Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wnętrze listwy antyprzepięciowej Hama z wyłącznikami gniazd

tomybb 06 Apr 2021 20:49 4347 15
  • Wnętrze listwy antyprzepięciowej Hama z wyłącznikami gniazd

Do zakupu prezentowanej listwy zasilającej skłoniła mnie przede wszystkim możliwość niezależnego wyłączania każdego z gniazdek zasilających. Przyznam szczerze, że z podobnego rozwiązania (nieco tańszego) korzystam już w domu od jakiegoś czasu i muszę przyznać że zdaje to egzamin. A że dodatkowo mamy tutaj zabezpieczenie antyprzepięciowe to tylko dodatkowy plus. Sprzęt zakupiony na znanym. polskim portalu aukcyjnym w cenie 54zł.

Pudełko i kilka informacji z niego.

Wnętrze listwy antyprzepięciowej Hama z wyłącznikami gniazd Wnętrze listwy antyprzepięciowej Hama z wyłącznikami gniazd

Najciekawsza tutaj dla mnie informacja to kwota do jakiej zabezpieczony jest sprzęt. Takie oznaczenia widziałem już niejednokrotnie na tego typu listwach, jednak nie zgłębiałem tematu jak miałoby to ubezpieczenie działać?

Ten model posiada 6 niezależnie rozłączanych gniazd, mój wcześniejszy, bez zabezpieczenia antyprzepięciowego tylko 5. Przewód zgodnie ze specyfikacją 3x1,5mm?. Wtyczka zasilająca ze składanym uchwytem ułatwiającym wyciąganie z gniazdka.
    Wnętrze listwy antyprzepięciowej Hama z wyłącznikami gniazd Wnętrze listwy antyprzepięciowej Hama z wyłącznikami gniazd Wnętrze listwy antyprzepięciowej Hama z wyłącznikami gniazd

Wyłącznik główny podwójny, wyłączniki od poszczególnych gniazdek pojedyncze.

Podświetlenie klawiszy równomierne, i mam nadzieję że tak pozostanie. W niektórych tańszych konstrukcjach wiem, że po czasie może to świecić nierównomiernie, niektóre słabiej i niekoniecznie te które są najczęściej używane. Na zdjęciu widoczna także sygnalizacja poprawnej pracy zabezpieczenia przepięciowego - zielony LED. Gniazdka także z zabezpieczeniem otworów przed dziećmi.

Wnętrze listwy antyprzepięciowej Hama z wyłącznikami gniazd Wnętrze listwy antyprzepięciowej Hama z wyłącznikami gniazd

Od spodu mamy tylko jeden, mały "haczyk" do ewentualnego przymocowania listwy do ściany. Szkoda, ja akurat chciałem ją przytwierdzić solidnie, a z tym patentem producenta to się na pewno nie uda.
    Wnętrze listwy antyprzepięciowej Hama z wyłącznikami gniazd Wnętrze listwy antyprzepięciowej Hama z wyłącznikami gniazd Wnętrze listwy antyprzepięciowej Hama z wyłącznikami gniazd

Producenci tego typu urządzeń dbają o to, aby nie były one zbyt łatwo rozbieralne. Widziałem już różne nietypowe łby śrub. zaokrąglane a nawet takie które da się kręcić tylko w prawo. :) W przypadku Hamy tak to wygląda. O jednym wkręcie nawet zapomniano przy montażu. :)
    Przed demontażem oczywiście obowiązkowo odłączamy przewód zasilający.

Wyłączniki do każdego gniazdka oraz niewielka płytka stanowiąca zabezpieczenie antyprzepięciowe.

Podstawowe elementy zabezpieczenia to warystory połączone szeregowo z bezpiecznikami termicznymi oraz iskiernik gazowy. Bezpieczniki termiczne umieszczone blisko warystorów, stykają się z nimi. Zastosowano na tych elementach koszulki. Bezpieczniki chronią przed pożarem w środku, przepalą się jeśli warystor zbyt mocno się rozgrzeje.

Bardzo łatwo można stworzyć schemat połączeń.

W momencie zadziałania zabezpieczenia, przepalenia któregokolwiek z bezpieczników zielony LED przestaje świecić, listwa jednak może pracować dalej, ale już bez zabezpieczenia.

Przyglądając się dalej można stwierdzić, że producent zaoszczędził trochę na odgiętce. Widzimy także w dwóch miejscach nie do końca dobrze poprowadzone przewody, zostały lekko przygniecione obudową, ale taki widok to chyba norma w chińskich, tanim sprzęcie.

Listwa na pewno bardzo praktyczna, na plus trzeba tutaj zaliczyć zabezpieczenie z iskiernikiem i warystorami. Nie mamy jednak za to żadnego zabezpieczenia przed nadmiernym obciążeniem, zwarciem - wtedy chroni jedynie bezpiecznik w mieszkaniu. Należy pamiętać także: wyłączniki od poszczególnych gniazd są pojedyncze. Może się tak stać, że przez to rozłączymy przewód neutralny, a fazowy, niebezpieczny ciągle będzie podpięty do naszego odbiornika. Podejrzewam ze 99% osób może na to nie zwrócić uwagi. A pamiętać trzeba. Szkoda, że producent, na pewno dla oszczędności, nie zastosował tutaj wyłączników podwójnych. A są przecież takowe o podobnych rozmiarach. No i coś co także mnie irytuje to brak "porządnego" uchwytu do przykręcenia listwy. Tak naprawdę wystarczyły by dwa otwory w odpowiednich miejscach i tyle. Kosztów produkcji raczej by to nie zwiększyło.

Cool! Ranking DIY
    About Author
    tomybb
    Level 26  
    W moich artykułach znajdziecie przede wszystkim: testy, prezentacje gadżetów elektronicznych, modułów, sprzętu pomiarowego, narzędzi, wyposażenia pracowni oraz wszystkiego innego co może przydać się elektronikowi i nie tylko. Nie zabraknie także artykułów o tematyce nieco odbiegającej od elektroniki.
    Has specialization in: naprawa rtv agd, Artykuły Elektroda.pl
    tomybb wrote 1547 posts with rating 1057, helped 2 times. Been with us since 2006 year.
  • HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
    BOOM i ZONK
    Level 20  
    A przewody miedziane czy aluminiowe pociągnięte kolorową farbką?
    mumin
    Level 11  
    Firma Hama moim zdaniem to taki gorszy sort chińszczyzny.
    Kupiłem kiedyś mikroprocesorową ładowarkę akumulatorków NiCd. Różowa włożyła do niej zwykłe baterie no i się wylały do środka, rozebrałem i mikroprocesora nie znalazłem, pewnie wylana ciecz go zjadła :)
    Chyba że to taki mikroprocesor złożony z elementów dyskretnych.
    Więc wcale nie zdziwiłbym się jak były by tam przewody aluminiowe. A i tak to chyba było by to super, miałem problem kiedyś z SAT wypinam przewód z konwertera a tam środkowa żyła przewodu antenowego ... zardzewiała.
  • HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
    prosiak_wej
    Level 35  
    500000zł tylko dla niemca, dla Polaka nic nie znacząca informacja. Czy odbiory nie powinny być ZA bezpiecznikami?

Zgodzę się również z przedmówcą - obecna hama, to taka "hamska hińszczyzna" :D Mam w domu sporo przewodów AV, DV z lat 90-tych, obecnie przywożonych z niemiec łącznie z innymi klamotami przez lokalnych "importerów" - do ich jakości nie można mieć obawień. Jest miedź, dużo miedzi, a wtyczki w miarę porządne.
    pawlik118
    Level 28  
    Są to bezpieczniki termiczne w celu ochrony przed pożarem, gdy warystor zacznie się nagrzewać.
    Nie są to bezpieczniki nadprądowe.
    prosiak_wej
    Level 35  
    Jeszcze lepiej. Nie powinno być tak, że warystor zwierając spowoduje spalenie bezpiecznika topikowego i odłączenie odbiorników od zasilania?
    pawlik118
    Level 28  
    Mogłoby tak być, ale wówczas powstaje pewna niepotrzebnie niebezpieczna sytuacja. Jeśli spaliłby się jeden bezpiecznik termiczny, wówczas cały prąd obciążenia mógłby trafić do uziemienia - a to już potencjalnie niebezpieczne, gdyż podawany byłby prąd do uziemienia przy jednoczesnym nie uszkodzeniu odbiorników.
    kris8888
    Level 33  
    3680W na przewodzie 1,5mm2 to tak trochę słabo. Poza tym od kiedy średnicę kabla podaje się w mm2, coś się producentowi nieco namieszało.
    kris8888
    Level 33  
    speedy9 wrote:

Bo średnicy się nie podaje tylko przekrój, więc wszystko jest OK.

Zgadza się, ale producent wyraźnie napisał "średnica" w danych technicznych mając prawdopodobnie na myśli przekrój. Mnie takie niechlujstwo w nazewnictwie jednak razi.
    Wracając jednak do kwestii obciążalności przewodów to jeśli ten przedłużacz ma służyć do pracy ciągłej z deklarowaną mocą maksymalną 3680W to przewód 1,5mm2 będzie się już wyczuwalnie nagrzewał.
    speedy9
    Helpful for users
    kris8888 wrote:
    Wracając jednak do kwestii obciążalności przewodów to jeśli ten przedłużacz ma służyć do pracy ciągłej z deklarowaną mocą maksymalną 3680W to przewód 1,5mm2 będzie się już wyczuwalnie nagrzewał.

Mam przedłużacz warsztatowy ORNO o obciążalności 3680W i też ma kabel 3x1,5mm2 także to chyba standard. Zakładając 10A/mm2 to taki przekrój jest OK.
    Tu masz też Hama, 3680W i kabel 3x1mm2:
    https://m.euro.com.pl/przedluzacze-sieciowe/hama-47734.bhtml
    BOOM i ZONK
    Level 20  
    kris8888 wrote:
    producent wyraźnie napisał "średnica" w danych technicznych.

Raczej nieudolne tłumaczenie bo po ichniejszemu jest prawidłowo - przekrój.
    kris8888
    Level 33  
    Tak, to standard, ale to już górna granica długotrwałej obciążalności dla przewodu 1,5mm2. W czajnikach też są stosowane 1,5mm2 a nawet zdarzają się ciensze, ale czajnik z reguły ma max 2300W i pracuje krótko. A i tak po zagotowaniu pełnego czajnika można wyczuć lekkie nagrzewanie się przewodu.
    Dla takiej listwy moim zdaniem bezpieczniej byłoby określać maksymalną długotrwałą obciążalność na około 2300W a nie 3680W. Byłoby to z pewnym zapasem bezpieczeństwa. Albo faktycznie 3680W ale jako obciążenie krótkotrwałe.
    Mimo wszystko trochę obawiałbym się obciążyć tą listwę mocą maksymalną deklarowaną przez producenta.
    tomybb
    Level 26  
    pawlik118 wrote:
    Są to bezpieczniki termiczne w celu ochrony przed pożarem, gdy warystor zacznie się nagrzewać.
    Nie są to bezpieczniki nadprądowe.

Zgadza się, dlatego umieszczone są bardzo blisko warystorów. Na te dwa elementy nałożona koszulka abybezpiecznik stykał się i "kontrolował" temperaturę warystora. Aby nie było wątpliwości dołożyłem krótką informację o tym w tekście oraz zmieniłem trochę schemat aby bardziej uzmysłowić jak to działa.

prosiak_wej wrote:
    Jeszcze lepiej. Nie powinno być tak, że warystor zwierając spowoduje spalenie bezpiecznika topikowego i odłączenie odbiorników od zasilania?
    pawlik118 wrote:
    Mogłoby tak być, ale wówczas powstaje pewna niepotrzebnie niebezpieczna sytuacja. Jeśli spaliłby się jeden bezpiecznik termiczny, wówczas cały prąd obciążenia mógłby trafić do uziemienia - a to już potencjalnie niebezpieczne, gdyż podawany byłby prąd do uziemienia przy jednoczesnym nie uszkodzeniu odbiorników.

Koledze prosiak_wej chodzi chyba o taką sytuację: (?)

prosiak_wej
    Level 35  
    No coś takiego. W przypadku zwarcia warystora powinny się przepalić oba bezpieczniki. Natomiast w zasilaczach SMPS przed warystorem stoi jeden bezpiecznik, lecz tam gdyby na resztę układu był podawany nadal L, to i tak jest izolacja galwaniczna (transformator, transoptor).