Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Gramofon Garrard KLH 20 - za wolne obroty

08 Apr 2021 07:01 168 7
  • Level 9  
    Gramofon Garrard KLH Model 20 - sprzęt nie dawno przyleciał z USA - tam grał bez najmniejszego problemu - w Polsce na miejscu dokupiłem przetwornice/zasilacz uniwersalny 110-230 i niestety obroty sa za wolne
    Gdzie tkwi problem - sprzęt przesmarowany paski jak nowe - gdzie jeszcze moze tkwi problem
    Próbowane na kilku zasilaczach 110-230 500va -1000va - 70va
  • Moderator of HydePark/Cars
    Marcinpodkarpacie wrote:
    sprzęt nie dawno przyleciał z USA

Marcinpodkarpacie wrote:
    Gdzie tkwi problem - sprzęt przesmarowany paski jak nowe - gdzie jeszcze moze tkwi problem

Problemem jest to że patrzysz tylko na napięcie zasilające, a ważna jest również jego częstotliwość. Jeśli jest napędzany silnikiem asynchronicznym zasilanym z sieci to powodem jest częstotliwość "sieciowa". W USA jest to 60Hz a w EU 50Hz, w wyniku tego silnik wolniej się obraca.
  • Level 9  
    czy w takim razie temat jest do przeskoczenia ?
    Marcinpodkarpacie wrote:

Wymiana silnika na wersję 50Hz lub szukanie przetwornicy elektronicznej 230VAC/50Hz na 115VAC/60Hz. Z przetwornicą może być problem z utrzymaniem stabilizacji częstotliwości oraz mogącymi przenikać zakłóceniami.
  • Level 39  
    Marcinpodkarpacie wrote:

Nie wiemy jak wygląda układ mechaniczny tego gramofonu.
    Być może da się zmienić przełożenie mechaniczne przez np. zmianę średnicy kół napędowych? Chodzi o ok. 20%.
    Trzeba obejrzeć mechanizm.

Dodano po 2 [minuty]:

Może nałożenie tulejki na oś silnika zwiększającej jej średnice o 20% ?
  • Level 9  
    dziękuje za podpowiedz

poszedłem tokiem mechanicznym
    tu jest dziwne rozwiązanie z napędem - małe koło styka się z większym kołem gumowym a to przekazuje obroty na talerz i płytę

zastosowałem koszulkę termokurczliwą na ośkę która dotyka koła gumowego i muszę powiedzieć ze działa - wydaje mi się ze tak 99% obrotów tego co powinno być

jeżeli tak ścierpi kilka płyt pod rząd to tak zostanie

jeżeli to nie zadziała na dłuższą metę to może podniesienie obrotów mechanicznie na wyższe i zastosowanie płynnej regulacji po stronie pierwotnej transformatora - Co myślicie ?
    Marcinpodkarpacie wrote:
    zastosowanie płynnej regulacji po stronie pierwotnej transformatora - Co myślicie ?

W jaki sposób? Bez falownika zapomnij.
  • Level 39  
    Marcinpodkarpacie wrote:
    wydaje mi się ze tak 99% obrotów tego co powinno być

Poszukaj w internecie czy nie ma do wydruku tarcz stroboskopowych,
    Nałożone na talerz gramofonu i oświetlone neonówka pozwalają ustalić obroty talerza.
    Kiedyś, dawno dawno, takie wyciąłem z jakiegoś pisma.

Dodano po 2 [minuty]:

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic234330.html

Dodano po 14 [minuty]:

Marcinpodkarpacie wrote:
    zastosowałem koszulkę termokurczliwą na ośkę która dotyka koła gumowego

Najlepiej zmierzyć tę oś mikrometrem, ostatecznie suwmiarka, i dac wytoczyć tulejke o zewnętrznej średnicy x 1,2 większej.
    Wewnętrzna średnica z pasowaniem na lekki wcisk. Tokarz będzie wiedział co to znaczy.