Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Mały i uniwersalny, elektroniczny termometr panelowy

tomybb 06 Apr 2021 23:25 2151 13
  • Mały i uniwersalny, elektroniczny termometr panelowy

Kolejny, ciekawy, niewielki moduł. Tym razem jest to termometr z wyświetlaczem LCD. Umieszczenie w plastikowej obudowie, pozwala na łatwą zabudowę. Sprzedawany razem z przewodem zasilającym zakończony wtyczką molex. Wtyczką, przedłużka dzięki czemu nie zmniejszamy ilości dostępnych złącz molex w zasilaczu. Są także wersję z wtykiem USB. Sugerowałoby to, że przeznaczony głównie do PC. Jego parametry pozwalają jednak na znacznie więcej zastosowań.
    Mały i uniwersalny, elektroniczny termometr panelowy Mały i uniwersalny, elektroniczny termometr panelowy

Przede wszystkim szeroki zakres napięć zasilania oraz mierzonej temperatury świadczy o jego dużej uniwersalności.

Jednostki temperatury: °C lub °F
    Zakres mierzonych temperatury: Od -50...110°C / -58°F...230°F
    Dokładność: ± 0.5°C
    Typ czujnika: NTC (10K/3435)
    Napięcie zasilania: DC 5-25V
    Pobierany prąd: max. 20mA
    Temperatura pracy: -20 °C-60 °C
    Długość przewodu zasilania: 60 cm
    Długość przewodu sondy: 100 cm (możliwość przedłużenia)

Wymiary otworu montażowego: ok 45x25mm
    Mały i uniwersalny, elektroniczny termometr panelowy Mały i uniwersalny, elektroniczny termometr panelowyMały i uniwersalny, elektroniczny termometr panelowy

Do zmiany wyświetlania jednostek temperatury służy zworka umieszczona z tyłu urządzenia. Bez niej wyświetlane są °F. Widziałem także wersję z przełącznikiem wykonywującym tą funkcję zamiast zwory. Po zmianie jednostki, zmieniają się także liczby na skali u góry.
    Mały i uniwersalny, elektroniczny termometr panelowy Mały i uniwersalny, elektroniczny termometr panelowy Mały i uniwersalny, elektroniczny termometr panelowy

Sprawdziłem jeszcze jak wyglądają kąty widzenia. I tak: patrząc od dołu obraz mamy zupełnie nieczytelny, od przodu, góry i z boków bez jakichkolwiek zastrzeżeń. Wszystko dobrze widoczne.
    Mały i uniwersalny, elektroniczny termometr panelowy Mały i uniwersalny, elektroniczny termometr panelowy Mały i uniwersalny, elektroniczny termometr panelowy

Pobór prądu przy zasilaniu 12V to ok 15mA. Ja do testów wykorzystałem zasilanie - baterię 9V.
    Mały i uniwersalny, elektroniczny termometr panelowy Mały i uniwersalny, elektroniczny termometr panelowy

Na początek porównanie wskazań z podobnej klasy termometrem. Sprawdziłem przy różnych temperaturach. Wyniki bardzo zbliżone.

Warto jedynie zaznaczyć, że w prezentowanym module przy pomiarze temperatur ujemnych znak "-" "zabiera" jedno miejsce na wyświetlaczu, w efekcie od -10°C nie mamy już pokazywanych cyfr po przecinku.

Kolejna zaleta to bardzo szybkie reagowanie na zmiany temperatury. Odświeżanie na poziomie 0,25s. Najlepiej widać to na filmie.

Zaglądamy do środka.
    Zatrzaski, gąbka oraz klej na gorąco to sposób na mechaniczny montaż tego termometru. :) Za wiele niestety nie dowiemy się patrząc na "elektronikę".

Element który da się zidentyfikować to 7136-1, czyli stabilizator 3,6V.

Cool! Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    tomybb
    Level 26  
    W moich artykułach znajdziecie przede wszystkim: testy, prezentacje gadżetów elektronicznych, modułów, sprzętu pomiarowego, narzędzi, wyposażenia pracowni oraz wszystkiego innego co może przydać się elektronikowi i nie tylko. Nie zabraknie także artykułów o tematyce nieco odbiegającej od elektroniki.
    Has specialization in: naprawa rtv agd, Artykuły Elektroda.pl
    tomybb wrote 1547 posts with rating 1057, helped 2 times. Been with us since 2006 year.
  • HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
    398216 Usunięty
    Level 43  
    Podoba mi się jako bajer. Nie wiem do czego tylko miałby być wykorzystywany (przeznaczony) praktycznie. Z jednej strony zakresy temperatur zbliżone do "pogodowych" zastosowań, ale z drugiej czemu czerwona skala zaczyna się przy 60*C. Do komputera - jako wskaźnik temperatury wnętrza (bo raczej nie procka -50*C tam raczej nie występuje - podobnie jak w pogodzie nie ma 150...). Piekarnik? Jak wyżej - nie ten zakres.
    Więc do czego? Do wszystkiego? - też nie.
    Ideałem byłoby dołożenie opcji wyboru zakresu wskazań. Bez tego - bajer.
    Ale przynajmniej ładna grafika.
    Tomek515
    Level 22  
    Chyba najprędzej do jakiś zastosowań w motoryzacji. Temperatura olejów czy płynów chłodzących roboczo była by w sensownym położeniu.
  • HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
    DEDMAN
    Level 17  
    60 stopni oleju to dopiero się rozgrzewa więc raczej nie
    także fajnie wygląda ale bayer , bez możliwości regulacji skali
    Adamcyn
    Level 38  
    Ładny opis.
    tomybb wrote:

Kolejna zaleta to bardzo szybkie reagowanie na zmiany temperatury.

Wątpię.
    Porównaj proszę z taką termoparą przy np. ΔT=40 °C.
    Twój miernik ma chyba podobną sondę.

tomybb
    Level 26  
    Adamcyn wrote:
    Ładny opis.
    tomybb wrote:

Kolejna zaleta to bardzo szybkie reagowanie na zmiany temperatury.

Wątpię.
    Twój miernik ma chyba podobną sondę.
    l]

Termopara w mierniku to inna bajka - tam masz od razu wynik - zmieniające sie mV przeskalowane "na temperature", więc wskazania masz aktualne, tak samo jak przy pomiarze jakiegos zmieniającego sie napięcia. W przypadku termometrów opartych o termistor wyniki są niejednokrotnie odświeżane co kilka, kilknaście sekund - mowa np. o domowych termometrach prezentujących temp. za oknem. Oczywiście nie wszystkie, ale stąd moje stwierdzenie że ten akurat reaguje szybko - odświeżanie.
    Adamcyn
    Level 38  
    tomybb wrote:
    Termopara w mierniku to inna bajka

Tak, bo taka termopara ma mniejszą masę termiczną, niż termistor zalany w metalowej tulejce - czyli mniejszą bezwładność cieplną.

Adamcyn wrote:

Mógłbyś pomierzyć te czasy w powietrzu?
    tomybb
    Level 26  
    Adamcyn wrote:
    tomybb wrote:
    Termopara w mierniku to inna bajka

Tak, bo taka termopara ma mniejszą masę termiczną, niż termistor zalany w metalowej tulejce - czyli mniejszą bezwładność cieplną.

Adamcyn wrote:

Mógłbyś pomierzyć te czasy w powietrzu?

Nie chodzi mi o konstrukcję samego czujnika, ale o czas odświeżania urządzenia który jest z nim połączony. Tutaj oceniam urządzenie, prezentowany termometr jak szybko "reaguje" - odczytuje wynik z czujnika. Nie oceniam jaki czujnik temperatury reagował by szybciej na zmiany temp., w jakim środowisku itp. Można zrobić taki termometr z termoparą ale wynik odświeżać np. co 60s - czujnik będzie reagował ale tą zmianę "na urządzeniu" zobaczymy dopiero po minucie. Wspomniałem o tym w tekscie dlatego, że mam stycznosć z termistorowymi termometrami gdzie odświeżanie jest na poziomie 30-60s. A porównanie czujników termistor vs termopara może być ciekawe, może przeprowadze jakieś testy praktyczne :)
    398216 Usunięty
    Level 43  
    Odświeżanie aktualnej temperatury co minutę może być pozytywną cechą w termometrze zaokiennym, gdybyśmy wiedzieli jakie zastosowanie wymyślił konstruktor dla termometru z tematu można by dyskutować czy to dobre czy nie. Co innego np. kontrola jakichś procesów technologicznych, gdzie temperatura musi być znana "na bieżąco", a co innego pogoda - przecież w ciągu minuty nie zmieni Ci się temperatura powietrza za oknem z 20 na 10*C?
    tomybb
    Level 26  
    398216 Usunięty wrote:
    Odświeżanie aktualnej temperatury co minutę może być pozytywną cechą w termometrze zaokiennym, gdybyśmy wiedzieli jakie zastosowanie wymyślił konstruktor dla termometru z tematu można by dyskutować czy to dobre czy nie. Co innego np. kontrola jakichś procesów technologicznych, gdzie temperatura musi być znana "na bieżąco", a co innego pogoda - przecież w ciągu minuty nie zmieni Ci się temperatura powietrza za oknem z 20 na 10*C?

Oczywiście że tak. Czasem wystarczy co minutę, czasem 0,25s. :) Myślę, że producent chciał zrobić jak najbardziej uniwersalne urządzenie, no ale wiadomo że jak coś jest do wszystkiego.... :) powinna być opcja zmiany skali i czasu odświeżania. Mamy jednak to co mamy. Nie wiem czemu producent sprzedaje to ze złączem zasilania molex lub usb, tak jakby z założenia miałoby to gdzieś pracować przy komputerach... No z usb to może gdzieś jako przenośny sprzęt pomiarowy zasilany z powerbanka, jednak konstrukcja panelowa sugeruje jednak, że ma to gdzieś być zabudowane na stałe...
    Adamcyn
    Level 38  
    398216 Usunięty wrote:
    Nie wiem do czego tylko miałby być wykorzystywany (przeznaczony) praktycznie. Z jednej strony zakresy temperatur zbliżone do "pogodowych" zastosowań, ale z drugiej czemu czerwona skala zaczyna się przy 60*C.

tomybb wrote:
    konstrukcja panelowa sugeruje jednak, że ma to gdzieś być zabudowane na stałe..

Zakres temperatur i kolorowa skala wskazują, że te termometry są zastosowane w pojazdach przewożących szczepionki. :D
    398216 Usunięty
    Level 43  
    Adamcyn wrote:
    Zakres temperatur i kolorowa skala wskazują, że te termometry są zastosowane w pojazdach przewożących szczepionki.
    Taaa... zwłaszcza ta kolorowa skala. Równie dobrze może to być do ciężarówek - chłodni. Zwróć tylko uwagę na rozdzielczość wskazań w zakresie -20 - +20*C. Konia z rzędem temu, kto wymyślił taką skalę. Kolejny dzień zastanawiam się nad praktycznym zastosowaniem i mam zawsze więcej "przeciw" niż "za".
    Adamcyn
    Level 38  
    Znalazłem opis:

KETOTEK USB Thermometer Digital with NTC Waterproof Probe DC 5V-25V LCD Temperature Meter for PC Computer Cars -50℃~110℃ DC 12V 24V

Small portable aquarium thermometer with large temperature range. :)
    Temperature range: -50 110 ~ 110 ℃ / -58 ℉ ~ 230 ℉, working voltage: DC 5-25 V.
    With this universal USB charging port, you can measure the temperature anytime and anywhere with this waterproof sensor.
    This digital PC thermometer with waterproof NTC 10K sensor reacts quickly and accurately to measure the temperature. Sensitivity: ±0.05s, Accuracy: ±0.3℃
    The display of digital temperature and hands simultaneously, Celsius and Fahrenheit, can be converted freely.
    This LCD thermometer can be used for temperature detection of acquarium, car water, air conditioning, refrigerator, boiler, PC, laptop, computer and other places.