Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Gadżet do rozgrywek ASG - Kulka z czujką ruchu, diodą led oraz buzzerem

obreb007 05 Apr 2021 17:08 837 2
  • Dzień dobry,

zaplanowałem zrobić sobie pewien gadżet.
    Zamysł gadżetu jest taki - Niewielka kulka, wielkości piłki tenisowej (w załącznikach dodaję zdjęcia obrazujące wielkość tej kulki, bateria AA dodana dla oddania skali) ułożona na jakimś murku lub podłodze po wykryciu ruchu wysyła sygnał do diody oraz do buzzera. Dioda świeci niebieskim światłem a buzzer wydaje głośny dźwięk przez np 10 sekund.

Gadżet do rozgrywek ASG - Kulka z czujką ruchu, diodą led oraz buzzeremkulka.jpg Download (1.04 MB)

Celem tego wszystkiego jest stworzenie gadżetu do rozgrywek ASG (taka jakby pułapka nie robiąca nikomu krzywdy ale dająca znać wszystkim w koło że ktoś pojawił się w zasięgu pozostawionego gadżetu). Dlatego aby nikt go nie przeoczył (jak już buzzer zacznie wyć) zdecydowałem się zamontować niebieską diodę.

Wziąłem się do roboty na płytce stykowej wszystko połączyłem i... nie działa tak jak ja sobie to zaplanowałem. A mianowicie zasilanie dochodzące do czujnika ruchu uruchamia go, on zaś przekazuję napięcie do diody. Czujnik się programuje po czym dioda świeci jak zostanie wykryty ruch. Po chwili gaśnie. Gorzej z buzzerem, on w tym przypadku jest martwy. Nie wydaje żadnego dźwięku.

Z początku myślałem że buzzer dostaje za małe napięcie, sprawdziłem to i faktycznie napięcie wychodzące z czujnika ruchu to około 2,5V.
    No dobra w takim razie spróbowałem podnieść napięcie na linii prowadzącej do buzzera. Znalazłem w domu przetwornicę napięcia do 5A, 1,25V-32V regulowanym napięciem i natężeniem (link do przetwornicy na dole posta). I bierzemy się za testowanie. Najpierw na linii do buzzera podniosłem napięcie tak aby wychodziło równo 5V. Czujnik ruchu działa, dioda świeci raz mocniej raz słabiej (w zależności od wykrycia ruchu) a buzzer piszczy non stop bez zmiany tonacji. Nie takiego efektu oczekiwałem, stwierdziłem ok podepnę buzzer bezpośrednio pod przetwornicę i zobaczę na jakich napięciach jak będzie piszczał.

Zrobiłem tak jak zaplanowałem i buzzer piszczy nawet przy 1,25V. Ciekawe na 2,5V z czujnika ruchu milczał a na 1,25V z przetwornicy cicho piszczy. Stwierdziłem że może natężenie prądu jest temu winne. Podpiąłem miernik pod obwód buzzera z przetwornicą wynik 0,03A.

Zmieniłem obwód. Zasilanie idzie z czujnika ruchu (zielony kabel) do buzzera, natężenie wynosi 0A. I teraz się zastanawiam czy natężenie prądu może być równe zeru czy akurat w moim przypadku natężenie prądu jest tak małe że na mierniku nie posiadam takiej skali aby dokonać tego pomiaru. Co jednoznacznie wiąże się z brakiem pracy buzzera. W tym miejscu moja wiedza się kończy dlatego założyłem ten temat.

Może wy macie pomysły jak rozwiązać tę zagadkę? A może podpowiecie mi jak inaczej zrobić ten układ aby spełniał moje założenia.
    Bardzo proszę was o pomoc w tej sprawie. :please:

Tutaj zamieszczam schemat tego co próbowałem zrobić.

Gadżet do rozgrywek ASG - Kulka z czujką ruchu, diodą led oraz buzzeremschema..png Download (17.19 kB)

Niżej zamieszczam linki do podzespołów które chciałbym użyć w tym układzie albo użyłem do testowania (botland oraz allegro):
    Akumulator
    Czujnik Ruchu
    Dioda LED
    Buzzer
    Przetwornica napięcia do 5A, 1,25V-32V regulowanym napięciem i natężeniem

Cool! Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    obreb007
    Level 7  
    obreb007 wrote 8 posts with rating 6, helped 0 times. Been with us since 2015 year.
  • OptexOptex
    ZaQ_1
    Level 8  
    Dałeś buzzer z generatorem tonu ciągłego to nic dziwnego, że piszczy tonem ciągłym.
    Chcesz zmienny ton to czujnik ruchu -> tranzystor załączający -> ne555 na pająku -> buzzer
    Wyjście z czujnika ruchu służy do wysterowania wejścia mikrokontrolera albo tranzystora, a nie do bezpośredniego zasilania peryferiów.