigo-optimiser-recall/

Fragment:
    "After a lot of head-scratching, and with Tigo’s help, we worked the problem. The optimiser firmware needed upgrading. Tigo claimed they had a problem with a particular batch of optimisers with a specific hardware version coming out of the Philippines. The optimisers were programmed wrong. They would only start working as optimisers after they were connected to the internet.

Did you get that? The $75 selectively deployed Tigo optimiser won’t work unless you connect it to their $800 monitoring hardware. That’s a problem. But how big is this problem? Is it limited to just one hardware version that came out of one factory as Tigo suggested, or should there be a Tigo optimiser recall issued? "

Zamontowałem u siebie Tigo CCA i wykresy zaczęły normalnie wyglądać oraz produkcja znacznie wzrosła. Mam nadzieje, że podany wyżej link do artykułu rozwieje wiele wątpliwości i pomoże użytkownikom optymalizatorów Tigo w rozwiązaniu problemu ich niepoprawnego działania.
    Pozdrawiam.
    krawietz
    Level 16  
    maropr wrote:
    skrw wrote:

Optymalizatory TIGO bez CCA nie działają jak powinny, bo firma TIGO wygląda że wypuściła je ze zwalonym firmware. Po podłączeniu optymalizatora z CCA, optymalizator ściąga sobie z netu nowe oprogramowanie i zaczyna działać jak powinien. U siebie również miałem problem z cieniem na części paneli i pomimo zamontowania optymalizatorów, wykres prądowo-napięciowy wyglądał jakby te optymalizatory w ogóle nie działały. Po przeczytaniu tego artykułu:

https://www.mcelectrical.com.au/tigo-optimiser-recall/

Fragment:
    "After a lot of head-scratching, and with Tigo’s help, we worked the problem. The optimiser firmware needed upgrading. Tigo claimed they had a problem with a particular batch of optimisers with a specific hardware version coming out of the Philippines. The optimisers were programmed wrong. They would only start working as optimisers after they were connected to the internet.

Did you get that? The $75 selectively deployed Tigo optimiser won’t work unless you connect it to their $800 monitoring hardware. That’s a problem. But how big is this problem? Is it limited to just one hardware version that came out of one factory as Tigo suggested, or should there be a Tigo optimiser recall issued? "

Zamontowałem u siebie Tigo CCA i wykresy zaczęły normalnie wyglądać oraz produkcja znacznie wzrosła. Mam nadzieje, że podany wyżej link do artykułu rozwieje wiele wątpliwości i pomoże użytkownikom optymalizatorów Tigo w rozwiązaniu problemu ich niepoprawnego działania.
    Pozdrawiam.

No to gruba wtopa.. Tigo teraz powinno po numerach seryjnych zidentyfikować podejrzane moduły, zrobić jakąś bazę i zorganizować wszystkim którzy je mają jakoś upgrade softu. Pewnie bez TAP'a i CCA się nie da...

Krawietz
    jurek.parus
    Level 18  
    maropr wrote:
    Zamontowałem u siebie Tigo CCA i wykresy zaczęły normalnie wyglądać

Nie da się ich jakoś upgrejdowac bez CCA?

Ale to by tłumaczyło dlaczego jednocześnie są w sieci opinie że TIGO działają prawidłowo (starsze) i TIGO NIE DZIAŁAJĄ (te wadliwe)