Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Smart Home - Uniwersalny system dla nowego domu: Fibaro vs Home Assistant

afgi82 06 Apr 2021 23:31 981 15
Buderus
 • #1
  afgi82
  Level 10  
  Czesc

  Buduje nowy dom. Chciałbym wybrac taki system, ktory bedzie niezawodny, ale takze dosc uniwersalny. Nie jestem elektrykiem, ale poprogramowac moge. Jednak zależy mi na tym, aby aplikacje obsłużyła zona. Zależy mi takze na tym, aby była mozliwosc do rozwijania w przyszłości i podłączania nowych urządzeni, niekoniecznie jednej firmy.
  Chciałbym tam podłączyć generalnie to co potrzebne w domu: brama garażowa, kamery, ogrzewanie podłogowe, zraszacze w ogrodzie, oświetlenie w ogrodzie, stacja pogody, itp.
  Myslalem o Fibaro lub Home Assistant.
  P.s. Czy do Fibaro moge podłączać urządzenia trzecie działające przez wifi lub z-wave?
 • Buderus
 • #2
  sosarek

  Level 43  
  No a nie pomyślałeś by oprzeć to o system alarmowy?
 • Buderus
 • #3
  afgi82
  Level 10  
  Nie wiem czy dobrze zrozumiałem, ale tak, oczywiście. System alarmowy szeroko pojęty jak najbardziej się w to wpisuje.
 • #4
  sosarek

  Level 43  
  Więc choćby na takiej Integrze jesteś w stanie stworzyć logikę odpowiadającą za wspomniane funkcje.
 • #6
  GanzConrad
  Level 25  
  xury wrote:
  Wybierając Fibaro skazujesz się niemal wyłącznie na fibaro

  bzdura, możesz zintegrować nawet moduły oparte na ESP
  Z tego co się, na szybko, dowiedziałem o home asistant:
  https://en.wikipedia.org/wiki/Home_Assistant
  wnioskuję, że porównywanie go do Fibaro nie ma całkowicie sensu.
  Fibaro jest produktem komercyjnym, a HA jedynie oprogramowaniem przeznaczonym na cele hobbystyczne.
  Prędzej porównywałbym HA do domoticza , open huba itp.
  afgi82 wrote:
  Czy do Fibaro moge podłączać urządzenia trzecie działające przez wifi lub z-wave?

  Tak, jedne i drugie.
  Sporo urządzeń firm trzecich ma już gotowe szablony/pluginy w Fibaro (wifi/eth).
  Smart Home - Uniwersalny system dla nowego domu: Fibaro vs Home Assistant
  Co do Wifi/Eth: jeśli dane urządzenie ma otwarty protokół komunikacji to możesz napisać program (LUA), który będzie nim sterował lub skorzystać z gotowych pluginów (pioneer, denon, TV sat "n" itd).
  Możesz parsować stronę www jakiegoś serwisu lub urządzenia i wyciągać z kodu HTML potrzebne dane, a potem je wykorzystywać. (np. prędkość wiatru ze stacji pogodowej umieszczonej na obwodnicy/autostradzie)

  Pierwsze pytanie jakie powinieneś sobie zadać: czy ma być tanio w gotówce ale drogo we własnych roboczo-godzinach (projekt dla hobbysty), czy drożej w zakupie, ale święty spokój w kwestii wynajdywania koła (produkt komercyjny).
  Zerknij na inne komercyjne:
  - Fibaro (możesz kupić centralę + kilka modułów nawet nie wymagających instalacji i zdecydować o dalszym rozwoju)
  - Grentona (moduły kablowe i bezprzewodowe, podobno dobry w kwestii późniejszego rozwoju)
  - Ampio - nie znam szczegółów
  - Deimic (tylko kablowy i wymaga przemyślenia każdego punktu i projektu na etapie budowy domu)
  -blebox
  - supla
  i wiele innych
  i tak jak wspomniałem hobby:
  - domoticz
  - open hub
 • #7
  xury
  Automation specialist
  Bzdura.
  Napisałem "niemal wyłącznie"
  Fibaro ze swoją bazą integracji może co najwyżej buty czyścić HA. A można zrobić tanio i równie szybko podobnie do komercyjnego systemu. A z niestandardowymi integracjami to i przy Fibaro trzeba posiedzieć.
  Można też trudno i mega drogo iść w KNX - kto bogatemu zabroni?
 • #8
  GanzConrad
  Level 25  
  sosarek wrote:
  No a nie pomyślałeś by oprzeć to o system alarmowy?

  a czy da się na tym zrobić harmonogramy ogrzewania?
  albo wybierać kanał na tv lub zmieniać głośność/źródło dźwięku na amplitunerze?
  albo podłączyć czujnik wilgotności, natężenia oświetlenia?

  Dodano po 2 [minuty]:

  xury wrote:
  Bzdura.
  Napisałem "niemal wyłącznie"

  jak pisałem: porównywanie obu systemów jest bez sensu. Nie będę wchodził w gównoburzę systemową bo nie znam HA, ale co polecisz komuś kto dzwoni po serwisanta jak mu światło nie działa?

  Dodano po 2 [minuty]:

  xury wrote:
  A z niestandardowymi integracjami to i przy Fibaro trzeba posiedzieć.

  tak jak przy każdym innym, ale się da.
  przy zwykłych scenach też trzeba posiedzieć, potestować, ale masz system który działa, a jak coś nie działa to masz telefon do serwisu i wsparcia po polsku.
 • #9
  afgi82
  Level 10  
  Szukam czegoś dobrze skrojonego, z dobrą apką i niezawodnego. Czegoś do czego z łatwością podłączę takze sterowanie ogrzewaniem podłogowym i nawadnianiem ogrodu.
  Moge na tym etapie położyć kable, ale docelowo mesh jest wg mnie rozwiązaniem idealnym. Nie do konca chciałbym opierać sie tylko na wifi, gdyz to działa albo nie.
  Dodatkowo, ogarnę jakos średnio zaawansowane programowanie, ale elektrykę juz nie bardzo.
  Dlatego, z tego co sie dowiedziałem na internecie, to chyba Fibaro jest optymalnym rozwiązaniem, pozwala na triche programowania, ale jest na tyle rozwinięty, ze mozna go łatwo zintegrować z innymi urządzeniami.
  Czy ktos miał doświadczenie z HA?
 • #10
  GanzConrad
  Level 25  
  Przy takich założeniach poszedłbym w jakiś system komercyjny: zlecisz wszystko czego nie zrobisz sam lub nie lubisz, a bawić się będziesz rekonfiguracją i programowaniem. Problem może wyniknąć jedynie wtedy gdy będziesz chciał zrobić reklamację/gwarancję, a wykonawca będzie wiedział, że było "grzebane".
  Fibaro ma to do siebie, że praktycznie nie wymaga dostosowania okablowania i nawet jak będziesz chciał zrezygnować z jakiegoś punktu lub oświetlenia, to demontujesz moduł i instalujesz go gdzie indziej, a poprzedni punkt będzie działał bez sterowania - po staremu.
  Poza tym Fibaro możesz stosować jak system kablowy: montując moduły w rozdzielni na szynie DIN. (przy zastosowaniu topologii gwiazdy w okablowaniu)
  Ja zawsze chciałem zagłębić się trochę w grentona, bo podobno jest przewodowo-bezprzewodowy, ale jakoś czasu nie ma.
  Z drugiej strony: jeśli jesteś na etapie budowy i jesteś w stanie wszystko zaplanować, a finanse nie są kluczowym parametrem to możesz rozważyć Deimic: wyjdzie taniej na pojedynczym punkcie, bo kupujesz "hurtem". Rozszerzenia są możliwe, ale dość kosztowne bo nie mają w ofercie modułów na pojedyncze wyjścia/wejścia. Niestety w ostatnich dniach strasznie szaleją ceny w budowlance i kable podrożały, więc ten aspekt zaczyna być znaczący.
 • #11
  sk1977

  IT specialist
  Z komercyjnych masz jeszcze np. Ampio, Loxone, Grenton, KNX. Mogą być systemami rozproszonymi, centralnymi, radiowymi i mieszanymi. Możesz np. część instalacji zrobić w gwiazdę i urządzenia zainstalować w rozdzielnicy, część połączyć magistralą i zainstalować w puszkach, część połączyć radiowo. Na stronie Grentona/YT są filmy szkoleniowe - możesz zobaczyć co jest dostępne, jak podłączyć, jak wygląda konfiguracja, automatyzacje, itp.
  HA to otwarty system - to ma zalety i wady. Zaletą jest możliwość używania wielu urządzeń, wielu firm. Jeśli chodzi o przewodowe urządzenia to wyboru dużego nie ma. Za to masz Zigbee i tysiące urządzeń różnych firm (w topologii Mesh), Wifi, z-wave. Ale musisz nad tym sam zapanować. Nie wiesz jakie niespodzianki może przynieść aktualizacja. Jeśli wystąpi problem - rozwiązujesz go sam. Aplikacja jest, ale bez stałego zewnętrznego IP kosztuje (Nabu Casa) lub potrzebujesz np. DuckDNS (które potrafi być zawodne - jeśli np. zmieni się IP tracisz dostęp).
  Osobiście nie wybrałbym Fibaro.
 • #12
  sosarek

  Level 43  
  GanzConrad wrote:
  sosarek napisał:
  No a nie pomyślałeś by oprzeć to o system alarmowy?

  a czy da się na tym zrobić harmonogramy ogrzewania?
  albo wybierać kanał na tv lub zmieniać głośność/źródło dźwięku na amplitunerze?
  albo podłączyć czujnik wilgotności, natężenia oświetlenia?

  No a na co Ci zmiana kanałów jak wyniosą wszystko z domu bo na zabawkach opierasz cały dom nie myśląc o jego zabezpieczeniu?
  Założenia Autora czyli
  afgi82 wrote:
  Chciałbym tam podłączyć generalnie to co potrzebne w domu: brama garażowa, kamery, ogrzewanie podłogowe, zraszacze w ogrodzie, oświetlenie w ogrodzie, stacja pogody

  można zintegrować z systemem alarmowym i zarządzać nim zdalnie - reszta to już typowe gadżety ale podstawę powinien stanowić dobrze dobrany i skonfigurowany system alarmowy który przejmie część automatyki.
 • #13
  GanzConrad
  Level 25  
  sosarek wrote:
  No a na co Ci zmiana kanałów jak wyniosą wszystko z domu bo na zabawkach opierasz cały dom nie myśląc o jego zabezpieczeniu?

  To jest fakt i (chyba) każdy producent "domu inteligentnego" podkreśla: systemy te nie maja certyfikatów bezpieczeństwa i należy je traktować jak gadżety. Niektórzy producenci robią jednostronną integrację z systemem alarmowym: z poziomu "domu inteligentnego" możesz uzbroić alarm (np. sceną "wychodzę"), ale nie możesz go rozbroić.
 • #14
  sk1977

  IT specialist
  Integracja BMS z alarmami może na różnym poziomie - od jednokierunkowej centralka - BMS (np. wykorzystanie stanów in/out centralki) po obustronną (w tym rozbrajanie). Przy większej ilości automatyki centralki nie są optymalnym wyborem - zwłaszcza jeśli chce się samodzielnie wprowadzać zmiany - logika centralek nie należy do szczególnie intuicyjnych.
 • #15
  afgi82
  Level 10  
  sk1977 wrote:
  Na stronie Grentona/YT są filmy szkoleniowe - możesz zobaczyć co jest dostępne, jak podłączyć, jak wygląda konfiguracja, automatyzacje, itp.

  Czy wiesz może jak to się różni do Fibaro?

  Dodano po 2 [minuty]:

  sosarek wrote:

  No a na co Ci zmiana kanałów jak wyniosą wszystko z domu bo na zabawkach opierasz cały dom nie myśląc o jego zabezpieczeniu?.

  Gdzieś widziałem, ze w przypadku włamania, Hubert zapisuje ostatnie godziny automatycznie w chmurze

  Dodano po 1 [minuty]:

  sk1977 wrote:
  Integracja BMS z alarmami może na różnym poziomie - od jednokierunkowej centralka - BMS (np. wykorzystanie stanów in/out centralki) po obustronną (w tym rozbrajanie). Przy większej ilości automatyki centralki nie są optymalnym wyborem - zwłaszcza jeśli chce się samodzielnie wprowadzać zmiany - logika centralek nie należy do szczególnie intuicyjnych.

  To co proponujesz innego?

  Dodano po 51 [sekundy]:

  sk1977 wrote:

  Osobiście nie wybrałbym Fibaro.

  Czemu?
 • #16
  sk1977

  IT specialist
  afgi82 wrote:
  Czy wiesz może jak to się różni do Fibaro?
  diametralnie :). Grenton to system przede wszystkim przewodowy (centralny, rozproszony, mieszany). Z-wave jest uzupełnieniem. Fibaro odwrotnie - głównie bezprzewodowy. Fibaro jest łatwiejszy w instalacji - nawet przez osoby które nie miały z BMS większej styczność., Grenton, Ampio, Loxone, KNX - tu już trzeba więcej zaplanować, przemyśleć - ale możliwości te zupełnie inne.