Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Instalacja w drewnianym domku

arturhalaczkiewicz 12 Apr 2021 12:24 1584 24
Computer Controls
    arturhalaczkiewicz
    Level 7  
    Dzień dobry, zwracam się do Was jako do prawdziwych specjalistów.
    Postawiłem właśnie na działce mały domek drewniany i mam rozprowadzona instalację elektryczną w ścianach.
    I teraz samodzielnie chciałbym zacząć montować punkty elektryczne.
    Ale jestem w kropce.
    Ze ścian "wystają" mi w miejscu wyłączników 3 przewody 3x1.5 ("napięcie wchodzące" "napięcie wychodzące" do następnego punktu i połączenie do lampy) i zastanawiam się jak uda mi się to w wyłączniku natynkowym połączyć ze sobą i zmieścić!
    Bo tak naprawdę to powinienem zmieścić 2 szybkozłączki na 3 przewody i 1 szybkozłączkę na 2 przewody.
    Czy istnieją wyłączniki pojedyncze/podwójne/schodowe takie, aby można w środku zmieścić takie "stado" szybkozłączek?
    Czy jakąś inną metodą łączyć przewody (kostka wbudowana w wyłącznik?). A może robi się to inną metodą?
    W ostateczności biorę jeszcze pod uwagę montowanie natynkowej puszki przy każdym punkcie - ale żona jest takiemu rozwiązaniu bardzo przeciwna - a wiecie Żona to skarb :)
    Pomocy proszę
  • Computer Controls
    gradek83
    Level 42  
    arturhalaczkiewicz wrote:
    Postawiłem właśnie na działce mały domek drewniany i mam rozprowadzona instalację elektryczną w ścianach.

Odsyłam do ciekawej lektury.

Prawdę mówiąc taką instalację już nie wnikam jak ją wykonałeś powinieneś zlecić zrobić zwłaszcza jeśli jest to instalacja w drewnianym pomieszczeniu jakiemuś elektrykowi z uprawnieniami bo jeśli będziesz chciał ubezpieczyć ten budynek to ubezpieczyciel może mieć jakieś aluzje do instalacji wykonanej przez ciebie samego.
    arturhalaczkiewicz
    Level 7  
    Dzięki za szybką odpowiedź! Domek postawiła i instalacje rozprowadziła firma. I poprowadzili przewodu zgodnie z wytycznymi. Jedynie instalację punktów wziąłem na siebie i mam nadzieję że uda mi się to zrobić dobrze.
  • Computer Controls
    kokapetyl
    Level 43  
    ale żona jest takiemu rozwiązaniu bardzo przeciwna

I bardzo słusznie. :D
    "wystają" mi w miejscu wyłączników 3 przewody 3x1.5 ("napięcie wchodzące" "napięcie wychodzące" do następnego punktu i połączenie do lampy)

To masz luksus. :D
    Potrzeba dwie złączki WAGO 3-polowe dla żył "N" i "PE" Pozostałe fazowe podłączasz do łącznika (każdy łącznik ma możliwość podłączenia dwóch żył pod jeden zacisk.
    arturhalaczkiewicz
    Level 7  
    kokapetyl wrote:

Potrzeba dwie złączki WAGO 3-polowe dla żył "N" i "PE" Pozostałe fazowe podłączasz do łącznika (każdy łącznik ma możliwość podłączenia dwóch żył pod jeden zacisk.

Bardzo dziękuję za odpowiedź! Markety budowlane pozamykane i nie mam jak obejrzeć tych łączników, wybrałem takie łącznik i mówisz, że to wszystko zwłaszcza te 2 szybkozłączki zmieszczą się wewnątrz łącznika?
    (nie podają cholery jego głębokości)
    kokapetyl
    Level 43  
    i mówisz, że to wszystko zwłaszcza te 2 szybkozłączki zmieszczą się wewnątrz łącznika?

Absolutnie nie wewnątrz łącznika :D , ale wewnątrz puszki.
    Mam nadzieję że zastosowałeś puszki głębokie, bo jeśli płytkie, to trzeba dokładnie ułożyć te kostki wago, trochę komplikacji, ale się zmieszczą.
    Te łączniki które prezentujesz mają połączenia śrubowe, ja wybrał bym połączenia szybko złączne (coś takiego jak wago), ale to kwestia gustu i komfortu montażu. Nie mniej zmieścisz to w puszce łącznika.

Podają wymiar :cry: , trochę trzeba poszukać. :D
    Wymiary produktu
    6,1 x 6,1 x 3,5 cm
    arturhalaczkiewicz
    Level 7  
    kokapetyl wrote:
    i mówisz, że to wszystko zwłaszcza te 2 szybkozłączki zmieszczą się wewnątrz łącznika?

Ale ja nie mam puszki, po prostu jest dziura i wystają przewody. Nie jestem na miejscu i mam tylko taką fotkę - ale widać:
    Instalacja w drewnianym domku
    Merio186
    Level 17  
    kokapetyl wrote:

Ale ja nie mam puszki, po prostu jest dziura i wystają przewody. Nie jestem na miejscu i mam tylko taką fotkę - ale widać:
    Instalacja w drewnianym domku
    Możesz zastosować łączniki z puszką natynkową. Większość producentów do swoich łączników oferuje dodatkowo puszki natynkowe. Jednak tam z miejscem bywa różnie. Gdyby było mało miejsca na kostki to pozostaje maksymalnie je skrócić i skręcać/lutować.

Czy przewody wewnątrz ściany są umieszczone w rurkach czy idą po gołym drewnie?
    arturhalaczkiewicz
    Level 7  
    Quote:

Szczerze to nie wiem, nie było mnie jak stawiali - byłem na KWARANTANNIE! Nikt ich nie pilnował :( Takie czasy :(
    kokapetyl
    Level 43  

Ale ja nie mam puszki, po prostu jest dziura i wystają przewody

No to mamy problem mały, zdjęcie z podanego linku sugerowało łącznik podtynkowy (nie doczytałem opisu).
    Nie robiłem takiej instalacji, więc nie wiem czy to tak da radę? Może te wago się zmieszczą.
    Merio186
    Level 17  
    Quote:

Szczerze to nie wiem, nie było mnie jak stawiali - byłem na KWARANTANNIE! Nikt ich nie pilnował :( Takie czasy :(
    Przewody elektrycznie nie mogą być kładzone na elementach palnych (np. drewno), powinny być umieszczone w tym przypadku w rurce.
    arturhalaczkiewicz
    Level 7  
    Merio186 wrote:
    Przewody elektrycznie nie mogą być kładzone na elementach palnych (np. drewno), powinny być umieszczone w tym przypadku w rurce.

Wysłałem SMSa do tych co stawiali. Odpowiedź: "nie są" :(
    To ja już nie wiem co dalej
    Merio186
    Level 17  
    Merio186 wrote:

Wysłałem SMSa do tych co stawiali. Odpowiedź: "nie są" :(
    To ja już nie wiem co dalej

A to chociaż elektrycy byli? Mogą poprawić, podać swoją polisę OC lub puścić po bożemu całkowicie powierzchniowo.
    arturhalaczkiewicz
    Level 7  
    Merio186 wrote:
    A to chociaż elektrycy byli? Mogą poprawić, podać swoją polisę OC lub puścić po bożemu całkowicie powierzchniowo.

Nie sądzę. Firma stawiająca domki na działkach. Obawiam się że nic nie zrobię - taki mamy klimat :( Nie mają mojego płaszcza...
    Czyli jedyne wyjście to obok każdego łącznika obok puszka natynkowa, w niej wszystkie łączki i tylko 2 przewody do sąsiedniego wyłącznika?
    stanislaw1954
    Level 43  
    Masz ten wyłącznik w domu, czy dopiero masz zamiar kupić?
    arturhalaczkiewicz
    Level 7  
    stanislaw1954 wrote:
    Masz ten wyłącznik w domu, czy dopiero masz zamiar kupić?

jestem na etapie wybierania i jestem otwarty na propozycje.
    Dostałem właśnie maila ze sklepu "jeżeli montowany będzie osprzęt natynkowy to w puszce zmieszczą się złączki mini wago, poza tym styki są podwojne więc można przewody zmostkować" ale ja już nie wiem.
    Cholerna pandemia.
    stanislaw1954
    Level 43  
    Cóż, osobiście kupiłbym jeden wyłącznik sprawdził, czy zmieszczą się tam wszystkie przewody i dalej wiadomo.
    Możesz też kupić wyłączniki hermetyczne, one maja głębszą puszkę i wpuścić je w odpowiednio wycięty otwór w desce. Będzie wystawał tyle co chcesz na zewnątrz, a na pewno jest miejsce do wykonania połączeń.
    zbich70
    Level 43  
    A dlaczego upierasz się przy osprzęcie natynkowym. W ścianach z drewna z powodzeniem można stosować osprzęt wtynkowy, pod warunkiem że grubość ścian na to pozwala (grubość jednej strony deskowania plus przestrzeń izolacyjna do wewnętrznej powierzchni drugiej strony). Jeśli jest odpowiednia to można zastosować puszki głębokie, w których jest sporo miejsca.
    tyqva
    Level 31  
    Quote:

Rekomenduję Ci zatem zastosowanie w rozdzielnicy wyłącznika przeciwpożarowego AFDD (przeciwpożarowy detektor iskrzenia). W domkach z drewna to moim zdaniem niezbędne wyposażenie.
    retrofood
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Dzięki za szybką odpowiedź! Domek postawiła i instalacje rozprowadziła firma. I poprowadzili przewodu zgodnie z wytycznymi.

No to sprawdź, czy się zgadza.

Zasady projektowania i wykonawstwa instalacji elektrycznych w drewnianym domu

Dodano po 3 [minuty]:

zbich70 wrote:
    A dlaczego upierasz się przy osprzęcie natynkowym. W ścianach z drewna z powodzeniem można stosować osprzęt wtynkowy, pod warunkiem że grubość ścian na to pozwala (grubość jednej strony deskowania plus przestrzeń izolacyjna do wewnętrznej powierzchni drugiej strony). Jeśli jest odpowiednia to można zastosować puszki głębokie, w których jest sporo miejsca.

Mało tego, istnieje osprzęt dedykowany.
    Sposoby prowadzenia przewodów elektrycznych w budownictwie drewnianym
    markus-19
    Level 31  
    Merio186 wrote:

Bezpośrednio na ścianie mogą, wewnątrz wg mnie powinny być w peszlu.

i mam tylko taką fotkę - ale widać:

Jeśli za deskami jest przestrzeń wypełniona izolacją to można puszkę zamontować, powinni to jednak zrobić fachowcy, przygotować do montażu włącznika.
    Brivido

Level 33  
    Jak wyżej, polecam, jeśli ściany pozwolą, wiercenie pod puszki do gk lub kupno puszek natynkowych do zwykłych przełączników, np Simon 54 ma swoje takie puszki. W typowych łącznikach natynkowych nie ma miejsca na łączenie przewodów.
    gradek83
    Level 42  
    Domek z drewna na działce to nie kościół jeśli żonie nie podobają się włączniki natynkowe to przy takim wyprowadzeniu jak już koledzy pisali musiał byś otwornicą wywiercić otwory na puszkę wtynkową. Kolejna sprawa czy te wszystkie przewody masz tak powyciągane nawet te co w puszce łączeniowej powinny być połączone ? Jeśli przewody są luzem montowane i nie są poprowadzone w rurkach z tworzywa trudnopalnego to jednak albo firma montująca ci tą instalację zna się tylko na zlepianiu drewienek a może po prostu w tej cenie na nic więcej nie mogli sobie pozwolić aby jednak coś na tobie zarobić... Ja w moim domku jednak zdecydowałem się na poprowadzenie przewodów w specjalnych peszlowych rurkach groszowe sprawy a jakoś pewniej się czułem zwłaszcza że ocieplenie z wełny mineralnej też układałem. A już jeden domek mi się spalił dla tego lepiej dmuchać na zimne XD. U mnie instalacja na prąd stały z akumulatora ładowanego z panelu słonecznego bo prądu brak na moich działkach. Wracając do twojego problemu to porób zdjęcia z dalsza i z bliska wszystkich przewodów jakie wypuścili ci FACHOWCY tak aby koledzy z forum mieli jakikolwiek wgląd na to z czym mają do czynienia. Obstawiam że licznik i skrzynkę bezpiecznikową masz zamontowaną.

arturhalaczkiewicz
    Level 7  
    markus-19 wrote:
    Bezpośrednio na ścianie mogą, wewnątrz wg mnie powinny być w peszlu.

Właśnie przeszukałem interneta :) i wychodzi na to, że takie prowadzenie w rurkach nie jest obligatoryjne. Do tego przewody są ułożone pomiędzy wełną izolacyjną a ona (chyba) jest nie palna - więc chyba się trochę uspokoiłem. Bardzo dziękuję za sugestie.

Brivido wrote:
    Jeśli za deskami jest przestrzeń wypełniona izolacją to można puszkę zamontować, powinni to jednak zrobić fachowcy, przygotować do montażu włącznika.

Brivido wrote:
    polecam, jeśli ściany pozwolą, wiercenie pod puszki do gk

I to chyba na takie rozwiązanie się zdecyduje. Kupię puszki niepalne do KG i w nich zrobię wszystkie łącza. Dzięki za sugestie!

tyqva wrote:
    wyłącznika przeciwpożarowego AFDD

Poczytałem o tym rozwiązaniu i bardzo mi się podoba. Rozumiem że to można zastosować zamiast (bo już w tym jest) różnicowo-prądowego? I czemu jest taki rozstrzał cenowy 500-1500zł? Tak jak z samochodami :P ? Wystarczy taki za 500zł np Link?

Bardzo wszystkim dziękuję za pomoc!