Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Metody instalacji oraz tematy pokrewne

markus-19 06 Apr 2021 15:56 789 4
    markus-19
    Level 30  
    Ponieważ każdy niby wie, ale nikt konkretami się nie chce podzielić, chciałbym poruszyć temat obciążalności długotrwałej przy różnych wariantach ułożenia.

Ułożenie w tynku można wyczytać iż odpowiada metodzie C, jednak dane są niepełne, a metoda jest jeszcze opracowywana. Podane wartości w tabeli jednak są wystarczająco korzystne nawet dla poboru prądu w czasie godziny -In*1,45 gdzie zabezpieczenie teoretycznie może pracować bez wyłączania.

Brak natomiast sposobu ułożenia przewodu w ścianie izolowanej bez peszla/rury instalacyjnej.
    Zakładając ułożenie A2 sytuacja nie wygląda wcale tak kolorowo.

Warto zauważyć że układając przewody pod sufitem norma również wspomina o nieznacznej* korekcji..
    markus-19
    Level 30  
    Zatem zapytam projektantów i pomiarowców których tak wielu, jakie wartości przyjmujecie dla tych dwóch sposobów ułożenia?
    Czy w ogóle można w taki sposób układać oprzewodowanie które nie jest uwzględnione w normie?
    Następne zaczepki spotkają się z ostrzejszą reakcją.
    Zbędne usunąłem.[T.M.]
    Pawelelemonter
    Level 18  
    Witam. Podrzucam link do filmu z opisem doboru przewodów do różnych obciążeń z tym że z Anglii https://www.youtube.com/watch?v=KBvyX80Pdec Przewody najprawdopodobniej także w izolacji PCV jak u nas. Od drugiej minuty i dziesiątej sekundy w filmie prezentowany jest podręcznik z różnymi warunkami ułożenia przewodów. Jest napisany w języku angielskim ale z tego co się zorientowałem przepisując i tłumacząc tekst w tłumaczu internetowym ostatnia linijka na samym dole dotyczy sytuacji kiedy przewód jest całkowicie otoczony izolacją czyli np wełną skalną. Dosłowne tłumaczenie to : "otoczony izolacją termiczną, w tym w ścianie szkieletowej z izolacją termiczną z kablem nie dotykającym ściany" . markus-19 jeżeli znasz angielski lub znasz kogoś kto zna dobrze ten język zwłaszcza techniczny możesz spróbować z nim przetłumaczyć dokładnie. Generalnie wytrzymałość spada o połowę. Przewód 2.5 mm² wytrzymał 13 amperów. Trochę lepiej jest w przedostatnim przypadku prawdopodobnie przewód w suficie między płytą g-k a " ociepleniem" o grubości powyżej 100 milimetrów np z wełny wewnątrz sufitu z płyt gk. Przewód 2.5 mm² wytrzymał 17 amperów. Kiedyś kolega Darom opisał na forum elektrody w temacie o instalacji ułożonej w podłodze symulację komputerową którą wykonał dla przewodu 2.5 mm² otoczonego styropianem o grubości 5cm. Wyszło mu że przewód wytrzymywał około 7 amperów. Podaję link do tego tematu https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2758620.html Do tego trzeba pewnie by dodać na jakim odcinku przewód jest otoczony całkowicie np styropianem. Czy dla przykładu przejście na wylot przez np styropian w podłodze lub ścianie o grubości 30 cm ma duże znaczenie dla chłodzenia czy nie. Inną ciekawą sprawą jest stojące powietrze. Podobno powietrze bez ruchu w jakiejś zamkniętej pustce zapewne zwłaszcza z tworzywa też jest izolatorem.
    Więc podstawowa sprawa jak odprowadzić ciepło które im wyższa temperatura zwiększa opór dla płynącego prądu i jak radzić sobie z dodatkowymi źródłami ciepła działającymi na przewody którymi mogą być też same przewody pod obciążeniem. Ja sam zastanawiałem się czy w sytuacji gdy pojedyncze żyły DY czy LGy są ułożone w stalowej rurce czy stalowym peszlu mają dużo lepsze chłodzenie? Czy ta stalowa rurka czy stalowy peszel robi za bardzo dobry radiator także kiedy są prowadzone np w wełnie mineralnej czy styropianie ?
    ssllaawweekk
    Level 14  
    Czy nie istnieje żadna norma przetłumaczona na polski język??
    Podziwiam człowieka, który poruszył ten temat. Większość osób zajmujących się układaniem przewodów chyba nawet nie zetknęło się z tematyką wytrzymałości długotrwałej przewodów.
    Osobiście staram się układać przewody tylko w materiałach ujętych w normach ale ja rzadko to robię więc zazwyczaj nie mam problemów.
    zielon_1215
    Level 18  
    Pawelelemonter wrote:
    Czy ta stalowa rurka czy stalowy peszel robi za bardzo dobry radiator także kiedy są prowadzone np w wełnie mineralnej czy styropianie ?
    - NIE, w normie 60364-5-523 pkt. 523.8.1 napisane jest "Rura instalacyjna może być metalowa lub z tworzywa sztucznego." ale brak informacji, że obciążalność długotrwała może być wyższa przy ułożeniu w rurze metalowej.