Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Board::mini - narzędzia programistyczne do projektów motoryzacyjnych

ghost666 05 Apr 2021 12:01 795 0
 • Board::mini - narzędzia programistyczne do projektów motoryzacyjnych
  Jeśli chcemy połączyć się z magistralą CAN pojazdu, to nowo wprowadzona płytka open source board::mini jest idealnym rozwiązaniem. Zestaw narzędzi obejmują kartę bazową i karty rozszerzeń, które ułatwią konstrukcję aplikacji. System stworzony został przez firmę BMC Labs. Wprowadziła ona płytkę rozwojową opartą na mikrokontrolerze STM32 i kompatybilne z nią karty rozszerzeń w celu zwiększenia możliwości płyty bazowej. Projekt finansowany jest społecznościowo na portalu Crowdsupply.

  Jak wspomniano wcześniej, podstawa board::mini to płytka rozwojowa z mikrokontrolerem z rodziny STM32 i jest wyposażona w transceiver CAN. Interfejs CAN służy do przesyłania i odbierania danych z magistrali CAB, która często stosowana jest w samochodach. Zestaw board::mini wyposażony może być również w jedną z trzech karty rozszerzeń, zaprojektowane tak, aby pasowały do ​​głównej płytki rozwojowej.

  "Projekt bmc::board narodził się w celu stworzenia narzędzi programistycznych odpowiednich zarówno do prototypowania w terenie, jak i do zastosowań przemysłowych. Moduły te nie zostały zaprojektowane do zabawy na stole warsztatowym. Sami mamy zwyczaj przypinania ich do pojazdów, ale… cechy, które sprawiają, że nadają się do naszych celów, przekładają się całkiem nieźle na inne dziedziny" opisuje rodzinę modułów ich producent.

  Płytka rozwojowa dla Board::mini (baza)

  Kompaktowa płyta główna ekosystemu ma gniazdo dla kart MicroSD, zasilacz 24 V, czujnik atmosferyczny i posiada złącze USB typu C. Sprzęt ten jest wszechstronny dzięki wewnętrznemu wsparciu dla kart rozszerzeń, które pozwalają na rozbudowę systemu na wiele sposobów. Jeśli porównamy podstawową płytkę rozwojową do słynnego modułu Adafruit Feather M0, to na płytce może brakować niektórych funkcji. Wszystko jednakże zależy od aplikacji, ponieważ podstawowa płyta rozwojowa ma wyższą częstotliwość taktowania niż Adafruit Feather M0, ale mniej pamięci. Jednakże podstawowa płytka rozwojowa jest sprzedawana wraz z dodatkowymi kartami z różnorodnymi funkcjami, w tym czujnikiem atmosferycznym i transceiverem CAN.

  Board::mini - narzędzia programistyczne do projektów motoryzacyjnych


  * Mikrokontroler - STM32F103CBT6, 32-bitowy układ z rdzeniem ARM Cortex-M3 o maksymalnej częstotliwości taktowania 72 MHz, z 128 KB pamięci Flash i 20 KB pamięci SRAM
  * Wysokiej jakości gniazdo kart micro-SD
  * Czujnik warunków otoczenia MPL3115A2 firmy NXP
  * Transceiver CAN SN65HVD firmy Texas Instruments
  * Złącza typu płytka-płytka klasy przemysłowej i złącza USB typu C.
  * Zasilanie napięciem od 9 do 24 V (można również zastosować 3,3 V i 5 V)

  Board::mini - płytki rozszerzeń  Aby dodać więcej możliwości do podstawowej płyty rozwojowej, dostępne są trzy dodatkowe karty rozszerzeń. Płytka rozszerzeń mini::out jest płytką z podstawowymi rozszerzeniami, która zawiera 12-pinowe wyprowadzenia. Najbardziej charakterystyczną cechą zestawu jest „niestandardowy kabel do podłączenia mini::out do programatora ST-Link/V2". Płytka umożliwia dostęp do magistrali CAN, która komunikuje się między mikrokontrolerami a urządzeniami.

  Board::mini - narzędzia programistyczne do projektów motoryzacyjnych


  Konieczne jest dokupienie złącza, które można bez problemu zakupić komercyjnie. Kolejną kartą rozszerzeń jest mini::grid, zintegrowana z czterozakresowym modułem GSM/GPRS, umożliwiającym śledzenie zasobów w dowolnym miejscu i czasie. Oczekuje się, że moduł ten zapewni precyzję lokalizacji GPS do < 2,5 m w optymalnych warunkach. Producent dostarczył kilka złączy, w tym złącze wyświetlacza, złącze antenowe i złącze Nano-SIM.

  Board::mini - narzędzia programistyczne do projektów motoryzacyjnych


  Oczekuje się, że ostatnia karta rozszerzeń, mini::pit, będzie szeroko stosowana ze względu na zintegrowany układ Espressif w module ESP32-WROOM-32U z 32-bitowym mikrokontrolerem Xtensa LX6, umożliwiającym łączność bezprzewodową przez Bluetooth Low Energy (BLE) oraz Wi-Fi. Ta płytka również posiada transceiver SN65HVD.

  Board::mini - narzędzia programistyczne do projektów motoryzacyjnych


  Co dalej?

  Wszystkie omówione moduły są oparte na oprogramowaniu typu open-source. Producent udostępnia pliki projektu w swoim repozytorium na GitHubie. Dodatkowo w sekcji Wiki repozytoruum znaleźć można również instrukcje rozpoczęcia pracy z Arduino, PlatformIO i Rustem dla omawianych systemów.

  Projekt narzędzi deweloperskich ekosystemu board::mini jest obecnie dostępny na Crowdsupply. Można skorzystać z możliwości wczesnego zakupu modułów w przedsprzedaży. Zestaw startowy składający się z mini::base, mini::out i odpowiedniego kabla kosztuje 65 dolarów. Można również oddzielnie zakupić karty rozszerzeń i podstawową płytkę rozwojową. Urządzenia mają zostać wysłane do 14 sierpnia 2021 roku.

  Źródło: https://www.cnx-software.com/2021/04/05/board-mini-development-tools-vehicle-hacking-platform/

  Cool? Ranking DIY
  Do you have a problem with Arduino? Ask question. Visit our forum Arduino.
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 11176 posts with rating 9456, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.