Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Candy CWB 100 37S - cieknie przez zbiornik odpowietrznika hydrostatu

sner777 03 Apr 2021 13:05 681 19
 • #1
  sner777
  Level 3  
  Witam serdecznie,

  Pralka nie odprowadzała wody, wezwałem serwis. Okazało się, że zapchany był filtr w wężu odpływowym. Serwisant wyczyścił. Uruchomiłem pranie i pralka zaczęła cieknąć. Po rozebraniu okazało się, że wyciek jest przez zbiornik odpowietrznika hydrostatu - wypełnia się wodą, która przelewa się przez zwężenie na górze, jak zaznaczyłem na zdjęciu. Skoro to odpowietrznik, to pewnie nie mogę go zaślepić. Co może być przyczyną awarii?
  Z góry dziękuję za wszelkie sugestie.

  Pozdr
  S

  Candy CWB 100 37S - cieknie przez zbiornik odpowietrznika hydrostatu
 • Helpful post
  #2
  stanislaw1954
  Level 43  
  Czy ten zbiornik nie powinien się łączyć wężykiem z hydrostatem zamocowanym u góry pralki?
 • Helpful post
  #4
  mrhari
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Na zdjęciu widać końcówkę wężyka.
 • #5
  sner777
  Level 3  
  Rzeczywiście powodem był odłączony wężyk. Bardzo dziękuję za szybkie odpowiedzi.

  Nierówno obciążony bęben pralki spowodował duże wibrację i w konsekwencji wężyk zsunął się ze zwężki. Rozmawiałem o "wibrującym" bębnie z serwisantem. Stwierdził, że należy wymienić stabilizatory łożysk bębna. Czy ma to sens?
 • Helpful post
  #6
  stanislaw1954
  Level 43  
  Na wężyku powinien być założony zacisk, podobny di tych widocznych na zdjęciu (oczywiście mniejszy i z cieńszego drutu). A może masz niedokręcone śruby na betonowych obciążnikach ?
 • #7
  Kenworth 18
  Level 42  
  Podaj numer producenta lub zamieść zdjęcie tabliczki znamionowej pralki ponieważ prawdopodobnie serwisant miał na myśli wymianę amortyzatorów a tą niestety czasem trzeba wykonać przy intensywnym korzystaniu z urządzenia przez kilka lat, niestety amortyzatory nie są dostępne w spisie części w popularnym sklepie z częściami do AGD, ale numer producenta pozwoli ustalić jaki typ tam występuje.
  Teraz pytanie czy wibruje bęben czy zbiornik pralki bo to zasadnicza różnica?
 • #8
  sner777
  Level 3  
  Oczywiście chodziło o amortyzatory. Zacisku wężyka nie ma, pod pralką też nie leży, więc albo zaginął podczas montażu, albo producent nie przewidział. Już o tym pomyślałem i problem rozwiązałem, zaciskając go drutem.

  Szaleje bęben i strasznie się buja na boki przy wirowaniu, szczególnie jak zaczyna, ale to chyba nie do ogarnięcia, no bo przed wirowaniem bęben się zatrzymuje i pranie opada, co powoduje nierówne obciążenie bębna. Fotka tabliczki znamionowej poniżej.
  Candy CWB 100 37S - cieknie przez zbiornik odpowietrznika hydrostatu
 • #9
  stanislaw1954
  Level 43  
  sner777 wrote:
  Szaleje bęben.
  Jeśli tak, to sprawdź, czy sam bęben nie ma luzu na łożyskach.
 • #10
  sner777
  Level 3  
  stanislaw1954 wrote:
  Jeśli tak, to sprawdź, czy sam bęben nie ma luzu na łożyskach.


  A jak to mogę sprawdzić? Czy muszę odkręcać bęben? Nie znalazłem podręcznika serwisowego tej pralki. Na zbiornik wpadłem, bo znalazłem taką samą część w podręczniku dla Candy CTS100 SY (w załączeniu). Zakładam, że to w przypadku CTA100 to część nr 842.
 • #12
  sner777
  Level 3  
  Kenworth 18 wrote:
  Amortyzatory według numeru producenta są identyczne jak w modelu Hoover a tu można wybrać sobie półkę cenową: https://north.pl/czesci-do-pralek/czesci-hoov...588-pralki-hoover,377,HNWF616588,m926282.html
  Wykonaj czynności pokazane tutaj i napisz czy stwierdziłeś jakieś luzy: https://youtu.be/5xhR_ulHwsM


  Dzięki za film i linki do części.

  Bęben się odchylał podczas testu (z przodu), ale nie stukał, nie "szurał" i nie klekotał podczas kręcenia. Z tyłu oś bębna osadzona dobrze, żadnych stuków i luzów, więc wg mnie luzów na łożyskach nie ma i same łożyska są OK. Śruby od betonowych wag dokręcone dobrze. Luzów na pasie napędowym też nie stwierdziłem.

  Podczas startu wirowania przy małych prędkościach obrotowych oś bębna potrafi odchylić się od osi obrotu nawet do 5 cm głównie w poziomie. Po rozkręceniu się bęben się stabilizuje i widoczny skok odchylenia osi nie przekracza 1 może 1,5cm. Pomiar na oko, bo z linijką nie stałem :).

  Przyjrzałem się, jak zamocowany jest układ bęben-silnik do obudowy i zauważyłem, że całość wisi na 2 sprężynach a od dołu podtrzymują go amortyzatory. Sprawdziłem je i są "miękkie", tzn. bez wysiłku jednym palcem mogę poruszać "tłoczkiem" w górę/dół. Zdecydowałem się je wymienić.
  I teraz pytania:
  1. Czy wymieniać same "amory" czy komplet, tzn. amrotyzator + gumowe podkładki amortyzatora? Trzpienie mocujące wyglądają dobrze i zakładam, że pomimo, że są plastikowe, to ich nie uszkodzę podczas demontażu.
  2. Czy warto jakoś usztywnić układ poprzez np. wymianę sprężyn (na twardsze) lub dołożenie elastycznych rozpórek bocznych, montowanych do ramy?
 • Helpful post
  #13
  stanislaw1954
  Level 43  
  sner777 wrote:
  Bęben się odchylał podczas testu (z przodu), ale nie stukał, nie "szurał"
  Tak, ale czy to jest tylko wyczuwalne, minimalnie ruchy góra dół, czy jednak "zmierzalne"(takie że widać to "gołym okiem").
 • #14
  sner777
  Level 3  
  No "buja" się cały układ, tzn. jak nacisnę bęben, to porusza się razem z silnikiem i wszystkimi rzeczami, które są przymocowane do jego obudowy. Jak mocniej przycisnę, do całość przechyla się tak ze 3cm. Luzu, czyli "minimalnego" uchylenia przed odchyleniem całego układu nie wyczułem.
 • #15
  stanislaw1954
  Level 43  
  sner777 wrote:
  No "buja" się cały układ,
  To normalne, bo jest na sprężynach i amortyzatorach. W wielu pralkach amortyzatory mają tak lekkie opory, że nie ma mowy o diagnozie "na wyczucie", a cena jest tak niska, że można kupić i wymienić. Jak będzie poprawa, to się znalazło przyczynę, a jak nie, to niewielki wydatek.
 • Helpful post
  #16
  Kenworth 18
  Level 42  
  Na przykład te możesz zakupić: https://north.pl/karta/amortyzator-bebna-do-p...i-do-hoover-hnwf-6165-88,Q72-CV-CLMQ-QPC.html
  Trzpienie można użyć ponownie jeśli nie ułamie się języczek zabezpieczający. Niestety dopiero po wyjęciu amortyzatora w 100% stwierdzisz czy stracił właściwości tłumiące.
  Niepokoi mnie Twój opis dotyczący osi bębna, co rozumiesz pod tym terminem?
 • #17
  stanislaw1954
  Level 43  
  Kenworth 18 wrote:
  Niestety dopiero po wyjęciu amortyzatora w 100% stwierdzisz czy stracił właściwości tłumiące.
  I masz w ręku nowy ze sklepu, bo to czy przesuwa się on z takim , czy innym oporem, to nawet czasem wymieniając amortyzator, nie jesteś w stanie tego stwierdzić, bo tak wiele różnych, o różnym oporze tłumienia jest w użyciu amortyzatorów..
 • #19
  stanislaw1954
  Level 43  
  stanislaw1954 wrote:
  Jeżeli będzie ewidentnie zużyty to porównując go z pracą nowej części od razu będzie można stwierdzić jego zużycie:
  Przed chwilą to napisałem(#17), a demontując tylko ten "swój" nikt "amatorsko" nie jest w stanie tego określić.
 • #20
  sner777
  Level 3  
  Zaciśnięcie wężyka rozwiązało problem. Jeszcze raz dziękuję wszystkim forumowiczom za pomoc.