Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Computer ControlsComputer Controls
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Przełącznik sieć - instalacja PV

06 Apr 2021 21:04 1107 45
  • Level 11  
    Mam panele słoneczne, którymi grzeje wodę w bojlerze poprzez przetwornice. Oczywiście w dzień, w nocy bojler pracuje na sieci 230 V. Przełączanie teraz odbywa się ręcznie to znaczy wtyczkę przekładam z gniazdka do gniazdka. To zapewnia 100 % izolację obu obwodów, ale jest jednak mało wygodne.

Chciałbym zastosować przełącznik (krzywkowy, modułowy), by robić to ręcznie, ale bardziej wygodnie. Warunek to całkowita separacja obwodów, mówiąc nieprofesjonalnie nie może być wspólnego N. Jaki przełącznik by się do tego nadawał. Z schematów przełączników, które znalazłem, to widzę , że mają punkt wspólny.

Po stronie sieci 230 V mam starą instalację TN-C
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Level 11  
    Generalnie nie zamierzam robić w tej chwili przeróbek po stronie sieci 230 V. U mnie wogóle nie ma nigdzie przewodu PE nie ma różnicówek w rozdzielnicy nie ma rozdziału przewodu PEN. Budynek z lat 70tych. Obecnie bolec w gniazdku bojlera jest zmostkowany. Czy nie można tak zrobić w przełączniku. Ewentualnie mógłbym zrobić rozdział PEN dla samego obwodu bojlera ale to byłoby już za wyłącznikiem nadprądowym w rozdzielnicy

Po stronie PV mam zrobiony uziom do którego podłączone są panele i obudowa przetwornicy. Z tego co deklaruje producent ta obudowa ma połączenie elektryczne z przewodem PE z bojlera poprzez bolec w swoim gniazdku.

Pytam was przede wszystkim tu dlatego że nawet jak komuś to zlecę to nie mam pewności prawidłowego wykonania. "Fachowiec" sobie pójdzie a ja zostanę nie wiadomo z czym.

Ja myślałem o użyciu tu przełącznika 3 fazowego krzywkowego z pozycjami 0 1 2. Zamiast faz były by po trzy przewody po stronie sieci tj. L N oraz mostek do N. A po stronie Pv zasilanie czyli odpowiednik L i N oraz przewód ochronny połączony z uziomem.
  • Level 16  
    Ale w ogóle po co tak kombinujesz? Zastosuj przekaźnik/stycznik przełączny - z jednej strony podłączasz sieć, z drugiej instalację fotowoltaiczną a na wyjście grzałki. cewkę zasilasz z instalacji fotowoltaicznej.
    Jest napięcie z foto - cewka łapie i przełącza na foto, nie ma prądu - cewka puszcz i przełącza na sieć. Styków przełącznych jest zwykle co najmniej dwa - to przełączasz sobie co tam chcesz.
    Ja tak przełączam UPSa do zasilania pieca gazowego bo nieprawidłowo działa detekcja płomienia - i działa bardzo dobrze.
    PS. Abstrahując, że grzanie wody prądem, nawet z fotowoltaiki jest średnim pomysłem - od tego są solary z wielokrotnie większą sprawnością.
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Level 25  
    Poprzez przekaźnik ze stykami do 230VAC i odpowiednim "amperażem" np. taki do rewersu obrotów w pralce automatycznej. Wtedy do zał/wył. mógłby być zwykły zasilacz wtyczkowy 12VDC np. w kuchni czy korytarzu.

Z definicji wszelkie urządzenia zasilane z sieci z metalową obudowa powinny mieć połączenie z PE (uziemienie). Zerowanie nie jest tak skuteczne jak uziemianie. Dlatego PE powinien być dołączony na stałe do bolca grzałki ( nie przełączany przez przekaźnik).
  • Helpful post
    Level 24  
    A ja proponuje inne rozwiązanie.
    Jak masz standardową grzałkę na 5/4 lub 6/4 cala, to daj grzałkę podwójną. Jeden obwód podpinasz pod panele, drugi pod sieć przez przełącznik czasowy. Pełna automatyka. I zawsze można dogrzać z sieci w trakcie deszczowego dnia, nie marnując energii z paneli.
  • Level 11  
    Dziękuje bardzo.

Styczniki: celowo wybieram rozwiązanie ręczne, prąd z przetwornicy solarnej to modyfikowana sinusoida, a napięcie waha się od 110 V do 200 V. Styczniki są zaprojektowane do pracy pod napięciem sieciowym o określonych parametrach. Nie mam pewności czy będą działały prawidłowo

Podwójna grzałka + timer dla obwodu sieciowego: fajny pomysł, ale mój bojler ma niestandardową grzałką i ma swoje lata. Boję się, że po wymianie grzałki straci szczelność. Będę kupował nowy, większy (teraz mam tylko 50 L) to będę szukać takiego, gdzie łatwo będzie podmienić grzałkę.

Ochrona przeciwporażeniowa instalacji PV: nie jestem specjalistą, ale przetwornica to chyba układ sieci IT, bez tzw. ziemi. Ponadto sam bojler jest uziemniony w moim przypadku przez stalowe rury wodociągowe (domek), przetwornica z bojlerem połączona przewodem trójżyłowym. Obudowa przetwornicy dodatkowo jest podłączona do niezależnego uziomu (swoją drogą nie wiem czy to potrzebne i właściwe skoro rury są stalowe i wchodzą do ziemi, elektrycznie to jest ten sam obwód - obudowa i bolec w gniazdku przetwornicy).

Opłacalność względem solarów: myśle, że układ PV jest obecnie dużo korzystniejszy, bo:

- można odliczyć do 32 % podatku w ramach ulgi termo (solary pewnie też)
    - instalacja jest bezobsługowa w przeciwieństwie do solarów, nie wymaga glikolu, ciągnięcia rur, zbiorników, pomp, prucia ścian itd. Glikol, a właściwie jego pary jest cieczą mimo wszystko w pewnych warunkach wybuchową.
    - montaż wykonałem samodzielnie, najwięcej czasu i tak zajęło mi wykonanie instalacji elektrycznej, plastikowych kanałów by to estetycznie wyglądało
    - całkowity koszt układu 7x280 W + przetwornica MPPT + materiały instalacyjne (system mocujący dach rąbek, profile, kable itd) po odliczeniu ulgi wyniesie mnie około 3000 PLN
    - w pochmurny dzień na początku kwietnia taki układ wyprodukował mi 4 kWh, w momencie gdy wyjdzie słońce bojler mam nagrzany w czaie krótszym niż 1 h, tak jaki pisałem muszę kupić co najmniej 80 L, by system był efektywniejszy
    - przyjmując, że w miesiącach kwiecień - wrzesień będą tylko pochmurne dni system wyprodukuje mi 720 kWh, w miesiącach październik marzec niech będzie połowa tego, czyli 360 kWh. Niech rocznie będzie 1000 kWh, które zużyje na grzanie wody (przy sporym niedoszacowaniu w miesiącach letnich). Rocznie to 550 PLN własnego prądu. Zwrot mamy zatem po około 5 latach przy 0,55 PLN za kWh. Gdy wliczyć galopującą inflację jaką mamy obecnie (realnie pewnie 10 % - na przestrzeni miesiąca moje panele zdrożały o 10 %) i upadek złotówki to warto inwestować teraz bo pieniądz traci na wartości.
    - można to dalej rozbudować i zrobić układ ongrid by oddawać prąd do sieci.
  • Level 14  
    Są przełączniki sieć agregat. Poszukaj np. na alledrogo. Jak wpiszesz tam w szukaczkę "sieć agregat" to znajdzie. Są z jednym zestykiem przełączanym, dwoma, trzema itd. Od wyboru do koloru.
  • Level 11  
    Tomkii wrote:
    Są przełączniki sieć agregat. Poszukaj np. na alledrogo. Jak wpiszesz tam w szukaczkę "sieć agregat" to znajdzie. Są z jednym zestykiem przełączanym, dwoma, trzema itd. Od wyboru do koloru.

Szukałem, ale nie mam dostatecznej wiedzy jaki wybrać
  • Helpful post
    Level 12  
    Ja mam ten i sprawuje się rewelacyjnie. I nie ma tutaj nic wspólnego z 2 zasilań.
    https://allegro.pl/oferta/przelacznik-wyboru-zasilania-2p-63a-siec-agregat-9836010410

Ja bym zrobił na Twoim miejscu dwie wtyczki z dwóch gniazdek do przełącznika i na wyjściu przełącznika dał jedno gniazdko a do niego wtyczkę z grzałki. W razie zmiany planu masz momentalne rozebranie wyjmujesz 3 wtyczki i cały patent zdemontowany.
  • Level 14  
    miost wrote:
    Szukałem, ale nie mam dostatecznej wiedzy jaki wybrać

Zasadniczo zostawił bym PE podłączone na stałe. Ale w twoim przypadku (sieć TNC) to zwiększa ryzyko (bo połączysz w ten sposób N sieci z obudową przetwornicy).
    Skoro przepinasz wtyczkę (a ma trzy styki) to potrzebujesz taki z trzema torami. Będzie działać tak samo, jak przekładanie wtyczki.
  • Level 36  
    miost wrote:
    Chciałbym zastosować przełącznik (krzywkowy, modułowy), by robić to ręcznie, ale bardziej wygodnie. Warunek to całkowita separacja obwodów, mówiąc nieprofesjonalnie nie może być wspólnego N. Jaki przełącznik by się do tego nadawał. Z schematów przełączników, które znalazłem, to widzę , że mają punkt wspólny.

Przykładowo Apator 4G10-53-PK-63-840345-011 (jeśli moc grzałki nie większa niż 2kW). Zakładam, że wiesz jak wszystko połączyć.
  • Level 11  
    Szyszkownik Kilkujadek wrote:
    miost wrote:

Przykładowo Apator 4G10-53-PK-63-840345-011 (jeśli moc grzałki nie większa niż 2kW). Zakładam, że wiesz jak wszystko połączyć.

Szczerze powiedziawszy nie, nie mam pewności czy zrobię to dobrze. Załączam schemat:

Przełącznik sieć - instalacja PV

Mamy sieć z przewodu 2-żyłowego (obecnie bolec zmostkowany w gniazdku), przetwornicę z 3-żyłowego i bojler na przewodzie 3 - żyłowym.

3, 7, 11 bojler
    1, 5, 9 sieć 230V
    4, 8, 12 przetwornica
  • Level 26  
    W takim przełączniku 4Gxxxx wszystkie styki załączają się jednocześnie, natomiast przy wkładaniu wtyczki ze stykiem ochronnym do gniazda z bolcem to ochronny łączy się jako pierwszy i rozłącza jako ostatni, więc tu przewód ochronny zostawiłbym na stałe podłączony do bojlera
  • Level 36  
    Oczywiście masz rację, ale trzeba pamiętać że łącznik taki ma mechanizm migowy, więc praktycznie jednocześnie łączy i rozłącza wszystkie styki.
    Można oczywiście zastosować łącznik z parą styków wyprzedzających. Ale nadal będzie to nie do końca zgodne ze sztuką.
    Tutaj bym nie strzelał do komara z armaty.
  • Level 24  
    MichałS wrote:
    ...Z definicji wszelkie urządzenia zasilane z sieci z metalową obudowa powinny mieć połączenie z PE (uziemienie). ....

Jedno zdanie, które wymaga komentarza.

1. Nie wszystkie urządzenia z metalową obudową powinny mieć połączenie (czego? MichałS nie dopowiedział, ale ktoś może domyślnie przyjąć że chodzi o tą metalową obudowę) obudowy z PE. Nie dotyczy to urządzeń w II klasie ochronności. Połączenie z PE to nie uziemienie, a przewód ochronny.

miost wrote:
    ...Chciałbym zastosować przełącznik (krzywkowy, modułowy), by robić to ręcznie, ale bardziej wygodnie. Warunek to całkowita separacja obwodów, mówiąc nieprofesjonalnie nie może być wspólnego N. ...

miost wrote:
    ...Ochrona przeciwporażeniowa instalacji PV: nie jestem specjalistą, ale przetwornica to chyba układ sieci IT, bez tzw. ziemi. Ponadto sam bojler jest uziemniony w moim przypadku przez stalowe rury wodociągowe (domek), przetwornica z bojlerem połączona przewodem trójżyłowym. Obudowa przetwornicy dodatkowo jest podłączona do niezależnego uziomu (swoją drogą nie wiem czy to potrzebne i właściwe skoro rury są stalowe i wchodzą do ziemi, elektrycznie to jest ten sam obwód - obudowa i bolec w gniazdku przetwornicy)....

Z tych opisów wynika, że masz wspólnie połączony ze sobą PEN sieci z PE PV.
    Jeśli tak to jest, to wystarczy przełącznik dwupolowy, przełączający L i N.
    Nie musi być z jednym polem załączającym z wyprzedzeniem (N).

Przełącznik sieć - instalacja PV
  • Level 11  
    Nie dlaczego wspólny PEN sieci i PE bojlera. W żadnym wypadku. W tej chwili przełączam ręcznie wtyczkę bojlera z gniazdka do gniazdka i szukam przełącznika, który zrobi dokładnie to samo np. pozycja 1 - sieć (gniazdko 1), pozycja 2 - PV (gniazdko 2) , pozycja 0 - bojler odłączony (kabel bojlera sobie wisi). Przepraszam za takie proste wyjaśnienie, ale chciałem by było obrazowe..............
  • Level 24  
    Sprawdź rezystancję pomiędzy PE PV a PEN sieci i podaj wynik.
    Pisałeś, że bojler jest uziemiony i sieć ma uziemienie. Jeśli rezystancja wyjdzie około zera, to PE PV i PEN sieci są połączone, to rozdział jest bez sensu.

Edytowano:
    Wysyłasz sprzeczne informacje.
    Może zadaj sobie choć trochę trudu i narysuj połączenia istniejących gniazdek, do których przepinasz grzałkę.
    Albo opisz, jak połączone są w gniazdkach zaciski: L, N, PE.
  • Level 14  
    On łączy dwa RÓŻNE układy sieci. Dlatego PEN powinien też być przełączany.
    Ma przy PV sieć IT z uziomem (nie połączonym z siecią energetyczną!).
    Przy zasilaniu sieciowym ma TNC.
    Jeśli połączy przewód PEN sieci miejskiej na stałe do bojlera to traci sieć IT (wprowadza ryzyko naniesienia obcego napięcia na obudowę bojlera, obudowę przetwornicy oraz być może ramę paneli w przypadku uszkodzenia PENa).
    Układ jest nietypowy i NIE powinno się na małpę tego łączyć.
  • Level 43  
    Kto przerywa PEN'a ten rozumu nie ma!!!
    To sobie wbijcie do głowy panowie "doradcy".

Chcecie odcinać N to odcinajcie, ale najpierw wydzielcie go sobie z PEN'a a to co pozostanie czyli PE połączcie bez żadnego przerywania ze stykiem ochronnym gniazda do którego bojler będzie przyłączony.

Zapamiętajcie sobie te trzy litery:
    P E N.
    One leżą poza waszą bandycką jurysdykcją.
  • Level 24  
    kkas12 wrote:
    ....
    Zapamiętajcie sobie te trzy litery:
    P E N.
    One leżą poza waszą bandycką jurysdykcją.

Nie powinno się pisać postów typu „zgadzam się”, ale tutaj muszę tak napisać.
    Post kkas12 mówi o podstawowej zasadzie. Po jej spełnieniu można wrócić do dalszych rozważań.
  • Level 25  
    miost wrote:
    ... wspólny PEN sieci i PE bojlera. W żadnym wypadku...

Jak pisałem że PE urządzenia takiego jak bojler (woda + prąd) musi być na stałe podłączony to było to (delikatnie mówiąc) negowane. Każde urządzenie które ma metalowe elementy przewodzące prąd trafia do I-szej klasy ochronności i z definicji MA MIEĆ podłączony PE.

Nie ma czegoś takiego jak metalowe urządzenie w II klasie.
  • Level 43  
    MichałS wrote:
    Nie ma czegoś takiego jak metalowe urządzenie w II klasie.
    Nieprawda.
    To producent urządzenia nadaje klasę ochronności, która jest ściśle powiązana z budową produktu a nie z materiałem z jakiego został on wykonany.
    Przykładem niech będzie chociażby "nieśmiertelna" pralka FRANIA całkowicie wykonana z metalu a mimo to w II klasie ochronności.

Więc proszę zaprzestać głoszenia nieprawdziwych teorii nie majacych nic wspólnego z tematem.
  • Level 24  
    MichałS wrote:
    ...Nie ma czegoś takiego jak metalowe urządzenie w II klasie.

Przełącznik sieć - instalacja PV Przełącznik sieć - instalacja PV
  • Level 14  
    Łącząc PEN (w najlepszym razie na przewodzie 2,5kw) z uziomem (poprzez bojler) tworzycie miejscowe połączenie wyrównawcze w sytuacji gdy NIE MA głównego połączenia wyrównawczego!
    Spalicie chałupę!!!
    Ratujecie przed potencjalnym porażeniem (w chwili przełączania styków, przebicia na bojlerze, równocześnie go dotykania i jeszcze czegoś aby zamknąć obwód) a tworzycie koszmarek, który może skończyć się spaleniem przewodu (i tego co go otacza) w przypadku wyładowania w PV lub utraty ciągłości PEN gdziekolwiek na trasie trafostacja-bojler. Na dokładkę wprowadzacie potencjał PENa na obudowę przetwornicy (i być może konstrukcję paneli)... Masakra.
    Mi spłonął przewód 10kw, energetyka podała fazę na PENa przy wymianie drutów na warkocz... A pech chciał, że były solidne połączenia wyrównawcze i poszedł prąd zwarciowy aż do przepalenia wkładki na zasilaniu ulicy. Gdyby to był przewodzik do bojlera to by go wypruło ze ściany... A wy to chcecie zrobić na przewodzie o nieznanym przekroju. Nie znając gdzie i do czego jest podłączony uziom na dokładkę wiedząc, że najprawdopodobniej nie jest spięty z PE. Nawet nie wiemy czy chałupa ma w ogóle uziom na przyłączu (układ sieci TNC sugeruje, że pewnie nie ma).
  • Level 43  
    Najpierw bajanie o obowiązkowej I klasie ochronności jeśli odbiornik jest metalowy a teraz proponowanie lewostronnego ruchu bo cieżarowka ścinając zakręt zmasakrowała samochód osobowy.

Chłopie to wszystko musi mieć ręce i nogi, więc nie można proponować durnych i śmiercionosnych rozwiązań w imię "ochrony" przed wyimaginowanymi zagrożeniami lekceważąc standardy i uznane zasady wiedzy technicznej.
    A to co ci się przydarzylo wcale nie upoważnia cię do "projektowania" instalacji elektrycznych.
  • Level 14  
    Tak to napisałeś, że nawet nie wiadomo do czego pijesz :).
    Nie wolno wykonywać połączeń wyrównawczych miejscowych, gdy nie ma GSU.
    Zaprojektuj bezpieczne i zgodne ze sztuką rozwiązanie.
  • Level 11  
    Zatem chyba najlepiej pozostać przy pierwotnym rozwiązaniu czyli przekładać wtyczkę bojlera rano do gniazdka przetwornicy a wieczorem do gniazdka sieć.