Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ekspres Jura S85 - Coraz słabiej i dłużej leci woda i robi się kawa

deepblue222 14 Apr 2021 19:09 699 4
    deepblue222
    Level 10  
    Witam
    W ekspresie Jura S85 coraz słabiej leci woda po wciśnięciu Rinse unit i równie wolno robi się kawa.
    Tzn wszystko do momentu pompowania wody przebiega normalnie (mielenie, ruch zaparzacza itp) ale od tygodnia, dwóch czas robienia kawy mocno się wydłużył (ok 3 krotnie) . Płukanie (Rinse unit) też mocno zwolniło a stróżka wody jest coraz słabsza i przerywana.
    Pompa czy jakieś inne miejsce w obiegu wody - bo na to wygląda? Czy to jakaś standardowa usterka i gdzie zacząć szukać przyczyny?
    Jakaś wskazówka? :)

Cały zaparzacz miesiąc temu wyjęty i wyczyszczony a uszczelki wymienione. Woda tylko z filtra Dafi. Ekspres regularnie odkamieniany a wczoraj zrobiłem kolejne odkamienianie, 3 tygodnie po poprzednim. Na liczniku zaledwie 13 tyś kaw.
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    Piasek80
    Level 31  
    Wewnętrzne przewody podające kawę pewnie zasyfiałe. Rozebrać w mak i wyczyścić. Odzyska się przekrój - zacznie normalnie lecieć a nie wypychać na siłę wszystkimi dziurami.
    deepblue222
    Level 10  
    Piasek80 wrote:
    Wewnętrzne przewody podające kawę pewnie zasyfiałe. Rozebrać w mak i wyczyścić. Odzyska się przekrój - zacznie normalnie lecieć a nie wypychać na siłę wszystkimi dziurami.

Rozumiem, że chodzi Ci o przewody wychodzące z zaparzacza (i w samym zaparzaczu) i biegnące do wylewki?
    Sprawdziłem i wszystkie są drożne, bez osadów. Problem mam tylko z rozebraniem samej wylewki. Ale z obu stron plastikową giętką rurką starałem się ją przeczyścić.

Przy okazji sprawdzania przewodów jeszcze raz rozebrałem i przeczyściłem i nasmarowałem blok zaparzający i zawór spustowy zaparzacza (Drainageventil) i wykręciłem i przedmuchałem regulator membranowy (membranregler) na wylocie pompy.
    Po złożeniu okazało się, że problem ustąpił 8-O :D Szkoda, że nie wiadomo co pomogło.

Przy okazji, ma ktoś jakiś manual jak rozebrać samą wylewkę kawy?
    rowak
    Level 14  
    Na stronach bodajże niemieckich gdzieś widziałem pdf'a - jak mi się przypomnie i odnajdzie to podeślię - z tego co pamietam są 2 zatrzaski u góry od wewnątrz - najlepiej w 2 osoby.

(jak zależy na ustaleniu przyczyny, to trzeba odpowiednio sprawdzać - obstawiam tłumik membranowy)
    deepblue222
    Level 10  
    Problem ze słabiej lecącą wodą się powtórzył.
    Jeszcze raz wyjąłem blok zaparzacza i rozebrałem zawór drenażowy zaparzacza (Drainageventil).
    Już kiedyś był problem taki, że kawa wcale nie leciała a fusy w pojemniku były suche. Wtedy poczytałem o problemie i zmieniłem plastikową nasadkę w zaworze drenażowym zaparzacza (biała/kremowa, na metalowym bolcu ze sprężyną) na inną i problem zniknął wtedy.
    Teraz zamiast plastikowej nasadki nałożyłem jej zamiennik aluminiowy. Nabija się go na stałe na bolec
    Woda i kawa znowu leci normalnie. Wygląda na to, że problem leży w samym zaworze drenażowym bo nic innego nie ruszałem.
    Dam znać za jakiś czas czy pomogło na stałe bo może to tylko efekt przeczyszczenia.