Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wskaźnik wysterowania VU-metr wskazówkowy

elektronik.b 10 Oct 2021 19:54 7350 66
IGE-XAO
  • IGE-XAO
    robertar
    Level 15  
    elektronik.b wrote:
    Witam.
    Ostatnio wpadły mi w ręce dwa wskaźniki wysterowania wskazówkowe. Do wysterowania tych wskaźników użyłem dwóch takich układów opartych na układzie scalonym LM358. Projekt pcb zrobiłem w programie TraxMaker.

Witam, poniżej moje "trzy grosze" do tej konstrukcji.

Ponieważ oba wskaźniki są mocowane na jednym, plastikowym elemencie nośnym, mogłaby być jedna wspólna płytka drukowana dla obu kanałów. Płytkę drukowaną tak bym zaprojektował, żeby można ją było bezpośrednio zamontować na tyłach tych wskaźników w ten sposób, aby piny zasilające wskaźniki wychyłowe były lutowane bezpośrednio do tej płytki. Oczywiście, jak to już zasugerowano powyżej, zastosowałbym jeden podwójny wzmacniacz operacyjny. Finalnie odpadłoby pewno z 90% kabli. W ten sposób powstałby, moim zdaniem, bardzo zgrabny moduł, łatwy do ewentualnego zaimplementowania w urządzeniu docelowym, np. wzmacniaczu. Ponadto odległości między elementami na tej płytce zdecydowanie bym poskracał. Dołożyłbym też potencjometry PR1, regulujące poziom sygnału, które widzę na schemacie.
  • IGE-XAO
    elektronik.b
    Level 4  
    bratHanki wrote:
    Jaki masz zasilacz do swojego dotychczasowego dyndadełka?

zwykły zasilacz 12v

Dodano po 5 [minuty]:

Sanjose wrote:
    A czemu nie możesz użyć napięcia symetrycznego?

No mogę ale już mam z tyłu obudowy zamontowane gniazdo na zasilacz 12v i nie chciałbym już przerabiać na gniazdo 220v. Posiadam też mały transformator 2x9v na płytce + prostownik co daje te 12v symetryczne. Ale jak się nie da przerobić zasilania na pojedyńcze to już zrobie na tym zasilaniu symetrycznym.
    żarówka rtęciowa
    Level 37  
    elektronik.b wrote:
    bratHanki wrote:
    Jaki masz zasilacz do swojego dotychczasowego dyndadełka?

Zwykły zasilacz 12V

Dodano po 5 [minuty]:

Sanjose wrote:
    A czemu nie możesz użyć napięcia symetrycznego?

No mogę ale już mam z tyłu obudowy zamontowane gniazdo na zasilacz 12V i nie chciałbym już przerabiać na gniazdo 220V. Posiadam też mały transformator 2x 9V na płytce + prostownik co daje te 12V symetryczne. Ale jak się nie da przerobić zasilania na pojedyńcze to już zrobie na tym zasilaniu symetrycznym.

Jeśli to zasilacz transformatorowy 12V prądu przemiennego i takie napięcie doprowadzone jest przewodem do urządzenia to uzyskanie napięcia symetrycznego jest bardzo proste, dla układu pobierającego niewielki prąd wystarczy zastosować prostownik symetryczny w układzie podwajacza Delona.

Wskaźnik wysterowania VU-metr wskazówkowy
    elektronik.b
    Level 4  
    W zasadzie to jest to zasilacz 12v impulsowy ale mam też transformatorowy więc mogę coś takiego zrobić.

Dodano po 3 [godziny] 55 [minuty]:

Jescze mam pytanie jakie to powinny być diody? mogąbyć zwykłe np. 1N4001 a wartości kondensatorów jakie?
    Sanjose
    Level 29  
    Diody to chyba lepiej 1N4007 a kondensatory to minimum 100uF jak nie więcej.
    398216 Usunięty
    Level 43  
    elektronik.b wrote:
    jakie to powinny być diody? mogąbyć zwykłe np. 1N4001
    Po raz kolejny odsyłam do datascheet diod. Tam masz dokładnie wyjaśnione co oznacza ostatnia cyferka w oznaczeniu tych diod - a co za tym idzie będziesz wiedział jakie diody spełnią wymagania im stawiane.
    elektronik.b wrote:
    a wartości kondensatorów jakie?
    A to również było wielokrotnie wyjaśniane na łamach forum... Ogólna zasada jest taka kondensator filtra zasilacza im większy tym lepiej. Jest jednak ograniczenie "zdroworozsądkowe" - prąd pobierany z zasilacza - im większy prąd tym większa pojemność powinna być zastosowana. Jaka pojemność? W uproszczeniu na 1A prądu powinno być minimum 1000uF w kondensatorze filtru.
    elektronik.b wrote:
    transformator 2x9v na płytce + prostownik co daje te 12v symetryczne.
    Bez obciążenia - pozwolę sobie przypomnieć. W zależności od mocy transformatora (a więc i jego "sztywności") napięcie wyjściowe może zmniejszać się w miarę wzrostu obciążenia - tym bardziej im większe będzie to obciążenie. To raz., A dwa? Dwa to konieczność zastanowienia się czy w naszym konkretnym zastosowaniu taki prosty zasilacz (mostek diodowy plus kondensatory filtrujace) nam wystarczą - w wypadku zasilania np. wzmacniacza mocy "sztywność" napięcia nie ma aż takiego znaczenia, ale problem zaczyna się w wypadku gdy mamy do czynienia ze wzmocnieniem sygnałów małych - tu możne się okazać, że nieidealna filtracja (czyli tętnienia napięcia zasilającego wzmacniacz napięciowy) wpływają na sygnał wyjściowy z takiego wzmacniacza - i zamiast samego sygnału wejściowego (tyle że wzmocnionego) mamy nałożone nań zakłócenia skutecznie fałszujące przebieg właściwego sygnału. (w wypadku zasilacza Delona szczególnie dokuczliwe)