Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Minima - mały moduł z mikrokontrolerem SAMD21, kompatybilny z Arduino

ghost666 05 Apr 2021 10:29 588 3
 • Minima - mały moduł z mikrokontrolerem SAMD21, kompatybilny z Arduino
  Na rynku dostępna jest ogromna ilość kompaktowych płytek, zgodnych z Arduino Zero, opartych na mikrokontrolerze SAMD21 (ARM Cortex-M0+), w tym między innymi Exen Proto, Wemos D1 SAMD21 czy Seeeduino XIAO. Ta ostatnia jest najmniejsza z nich wszystkich, przy wymiarach zaledwie 23,5 mm x 17,5 mm.

  Wszystkie te płytki są domyślnie wyposażone w port USB (Micro USB lub USB-C), który ułatwia pracę, ale może nie być idealny podczas integracji z projektami lub produktami końcowymi. Być może dlatego Hamish Morley zaprojektował moduł kompatybilny z Minima Arduino Zero o rozmiarze nawet mniejszym niż płytka XIAO (przy 19,8 mm x 16,6 mm) z interfejsem USB na 4 polach lutowniczych zamiast klasycznego złącza.

  Specyfikacja modułu:

  * Microchip SAMD21G18A - 32-bitowy mikrokontroler z rdzeniem ARM Cortex-M0+, taktowanym zegarem 48 MHz z 256 kB pamięci Flash i 32 kB pamięci SRAM
  * 24 wyprowadzenia (raster 2,54 mm) z 18 pinami GPIO, w tym pięcioma wejściami analogowymi, pinami PWM, SPI, I²C oraz UART.
  * Przycisk resetowania, diody LED Tx/Rx i czerwona dioda użytkownika
  * Zasilanie od 5 V do 16 V przez pin VIN
  * Wbudowany stabilizator napięcia - 3,3 V, 150 mA
  * Ochrona ESD dla interfejsu USB, ochrona przed odwrotnie podłączonym napięciem zasilania
  * Wymiary - 19,8 mm x 16,6 mm, SMD gotowy do lutowania ręcznego lub reflow w piecu

  Minima - mały moduł z mikrokontrolerem SAMD21, kompatybilny z Arduino


  Bibliotekę footprintów dla EAGLE i pliki Arduino można znaleźć na repozytorium firmy na Githubie. Rozmiar sprawia, że idealnie nadaje się do integracji z urządzeniami do noszenia lub niewielkimi projektami Internetu Rzeczy (IoT), podczas gdy piny o rozstawie 2,54 mm sprawiają, że nadaje moduł nadaje się do prototypowania na płytkach stykowych itp, zwłaszcza, że wszystkie niezbędne komponenty (np. LDO, ochrona obwodów przed ESD) są już zintegrowane z płytką. Alternatywnie istnieje również opcjonalna płytka bazowa z portem MicroUSB i otworami przelotowymi do montażu modułu.

  To nie pierwszy podobny moduł z SAMD21, ponieważ np. moduł microZERO oferuje jeszcze inną opcję z większą liczbą wejść i wyjść (32), transceiverem CAN i pamięcią Flash SPI o pojemności 16 MB, ale przy woększym rozmiarze (32 mm x 20 mm).

  Mininy wystartował na Kickstarterze z celem finansowania w wysokości 1400 dolarów, który już przekroczył. Progi uczestnictwa akcji zaczynają się od 23 dolarów tylko za samą płytkę, ale są też inne opcje, w tym kompletny zestaw IoT za 95 dolarów z płytką bazową, wyposażoną w moduł komórkowy SIM808 i moduł GPS, ładowarkę do baterii i pamięcią Flash z interfejsem SPI. Moduły mają zostać wysłane w lipcu lub sierpniu tego roku.  Źródło: https://www.cnx-software.com/2021/04/05/minima-arduino-zero-module-samd21-mcu/

  Cool! Ranking DIY
  Do you have a problem with Arduino? Ask question. Visit our forum Arduino.
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 10322 posts with rating 8606, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.
 • Computer ControlsComputer Controls
 • #2
  tmf
  Moderator of Microcontroller designs
  Wszystko fajnie, tylko Microchip/.Atmel powinien odświeżyć swoją stajnię prostych ARMów. D21 jest ok, ale to konstrukcja sprzed lat, ciągle z niepoprawnionymi wieloma błędami krzemu i raczej starymi peryferiami, które należałoby unowocześnić. Programując z wykorzystaniem frameworka Arduino to może aż tak nie przeszkadza, bo i tak głównym ograniczeniem jest jakość dostępnych klas, jednak wady, tej już starawej konstrukcji, w pełni widać programując nieco bliżej sprzętu. Szczególnie jeśli się je odniesie do nowszych ARMów innych producentów.
 • Computer ControlsComputer Controls
 • #3
  JarekC
  Level 31  
  SAMC2x ma następcę w postaci PIC32CM ciekawe czy będzie seria PIC32DM.

  Jeżeli chodzi o sam moduł Minima to raczej przesadzona cena