Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaką instalacje wybrać - weryfikacja przedstawiciela.

toudi158 12 Apr 2021 15:40 570 9
    toudi158
    Level 10  
    Witam,
    Przymierzam się do instalacji fotowoltaicznej przez firmę. Początkowo myślałem, że zmieści się więcej paneli na południowej stronie dachu jednak mogę mieć tam tylko 5 paneli.
    Dach: 4 spadowy (południe może się zmieścić 5 paneli, zachód 9 paneli wschód 9 paneli) - budynek z najlepszą ekspozycją na wschód.
    Zużycie: 5.0 kWh/rocznie, celowałem instalację 6.0kWp.
    3-fazy/siła

1. Opcja 6300 kWp - południe i wschód
    Niestety nie wchodzi w gre bo południowa strona nie wystartuje
    - PanelLongi Solar LR4-72HPH 450Wp - 14 paneli (wschód 8 paneli, południe 6 paneli)
    - Fronius Symo 4.5-3-M
    Niestety 1 panel wytwarza 38,5 V co mnożąc przez 5 paneli daje 192,5 V gdzie przy wybranym froniusie nie spełnia startowego napięcia 200 V.

2. Opcja 6300 kWp
    - PanelLongi Solar LR4-72HPH 450Wp - 14 paneli (wschód 9 paneli, południe 5 paneli)
    - Goodwe GW5K-DT - może pracować od 180 V

3. Opcja 6300 kWp
    - PanelLongi Solar LR4-72HPH 450Wp - 14 paneli (wschód 7 paneli, zachód 7 paneli pomijam południe)
    - Fronius Symo 4.5-3-M

4. Opcja 6750 kWp nad którą sam myśle to
    - PanelLongi Solar LR4-72HPH 450Wp - 15 paneli (wschód 5 paneli, południe 5 paneli, zachód 5 paneli)
    - Goodwe GW5K-DT

Co sądzicie która opcja była by najlepsza? Czy 5 paneli podoła pod taki falownik Goodwe? Opcja 4 jest ciekawa bo przez cały dzień produkowany jest prąd do tego taryfa nocna. Dodam że u mnie od 8 rano do wieczora jest zużycie ponieważ praca wykonywana jest w domu.
    AT PRO
    Level 18  
    toudi158 wrote:
    Dodam że u mnie od 8 rano do wieczora jest zużycie ponieważ praca wykonywana jest w domu.

W takim układzie opcja czwarta z tym, że zamiast centralnego falownika zrób na mikrofalownikach. Po 5 paneli na string do centralnego falownika to trochę mało nawet gdyby miał wejścia na trzy stringi. Nie wykorzysta potencjału mocy paneli.
    toudi158
    Level 10  
    Jakie mikrofalowniki byłyby najlepsze do takiej instalacji? Jednak skłaniałbym się do zwykłego inwertera, myślę że każda z opcji, 2, 3 i 4 zaspokajała by moje potrzeby tylko zastanawiam się która wyszłaby najlepiej.
    AT PRO
    Level 18  
    toudi158 wrote:

Niestety 1 panel wytwarza 38,5 V co mnożąc przez 5 paneli daje 192,5 V gdzie przy wybranym froniusie nie spełnia startowego napięcia 200 V.

Gdzie widziałeś takie dane dla tych paneli? Ja tam widzę 49 V w obwodzie otwartym i to jest wyznacznik napięcia startu.

toudi158 wrote:

3. Opcja 6300 kWp
    - PanelLongi Solar LR4-72HPH 450Wp - 14 paneli (wschód 7 paneli, zachód 7 paneli pomijam południe)
    - Fronius Symo 4.5-3-M

Jak chcesz koniecznie falownik centralny to opcja trzecia.
    toudi158
    Level 10  

Zasugerowałem się wartością przy maksymalnej mocy 38,6V.
    toolpusher
    Level 23  
    A np opcja z 3ma falownikami jednofazowymi każdy na osobną połać nie zdała by egzaminu?
    toudi158
    Level 10  
    Dzięki za odpowiedzi, tak jak napisałem skłaniałbym się do 1 falownika. Dodam jeszcze zdjęcie z Geoportalu strona wschodnia dachu jest troszkę skierowana na południe, a strona zachodnia na północ. Myślę, że najbezpieczniej zrobić po 7 na wschód/zachód. Zobaczymy co jeszcze doda przedstawiciel bo miał myśleć/liczyć opcję po 5 na 3 strony.

Cytro12
    Level 26  
    Opcja 4 plus falownik SolarEdge inaczej tego nie widzę. Wschód - zachód będziesz musiał przewymiarować o jakieś 15% czyli przy zapotrzebowaniu 5MWh rocznie mamy już instalację 5,7-5,8 i musisz jeszcze dodać 15% na opust (wliczając 30% auto konsumpcji). Cała instalacja żeby wyjść na zero z rachunkami powinna być wielkości 6,6kWp przy wschód-zachód. Tyle nie zmieścisz. Czyli opcja 4 tylko, że z falownikiem, który obsłuży 3 połacie a wiec jedynie SE lub mikroinwertery.
    toudi158
    Level 10  
    Witam,
    Panowie zainstalowałem fotowoltaikę czyli czas na porównanie, może komuś się przyda w przyszłości.

Różni nas 100 m, koszty praktycznie identyczne, ja miałem trochę taniej ale różnica nieznacząca, panele identyczne 450 kwp.

Rodzice - 7 na wschód i 7 na zachód + falownik Fronius Symo 4.5-3-M
    Ilość kwh wyprodukowanych:
    16.05.2021 - 17,72 - pochmurny
    17.05.2021 - 31,64 - słoneczny

Ja - 5 na wschód, 5 na południe, 5 na zachód (zachód i wschó na 1 MPPT) + falownik GW5K-DT
    Ilość kwh wyprodukowanych:
    16.05.2021 - 20,00 - pochmurny
    17.05.2021 - 34,50 - słoneczny

Przeliczałem i oprócz tego że mam 1 panel więcej to południe zwiększa 5-7 % na 5 panelach czyli logiczne.

Jeżeli ktoś chce mieć 5 paneli i nie ma miejsca na więcej może śmiało użyć falownik GW5K-DT - cały czas mam powyżej 200V, a startuje od 180V np. dziś 05:15 start (na froniusie 05:00). Polecam takie rozwiązanie które wybrałem ze stroną południową, zobaczymy jeszcze po całym roku w najgorętsze, najzimniejsze oraz pochmurne dni.
  • Helpful post
    Cytro12
    Level 26  
    Zobaczymy jak będzie ciepło bo skoro masz około 200V a startuje od 180V to w duże upały może nie wstać. To będzie ciekawy test. Wydajnościowo już nie jest za dobrze bo masz prawie 2 kWp więcej a uzyski prawie identyczne z moimi.