Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Niedrogi i elastyczny moduł bramki WiFi i LoRa Axon

ghost666 14 Apr 2021 18:34 567 0
 • Niedrogi i elastyczny moduł bramki WiFi i LoRa Axon
  Na Kickstarterze pojawiła się płytka Axon, która dostępna jest już za 21 dolarów. Oferuje ona cztery wejścia cyfrowe i może działać jako samodzielna bramka WiFi oparta na ESP8266 z opcjonalną łącznością LoRa lub łączyć się przez USB typu C z Raspberry Pi lub innym systemem czy komputerem jednopłytkowym.

  Startup z siedzibą w Barcelonie - Qortex, który stworzył omawiany moduł, jest już bliski osiągnięcia swojego celu na Kickstarterze (1189 dolarów) dla elastycznej bramki Axon z WiFi i/lub LoRa opartej na ESP8266. Urządzenie może pełnić funkcję dodatku do czujnika lub do Raspberry Pi, Arduino lub dowolnej innej płytki obsługującej komunikację szeregową. Dostępna jest również bezpłatna usługa Axon Cloud z pamięcią masową i monitorem szeregowym online, umożliwiająca skonfigurowanie taniej sieci czujników opartych na Wi-Fi lub LoRa.

  Na moment pisania artykułu dostępnych było jeszcze kilka sztuk modeli z wczesnego dostępu w cenie 16 dolarów. Pakiet z kablem USB to wspominane 21 dolarów, a dwa moduły z kablami USB C wyceniono na 41 dolarów. Kolejne warianty to Axon i para modułów LoRa (64 dolary). Więcej informacji znaleźć można na Kickstarterze. Moduły z wczesnego dostępu wysyłane mają być w czerwcu tego roku. Normalnie kupowane elementy trafią do kupujących w sierpniu.

  W typowej konfiguracji niezależnej moduł Axon (o wymiarach 30 mm x 25 mm) łączy się z Raspberry Pi lub innym komputerem poprzez port USB typu C. Można podłączyć się do płyty bez USB bezpośrednio przez interfejs UART za pośrednictwem pinów Tx i Rx.

  Niedrogi i elastyczny moduł bramki WiFi i LoRa Axon


  Dostępna jest również niedroga opcja „Dual Base”, która oferuje oddzielne interfejsy Axon i LoRa. Nie jest na tym etapie jasne, czy HAT i Dual Board są dostępne już teraz na Kickstarterze czy będą dopiero po osiągnięciu pewnego progu. Qortex oferuje również niedrogie rozszerzenie LTE i GNSS w ramach dodatków, po zwiększeniu zebranej kwoty.

  Moduł Axon wykorzystuje SoC ESP8266 firmy Espressif, który poprzedzał wszechobecny obecnie ESP32. ESP8266, który został zintegrowany na różnych płytach ekosystemu Arduino, w tym Arduino Uno WiFi. Układ ten jest wyposażony w rdzeń Tensilica Xtensa LX3 z obsługą protokołu TCP/IP oraz Wi-Fi 2,4 GHz.

  Axon jest wyposażony w cztery wejścia cyfrowe do sterowania przekaźnikami, czujników plus linie resetu, zasilania 3,3 V, masy oraz piny LED. Inne funkcje obejmują interfejs USB-TTL, stabilizator LDO, bezpiecznik, i in. Płytka zabezpieczona jest przed wyładowaniami elektrostatycznymi obsługuje zasilanie bateryjne i zapewnia ochronę przed odwrotną polaryzacją źródła zasilania.

  Opcjonalny moduł LoRa działa jako jednokanałowa bramka, która oferuje zasięg do 3 kilometrów dla zdalnych aplikacji poza Wi-Fi. Dostępny w wersjach 433 MHz lub 868 MHz, moduł zapewnia cztery tryby pracy: transmisję, WOR (wake on receive) o niskim poborze mocy, oszczędzanie energii i głębokie uśpienie. Dostępnych jest również kilka opcji trybu transmisji.

  Platforma Axon wydaje się być otwartym projektem sprzętu i oprogramowania ze wsparciem społeczności. Do produktu dołączone są przykładowe skrypty Pythona na repozytorium na GitHubie. Axon obsługuje protokoły i API, takie jak MQTT, IFTTT, Node-RED oraz Open Space oraz umożliwia tworzenie sieci urządzeń IoT na platformie chmurowej.

  Axon jest dostępny do 12 maja w cenie 17 euro (21 dolarów). Ceny pakietów z podwójnymi modułami LoRa zaczynają się od 53 euro (64 dolary). Przesyłki wysyłane będą w sierpniu. Inne ceny są wymienione powyżej lub na stronie Kickstarterze. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej Axon (https://qortex.cc/index).

  Źródło: http://linuxgizmos.com/low-cost-wifi-and-lora-gateway-add-on-offers-flexible-configuration-options/

  Cool! Ranking DIY
  Do you have a problem with Arduino? Ask question. Visit our forum Arduino.
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 10363 posts with rating 8656, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.
 • CSICSI