Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kołek rozporowy nie trzyma się w ścianie.

operator402 07 Apr 2021 11:29 417 20
    operator402
    Level 3  
    Kupiłem kołki rozporowe 6x100 mm, specjalnie długie, aby dobrze weszły w beton, wywierciłem wiertłem 6 i bardzo luźno trzymają się w ścianie. Macie jakieś porady?
    stanislaw1954
    Level 43  
    Są różne metody, by kołek rozporowy trzymał w ścianie. Wiele zależy od rodzaju ściany i wielkości wiertła.
    Z wpisu wynika że jest to beton, wobec tego, albo wiertło było zbyt duże, albo kołki są za cienkie.
    grzeskk
    Level 34  
    1. Popraw pisownię.
    2. Możesz użyć np. długich wykałaczek aby bardziej wypełnić otwór i ustabilizować kołek.
    karwo
    Level 26  
    Ja wiercę rozmiar niższym bo bywa że wiertło rozbija a potem poprawiam takim jak trzeba.
    Jak jest możliwość rozwierć na 8mm i daj kołki fi8mm.
    Albo kotwa chemiczna - ale tego już nie usuniesz ze ściany.
    operator402
    Level 3  
    Tak wiercę w betonie młotem udarowym SDS+ i może wywiercę jeszcze raz ale zaznaczę na wiertle długość kołka i wywiercę około 10mm mniej i młotkiem dobije. Myślicie że wyjdzie?
    badboy84
    Level 41  
    Nie wyjdzie, kołka w mur nie wbijesz bo się złamie. Wiertło nie jest krzywe?
    operator402
    Level 3  
    Właśnie wierciłem w innym miejscu i faktycznie kołka nie da się wbić, wiertło jest nowe więc raczej nie krzywe. Dodatkowo tynk mi odpada od nowej ściany, nie chcę znów robić remontu ale jest tragedia... przy wierceniu płachty odpadają.
    wojtek1234321
    Level 34  
    Owiń kołek odpowiednio grubo i ciasno (tak aby ciasno wszedł w otwór) papierem, lub jakąś taśmą papierową, wciśnij w otwór i będzie "dzieci po dzieciach". :D :D
    To nie żart, robiłem tak nie raz i szafki jakoś nie chcą się urwać...
    Loker
    Level 39  
    Google -> "zestaw naprawczy do kolkow rozporowych"
    zybex
    Helpful for users
    Wierć bez udaru i będzie dobrze.
    operator402
    Level 3  
    zybex wrote:
    Wierć bez udaru i będzie dobrze.

Bez udaru nie da rady

Dodano po 1 [minuty]:

Zrobiłem tak że wywierciłem wiertłem 5 na kołek 7 do dziury wpuściłem pianę montażową foam 750 niskoprężną następnie wsadziłem koszulkę i znów do koszulki wpuściłem piankę i zakręciłem śrubką. Teraz się mocno trzyma
    zybex
    Helpful for users
    To praktycznie wkleiłeś niemal te śruby. Czasem stosuję wkręty do betonu i wkręcam je bezpośrednio, bez żadnych kołków. Warunek, otwór nie może być byle jaki, a wywiercony bez udaru lub z udarem, który nie jest zbyt mocny, tzn. nie "rozwala" otworu.
    ta_tar
    Level 37  
    operator402 wrote:

Zrobiłem tak że wywierciłem wiertłem 5 na kołek 7 do dziury wpuściłem pianę montażową foam 750 niskoprężną następnie wsadziłem koszulkę i znów do koszulki wpuściłem piankę i zakręciłem śrubką.

Jeżeli ty wywierciłeś dziurę fi 5 i w tą dziurę wchodzi ci pianka i jeszcze kołek fi 7, to bardzo dziwnie to wygląda a w szczególności to wiertło fi 5.
    zybex
    Helpful for users
    ta_tar wrote:

Jeżeli ty wywierciłeś dziurę fi 5 i w tą dziurę wchodzi ci pianka i jeszcze kołek fi 7, to bardzo dziwnie to wygląda a w szczególności to wiertło fi 5.

Być może pomiar samego wiertła był źle zrobiony. :wink:
    operator402
    Level 3  
    Tzn? Ja daje tej pianki na całą dziurę wciskam od razu kołek przez niego trochę tej pianki wychodzi usuwam jej nadmiar i wkręcam śrubę. Dziura wystarcza bo przy wyciąganiu wiertła też naciskam na spust i trochę się powiększa.
    zybex
    Helpful for users
    Też wierciłem młotowiertarką z wiertłami SDS fi 8 w suficie i to z udarem, a kołki musiałem młotkiem wbijać. Wkręty trzymały tak, że utrzymałyby spory ciężar. Dzwię się, że tobie to nie wychodzi.
    palmus
    Level 30  
    Jest jeszcze alternatywa: wymienić kołki na inne.
    ta_tar
    Level 37  
    zybex wrote:
    Być może pomiar samego wiertła był źle zrobiony.
    Może autor pokazał by nam tutaj to wiertło fi 5 i sposób pomiaru. Bo to dla mnie jest bardzo dziwne.
    digger123
    Level 16  
    na pewno to wiertło 6 a może przez przypadek wierciłes 9 ?
    karwo
    Level 26  
    ta_tar wrote:
    Może autor pokazał by nam tutaj to wiertło fi 5 i sposób pomiaru. Bo to dla mnie jest bardzo dziwne.

Bo zamiast zmierzyć "na widi" to zmierzył dalej.
    Może być jedna widia wykruszona lub źle oprawiona i będzie rozbijało otwór.
    Kołek to może ten standardowo dodawany do zestawu przez producenta (szajs)?
    Niech żyje hasło reklamowe: "Zostań bohaterem w swoim domu" :)