Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
PLFONPLFON
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Transformatorowy Zasilacz 13.8v 30A

06 Apr 2021 17:25 597 14
 • Level 6  
  Witam kolegów potrzebuje waszej pomocy.
  Poszukuję gotowca płytki pcb do projektu zaczerpniętego z internetu zasilacza może ktoś z was go budował
  po niżej zamieszczam schemat proszę też o sprawdzenie pod kątem poprawności bo wiem że w ostatnim tranzystorze q7 jest błąd
  z góry dziękuję. Transformatorowy Zasilacz 13.8v 30A
 • PLFONPLFON
 • Moderator of HydePark/Cars
  Damian Berezowski wrote:
  wiem że w ostatnim tranzystorze q7 jest błąd

  Skąd? Ja tam żadnego błędu nie widzę.
 • Level 32  
  Schemat wygląda na działający, chociaż technologicznie to jest antyk. Zatrzaskowe zabezpieczanie przeciw zwarciowe budzi tylko moje wątpliwości.
  Całość będzie wielka, droga i gorąca. A PCB pod to... coż, w zasadzie nie trzeba :)


  Znalezienie zasilacza 12 V 30 A który da się "doregulować" do 13.8 V wydaje się tańsze, lżejsze, szybsze, bardziej niezawodne, no i mniejsze. Taki EPP-500-15 + dioda na wyjściu naprawdę jest lepszym pomysłem. O ile EPP-500-12 nie podejdzie.

  Mam nadzieję tylko, ze to nie do zasilania wzmacniacza CAR-AUDIO w domu... bo ten temat był wałkowany zbyt wiele razy.
 • Tube devices specialist
  Kup gotowy zasilacz impulsowy 12V x 360W (12V 30A). Będzie tańszy i bez problemów, które otrzymasz przy samodzielnej produkcji. Zapewnia możliwość zwiększenia napięcia do 14.2 V Transformatorowy Zasilacz 13.8v 30A
 • PLFONPLFON
 • Level 40  
  @aksakal

  Myślę, że autor nie bez przyczyny chciałby zasilacz transformatorowy. Mogę się mylić, ale to ma raczej służyć do zasilania jakiejś radiostacji. A w takim przypadku przetwornica odpada.
 • Level 43  
  Układ ma duże spadki napięcia pod obciążeniem, Ube w tranzystorze mocy pod dużym obciążeniem może być kilkukrotnie większe niż spodziewane 0,7V.
  Znajomy krótkofalowiec poprosił mnie kiedyś o zbudowanie tego układu, stąd wiem, po przetestowaniu stwierdził, to rób według siebie i zrobiłem tak:

  Transformatorowy Zasilacz 13.8v 30A
  W tym układzie napięcie wyjściowe jest stabilizowane przez stabilizator, tranzystory oczywiście należało by zwielokrotnić, PNP zamienić na coś mocniejszego, rezystory zmniejszyć - schemat kopiowany z internetu bo nie chciało mi się rysować, ale zasadę działania oddaje.
 • Tube devices specialist
  Wróżenie lepiej zostawić Cygance! Mam nadzieję, że po przeczytaniu postów kolegów autor rozszerzy i poda swoje wymagania dotyczące zasilacza.
 • Level 32  
  Rezystor240 wrote:
  Mogę się mylić, ale to ma raczej służyć do zasilania jakiejś radiostacji. A w takim przypadku przetwornica odpada.


  Mylisz się okrutnie, zasilacz impulsowy doskonale nadaje się do zasilania radiostacji. Inaczej nie działałyby stacje bazowe, radiostacje w samochodach policyjnych czy nawet telefon komórkowy podłączony do ładowarki.
  Oczywiście nie każdy zasilacz impulsowy, trzeba go dobre zrobić.
 • Level 40  
  @CosteC

  Niby tak, ale mówisz o zasilaczach dedykowanych do urządzeń odbiorczo nadawczych. Zwykły zasilacz od ledów czy inny atx się do tego kompletnie nie nadaje. Bo nie do tego został zaprojektowany.

  CosteC wrote:
  Mylisz się okrutnie, zasilacz impulsowy doskonale nadaje się do zasilania radiostacji.


  Tak więc to stwierdzenie nie do końca jest prawdziwe.
 • Level 32  
  @Rezystor240 Jeśli chcesz się bawić w logikę to się baw. Tylko wtedy musisz powiedzieć też, że stwierdzenie, że zasilacz liniowy się nadaje do zasilania radiostacji też nie jest do końca prawdziwe, bo też może być źle dobrany.

  A co to twoich przekonań co do zasilaczy ATX... obawiam się, że problemem są albo słabej jakości zasilacze albo brak wiedzy ludzi którzy próbują ich użyć.

  Więc może nie marnujmy czasu na oczywistości, że źle zrobiony, źle dobrany zasilacz nie nadaje się do czegoś. Elektroda zawiera stanowczo za dużo bełkotu ludzi którzy doskonale znają odpowiedzi na wszystko w każdym przypadku oraz projektów wyglądających jak centrala telefoniczna z XIXw z których autorzy są dumni :)
 • Level 6  
  Witam wszystkich tu zgromadzonych rzeczywiście zasilacz ma zasilać stację bazową i to niejedną a dwie równocześnie gdzie jedna ma około 120W mocy wyjściowej pobór około 23A
  Przetwornica impulsowa to tragedia wiem bo z takiej korzystam generuje około 7suw szumu ,postanowiłem zbudować tego typu konstrukcję ponieważ większość podzespołów posiadam łącznie z trafem ale niestety brak programu oraz umiejętności do rysowania PCB trochę opuznia budowę projektu niestety na stronie autor nie dodał płytki więc proszę o pomoc w tej sprawie .
  W postach anglo języcznych pod schematem pisali że tranżystor q7 ma zwarty kolektor .
 • Moderator of HydePark/Cars
  Damian Berezowski wrote:
  W postach anglo języcznych pod schematem pisali że tranżystor q7 ma zwarty kolektor .

  Na schemacie nic nie jest zwartego. Lepszy schemat dał Ci @jarek_lnx w #6.
 • Tube devices specialist
  Zasilacz do transceivera z zabezpieczeniem przed awaryjnym wzrostem napięcia wyjściowego. Transformatorowy Zasilacz 13.8v 30A
 • Level 43  
  Damian Berezowski wrote:
  postanowiłem zbudować tego typu konstrukcję ponieważ większość podzespołów posiadam łącznie z trafem ale niestety brak programu oraz umiejętności do rysowania PCB trochę opuznia budowę projektu niestety na stronie autor nie dodał płytki więc proszę o pomoc w tej sprawie .
  Kiedy zaczynałem naukę elektroniki, projekty robiło się na kartce, a ścieżki na laminacie rysowało markerem albo farbą (jako maskę przed trawieniem), nie gloryfikuje prymitywnych metod, ale do banalnie prostych projektów wykonywanych jednostkowo nie opłaca się "uruchamiać fabryki", dlatego nie rozumiem z czym masz problem. Kiedy potrzebuję połączyć pięć elementów na krzyż, też nie używam programu do rysowania PCB, bo użycie komputera, w tym przypadku, spowolni pracę. Transformator, mostek, kondensator za mostkiem, tranzystory w TO-3 - to ciężkie elementy mające własne mocowania, nie potrzebują PCB, resztę można połączyć na płytce uniwersalnej. W jednym z zasilaczy które budowałem 3/4 twojego schematu miałem zbudowane na radiatorze bez jakiegokolwiek PCB, rezystory emiterowe były przykręcone do radiatora, bocznikujące B-E pomiędzy nóżkami tranzystorów. Montaż przestrzenny, ale dużo sztywnych wyprowadzeń pomiędzy którymi można coś dołączyć i nie ma ryzyka że coś się wygnie i zewrze.
 • Level 39  
  Do takiego zastosowania ( jeśli koniecznie musi być to zasilacz liniowy) autor wybrał najgorsze rozwiązanie. wszystko będzie się nadmiernie grzać ze względu na błędne założenia projektu. By to działało napięcie zasilające musi być znacznie wyższe niż napięcie wymagane czyli13,8V + spadek napięcia na el. regulacyjnym ( tranzystorze) + spadek na ew. Re. Wymagane jest jeszcze kilka voltów na spadki napięć Ub-e tranzystorów, zapas na stabilizatorze itd.
  Dużo lepszym i prostszym jest rozwiązanie z umieszczeniem "-"obciążenia w obwodzie kolektora tranzystora.
  Spadki napięcia a za razem straty na elementach mocy są znacznie niższe, można łatwo zaadaptować tanie tranzystory mosfet. Ponadto masę mamy na kolektorze/drenie tranzystora co umożliwia montaż tranzystorów na radiatorze bez ich izolowania.
pcbway logo