Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Minitest: Tablicowy wskaźnik napięcia: V27D-T1

tomybb 06 Apr 2021 18:30 1314 5
  • Minitest: Tablicowy wskaźnik napięcia: V27D-T1

Prezentowany wskaźnik napięcia o oznaczeniach V27D-T1, według danych producenta pracuje w zakresie napięć 3,2-30VDC.
    Mierzy napięcie z którego jest jednocześnie zasilany. Ta wersja posiada plastikową obudowę wraz z filtrem przednim na wyświetlaczu. Obudowa tak wykonana, aby od razu można było zamontować moduł w jakimś urządzeniu. Z góry i dołu po dwa zatrzaski.

Wymiary modułu bez ramki przedniej, jednocześnie informacja jaki otwór jest potrzebny aby go zamontować. 45x27mm.
    Minitest: Tablicowy wskaźnik napięcia: V27D-T1 Minitest: Tablicowy wskaźnik napięcia: V27D-T1

Cała "elektronika" nie jest niczym zabezpieczona z drugiej strony. Widać wszystkie elementy. Zasilanie, dwa kilkucentymetrowe odcinki przewodów na wtyczce.
    Minitest: Tablicowy wskaźnik napięcia: V27D-T1 Minitest: Tablicowy wskaźnik napięcia: V27D-T1

Rozbieramy moduł. Nie jest to taki proste, łatwo można uszkodzić zaczepy. Przy odrobinie wprawy i cierpliwości da się to jednak zrobić bez uszczerbku plastiku. Laminat z dwóch stron ma wypustki który wchodzą w wyprofilowane miejsca obudowy. Na tym wszystko się trzyma. I oczywiście zdaje to egzamin. Ważne jednak aby tego nie uszkodzić.

Wyświetlacz LED to CL5631AH. W mojej wersji czerwony.

Przyglądamy się jeszcze raz dokładnie elementom na PCB.

Największy układ scalony czyli mikrokontroler standardowo, jak to w przypadku wielu chińskich konstrukcji bez oznaczeń. Drugi układ scalony, 7133H to stabilizator 3,3V. Na płytce nie mamy dodatkowego, zewnętrznego przetwornika ADC. Moduł wykorzystuje więc przetwornik wbudowany w mikrokontrolerze. To może zwiastować niezbyt dobrą dokładność. Nie mamy tutaj także potencjometru do kalibracji wskazań. Spotkałem się z teorią, że to akurat lepiej, ponieważ kalibracja taka dokonana została najprawdopodobniej programowo.
    A jak to wyszło w praktyce?
    Po złożeniu z powrotem wszystkiego w jedną całość podłączam zasilanie. Wskaźnik zaczyna działać już przy napięciu ok 2,7V, jednak świeci słabiej niż normalnie. Prawidłowo po przekroczeniu około 3,8V. Przy podanym przez producenta 3,2V widać że jest jeszcze lekko przygaszony (chociaż wskazuje już napięcie). Przeprowadziłem test urządzenia na różnych napięciach z zakresu pracy. Wyniki porównane z dokładnym multimetrem Brymen BM867s. Całość wyników zebrana w tabeli.

Na koniec sprawdziłem jeszcze pobór prądu przez wskaźnik. Wynosi on ok 20mA.

Prezentowany wskaźnik napięcia w porównaniu z dużo dokładniejszym przyrządem wypada przyzwoicie (jak na swoją cenę). Test wykazał, że różnica wskazań to maksymalnie 0,1V. Podejrzewam, że dla wielu będzie to wystarczające. Zaobserwowano za to lekkie migotanie LED. Koszt zakupu to kilka złotych. Na rynku istnieje wiele bardzo podobnie wyglądających konstrukcji. Przyglądając się różnym aukcją trafiłem na bardzo podobnie wyglądający. Rozmieszczenie elementów, kształt obudowy różniły się jednak nieco. Wiele osób pisało tam, że urządzenie dosyć szybko przestało działać, w moim egzemplarzu nic takiego (na razie :)) nie miało miejsca.

Cool! Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    tomybb
    Level 26  
    W moich artykułach znajdziecie przede wszystkim: testy, prezentacje gadżetów elektronicznych, modułów, sprzętu pomiarowego, narzędzi, wyposażenia pracowni oraz wszystkiego innego co może przydać się elektronikowi i nie tylko. Nie zabraknie także artykułów o tematyce nieco odbiegającej od elektroniki.
    Has specialization in: naprawa rtv agd, Artykuły Elektroda.pl
    tomybb wrote 1547 posts with rating 1057, helped 2 times. Been with us since 2006 year.
  • TestoTesto
    perch
    Level 27  
    W miejscu rezystora W1 powinien być wlutowany potencjometr do kalibracji wskazań. Można by poeksperymentować i w to miejsce wlutować małą podkówkę.
  • TestoTesto
    Nobi123
    Level 3  
    Wydaje mi się że miałem taki sam tylko bez obudowy i działał gdzieś około miesiąc
    paciek74
    Level 12  
    Mam podobny ale na 230v, co ciekawe jednego dnia działa dobrze a drugiego nic nie pokazuje, i tak w koło.
    Drugi już taki jak w opisie zamontowałem w przetwornicy 12 na 230 do pomiaru napięcia akumulatora i jak przetwornica jest wyłączona to pokazuje napięcie a jak włączę przetwornicę to miga i gaśnie. Nie przeszkadza mi to bo jest to w garażu.
    prosiak_wej
    Level 35  
    Mam sporo takich wskaźników i wszystkie działają. Jeden kiedyś zamontowałem w Skodzie Felicia, gdzie regulator alternatora padał jak szalony i zawsze woziłem jeden zapasowy.

Od siebie dodam, że frontowy filtr warto podkleić 50-procentową folią do przyciemniania szyb samochodowych. Nawet taką najtańszą, która do szyb się nie nadaje. Znacząco poprawia czytelność wyświetlacza.