Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Stary modem ADSL Acer Surf USB - wnętrze, wykorzystanie przetwornic ze środka

p.kaczmarek2 10 Apr 2021 21:22 3309 2
Altium Designer Computer Controls
  • Stary modem ADSL Acer Surf USB - wnętrze, wykorzystanie przetwornic ze środka
    Witajcie moi drodzy.
    Przedstawię tutaj wnętrze modemu ADSL Acer Surf USB a potem spróbuję uruchomić z jego środka dwie przetwornice DC-DC (jedna obniżąjąca napięcie, druga podwyższająca) i zrobić z nich dwa osobne moduły do użycia we własnych projektach DIY. W ten sposób przedstawię, że nawet z takiego typu starego sprzętu każdy początkujący może wyjąć użyteczne części do własnych projektów.
    Dodatkowo na koniec zrobię sekcję transformatorka sygnałowego z tego modemu.

Pokrewny temat
    Polecam zapoznać się z poprzednim tematem z serii.
    Stare modemy ADSL Thomson SpeedTouch 330 i Sagem Fast 800 USB
    Zyskał on więcej wyświetleń nawet niż mój tutorial Home Assistant (7.5k vs 5k), więc tutaj właśnie publikuję jego drugą część.

Acer ADSL Surf USB
    Bohaterem tego tematu jest kolejny stary modem ADSL, Acer ADSL Surf USB.
    Stary modem ADSL Acer Surf USB - wnętrze, wykorzystanie przetwornic ze środka Stary modem ADSL Acer Surf USB - wnętrze, wykorzystanie przetwornic ze środka
    Polecam zapoznać się z jego manualem:
    adsl_surf_..._modem.pdf Download (381.46 kB)
    Tutaj najważniejsze - specyfikacja:
    W załączonym manualu są też informacje na temat jego konfiguracji i sterowników. Po samych systemach widać z jakich to jest czasów:
    Z ciekawości podłączyłem go do komputera, USBDevView (polecam) widzi go tak:
    Jego VID/PID:
    USB\VID_1110&PID_9010\5&350590a7&0&5 (USB\VID_1110&PID_9010)
    Tak wyglądał z oryginalnym opakowaniem (grafika z internetu):

Wnętrze Acer ADSL Surf USB
    Do środka można dostać się bardzo łatwo. Nie ma żadnych śrubek, całość trzyma się na zaczepach. Wystarczy podważyć:
    Na plastikowej pokrywie widzimy ciekawy sposób oznaczenia daty jej produkcji:
    W środku jest jedna płytka i przede wszystkim rzucają się w oczy dwa układy scalone w obudowach TQFP. Analog Devices EAGLE AD6480, jest to część chipsetu EAGLE ADSL CPE, a dokładniej jego analogowy frontend (AFE) z wbudowanym sterownikiem linii, odbiornikiem i filtrami. Tuż obok niego widzimy transformatorki sygnałowe i złącze "telefoniczne":
    Ich oznaczenie to LSE0219, nie znalazłem ich noty. Jeden jest dla RX drugi dla TX.
    Główny kontroler chipsetu Eagle to AD6484:
    Obok niego widać rezonator kwarcowy 12MHz, dokładnie taki sam jak używa się np. do Arduino, Atmeg i innych mikrokontrolerów. Można go wylutować i pewnie się przyda.
    Nieco dalej jest kolejny potencjalnie przydatny element, pamięć 24LC02B w obudowie SO8:
    Jest to pamięć EEPROM o rozmiarze 2Kb oferująca komunikację szeregową I2C.
    Modem przechowywał w niej pewnie jakieś ustawienia o swojej konfiguracji. My możemy ją wylutować i wykorzystać we własnych projektach, np. z Arduino. Biblioteki do I2C i pamięci I2C są gotowe, a podłączenie jej jest proste (SCL i SDA służą do komunikacji, A0, A1, A2 do wyboru adresu I2C, a WP do blokady zapisu).
    Przy złączu żeńskim USB typu B są kolejne ciekawe układy. Obecność dużych cewek już sugeruje nam czym one mogą być:
    Mamy tu tranzystor o kodzie SMD A6 (nie znalazłem jaki to), diodę prostowniczą (może Zenera?) B140 oraz element LTKG (to kod SMD), czyli LTC1701, przetwornica DC-DC step down:
    Nie mamy schematu modemu, ale rolę okolicznych elementów wyjawia nam nota katalogowa LTC1701:
    Wyjaśnia się już rola dławika, diody i kondensatora. Zostaje jeszcze tranzystor - ten tranzystor po prostu włącza/wyłącza cały układ, 5V z USB podprowadzone jest do przetwornicy step down poprzez niego.
    Bardzo podobny układ mamy po drugiej stronie.
    To jest też przetwornica DC-DC:
    Też jest dławik, też jest dioda, są kondensatory, i jest układ o kodzie SMD LTED w obudowie SOT23 - czyli LT1613, też przetwornica:
    I ta przetwornica DC-DC jest w stanie zwiększać napięcie:
    I ta przetwornica też jest podłączona do 5V z USB poprzez tranzystor:
    Noty katalogowe obu sterowników przetwornic:
    LT1613.pdf Download (295.25 kB)
    LTC1701-..G.pdf Download (158.46 kB)

Uruchomienie i wykorzystanie przetwornic DC-DC ze środka
    Tutaj opiszę jak uruchomiłem i wydzieliłem z płytki modemu obie przetwornice DC. Jedna zwiększająca napięcie, a druga obniżająca.
    Zacząłem od usunięcia tranzystorów które je włączają (od ich baz idzie sygnał do głównego układu AD):
    Stary modem ADSL Acer Surf USB - wnętrze, wykorzystanie przetwornic ze środka Stary modem ADSL Acer Surf USB - wnętrze, wykorzystanie przetwornic ze środka
    Potem podprowadziłem 'ręcznie' na ich wejścia 5V (po prostu ominąłem tranzystory, sprawdziłem wcześniej, że one po prostu puszczają 5V na przetwornice).
    Usunąłem podłączenie pinów Shutdown do AD i dałem 10k rezystor pull up (do zasilania) by na Shutdown był stan wysoki, gdyż tylko taki stan uruchamia przetwornice:
    Usunąłem podłączenie wyjść przetwornic do dalszej części układu (przy tej podwyższającej napięcie wystarczyło odlutować kolejny dławik, który pewnie tylko pełnił rolę dodatkowej filtracji):
    Następnie dokonałem pomiarów.
    Przetwornica step down - na wyjściu:
    Przetwornica powiększająca napięcie. Shutdown aktywne (do masy):
    Shutdown wyłączone (pracuje):
    Zdziwiło mnie to, że tylko 5.3V mam z 4.9V. Więc postanowiłem to zweryfikować.
    W tym układzie rezystory R1 i R2 określają napięcie wyjścia:
    Wzór na Vout jest w nocie:
    Jeden z rezystorów miał kod 104, czyli 100k, drugi kod miał nieczytelny. Wylutowałem i sprawdziłem:
    334k i 100k.
    Podstawiamy do wzoru: 1.23(1+334/100)=5.3V, zgadza się z pomiarem.
    To jeszcze pora sprawdzić, czy możemy uzyskać inne napięcie (w ramach wspieranego zakresu).
    Wybierzmy sobie 8.8V, będzie trzeba było zmienić wtedy rezystor 334k na 620k.
    620k dobrałem z mojej 'smd resistor book':
    Po wlutowaniu:
    Napięcie wzrosło zgodnie z obliczeniami (ale przed takimi zmianami warto sprawdzić czy nie przekraczamy napięcia nominalnego kondensatora na wyjściu).
    Wszystko działa.
    Zostało przygotować moduły.
    Po prostu wyciąłem je z płytki (po wcześniejszym odlutowaniu zbędnych elementów):
    Moduł przetwornica step down:
    Moduł przetwornica step up:
    Na tej płytce jeszcze powinienem przelutować ten rezystor dany po partyzancku tak by nie odstawał od płytki, ale to już kosmetyka. Oba moduły uzyskane całkiem za darmo z elektrośmieci działają.

Sekcja transformatorka sygnałowego
    Można jeszcze skorzystać z okazji i zajrzeć do środka transformatorka sygnałowego od złącza RJ11 (telefonicznego):
    Zdejmowanie taśmy:
    Po zdjęciu taśmy można zdjąć już połówki rdzenia.
    Połówki rdzenia podpisane są T38, jest to popularny materiał z którego robi się rdzenie. Jego charakterystyka:
    Drugie połówki są przyklejone do karkasów. Dość długo gotowałem ten transformatorek i z trudem udało się połówkę odkleić bez jej uszkodzenia:
    Odwijamy.
    Jedno uzwojenie, 21 zwojów:
    Pasek tasiemki izolujący uzwojenia:
    Potem mamy dwa uzwojenia nawinięte razem (też 21 zwojów):
    I potem jeszcze jedno uzwojenie (21 zwojów):
    Czyli w zasadzie mamy 8 pinów i 4 uzwojenia po 21 zwojów, z tym że dwa uzwojenia z nich są nawinięte razem, bifilarnie. Nie wiem czemu tak akurat, w tym przypadku sprzężenie magnetyczne między nimi jest nieco lepsze ale też jest większa pojemność. Może te dwa uzwojenia nawinięte razem były zbliżone potencjałami i nie musiały być aż tak dobrze odizolowane jak pozostałe dwa.

Podsumowanie
    Pokazałem tu wnętrze modemu Acer ADSL Surf USB a potem zademonstrowałem jak każdy początkujący może nawet z takiego starego sprzętu uzyskać przydatne nie tylko pojedyncze części, lecz też całe moduły. Oba uzyskane moduły (przetwornica step down LTC1701 - LTKG oraz przetwornica step up LT1613 - LTED) można też przerobić tak by dawały inne napięcia, np. 3.3V z LTC1701 i 9V lub 12V z LT1613, wystarczy podmienić rezystory których wartość liczymy zgodnie ze wzorem z noty katalogowej. Inne elementy ze środka (np. rezonator kwarcowy czy tam pamięć) też pewnie mogłyby się przydać.

Cool? Ranking DIY
    Do you have a problem with Arduino? Ask question. Visit our forum Arduino.
    About Author
    p.kaczmarek2
    Moderator Smart Home
  • Altium Designer Computer Controls
    User removed account
    Level 1  
    necavi
    Level 18  
    Dzięki za tekst. W wielu "elektrośmieciach" można znaleźć nietypowe lub rzadko spotykane elementy, dlatego taka sekcja zwłok będzie mile widziana. Czekam na dalsze artykuły.