Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Panele w 3 płaszczyznach optymalizacja

digg_er 23 Mar 2022 19:47 6486 113
Texa Poland
  • Texa Poland
    januszek82
    Level 8  
    Też mam ten Falownik wersja oprog. 2.30

Na wykresach widać napięcie się wacha pewnie u Ciebie przez wędrujący cień. Ale prąd narasta zgodnie z ruchem słońca do 12:00, a następnie maleje, Tigo wyciąga prąd na maxa z paneli, pewnie też częściowo kosztem napięcia. Parametry takie jak przy połączeniu szeregowym, skierowanym na południe, i tak powinno być.

Zamawiam CCA.

Dzięki pozdrawiam.
  • Texa Poland
    lukascpu
    Level 5  
    Dokladnie - mam przed plotem w odleglosci jakis 35 m od budynku na ktorym sa panele dwa deby czerwone - te optymalizatory byly wlasnie ze wzgledu na pory roku kiedy slonce jest nisko, no i w lecie tez troche cienia bedzie na czesci jak korony beda pokryte liscmi.
    Porownianie mam do poprzednich danych i do instalacji szwagra 9.75 kWp + Sofar 8.8 KTL-X wlasnie i u mnie zawsze jest ciut lepiej teraz, a bylo wrecz beznadziejnie przed montazem CCA.
    specek
    Level 15  
    Panowie może poprostu zrzucimy się na CCA, wyślemy nasze tigo do jednej osoby na aktualizację softu?
    Lorine69
    Level 6  
    Ma ktoś namiary na serwis/przedstawicielstwo TIGO w PL? Jakoś nie mogę znaleźć.
    januszek82
    Level 8  
    Witam, założyłem CCA TIGO. I to jest prawda że to zaczyna działać po założeniu monitoringu. Mam Sofar Solar i dwa stringi, jeden cały z TIGO można powiedzieć w trzech kierunkach i drugi tylko na południe bez monitoringu.
    Bez monitoringu na wyświetlaczu Sofar było widać że napięcie z paneli szło maksymalne A prąd znikomy czyli cały układ działał jak bez optymalizacji ( pokazywali prąd z najgłębszego panela). Po podłączeniu CCA wszystko się zmieniło:
    *porównując z odczytami z CCA (wersja premium) napięcie na każdym panelu jest inne ale wartość całościowa porównywalna z tym co na Sofarze. Wcześniej było ma maxa jak wartość wszystkich paneli.
    *wartość prądu wcześniej była niska pewnie tak jak bez optymalizacji czyli jak najsłabsze ogniwo, teraz wartość prądu na Sofarze jest taka jak na najmocniejszym panelu wg CCA, więc i produkcja większa.
    * przez ostatnie opady śniegu jeszcze bardziej można to było zaobserwować, podczas gdy część paneli była zasłonięte przez śnieg, albo jak się usuwał i odgrywał większą powierzchnię paneli.
    Po prostu optymalizatory TIGO muszą mieć CCA żeby prawidłowo mogły działać. Pewnie nawet jedna sztuka.
    Na pewno przy zaćmieniach działa prawidłowo. Poczekajmy jeszcze na pełne słońce w ciągu dnia, wtedy będzie można to podpiąć i zobaczyć różnice, w jednakowym okresie czasu.

A ten parametr co oblicza CCA jako moc zaoszczędzona ozn. Na zielono to pewnie ta różnica jak jest z CCA lub bez niego, na podstawie najsłabszego ogniwa.
    Wniosek taki: przez jeden dzień miałem zaciemniony jeden panel przez śnieg. Produkcja była wysoka z reszty paneli, ale CCA pokazało że cała ta produkcja była na zielono jako odzyskana przez CCA.

Rzuty z CCA prąd, napięcie, moc chwilowa.
    Panele A1-A4 na wschód. Panele A5-A6 na południe za kominem na niższym daszki. Panele A7-A12 centralnie na południe niczym nie zasłonięte. Można zauważyć na A7 niższe parametry ponieważ leży na nim śnieg który nie spłyną przez okno dachowe które jest pod nim.
    Na falowniku parametry jak prądu jak na najmocniejszym panelu, napięcie suma wszystkich.
    Panele w 3 płaszczyznach optymalizacja Panele w 3 płaszczyznach optymalizacja
    msr99
    Level 17  
    Lorine69 wrote:
    Ma ktoś namiary na serwis/przedstawicielstwo tigo w PL? Jakoś nie mogę znaleźć.

Na Enex było info
    TIGO dołącza do swojego partnera biznesowego, spółki Soltec, aby podczas odbywających się w Polsce Targów Elektroniki zaprezentować urządzenia Module Level Power Electronics (MLPE) oraz rozwiązania do monitorowania systemów fotowoltaicznych.
    jurek.parus
    Level 18  
    januszek82 wrote:
    Po podłączeniu CCA wszystko się zmieniło:

Ludzie, ale tą metodą nadal nie wiemy czy pomógł upgrade oprogramowania na TIGO czy jakieś dodatkowe algorytmy na CCA!!! Bo po podłączeniu CCA od razu zrobił się upgrade oprogramowania i nie można stwierdzić co dokładnie pomogło.
    Możesz odłączyć CCA i porównać wykresy z falownika przed podłączeniem CCA (i upgrade oprogramowania) i po odłączeniu CCA (kiedy TIGO jest już zaktualizowane)
    poldeczek1
    Level 11  
    Do mnie TIGO już jedzie będę zakładał może się uda pod koniec tygodnia
    Mam tylko problem bo instalatora miałem i nie zerwał naklejek z TIGO ani nie zrobił zdjęć teraz wchodzi w grę albo demontaż paneli albo będę próbował wsunąć kamerkę pod panele

Instalacja 6. 120 W 18 paneli x340 W
    Mam problem z jaskółką
    Panele z zielonymi ptaszkami na jednym ze zdjęć mają optymalizatory
    Prócz tego od ok godziny 13 na większy string drzewo sąsiada rzuca cień i wygląda to tak

Mój wykres z pełnego dnia słońca.

A to z dziś też było słonecznie ale z małym zachmurzeniem ale za to było zimno rano - 6

Panele w 3 płaszczyznach optymalizacja Panele w 3 płaszczyznach optymalizacja Panele w 3 płaszczyznach optymalizacja Panele w 3 płaszczyznach optymalizacja Panele w 3 płaszczyznach optymalizacja
    januszek82
    Level 8  
    Panowie, a ile można podpiąć Tigo pod jeden CCA? Ktoś kiedyś na forum napisał że bez wersji Premium tylko 20 sztuk. Wiadomo że Tigo podaje większą ilość ale o wersji Premium nie pisze.
    januszek82
    Level 8  
    Na foto zaznaczyłem 4 grupy paneli z optymalizatorami. Każda grupa znajduje się w innym miejscu pod innym kątem do nasłonecznienia, ale pracuje w jednym stringu. Cyfry pokazują moc chwilową jaką produkują panele.
    LionMp
    Level 6  
    Witam,
    Panowie posiadam 10 paneli x310w (1 string składający się z 2 rzędów po 5 paneli połączonych szeregowo). Instalacja naziemna - tak więc łatwy dostęp.
    Problem mam, że przez 3 miesiące mam zaciemnienie na dolnych pięciu panelach. Kupiłem Tigo TS4-A-O na te 5 paneli.
    Efekt - działają w kratkę, a głównie nie działają.
    Moje pytanie czy istnieje możliwość podesłania komuś optymalizatorów w celu aktualizacji firmware?
    LionMp
    Level 6  
    januszek82 wrote:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3871852.html
    Tu jest opis takiej aktualizacji. W moim przypadku później trzeba mieć podłączoną antenę TAB.

Dzięki za szybką odpowiedź, ale ja nie posiadam zestawu CCA i TAP, tak więc chyba nie da się z aktualizować.
    januszek82
    Level 8  
    Można by u kogoś aktualizować, ale w moim przypadku do późniejszego prawidłowego działania potrzebna jest antena TAB z podłączonym zasilaniem i pewnie musi mieć wgrane nr optymalizatorów które z nią działają. Całość działa jak zestaw, tak jest w moim przypadku. Próbowałem wszystkiego, sam optymalizator po podłączeniu do CCA później już nie działa.
    LionMp
    Level 6  
    januszek82 wrote:
    Można by u kogoś aktualizować, ale w moim przypadku do późniejszego prawidłowego działania potrzebna jest antena TAB z podłączonym zasilaniem i pewnie musi mieć wgrane nr optymalizatorów które z nią działają. Całość działa jak zestaw, tak jest w moim przypadku. Próbowałem wszystkiego, sam optymalizator po podłączeniu do CCA później już nie działa.

Dziękuje za informacje bo właśnie tego nie rozumiałem.
    Sam upgrade u kogoś nie rozwiązuje problemu, gdy nie ma się minimum TAB.
    W takim razie pozostaje jedynie sprzedać i odłączyć dziadostwo. W moim przypadku chodziło tylko o lepsze osiągi na 5 panelach i lepsze działanie na tym samym strinug sumarycznie 10 paneli w miesiącach listopad - lusty.
    Łatwiej będzie odłączyć owe 5 paneli na te miesiące jedną przedłużką w moim przypadku, ponieważ panele są zamontowane na ziemi.
    Jakby ktoś szukał Tigo TS4-A-O to mam 5 sztuk, sprzedam po 130 zł
    bufu1986
    Level 1  
    Panowie ma ktoś wiedzę, czy optymalizatory TIGO TS4-A-O-700W również wymagają zainstalowania modułu CCA (Cloud Connect Advanced), żeby w ogóle zaczęły działać?
    Dolce
    Level 22  
    Przeczytaj dokładnie temat, tu znajdziesz odpowiedzi.
    Generalnie do prawidłowej pracy tych optymalizatorów jest potrzebne CCA.
    Natomiast ja mam starszy model Tigo TS4-R-O bez CCA i one mi pracują "połowicznie". Z tego co wywnioskowałem porównując wykresy z przed i po ich zamontowania, prawdopodobniej nie "wyciągają" z zacienionych paneli mocy ale powodują ich obejście co sprawia, że nie obniżają mocy uzyskiwanych z pozostałych, niezacienionych paneli w stringu. Mi to wystarcza. Jeśli w przyszłości uda mi się kupić używany zestaw CCA w sensownej cenie to może się skuszę na zakup ale i to niekoniecznie. W myśl zasady: nie miał chłop kłopotu to się ożenił :)
    e-kwon
    Level 11  
    Przetestowałem opty tigo i sie delikatnie zbulwersowałem:

1. Przed optymalizacją panele zacieniane powodowały drastyczny spadek prądu w stringu więc śmiało mogę powiedzieć że opty nie działały.
    Nie powodowały jednak spadku napięcia (o wartość napięcia z panelu na jakim były podpięte).
    2. Po podłączeniu do CCA - bajka - od razu widać że działają; przetestowałem zakrywając panel - nie spowodował spadku prądu; nastąpił tylko spadek napięcia o wartość napięcia 1 panelu (tego zakrytego) więc spadek mocy stringu też był niewielki (pomniejszony o moc 1 panela) .

3. Przetestowałem co się stanie po wyłączeniu zasilania CCA - i tu lipa - bo wtedy panele z optymalizatorami spowodowały spadek napięcia - pomniejszyły napięcie w stringu o wartość równą napięciu jakie dawały panele z optami - mówiąc krótko wyłączyły się z produkcji panele z optami (zadziałały jak wyłącznik ppoż na wybrane panele) lecz nie było spadku prądu w stringu. Napięcie wróciło do normy po załączeniu zasilania CCA.
    Wnioski - po podpięciu optów do CCA i wyłączeniu CCA z zasilania - powodują całkowite odcięcie paneli z optami ze stringu (reszta paneli bez optów działa); więc pojedyncze podpięcie i update może tylko optom zaszkodzić (przed podpięciem do CCA optymalizatory zamontowane pod panelami nie powodowały obniżenia napięcia, po updacie i wyłaczeniu zasilania CCA - już TAK - więc updatując same opty i odpinając je od CCA tak naprawdę wyłączamy panele ze stringu!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

https://support.tigoenergy.com/hc/en-us/articles/4417177989523

"Proces wykrywania jest definiowany jako: Pobranie i dostarczenie spakowanych danych (tj. numery seryjne, układ systemu itp.) wraz z poleceniem szybkiego wyłączenia (RSD), na adres CCA. Proces ten trwa zwykle około 15 minut dla systemu mieszkalnego, ale może trwać dłużej, jeśli system ma większe rozmiary (tj. system komercyjny), lub sygnał internetowy został naruszony." - i to jest główny powód dla którego po odpieciu CCA/TAP panele z optami przestają całkowicie działać - lecz przepuszczają prąd z paneli bez optów.
    Nie doszedłem jeszcze do tego jak to cofnąć (poza demontażem optów)

https://support.tigoenergy.com/hc/en-us/artic...tion-Module-level-Disconnect-for-Safest-Solar

"W sytuacji awaryjnej, takiej jak pożar, standardową procedurą dla pierwszych respondentów jest odłączenie wyłącznika obwodu AC dla budynku. Ta utrata zasilania z sieci powoduje wyłączenie falownika i nadajnika Cloud Connect Advanced (CCA) lub RSS. Gdy CCA lub nadajnik RSS wyłączają się, jednostki TS4 zdolne do zapewnienia bezpieczeństwa (TS4-S, TS4-O i TS4-F) automatycznie przechodzą w tryb odłączenia na poziomie modułu i obniżają napięcie wyjściowe oraz moc. TS4-S i TS4-O spadają do zera woltów."

4. Przetestowałem działanie optów w opcji podtrzymania zasilania tylko na bramce komunikacyjnej TAP bez załączonego CCA.
    Działa poprawnie - tzn napięcie wzrosło o wartość napięcia ze zoptymalizowanych paneli.

Podsumowanie:
    1. Bez bramki TAP opty po aktualizacji działają gorzej niż przed podpięciem do CCA i aktualizacją.
    2. Jeśli ktoś chce bawić się w aktualizację softu optów tigo - to dla siebie potrzebuje CCA do konfiguracji, natomiast dla każdego klienta dodatkowo oprócz optów potrzebuje zasilacz i bramkę TAP którą skonfigurować trzeba przez CCA i po odłączeniu CCA bramkę TAP zostawić u klienta:/ (na dachu)
    Jednym słowem każdy klient u którego wisi choćby jeden optymalizator tigo (do poprawnego działania) powinien mieć zainstalowaną i skonfigurowaną (przez CCA) bramkę TAP (350zł + zasilacz).

PS: Producent niby przyznał się do wad softu w optach (tych prod w chinach i na filipinach bodajże - informacja niesprawdzona)
    natomiast dalej nie wiemy czy opty tigo są "plug and play" czy po prostu te wysyłane na kraje trzeciego świata (do Nas) są wadliwe i trzeba je updatować a to wymaga CCA , bramki, wiedzy...kodów z powieszonych już na dachu optów, zasięgu internetu, kompa, telefonu do konfiguracji, rejestracji konta itp..

Tak czy siak jako klient a co więcej instalator nikomu już nie polecę tego rozwiązania chyba że mnie producent przekona.

Prośba o komentarze jesli ktoś uporał się z wyłączeniem opcji "polecenia szybkiego wyłączenia" po wypięciu CCA/TAP z zasilania.
    msr99
    Level 17  
    A masz alternatywę? Huawei działa tylko z huawei
    Ewentualnie solaredge ale to jak huawei..

Po prostu tigo trzeba kupić z cca/tap jak wynika.

Dobre podsumowanie.Ja od razu miałem z cca
    poldeczek1
    Level 11  
    Czyli można powiedzieć iż optymalizatory tigo działają jako ochrona przeciw pożarowa

Gdzieś czytałem iż opti wykryje jakieś nieprawidłowości instalacja zostanie wyłączona

Można też samemu skonstruować takie zabezpieczenie np z tuya smart
    Zamontować czujnik temperatury na panelach lub kilka ustawić automatyzacje iż powyżej np 80 stopni tuya odetnie zasilanie bramki a co za tym idzie wyłączy każdy panel w moim przypadku wyłączy wszystkie panele bo na każdym mam optymalizator