Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
TermopastyTermopasty
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Spalone zasilacze skrzynek sterownicznych Uponor C-33

08 Apr 2021 00:56 249 8
  • Level 9  
    Cześć,
    spaliły mi się zasilacze w skrzynkach sterowniczych UPONOR C-33.
    Zasilacz:

Jedna skrzynka jeszcze działa (posiadam takich w sumie 3), ale już nie daje rady z większą niż 2szt. ilością siłowników termoelektrycznych, którymi skrzynki mają sterować. Po pokojach na ścianach posiadam również termostaty UPONOR T-35, które załączają skrzynki sterownicze.

Zastanawiam się czy wymienić wszystkie skrzynki (3 szt), ale najlepiej w taki sposób, żeby termostaty naścienne i siłowniki (24V Actuators) zostały na swoich miejscach firmy Uponor. Na jaki inny system to wymienić, żeby siłowniki 24V DC i termostaty pozostały?

Znalazłem też serwis, który naprawia takie rzeczy: Link, ale zastanawiam się czy wysyłka ma sens.

Tak wygląda całość:
    Co radzicie?
  • TermopastyTermopasty
  • Level 41  
    Te zasilacze umarły od długotrwałego, stałego przegrzewania. W tym co działa wymień kondensatory i zdejmij tą szarą pokrywkę dla lepszego chłodzenia. Pozostałe wymień na inne 24Vdc. Pokaż na jakimś zdjęciu jak ten zasilacz jest podłączony do sterownika, ale teoretycznie to powinno działać z jakimkolwiek zasilaczem.
  • TermopastyTermopasty
  • Level 9  
    Aktualnie podłączony mam zasilacz 24V DC do dwóch siłowników "na krótko", wygląda to tak:
    ale wiadomo, że to nie o to chodzi, ponieważ siłowniki są ciągle otwarte, a termostat na ścianie nie działa.

Płytka, do której podłączone są siłowniki i termostaty wygląda tak:
    sześcioma pinami łączy się z uszkodzonym zasilaczem.

Zasadnicze pytanie nr 1 jest takie: na jaką inną płytkę wymienić obecną, żeby wspierała siłowniki 24V oraz współpracowała z termostatami Uponor.

Próbowałem wylutować pojedyncze elementy z płytki zasilacza, ale producent tak to zrobił, żeby nie można było wyjąć poszczególnych komponentów. Grzałem 320 st.C cynę na płytce, a rezestor ani drgnął.
  • Level 33  
    Najprościej i najszybciej to chyba naprawić istniejące zasilacze.
  • Level 41  
    No masz ten czarny zasilacz, podłącz go w miejsce starego do tej 6-cio pinowej wtyczki i gotowe. Ewentualnie jak by miało być więcej zaworków no to wiadomo, moc musi być dobrana z zapasem, żeby się ten nowy nie przegrzał też. Płytę główną zostaw w spokoju.
  • Level 9  
    Dla mnie nie jest to takie proste podłączyć zasilanie do tych styków, ponieważ jest ich aż 6 szt.
    Czyli nie wystarczyło zrobić "+" i "-" 24VDC, narobili więcej pinów - jakiś powód im przyświecał.
    Jak się przyglądam płytce - to widzę w niej utajnioną logikę.

Od strony zasilacza:

Od strony płytki sterowniczej:
    Spalone zasilacze skrzynek sterownicznych Uponor C-33 Spalone zasilacze skrzynek sterownicznych Uponor C-33

Na wyjściach występują napięcia: 24V, 12V i 2V.

Znacie jakąś inną listwę sterowania podłogowego, która obsłuży siłowniki 24V i termostaty 24V, taką gdzie będzie istniało prawdopodobieństwo, że to co zostanie mi z starego systemu (czyli siłowniki i termostaty) będzie współpracowało z nową listwą innego producenta?
  • Level 41  
    Są dwie masy na srodku, potem 2 piny do przekaźnika, +24 i coś jeszcze. Daj zdjęcie zasilacza od drugiej strony.
  • Level 9  
    Nawet jeśli podłączę zasilacz zewnętrzny, to i tak będę miał problem taki, że nie będę miał jak sterować wyjściem, które umiejscowione jest na płytce zasilacza, które załącza piec.
    Zaznaczam to wyjście kółkiem.
    Przesyłam dokładniejsze foty i link do video:
    Spalone zasilacze skrzynek sterownicznych Uponor C-33 Spalone zasilacze skrzynek sterownicznych Uponor C-33 Spalone zasilacze skrzynek sterownicznych Uponor C-33 Spalone zasilacze skrzynek sterownicznych Uponor C-33 Spalone zasilacze skrzynek sterownicznych Uponor C-33 Spalone zasilacze skrzynek sterownicznych Uponor C-33 Spalone zasilacze skrzynek sterownicznych Uponor C-33
    Filmik powiększający:

Link

Zasilacz sprawny bez podłączonej płytki:

Link

Zasilacz sprawny z podłączoną płytką:

Link

Zasilacz uszkodzony z podłączoną płytką:

Link

Zasilacz uszkodzony bez podłączonej płytki:

Link
  • Level 41  
    No tak, na płytce zasilacza jest przekaźnik z wyjściem do pieca. A nawet jest miejsce na drugi, i do tego są te 2 piny "górne". Przerobić to się da, ale będzie zabawy bo i dwa napięcia zasilające i ten przekaźnik by trzeba było wynieść na zewnątrz.

W obecnej sytuacji to ja bym naprawiał stare zasilacze. One nie są jak rozumiem całkiem spalone tylko poprostu są tak przegrzane, że nie trzymają parametrów. Ja bym wymienił po porstu wszystkie kondensatory i scalak sterujący stroną pierwotną i zobaczył czy wstanie.

Całość płyty wymieniał bym jako ostateczność - drogo będzie i roboty dużo.