Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ładowanie akumulatorów Li-Ion, Ni-MH za pośrednictwem pręta miedzianego

08 Apr 2021 06:18 132 3
  • Level 9  

Mam ładowarkę SkyRC B6AC+ v2. Chciałem ładować akumulatorki Li-Ion, Ni-MH różnych długości (AA, AAA, 18650 itp.). Żeby móc to robić, musiałbym mieć osobne koszyki do każdego rozmiaru akumulatora. Ale chciałem używać jednego koszyka na 18650 i ładować w nim też krótsze akumulatory, "przedłużając" je wkładką z pręta miedzianego.

Koszyk 18650 jest na akumulator o długości 65 mm. Np. akumulator AA ma długość 50 mm i średnicę 14 mm. Więc do koszyka 18650 włożyłbym akumulator AA + 15 mm pręta miedzianego fi 14. Z innymi długościami robiłbym analogicznie tak samo.

Czyli akumulator byłby ładowany za pośrednictwem pręta miedzianego. Czy są jakieś przeciwwskazania żeby tak ładować? Czy będzie to wpływać w jakiś sposób na proces ładowania?

Są ładowarki z przesuwnym bolcem na sprężynie do ładowania Li-Ion o różnych długościach. Kupiłem taką. Trzeba byłoby się wlutować w oba bieguny i pewnie jakoś by działało. Ale są to konstrukcje delikatne. Przez to, że ten jeden bolec jest ruchomy, wszystko jest na przytyk. Nie sprawia to wrażenia solidnego rozwiązania. Dlatego wolałbym zastosować wyżej wymienione, ale nie jestem pewny, czy nie będzie to mieć jakiegoś wpływu na proces ładowania.
  • Helpful post
    Moderator of HydePark/Cars
    Awerss wrote:
    Czy są jakieś przeciwwskazania żeby tak ładować ? będzie to wpływać w jakiś sposób na proces ładowania ?

Nie ma to żadnego znaczenia, miedź jest jednym z lepszych przewodników i jak najbardziej się w tym zastosowaniu nadaje. Co jakiś czas może być wymagane lekkie przeszlifowanie powierzchni styku ze względu na pokrywanie się warstwą tlenków (tzw. patyna) zwiększających rezystancję styku.
  • Level 39  
    Awerss wrote:

Czyli aq był by ładowany za pośrednictwem pręta miedzianego. Czy są jakieś przeciwwskazania żeby tak ładować ? będzie to wpływać w jakiś sposób na proces ładowania ?

Możesz przedłużyć prętem z miedzi, mosiądzu albo aluminium. W tym zastosowaniu będzie to obojętne i ładowarka będzie bez problemu ładować takie ogniwo.
  • Level 43  
    Właśnie kilka dni temu natrafiłem na podobny problem, miałem koszyk do baterii R6 ale tak lichy że przy 1A odkładało się ponad 100mV, a sprężyna była tak słaba że ręką musiałem docisnąć żeby działało.

U naszych sprzedawców (dystrybutorów chińszczyzny) trudno znaleźć koszyki do baterii lepszej jakości, za to bezpośrednio od chińczyka można kupić
    Kupię taki ale zanim przyjdzie trzeba jakoś ładować.

Wziąłem dobrej jakości koszyk od 18650 zrobiłem przedłużkę, niestety z kiepskiego materiału - tylko aluminium było pod ręką, ale i tak spadek napięcia jest 25mV przy 1A z czego na przedłużce 10mV i to nie na długości materiału bo przekrój jest duży, spadek jest w punktach styku zresztą styki w koszyku i styki baterii nie są z miedzi więc lepiej nie będzie.

Awerss wrote:
    Chciałem ładować akumulatorki Li-Ion, Ni-MH różnych długości (AA, AAA, 18650 itp.). Żeby móc to robić, musiałbym mieć osobne koszyki do każdego rozmiaru akumulatora.
    Raptem trzy różne rodzaje. Wbrew pozorom dobrej jakości oddzielne koszyki do 18650,R6,R03 to najlepsze wyjście.
    Awerss wrote:
    Z innymi długościami robiłbym analogicznie tak samo.
    Z AA/R6 działa ok ale z AAA/R03 będzie kłopot - za mała średnica, nie ustawi się współosiowo ze stykiem.