Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaki wybrać neo LED czy OLED?

pawel19851985 15 Apr 2021 22:53 4194 18
 • #1
  pawel19851985
  Level 4  
  Znajomy poszukuję tv zastanawia się nad neo qled od Samsunga 50" qe50qn91aat albo LG OLED 48c12la . Który i dlaczego ? Kasa praktycznie taka sama jednak technologia raczej różna . Oglądanie filmy, mecze, wiadomo netflix itd
 • Helpful post
  #2
  Resorm123
  Level 10  
  Technologia OLED ma mocniejsze i żywsze kolory oraz działa szybciej od QLED.
 • Helpful post
  #3
  Ludwik XVI
  Moderator of RTV - what to buy
  OLED to nieskończony kontrast i doskonała czerń.
  Najlepszy typ matrycy jaki dotąd pojawił się w sprzedaży.
 • #4
  gadek80
  Level 28  
  QLED to w dalszym ciągu technologia LED czyli cała matryca jest podświetlona od tyłu na biały kolor. żeby otrzymać czerwony dane białe okienko jest zakryte czerwonym filtrem o ile tak to można nazwać, żeby go przyciemnić nakłada się na to czarny filtr, jeżeli chcesz czarne dany piksel musi być zasłonięty całkowicie, niestety nie ma takiej technologii, żeby zakryć to miejsce w taki sposób, aby powstało całkowicie czarne tło więc wieczorem i w sumie w dzień też czarny ekran jest zawsze lekko szarawy.
  OLED- każdy piksel to trzy diody RGB (red green blue) więc żeby był zielony zaświeca się zielona dioda na danym pikselu, albo jaśniej albo ciemniej, natomiast jeżeli ma być czarny piksel po prostu wszystkie diody są wyłączone.
  Prosto mówiąc QLED czarne to zasłonięta włączona latarka czarną kartką a OLED to wyłączona latarka.
  Różnica ogromna, nawet ciemne scenerie w oledzie są wyraziste, a kiedy film się kończy i pokazuje się czarne tło wydaje Ci się, że telewizor się wyłączył.
  Który i dlaczego... w zasadzie ograniczeniem może być tylko cena decydując się na Samsunga w tym wyborze, gdyż Samsunga Qled 55cali kupisz już za 2800 a za Oleda musisz dać koło 4000. Czy warte jest dołożenie 1200złotych? Tak Po pierwsze ogromna różnica w jakości obrazu a po drugie Według mnie system Webos od LG jest szybszy i wygodniejszy w obsłudze. Ustawień takich jak jakość obrazu, dźwięku też jest większa w LG, porównywałem podstawowy model Samsunga QLED 65 cali z moim LG 55cali w oled. Pilot LG ma więcej przycisków przez co lepiej współpracuje z innymi dekoderami, o można mówić do niego po polsku na przykład "wyłącz ekran TV" używam tego do wyłączenia ekranu kiedy TV służy jako radio.
 • #5
  pawel19851985
  Level 4  
  Tak między qled a oled znam różnice, tylko pytałem jak to jest względem serii neo od Samsunga która właśnie pojawiła się w sprzedaży , bo określane jest jako zabójcza czy poskramiacz oleda.
 • Helpful post
  #6
  gadek80
  Level 28  
  pawel19851985 wrote:
  Tak między qled a oled znam różnice, tylko pytałem jak to jest względem serii neo od Samsunga która właśnie pojawiła się w sprzedaży , bo określane jest jako zabójcza czy poskramiacz oleda.

  Telewizor na tyle świeży, że jeszcze nie znalazłem testów, ani w sklepie nie widziałem, natomiast obstawiam, że raczej nie dociągnie czarnym do oleda ewentualnie loklanym wygaszaniem, lecz to duży obszar jest wygaszany, jedynie może być jaśniejszy, mieć lepszą biel.
  Ja się nie spieszy lepiej poczekać, być może jest to już zenit technlogii LED i być może też bardziej trafi w gusta.
  Ja szukając telewizora od razu odrzuciłem Samsnuga ze względu na słaby system smart, mało ustawień i brak myszki w pilocie, co się bardzo przydaje.
 • #7
  Hermanowy
  Level 17  
  Nie wiem kto tak określił te neo Qledy :))) chyba opłaceni "recenzenci".
  Chyba o czymś świadczy fakt, że po latach opłacania oczerniania technologii OLED przez Samsunga i łapanie się różnych chwytów (typu właśnie nazywanie swoich zwykłych LEDów - QLED-ami (czyli dziwnym zbiegiem okoliczności OLED z kreseczką na Q).), w tym roku poszli po rozum do głowy i będą zamawiać matryce OLEDowe od LG i klepać swoje OLEDy :D.

  Jedynym zagrożeniem dla OLEDów pod względem obrazu jest technologia microLED, ale póki co ceny są kosmiczne, technologia, nieopłacalna i raczej to się nie zmieni przez najbliższe 10 lat.
 • #8
  vakant34
  Level 22  
  @Ludwik XVI - myślę, że twierdzenie, że OLED ma nieskończony kontrast to trochę na wyrost. To twierdzenie wynika z tego, że nie można dzielić przez 0.
 • #9
  Ludwik XVI
  Moderator of RTV - what to buy
  Trzeba by to określić dążeniem do nieskończoności - granica funkcji w plus/minus nieskończoności, to wartość do której dąży funkcja, wraz z tym jak argumenty funkcji dążą do plus/minus nieskończoności.
 • #10
  gadek80
  Level 28  
  vakant34 wrote:
  @Ludwik XVI - myślę, że twierdzenie, że OLED ma nieskończony kontrast to trochę na wyrost. To twierdzenie wynika z tego, że nie można dzielić przez 0.

  Też tak uważam, że to chwyt marketingowy i uważam że powinien być liczony od pierwszego punktu jasności po czerni do najjaśniejszego momentu. Nie wiem czy to dobrze wyjaśniłem.
 • #11
  Ludwik XVI
  Moderator of RTV - what to buy
  W sumie nie ma to znaczenia jak to nazwiemy. Ważne, że w stosunku do technologii LED różnica jest kolosalna.
  Każdy to widzi gołym okiem.
 • #12
  vakant34
  Level 22  
  Istotne jest, że w OLEDach za jasność panelu wzięto się od relatywnie krótkiego czasu. :)
 • #13
  adse
  Level 22  
  Ale jak przez większość dnia lecą wiadomości, to taki OLED wypali paski czy nie?
 • #14
  Hermanowy
  Level 17  
  Raczej wypali, ale po ok. 5000 godzin dopiero będzie coś widoczne. W przypadku zróżnicowanego obrazu nie ma degradacji ani kolorów, ani jasności, ani wypaleń. Mówimy tu o LG od serii 8 do nowszych.
  Philips pod tym względem na znacznie gorsze wyniki, u innych producentów się nie orientuję.
 • #16
  Hermanowy
  Level 17  
  Są dwie historie nagłośnione w mediach:
  - pierwsza to kilkanaście godzin TVP Info dziennie, po półtora roku wypalenie zielonego na paskach - topowy model Sony z 2017-2018 - pewnie A1 albo AF
  - druga kilkanaście godzin TVN24 dziennie, po niecałym roku wypalenie - Sony AF8.
 • #17
  vakant34
  Level 22  
  Dlatego należy chwilę poświęcić uwagi na pierwszy post. Dałeś raczej sygnał, że będą to filmy, mecze, netflix, a nie gry czy programy informacyjne. :)
 • #18
  gadek80
  Level 28  
  Prawda jest taka, że jeżeli użytkujesz OLEDa normalnie, oglądasz różne programy, nie grasz nim kilka godzin dziennie w jedną grę ze statycznym obrazem to się nic nie dzieje. Najstarszego oleda którego znam ma chyba 5 lat i wszystko działa bez zarzutów.
  Lecz jeżeli masz zamiar rano wstać i oglądać TVP Info do wieczora oled nie jest dla Ciebie, bo konkretne diody stracą swoją moc.
 • #19
  vakant34
  Level 22  
  No i nie można przeszkadzać systemom, które odpowiadają za czyszczenie matrycy - o ile na jakiejkolwiek marce jest to możliwe.