Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Moduł kontrolera poziomu cieczy XH-M203

ArturAVS 08 Apr 2021 12:25 1779 10
  • Tak zwana mała retencja wodna robi się coraz popularniejsza, gromadzenie wody z opadów atmosferycznych do późniejszego wykorzystania przy np. podlewaniu ogrodów i trawników wymaga odpowiednich zbiorników. Jednak takie zbiorniki nie są "bez dna" i łatwo jest je przepełnić, kilka miesięcy temu na zamówienie kolegi skonstruowałem prosty sterownik pompy wraz z czujnikiem poziomu który przy napełnieniu zbiornika ponad 90% pojemności uruchamiał pompę do opróżniania zbiornika na trawnik pod domem. Układ był maksymalnie uproszczony i składał się z dwóch kontaktronów wraz z pływakiem wyposażonym w magnes oraz przekaźnika w roli przerzutnika RS. Niedawno trafił do mnie moduł kontrolera poziomu cieczy w wersji elektronicznej który możemy nabyć na znanym portalu;

Moduł jest zasilany napięciem 12V AC/DC (posiada na wejściu zasilania mostek Graetza) a jako wyjście są styki przekaźnika o obciążalności 10A. Obsługiwane są dwa czujniki pływakowe których położeniem ustala się poziom minimalny oraz maksymalny wody w zbiorniku. Zalecany przez producenta sposób podłączenia prezentuję poniżej;

Poniżej przykładowa lokalizacja czujników;

Zalecane są tanie czujniki pływakowe np.:

Oczywiście aby uniknąć korozji najlepiej używać czujników hermetycznych i powinny one działać jako przełączniki NO (normalnie otwarty).
    Moduł dociera zapakowany w torebkę antystatyczną oraz jest wyposażony w dwa przewody zakończone odpowiednimi wtyczkami do podłączenia czujników;

Płytka modułu ma wymiary 60x40mm i około 20mm wysokości (przekaźnik), w narożnikach posiada cztery otwory montażowe φ3mm dla śrub M3. Jako gniazda zasilania i wyjściowe użyto podwójnych złącz ARK zlokalizowanych po przeciwnych stronach płytki;

Na PCB widać BD1-mostek prostowniczy, U1 stabilizator AMS1111 5.0V i U2 STM8S003F3 oraz trochę innych drobnych elementów. U2 to mikrokontroler firmy ST Microelectronics którego DS jest dostępny tutaj. Trzy widoczne diody LED sygnalizują stan pracy modułu; czerwona zasilanie a dwie zielone stan czujników (poziom), miganie oznacza czujnik rozwarty a ciągłe świecenie zwarty. Moduł uruchamiałem symulując czujniki poprzez zakładanie zwór w gniazdach dla nich przeznaczonych. Być może w przyszłości znajdzie u mnie zastosowanie przy sprawach ogrodowych.

Cool! Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    ArturAVS
    Moderator of HydePark/Cars
    Z wykształcenia technik RTV, z zamiłowania elektronik/elektrotechnik konstruktor.
    Has specialization in: kf, audio, elektronika truck, inne dziwne konstrukcje
    ArturAVS wrote 11815 posts with rating 1855, helped 1387 times. Live in city Grajewo. Been with us since 2005 year.
  • HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
    mumin
    Level 11  
    Bardzo chciałbym wiedzieć co potrafi ten moduł wyposażony w mikroprocesor. Bo jeśli tylko włączać i wyłączać pompę korzystając z dwóch czujników stykowych to troszkę to gruba przesada.
  • HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
    WoŹnY
    Level 28  
    Po co komu pompa, czy jakikolwiek sterownik? Tego typu zbiornik wystarczy "wyposażyć" w otwór wylotowy na dnie o małej średnicy. Wówczas podczas intensywnych opadów zbiornik pełni rolę retencji gromadząc wodę, która to następnie poprzez ten niewielki otwór jest uwalniana do gruntu przez np. kolejną dobę. Po co komplikować o pompę i jakąkolwiek automatykę?
    ArturAVS
    mumin wrote:
    chciałbym wiedzieć co potrafi ten moduł wyposażony w mikroprocesor.

Poza miganiem LED oraz likwidacją drgań styków czujników dobrze na PCB wygląda :D
    WoŹnY wrote:
    Po co komu pompa, czy jakikolwiek sterownik?

To już zależy od konkretnego zastosowania, równie dobrze może służyć do uzupełniania wody w stawie.
    janbork wrote:
    Czy do tegoż kontrolera można by zastosować czujnik jak w linku poniżej ??

Zapewne wymagałby drobnej modyfikacji.
    WoŹnY
    Level 28  
    Nadal nie rozumiem sensu opróżniania zbiornika, który to nawet miałby gromadzić wodę do innych celów niż retencja. Zbierasz ile wejdzie i wykorzystujesz wedle potrzeb.
    necavi
    Level 18  
    @WoŹnY w większości przypadków w takich zbiornikach wypust przelewowy jest podłączony z kanalizacją deszczową, sam tak zrobiłem. Jedyna sygnalizacja jaka w moim przypadku by się przydała latem, to informacja o poziomie wody w zbiorniku - czy jakakolwiek woda tam jest - taki mamy klimat.
    ArturAVS
    WoŹnY wrote:
    Zbierasz ile wejdzie i wykorzystujesz wedle potrzeb.

A jak zbiornik się przepełni a nie masz w pobliżu możliwości zrobienia przelewu?
    k750i
    Level 17  
    taki system u siebie zrobiłem w 15min. działa niezawodnie od 10 lat:)
    Nie mam zamiaru negować rozwiązań autora, czasami najprostsze rozwiązania są najskuteczniejsze:)
    ArturAVS
    k750i wrote:
    Nie mam zamiaru negować rozwiązań autora,

Jakbyś przeczytał dokładnie pierwszy post to byś zrozumiał że nie jest to moje rozwiązanie tylko gotowy moduł dostępny na znanych portalach. Poza tym różne rozwiązania bywają potrzebne zależnie od potrzeb.