Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wymiana piecyka dwufunkcyjnego turbo na kondensacyjny Termet w mieszkaniu 65m2

PBentkowski 08 Apr 2021 11:15 534 12
Computer Controls
    PBentkowski
    Level 2  
    Witam
    Planuje wymienić stary piec turbo z zamkniętą komorą spalania Brotje Eco Energy z którym mam trochę problemów na piec kondensacyjny. Piecyk działa w mieszkaniu 65m2, budynek ma 7 lat, developer i instalator(choć nie sprawdzał dokładnie filaru) twierdzi, że instalacja "powinna" być ok do podłączenia takiego piecyka. Do jednego kanału w kominie jest w pionie podłączone kilka urządzeń, filar ceramiczny.

Instalator doradził mi piecyk Termet Gold Plus 25 z racji dużej ilości instalatorów w moim mieście i tanich części. Przeglądam oferty i w międzyczasie widzę, że pojawiają się nowe piece w ofercie Termetu NEX (ale pewnie cena będzie sporo wyższa) i jakieś inne o podobnych parametrach. Ceny ostatnio trochę spadły pewnie z racji na koniec sezonu grzewczego więc pewnie zdecyduje się na wymianę.

Czy Gold PLUS to dobry wybór? Wiele osób chwali ale widzę też sporo negatywnych ocen. W podobnych cenach w zasadzie każda marka ma jakiś model.
    Czy takie instalacje gdzie jest kilka urządzeń wpiętych do jednego kanału są odpowiednie dla kotła kondensacyjnego?
    Czy ewentualnie wybrać inną firmę w podobnej cenie, zależy mi aby piec był niezawodny i w miarę tani w serwisowaniu.
  • Computer Controls
  • Helpful post
    bro2004
    Level 29  
    Gold Plus ma klapkę przy wentylatorze, więc może być do systemu zbiorczego. Czy na dole komina wspólnego jest wykonany odskraplacz i odprowadzone do kanalizacji? Dowiedź się od zarządcy. By nie było sytuacji, że skropliny z kotła Twojego(będzie tego nawet parę litrów na dobę) będą zalewać innym kotły.
    Kupuje się kocioł gdzie jest rozbudowana sieć serwisowa! Jeśli taka jest w Kielcach na Termet to kupuj.
    PBentkowski
    Level 2  
    bro2004 wrote:
    Gold Plus ma klapkę przy wentylatorze, więc może być do systemu zbiorczego. Czy na dole komina wspólnego jest wykonany odskraplacz i odprowadzone do kanalizacji? Dowiedź się od zarządcy. By nie było sytuacji, że skropliny z kotła Twojego(będzie tego nawet parę litrów na dobę) będą zalewać innym kotły.
    Kupuje się kocioł gdzie jest rozbudowana sieć serwisowa! Jeśli taka jest w Kielcach na Termet to kupuj.

Dzięki za odpowiedź. Dobre pytanie z tym odskraplaczem... myślałem, że skropliny z rury da się podłączyć pod odpływ w łazience o czyś takim mówił serwisant. Mieszkam na parterze więc teoretycznie sąsiedzi nie powinni się bardzo martwić ;)

Czy w takich instalacjach kilkuletnich, które były robione docelowo pod piecyki turbo nie było wymogu aby z był zrobiony odpływ do kanalizacji na końcu pionu na ewentualne skropliny?
  • Computer Controls
    bro2004
    Level 29  
    Nie projektuję budynków, więc nie wiem co trzeba, a co zrobiono. Szklaną kulę w domu zostawiłem :D Liczy się co jest realnie zrobione.
    W kotle kondensacyjnym skrapla się para wodna w całym kominie(max 65st. C) W turbo para wodna uchodzi do atmosfery ponieważ spaliny mają wysoką temp.
    PBentkowski
    Level 2  
    bro2004 wrote:
    Nie projektuję budynków, więc nie wiem co trzeba, a co zrobiono. Szklaną kulę w domu zostawiłem :D Liczy się co jest realnie zrobione.
    W kotle kondensacyjnym skrapla się para wodna w całym kominie(max 65st. C) W turbo para wodna uchodzi do atmosfery ponieważ spaliny mają wysoką temp.

Ok, wezwę przed zakupem drugi raz kogoś na dokładniejsze oględziny, mam obawy teraz z tymi skroplinami a nikt z sąsiadów jeszcze nie zakładał pieca kondensacyjnego. Ogólnie rzuciłem hasło, może ktoś zna się na przepisach w budownictwie jak to wygląda. Gość od którego kupowałem mieszkanie powiedział, że wszystko zostało zrobione z godnie z przepisami i nie powinno być problemu aby założyć piec kondensacyjny ale co to dokładnie oznacza też nie mam pojęcia, instalacja była projektowana pod turbo więc nie jest to do końca jednoznaczne wdł. mnie jeśli przy piecach turbo całe skropliny idą w atmosferę. Dzięki za odpowiedź.
    grzegorzas
    Level 4  
    PBentkowski wrote:
    Ok, wezwę przed zakupem drugi raz kogoś na dokładniejsze oględziny, mam obawy teraz z tymi skroplinami a nikt z sąsiadów jeszcze nie zakładał pieca kondensacyjnego. Ogólnie rzuciłem hasło, może ktoś zna się na przepisach w budownictwie jak to wygląda.

Witaj,

jak się skończyła historia z wymianą pieca ? bo mam podobny problem i jestem w mega kropce - stary piec turbo (z zamknięta komorą spalania) już nie ma sensu reanimować, w pionie działają jeszcze 2 piece (ja mieszkam na ostatniej kondygnacji) instalator mówi że można podpiąć piecyk kondensacyjny ale on nie bierze odpowiedzialności (ale już montowali tak sporo piecyków) i powinna być opinia kominiarska - kominiarz z którym wspólnota ma podpisaną umowę mówi że nie wyda takiej opinii bo on się zajmuje tylko kominami wentylacyjnymi - nie wiem co mam robić :(

Jaka ilość skroplin wytwarza się w kominie ?
    Różne czytam opinie, np że w kominie to marginalna ilość, bo większość kondensacji zachodzi w piecu i jest odprowadzana do kanalizacji.

Obecnie piecyki turbo już nie są produkowane i nie bardzo widzę inna opcje niż piec kondensacyjny
    bro2004
    Level 29  
    Są produkowane turbo piecyki. Termet znowu wypuścił.
    Kocioł Gold Plus ma klapkę w wentylatorze by nie cofały się spaliny od sąsiadów do Ciebie.
    Skroplin będzie nawet 5 litrów dziennie. Musi być w piwnicy odskraplacz- rurka z odprowadzeniem do kanalizacji.
    grzegorzas
    Level 4  
    bro2004 wrote:
    Skroplin będzie nawet 5 litrów dziennie. Musi być w piwnicy odskraplacz- rurka z odprowadzeniem do kanalizacji.

5l w kominie? Większość kondensacji chyba odbywa się w piecu? Piec ma odprowadzanie skroplin do kanalizacji i jest podłaczony rurką

Dodano po 2 [minuty]:

bro2004 wrote:
    Kocioł Gold Plus ma klapkę w wentylatorze by nie cofały się spaliny od sąsiadów do Ciebie.

Ale to też jest kocioł kondensacyjny więc problem skroplin pozostanie.
    bro2004
    Level 29  
    Jasne, że w kominie, ale system LAS też jest wspólny i tam też może się skraplać.
    grzegorzas
    Level 4  
    bro2004 wrote:
    Jasne, że w kominie, ale system LAS też jest wspólny i tam też może się skraplać.

Tzn mówiąc komin miałeś na myśli LAS czy moje doprowadzenie do niego ? Docelowo będzie zrobiony prawdopodobnie indywidualny komin ale do tego czasu muszę mieć ogrzewanie bo w końcy mamy zimę :(

Nie wiem do kogo zwrócić się z tym problemem bo jest spychologia ani instalator, ani administracja ani kominiarz nie chce mi pomóc :(
    bro2004
    Level 29  
    My robimy tak:
    Administracja potwierdza, że wg projektu budynku jest odprowadzanie skroplin gdzieś w garażu lub piwnicy w tym pionie kominowym.
    Kominiarz administracji potwierdza i sprawdza drożność komina i rurki odpływowej.
    Wypisuje kwit, że jest możliwość włączenia kotła kondensacyjnego do tego wspólnego szlachty. Ale z klapą zwrotna. Po robocie drugi protokół o prawidłowym podłączeniu do komina kotła.
    Myślę, że problem jest w ludziach :) kotłów turbo nie ma, więc nie unikniony jest montaż kondendatow
    grzegorzas
    Level 4  
    @bro2004 dzięki za wszystkie odpowiedzi próbuję walczyć ale zapowiada się ciężką batalia

Administracja twierdzi ze to fachowcy muszą się dogadać. Kominiarz mówi że może jedynie wydać opinie "że przewód jest drożny i przeznaczony do pieców z zamkniętą komorą spalania" ale nie może wydać opinii czy nadaje się do pieców kondensacyjnych bo to wykracza poza jego kompetencje. A instalatorzy mówią że kominiarz i mam impas :(

Nieoficjalnie mam informację ze inni zakładają te piece i się nie martwią :(

Podsumowując mam piec na zamontowany ale bez zgody na używanie od instalatora. Kominiarz nie wyda opinii bo nie. Gdzie mam szukać pomocy ? u innych instalatorów ? (inni kominiarze nie chcą podjąć się wejscia na wspolnotę)
    PBentkowski
    Level 2  
    Wymieniłem w kwietniu piecyk turbo jak planowałem na Termet Gold i wszystko okazało się, że działa bez problemu. W kominie jest odprowadzenie do kanalizacji a w mieszkaniu z pieca skropliny odchodzą do umywalki.

grzegorzas wrote:
    PBentkowski wrote:
    Ok, wezwę przed zakupem drugi raz kogoś na dokładniejsze oględziny, mam obawy teraz z tymi skroplinami a nikt z sąsiadów jeszcze nie zakładał pieca kondensacyjnego. Ogólnie rzuciłem hasło, może ktoś zna się na przepisach w budownictwie jak to wygląda.

Witaj,

jak się skończyła historia z wymianą pieca ? bo mam podobny problem i jestem w mega kropce - stary piec turbo (z zamknięta komorą spalania) już nie ma sensu reanimować, w pionie działają jeszcze 2 piece (ja mieszkam na ostatniej kondygnacji) instalator mówi że można podpiąć piecyk kondensacyjny ale on nie bierze odpowiedzialności (ale już montowali tak sporo piecyków) i powinna być opinia kominiarska - kominiarz z którym wspólnota ma podpisaną umowę mówi że nie wyda takiej opinii bo on się zajmuje tylko kominami wentylacyjnymi - nie wiem co mam robić :(

Jaka ilość skroplin wytwarza się w kominie ?
    Różne czytam opinie, np że w kominie to marginalna ilość, bo większość kondensacji zachodzi w piecu i jest odprowadzana do kanalizacji.

Obecnie piecyki turbo już nie są produkowane i nie bardzo widzę inna opcje niż piec kondensacyjny