Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Glosnik BT (HK Go & Play) - syczenie z plyty głównej

05 Apr 2021 19:39 207 7
  • Level 2  
    Witam serdecznie,

Prosze o wyrozumiałość, ponieważ jestem laikiem ale chciałbym spróbowac zlokalizować usterkę i wyeliminować ją samemu.

Chodzi o głośnik bezprzewodowy mojego kolegi Harman Kardon Go and Play mini.
    Z głośników zaraz po włączeniu zasilania słychać było trzeszczenie oraz syczenie, bez podłączonego zewnętrznego zasilania oraz urządzenia Bluetooth.
    Wykrecilem wszystkie elementy aby je obrzejrzec i nie znalazłem elementów, które wyglądałyby na przypalone/stopione.
    Oczywiście nie sprawdzałem elementów w profesjonalny sposób, ponieważ oprócz miernika, lutownicy i kilku innych narzędzi nie posiadam nic innego 😉

Zasilanie baterii wynosi 7,4v przy wyłączonym oraz włączonym urządzeniu, a więc jest prawidłowe.
    Z płyty głównej po odłączeniu głośników dochodzą niepokojące dźwięki "syczenia" i potrafiaja nawet syczenie w rytm odtwarzanej muzyki 😉
    Nagrałem krotki film (w załączniku).
    Czy mógłbym prosić o Wasza opinię na temat tych dźwięków?
    - Skąd się biorą?
    - Ktore elementy (i jak) sprawdzic?
    - Czy jest sens naprawy tej płyty?
    - Czy podołam jako laik?

Według mojego kolegi problem powstal sam z siebie w co mu nie wierzę, bo go znam 😀
    Wziąłem glosnik po to aby spróbować swoich sił w elektronice i być może czegoś się nauczyć nowego.

Z góry dziękuję i serdecznie pozdrawiam.

Tomek
  • Level 14  
    Witam
    Filmu nie widziałem tu gdzie teraz jestem mam słaby net żeby go pobrać. Ja obstawiał bym elementy indukcyjne.
    Dźwięk dochodzi tylko z płyty czy również z głośnika?
  • Level 40  
    Cewce L22 zrobiłeś zdjęć jak na ślubnej sesji... A to nie jej wina, jest prawidłowo zalana klejem, aby w czasie pracy jej rdzeń nie drgał i nie było to słyszalne jak mechaniczny pisk. Ale moższ to zweryfikować uchem...
    Skoro syczenie i piszczenie dobiega z głośnika to sprawdziłbym czy gdzieś nie jest pęknięta ścieżka masy, urwany ekran kabelka audio.
  • Level 39  
    wojtas333 wrote:
    Ja obstawiał bym elementy indukcyjne.
    Czyli te z opisem "L" na płycie.
    Cewki, dławiki, czyli rozwijając, wpisz "piszczenie cewek" w google.
    plucik wrote:
    Z płyty głównej po odłączeniu głośników dochodzą niepokojące dźwięki "syczenia" i potrafiaja nawet syczenie w rytm odtwarzanej muzyki 😉
  • Level 40  
    Teraz odsłuchałem nagrania, to nie ekran czy masa...
    Gumowy wężyk - jedną stroną do ucha a drugą kolejno na cewki i słuchaj która świerszczy.
    Można też twardym plastikiem dotykać z różną siłą cewek i słuchać czy nacisk zmienia dzwięk.
  • Level 2  
    wojtas333 wrote:
    Witam
    Filmu nie widziałem tu gdzie teraz jestem mam słaby net żeby go pobrać. Ja obstawiał bym elementy indukcyjne.
    Dźwięk dochodzi tylko z płyty czy również z głośnika?

Witam, dziękuję za odpowiedź.
    Dźwięki słychać również z głośników.
  • Level 39  
    Bo to jak przetwornice zasilające "coś tam", mogą siać dźwiękiem słyszalnym dla ucha, jak i w tor audio na płytkach np. przez samo jego zasilanie.
    W radio też mógłbyś je usłyszeć na jakimś zakresie. W skrajnym przypadku sąsiad też.

Dodano po 13 [minuty]:

Ten sprzęt zadziała bez akumulatora na zasilaczu?
    Tak się zastanawiam, czy zużyty nie mógłby też powodować takiego efektu.
  • Level 2  
    g107r wrote:
    Bo to jak przetwornice zasilające "coś tam", mogą siać dźwiękiem słyszalnym dla ucha, jak i w tor audio na płytkach np. przez samo jego zasilanie.
    W radio też mógłbyś je usłyszeć na jakimś zakresie. W skrajnym przypadku sąsiad też.

Dodano po 13 [minuty]:

Ten sprzęt zadziała bez akumulatora na zasilaczu?
    Tak się zastanawiam, czy zużyty nie mógłby też powodować takiego efektu.

Cześć,

Odlaczylem akumulator I włączyłem urządzenie na samym zasilaczu. Dzieje się to samo co na baterii.

Dodano po 4 [minuty]:

krakarak wrote:
    Teraz odsłuchałem nagrania, to nie ekran czy masa...
    Gumowy wężyk - jedną stroną do ucha a drugą kolejno na cewki i słuchaj która świerszczy.
    Można też twardym plastikiem dotykać z różną siłą cewek i słuchać czy nacisk zmienia dzwięk.

Mam wrażenie, że cewki świszczą na przemian.(conajmniej 3)
    Przyciskając elementy plastikiem wyraźnie zmienia się głośność dźwięku gdy przyciskam elementyna przykład c140 oraz c96.

Glosnik BT (HK Go & Play) - syczenie z plyty głównej Glosnik BT (HK Go & Play) - syczenie z plyty głównej Glosnik BT (HK Go & Play) - syczenie z plyty głównej Glosnik BT (HK Go & Play) - syczenie z plyty głównej