Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak zrobić inaczej ten układ?

arur 22 Paź 2005 20:17 1369 3
  • #1 22 Paź 2005 20:17
    arur
    Poziom 16  

Witam!!!

Nie moge kupic tej czesci CD4070:-( i chce miec miec cos takiego ze jak wylacze kluczyk ze stacyjki i mam wlaczone swiatla to przeczy buzzer a jak wlacze silnik i mam wylaczone swiatla to tez brzeczy.
    Ale jak moge zrobic jakis proty uklad z "domowych czesci" zeby zasada dzialania byla taka sama?

Pozdrawiam arur

• #3 22 Paź 2005 22:42
    gomez21
    Poziom 11  

Najprostsze rozwiązanie:
    Znajdź przewód od włączania świateł (kontrolka, lampa) z tego miejsca wyprowadź jeden przewód. Następnie znajdź przewód w którym pojawia się napięcie gdy masz przekręcony kluczyk w stacyjce lub czujnik pokazujący obecność kluczyka w stacyjce i z tego miejsca też wyprowadź przewód. do tych dwóch przewodów podłącz piezo (takie które samo piszczy) i szeregowo do piezo diodę prostowniczą ewentualnie możesz jeszcze dołączyć równolegle do piezo dzielnik napięcia w celu ściszenia.
    Zasada działania jest bardzo prosta. Jak tylko wystąpi różnica napięć pomiędzy przewodem świateł a tym drugim do którego się podłączysz piezo zacznie wydawać z siebie dźwięk. Aby dźwięk pojawiał się tylko w tedy gdy mamy zapalone światła wstawiamy diodę prostowniczą. Kierunek przewodzenia diody musi być od świateł do stacyjki.

Układ taki zamontowałem w swoim samochodzie i jak na razie działa bez zarzutów.

• #4 22 Paź 2005 23:57
    dioda1000
    Poziom 27  

4070 Układ scalony Quad Exclusive-Or Gate DIP14
    lość: 3+ Cena: 0.59 PLN
    http://www.tme.pl

pozdrawiam

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME