Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regulator obrotów (napięcia) wentylatora bez potencjometra

Bula i spula 14 Sty 2008 00:20 32384 69
 • #61
  terewar
  Poziom 10  
  Witam. nie zakładam nowego tematu ponieważ mam podobne pytanie. Posiadam wentylator Nidec beta v 12 v. jest na nim takie małe coś co jak sie podgrzeje to sie zwiększają obroty. Próbowałem zewrzeć 2 druciki od tego i wentylator sie wkręcił na max obroty. chodzi mi głównie o zrobienie włącznika do tego żeby wentylator podczas grania chodził na max a po wyłączeniu wracał na automatyczną regulacje obrotów. i tu moje pytanie czy jak zrobię włącznik i podepnę tak żeby omijał to coś to sie wiatraczkowi i temu nic niestanie?
 • #62
  filip.jaskolski
  Poziom 14  
  W związku z tym, że oporność termistora nigdy nie schodzi do zera, dobrze by było, gdybyś w szeregu z przełącznikiem wlutował opornik ~10Ω. Ale jeśli nie masz takiego pod ręką, to obejdzie się bez niego!

  Pozdrowienia
 • #63
  fx11
  Poziom 11  
  Na pewno mu się nic niestanie jeżeli będziesz go zasilał poprawnym napięciem czyli w twoim przypadku 12 volt :Dbo powyżej to producent nie daje gwarancji że będzie on poprawnie działał.
 • #64
  terewar
  Poziom 10  
  ok działa trochę nie tak jak chciałem ale jest ok.
 • #65
  opiate
  Poziom 17  
  PANOWIE i PANIE!!!!

  A nie lepiej, zamiast kombinować z kablami, kondensatorami itp itd, użyć jakiegoś programu??? Np SpeedFan daje możliwość płynnej regulacji obrotów conajmniej dwóch wiatraków zamontowanych w komputerze, oczywiście, muszą być one podłączone do płyty głównej. Program działa w tle, ale zajmuje naprawdę minimalne ilości zasobów i nie obciąża procesora. Poza tym, ma jeszcze jedną przewagę nad "kabelkami", a mianowicie jest praktycznie bezobsługowy. Ustawiasz tylko minimalną prądkość wiatraków, a program sam, w razie konieczności, dokonuje regulacji, w zależności od obciążenia procesora, lub innego podzespołu jaki jest chłodzony. Trzeba tylko pobrać ze strony producenta konfig odpowiedni dla danego modelu płyty głównej.
 • #66
  Lzep
  Poziom 39  
  Cytat:
  A nie lepiej, zamiast kombinować z kablami, kondensatorami itp itd, użyć jakiegoś programu??? Np SpeedFan
  Może i lepiej, ale nie do wszystkiego pasuje. Trzeba mieć odpowiednią ilość złączy na płycie i wentylatory z sygnałem obrotów. A u mnie np. jest tylko jedno złącze, a mam w obudowie 3 wentylatory, w tym 2 dwuprzewodowe. I co wtedy ? Wtedy przydaje się własnej konstrukcji 3-kanałowy regulator na LM317.
  Pozdrawiam :D
 • #67
  jozgaw
  Poziom 15  
  Dobra sprawa ten SpeedFan. Na moje płycie (Asrock 4CoreDual-SATA20) działa. Ustawiłem na 60% i jest OK. Napewno nie jest to idealne rozwiązanie ale w niektórych wypadkach jest nawet faktycznie lepsze jak potencjometry.
  Tak przy okazji - czy może ktoś wie poco jest 4 kabelki od wentylatora (na płycie też jest gniazdo 4-ro pinowe). Wentylator jest to nowa wersja ARCTIC COOLING FREEZER 7 PRO. Problem jest też podłączyć gotowy regulator - choć to też zwykłe potencjometry ale we/wy jest 3 pinowe.

  Dzięki opiate za dobrą podpowiedź mam teraz dużo ciszej a temperatura w normie.

  Wszystko byłoby OK gdyby nie to że po każdym włączenu komputera trzeba odnowa regulować obroty.
 • #68
  werkings12
  Poziom 9  
  witam, też chciałbym sobie zamontować taki przełącznik 3 pin 2 pozycyjny na 5 i 12v tyle, że chciałbym jeszcze dwie diody i nie wiem jak je wlutować żeby jedna świeciła przy 5v a druga przy 12. Przy okazji zapytam jaki dać rezystor przed diodą czerwoną (będzie przy 5v) i przed zieloną (12v)
  Proszę o pomoc i z góry dziękuje.
 • #69
  mr.papryk
  Użytkownik obserwowany
  a nie lepiej sobie zrobić to na przełączniczkach i z 12v opornikiem zejść na 8 a 5 wykorzystać z molexa :?
 • #70
  Lzep
  Poziom 39  
  @werkings12 - załóż swój nowy wątek to pogadamy - takie podczepianie się do innych nie ma sensu !