Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kocioł Termet + moduł wielostrefowy - kolejne problemy

PiexaAP 04 Apr 2021 23:08 519 5
Metalwork
    PiexaAP
    Level 4  
    Witam.
    Mam problem z ogrzewaniem kotłem Ecocondens Gold Plus przy współpracy z modułem wielostrefowym SIM2Z.1LTE.1HT. Problem tkwi w tym, że po pierwsze kocioł po ustawieniu żądanej temperatury np 45 stopni, nagrzewa wodę do ok 50 stopni i wyłącza grzanie. Potem temperatura CO powoli spada do ok 25 stopni, przez jakiś czas taka temperatura widnieje na wyświetlaczu, miga ikonka grzejnika. Rura doprowadzająca wodę do modułu robi się gorąca, ale po zakończeniu grzania po chwili znowu staje się chłodna. Po kilku minutach ponownie załącza się grzanie na kilkanaście sekund. Oczywiście przy takim "grzaniu" na podłogówkę idzie woda o temp. 20 stopni i w nocy nie daje rady podnieść temperatury w pokojach.
    Natomiast po ustawieniu temp CO na dużo wyższą, np. na 65 stopni, kocioł nagrzewa wodę do ok 67 i pompa pieca spowalnia obroty, ale nie wyłącza się. Po chwili gdy spadnie temperatura na wyświetlaczu do ok 60 stopni pompa w kotle znowu zaczyna pracować szybciej i temperatura się podnosi. Wtedy rura doprowadzająca wodę jest gorąca cały czas i woda idąca na podłogówkę jest wtedy dużo cieplejsza.
    Był fachowiec, niby podmienił czujniki temperatury, podmienił też pompę w piecu. Po zmianie pompy piec chodził jak dawniej, czyli grzał cały czas przy ustawieniu temperatury CO na ok 42 stopnie, bo tak miałem prawie całą zimę ustawiona temperature CO. Potem po zmianie na stara pompę tez tak chodził... przez jakiś czas więc stwierdził ze to jednak nie pompa. Teraz znowu tak jak opisałem, na niskiej temp się grzanie wyłącza. Serwisant stwierdził że musi to być przyczyna instalacji podłogówki, że może jest gdzieś jakiś brud czy zapowietrzenie i pompa kotła chce pompować wodę ale instalacja podłogówki nie chce jej przyjąć.. czy jakoś tak. I ogólnie radził wymienić wodę, odpowietrzyć instalacje podłogówki.
    Natomiast mi się wydaje ze to może być jednak jakiś czujnik, bo juz raz 3 miesiące tempu wymieniałem czujnik, ale wtedy były troche inne objawy, wtedy pokazywał wysoką temperature, a rura do modułu była ledwo ciepła... tutaj rura jest bardzo ciepła nawet na ustawieniu 45 stopni. Czy macie jakieś propozycje co to by mogło być?
    Instalacja jest młoda, piec założony w październiku. Co chwile coś.. najpierw czujnik, teraz znowu coś się zwaliło, zaczynam żałować wyboru Termeta.
  • Metalwork
    Wojewoda82
    Level 27  
    Kocioł ci wchodzi w blokadę palnika z powodu braku odbioru ciepła. Szybkie nagrzewanie o 5 stopni wyższe niż nastawa (standardowa histereza wyłączenia palnika) a potem chłodzenie. Blokada palnika może trwać od 1,5 minuty do nawet pół godziny, w zależności od ustawień w kotle.

Podmiany czujników pewnie nic nie dadzą, ale trop z zapowietrzeniem podłogówki jest jak najbardziej słuszny i to trzeba na pewno zrobić (odpowietrzyć). Ewentualnie masz coś spaprane w całej instalacji podłogówki z modułem strefowym.

Może łaskawie jakieś zdjęcia?
  • Metalwork
    bro2004
    Level 28  
    Spytaj serwisanta, czy zmniejszył moc startowa oraz czas pracy na niej oraz temp narastania podgrzewania CO. Można też znacząco zmniejszyć moc na CO. Nawet do 20-30% by sprawdzić, czy to nie to. A później odpowietrzanie układów.
    Czujniki były zmieniane, bo wychodziła partia uszkodzonych. Można winić producenta czujnika, a nie Termet. Problemy pojawiały się po paru miesiącach dopiero u klientów.
    PiexaAP
    Level 4  
    Wojewoda82 wrote:
    Ewentualnie maż coś spaprane w całej instalacji podłogówki z modułem strefowym.

Od wymiany czujnika w styczniu do teraz wszystko działało dobrze, więc raczej nie jest to wina spapranej instalacji bo by chyba od problemy były cały czas a nie dopiero teraz.

Dziwne jest też to że tak się dzieje przy nastawie temperatury od 40 do 50 kilku stopni, a przy tych 65 wszystko działa i nic się nie blokuje...

Co do ustawień na piecu to nic nie było zmieniane, więc też same się chyba nagle nie pozmieniały...

Będę więc musiał spróbować tego odpowietrzenia.

Dodano po 10 [godziny] 24 [minuty]:

Sytuacja z dzisiejszego wieczora: w kotłowni jakieś odgłosy.. pukania, stukania. Poszedłem a tam kocioł grzał wodę użytkową i rury pod piecem stukały, pukały, cos się przelewało, drgało, bulgotało.. różne odgłosy. Potem grzanie CO podobnie, po wyłączeniu grzania przy nastawionej temperaturze CO na ok 50 stopni temperatura na wyswietlaczu rosła nadal aż do 81 stopni... nigdy takiej temp nie widziałem. Oczywiście rura nie oddawała "ogromu" tej temperatury - była po prostu ciepła. Potem znowu załączyło się grzanie CWU, znowu bulgotanie i wyskoczył błąd E04, potem zniknął, po chwili wyskoczył błąd Ereset02. Po naciśnięciu resetu znowu piec chciał grzać CWU, załączył się palnik i znowu odgłosy, pukania, przelewania i znowu wyskoczył błąd Ereset02. Potem znowu E04, Ereset02 i potem juz nie grzał nawet wody tylko po każdym resecie od razu wyskakiwał błąd Ereset02... Teraz po kilkunastu minutach znowu włączyłem, wyskoczył Ereset02, po resecie załączył grzanie CWU, ale znowu zaczeły sie odgłosy z rur i grzenie sie wyłączyło, zaczeło migac Ereset02. Co dziwne to rura idąca do CO była bardzo gorąca.... W instrukcji opis błędu E04 to "Uszkodzenie w obwodzie czujnika NTC temperatury wody grzewczej", Ereset02 to "Temperatura wody w wymienniku ciepła spaliny-woda osiągnie wartość ponad 95oC: Nastepuje: wyłączenie kotła z blokada". Nie mam cierpliwości do tego jeb***** Termeta... Co chwile coś. Jakieś pomysły?
    Wojewoda82
    Level 27  
    Powietrze z instalacji podłogowej ci wpadło do kotła na wymiennik?

Nie zdziwię się jak już przypaliłeś wymiennik w kotle i zaraz się rozszczelni.

Szukasz przyczyn wszędzie w kotle tylko nie u siebie. Odpowietrzyłeś instalację podłogową?

Wkleiłeś jakieś zdjęcia rozdzielaczy i całej widocznej instalacji?

Odgłosy przelewania to nic innego tylko powietrze, którego nie powinno być w kotle.
    PiexaAP
    Level 4  
    Nie ja przypaliłem tylko się przypaliło, ja nie powinienem koło tego pieca chodzić i się na tym znać, to powinno samo chodzić i działać dobrze i się odpowietrzać tak na prawdę.... ja ni umiem odpowietrzać instalacji. Ostatnio był u mnie serwisant jak pisałem i nie stwierdził, że mam nie używać pieca dopóki nie odpowietrzę instalacji, nie mówił ze sie może zapowietrzyć piec i coś przypalić. Ma dzisiaj przyjechać i sprawdzić co się stało.

Dodano po 3 [godziny] 32 [minuty]:

Był serwisant, stwierdził ze to nie zapowietrzenie bo odkręcił tam na górze kurek to tylko lekko syknęło i od razu woda poleciała.
    W którymś miejscu piec jest zapchany, albo pompa, albo zawór trójdrożny, albo wymiennik. Ma jutro sprawdzać po kolei i czyscic.