Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zabezpieczenie przed porażeniem w instalacji fotowoltaicznej offgrid

spidziorek 04 Apr 2021 15:24 1200 10
Helukabel
    spidziorek
    Level 9  
    Dzień dobry, mam pytanie jak mógłbym zabezpieczyć przed porażeniem użytkowników małego domku gospodarczego. Buduję maleńką, amatorska instalacje fotowoltaiczna 2panele + regulator + aku + przetwornica 12/230. W domku nie mam uziomu. Jak poprawnie zabezpieczyć taką instalację?
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
  • Helukabel
    CYRUS2
    Level 42  
    spidziorek wrote:
    Dzień dobry, mam pytanie jak mógłbym zabezpieczyć przed porażeniem użytkowników małego domku gospodarczego.
    To instalacja 230V AC.
    Koledze nie wolno tego robić. Mogą to robić osoby posiadające świadectwo kwalifikacji.
    Ktoś musi to koledze zaprojektować - jakiś "gadżet" nie wystarczy.
    tzok
    Moderator of Cars
    Mając instalację off-grid z inwertera, efektywnie masz sieć IT... poczytaj sobie na temat tego układu. Możesz uziemić dowolny z przewodów, to Ci wyjdzie z tego TT. RCD jest technicznie wykonalne w TT. Ale zrobienie TT z IT tylko po to, żeby założyć RCD, z punktu widzenia bezpieczeństwa, większego sensu nie ma.

Odnośnie uprawnień - to teoretycznie montując taką instalację na jachcie czy w kamperze też potrzeba uprawnień... niemniej, jeśli dobrze rozumiem przepisy, to instalacji off-grid o mocy poniżej 6,5 kW nie trzeba nigdzie zgłaszać.
  • Helukabel
    CYRUS2
    Level 42  
    tzok wrote:
    Mając instalację off-grid z inwertera, efektywnie masz sieć IT... poczytaj sobie na temat tego układu. Możesz uziemić dowolny z przewodów
    To nie jest IT.
    Poczytaj sobie o IT kolego tzok.
    Krzysztof Reszka
    Moderator of Electrical engineering
    spidziorek wrote:
    Dzień dobry, mam pytanie jak mógłbym zabezpieczyć przed porażeniem użytkowników małego domku gospodarczego. Buduję maleńką, amatorska instalacje fotowoltaiczna 2panele + regulator + aku + przetwornica 12/230. W domku nie mam uziomu. Jak poprawnie zabezpieczyć taką instalację?

Uziom ,uziom i jeszcze raz...To podstawa. Druga kwestia to czy chcesz wziąć odpowiedzialność za podłączenie tego. Zapewniam cię że pożary z powodu fotowoltaniki nie są bajkami. Instalacja zapewne Of grid więc zabezpieczenia stony pierwotnej falownika i wtórnej odbiorników.
    A w ogóle to mało informacji podałeś. Przeniosę temat do odpowiedniego działu.
    tzok
    Moderator of Cars
    Oczywiście norm to żadnych nie spełnia, więc dla "prawdziwego elektryka" to nie będzie IT, ale będzie to układ z pełną izolacją od ziemi i od źródła (więc ryzyko porażenia jest stosunkowo niewielkie). Co więcej, nie da się jednoznacznie wyróżnić, który przewód jest L, a który N. Którykolwiek z nich można uziemić i żaden prąd do ziemi nie popłynie. Za transformatorem separującym jest jeszcze elektronika, ale jest transformator i jest pełna separacja od potencjału ziemi, jak i od źródła zasilania (baterii akumulatorów). Nie ma T, czyli nie ma indywidualnego uziemienia odbiorników, które w IT jest przewidziane, więc to takie IT bez T ;)

W budynku nie powinno to mieć miejsca, ale raczej nie powstrzymamy autora, więc lepiej mu pomóc, by to zrobił, choć w miarę bezpiecznie i nie zrobił takiej głupoty, jaką ja mam w przyczepie.

Moją przyczepę można podłączyć do sieci, ale ma też zasilanie z 12V i inwerter pod postacią UPSa mam za głównym wyłącznikiem/bezpiecznikiem. Po wyłączeniu głównego bezpiecznika lub odłączeniu przyczepy od sieci 230VAC, oświetlenie i część gniazdek przejdzie na zasilanie z UPSa, czyli pozbyłem się jednego wyłącznika głównego. Żeby skutecznie odciąć zasilanie w przyczepie, trzeba wyłączyć główny bezpiecznik prądu sieciowego oraz inwerter. Niech tylko autor nie popełni takiego błędu, to instalacja będzie w miarę bezpieczna.

Bardziej martwiłbym się o zagrożenie wybuchem od baterii akumulatorów (wodór), niż o porażenie prądem.
    spidziorek
    Level 9  
    Mam na działce domek 3x3m. Kupiłem "zestaw fotowoltaiczny" choć to wielkie słowo, 130W panel,regulator ładowania,aku, oraz przetwornicę samochodową 12/230 (500w). W domku chciałbym zrobić prostą instalację tj. oświetlenie (chyba zrobię 12v. Podepnę obwód bezpośrednio pod regulator, żeby ominąć przetwornice i straty z tym związane). Chciałbym mieć 1-2 gniazdka 230, żeby móc podłączyć np. ładowarkę do akumulatorów elektronarzędzi, router lte etc.. Zastanawiam się czy to w jakikolwiek sposób zabezpieczać. Większość ludzi nie robi z takimi instalacjami nic. Z tego co mi wiadomo to Panel jest w stanie pracować na zwarciu, nie zaszkodzi to nawet kablom. Dlatego pytam bardziej doświadczonych kolegów czy jest sens pakować do takiej drobnej instalacji wyłączniki nadprądowe(które bardziej pełniłyby chyba funkcję włącznika/wyłacznika instalacji, rocznicowo-prądowe(co jak wynika z mojej skromnej wiedzy żeby miało jakikolwiek sens to wiąże sie z wykonaniem uziomu,pomiarami itd.)
    jurek.parus
    Level 18  
    spidziorek wrote:
    Z tego co mi wiadomo to Panel jest w stanie pracować na zwarciu, nie zaszkodzi to nawet kablom. Dlatego pytam bardziej doświadczonych kolegów czy jest sens pakować do takiej drobnej instalacji wyłączniki nadprądowe(które bardziej pełniłyby chyba funkcję włącznika/wyłacznika instalacji, rocznicowo-prądowe(co jak wynika z mojej skromnej wiedzy żeby miało jakikolwiek sens to wiąże się z wykonaniem uziomu,pomiarami itd.)

A jak zacznie Ci się dymić z przetwornicy to będziesz szukał śrubokręta aby rozkręcać kable czy czekał aż dobrze się rozpali?
    Podstawowe odłączniki zawsze powinny być!
    A akumulator 12V też ma dość energii aby stopić kable w zwarciu - więc bezpiecznik (nawet topikowy) nie zaszkodzi.
    Maverick73
    Level 27  
    No tak i pamiętaj o odpowiedniej grubości przewodach. Ja mam w moim off gridzie zrobione zabezpieczenia termiczne w razie W. Tutaj może pokaże na fotografii te czerwone wyświetlacze.
    Zabezpieczenie przed porażeniem w instalacji fotowoltaicznej offgrid

Pewnego razu słyszę alarm, akurat byłem w domu, biegiem co się dzieje. Na czerwonym wyświetlaczu którego czujka jest pod tracerem widzę ponad 60 stopni! Nic się nie dymi nie pali co jest? Po sprawdzeniu okazało się ze się nagrzały przewody co są pod tracerem i z niego do akumulatorów. Może mają z metr 6 mm2 i miały ponad 60 stopni. Wymiana na 10 mm2 i jest ok. U mnie jak widać cały off grid jest w jednym miejscu na dole po lewej Sinus 1000S a po prawej AGM-y. Całe sterowanie we wnętrzu, ze wolę mieć takie zabezpieczenia. Jak pisze jurek.parus bezpieczniki i odłączniki to tak samo podstawa.
    3301
    Level 29  
    spidziorek wrote:
    Mam na działce domek 3x3m. Kupiłem "zestaw fotowoltaiczny" choć to wielkie słowo, 130W panel,regulator ładowania,aku, oraz przetwornicę samochodową 12/230 (500w). W domku chciałbym zrobić prostą instalację tj. oświetlenie (chyba zrobię 12v. Podepnę obwód bezpośrednio pod regulator, żeby ominąć przetwornice i straty z tym związane). Chciałbym mieć 1-2 gniazdka 230, żeby móc podłączyć np. ładowarkę do akumulatorów elektronarzędzi, router lte etc.. Zastanawiam się czy to w jakikolwiek sposób zabezpieczać. Większość ludzi nie robi z takimi instalacjami nic. Z tego co mi wiadomo to Panel jest w stanie pracować na zwarciu, nie zaszkodzi to nawet kablom. Dlatego pytam bardziej doświadczonych kolegów czy jest sens pakować do takiej drobnej instalacji wyłączniki nadprądowe(które bardziej pełniłyby chyba funkcję włącznika/wyłacznika instalacji, rocznicowo-prądowe(co jak wynika z mojej skromnej wiedzy żeby miało jakikolwiek sens to wiąże sie z wykonaniem uziomu,pomiarami itd.)

Jeeli zamierzasz używać urządzeń wyżej wymienionych czyli bez części przewodzących na których może pojawić się napięcie to tu żadna ochrona nie jest potrzebna