Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Czy wymiana scalaka z wolantu naprawi joystick Logitech Saitek X56?

yareqp 10 Apr 2021 17:47 297 2
    yareqp
    Level 2  
     Próbuje naprawić joystick logitecha x56 (a raczej saitek którego logitech wykupił).
    Kupiłem używany i przez rok chodził bez zarzutu. Miałem przerwę spowodowaną zakupem i wykończeniem mieszkania i po pół rocznym staniu na półce przestał działać główny wolant.
    Po zainstalowaniu najnowszych sterowników od logitecha można sprawdzić w panelu sterowania windows każdy przycisk i mini joystick w konstrukcji. A jest tu tego trochę. Wszystko działa poza wolantem głównym.
    Rozebrałem joystick szukając na początku jakiś potencjometrów jak w starszych konstrukcjach. Jakie było moje zdziwienie (bo kupując aż tak się nie zagłębiałem) że w tym modelu odczyt położenia głównego wolantu jest magnetyczny. Na dolnej części wolantu tuż nad jedyną płytką elektroniki przyklejony jest magnes który porusza się nad jednym z układów scalonych.
    Wyciągnąłem płytkę z konstrukcji i odczytałem oznaczenia na tym scalaku.
    Wyglądały tak:

333BCT
    M63651
    E

Na ich podstawie wujek google pokazał że jest to MLX90333. Scalony czujnika położenia Triaxis® firmy Melexis.

Na stronie znalazłem datasheet tego układu i na jej podstawie doczytałem do końca opis z układ a także jaki model potrzebuje. Wyszło mi że może to być MLX90333KDC-BCT-000, czyli MLX90333 wersja zakresu temperatur K, model w obudowie SOIC-8 DC, wersja BCT-000. Dzięki datasheet znalazłem też przykładowe aplikacje tego układu i na ich podstawie zmierzyłem napięcie zasilające układ. Jest poprawne 5v. Więcej sprawdzić nie umiem. Zamówiłem już dwa takie układy i planuje wymienić.

Mam taką prośbę do kogoś kto może naprawiał taki joystick lub ma większe doświadczenie w czystej elektronice. Czy moje wnioski są poprawne? Skoro wszystko działa oprócz właśnie głównego wolantu opartego na tym scalaku to czy jego wymiana nie powinna pomóc? Chodzi mi o to że gdzieś rzuciło mi się w oczy że on jest „programowalny”. Czy chodzi tu o raczej o to że można go na wiele sposobów „użyć” czy może jednak trzeba do niego wgrać jakiś „soft” i bez logitecha nic nie poradzę.
    MOSFET - Serwis
    Level 33  
    Jeżeli jest programowalny to niewielka szansa, że ci zadziała o ile nie programuje go elektronika kontrolera. Do sprawdzenia na pewno wyjście tego układu. Według datasheet powinny być podciągnięte do 5v i powinien na wyprowadzeniach występować sygnał pwm/analogowy/cyfrowy(spi). Niepotrzebne skreślić. Najlepszy do tego okaże się oscyloskop, ale i na multimetrze coś możesz zobaczyć.
    yareqp
    Level 2  
    Niestety po wymianie układu jest jeszcze gorzej. Joysticki wprawdzie reaguje na magnes ale robi to w sposób wręcz losowy. Do tego przy testowaniu właściwości urządzenia w panelu sterowania (joy.cpl / właściwości) nie działa już żaden przyciski a przed wymianą działały poza drążkiem.

Kontaktowałem się z samym Logitechem ale jeszcze nie wiem czy naprawią cokolwiek pogwarancyjnie.

Mam pytanie do was.
    Czy ktoś może uzyskał / kupił od logitecha lub innej firmy płytkę elektroniki joysticka?
    W całym urządzeniu to jedyna taka. Pewnie wymiana usunęła by problem.
    Cholernie żal wyrzucić całe urządzenie bo padła pewnie jedna płytka.