Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Pralka Electrolux EWF 1408 WDL - po kilkunastu sekundach kończy pranie

16 Apr 2021 20:11 357 9
  • Level 7  
    Cześć,
    Na wstępie - wiem, że podobny temat jest na forum, ale nie rozwiązuje on moich problemów. Zanim zdecydowałem się napisać, postarałem się przeszukać forum. Wspomniana w tytule pralka kilka, kilkanaście sekund po włączeniu kończy pranie. Obecne objawy są następujące.

Po wciśnięciu on/off mrugnie dioda "Cotton" i dopiero włącza się pralka. Pralka nie chce obecnie odparować wody, wcześniej pomagało odpompowanie wody, przeczyszczenie filtra. Po zakończeniu tego ekstra szybkiego prania, pralka nie odblokowuje drzwiczek. Dopiero po dłuższym wyłączeniu możliwe jest ich otworzenie. Jednak włączenie jakiegokolwiek trybu ma ten sam skutek - szybki koniec i blokada drzwiczek.

Nie wiem jak wejść do trybu serwisowego, więc nie wiem czy jakieś błędy tam są. Proszę o informację jak się dostać do trybu serwisowego w tym modelu i gdzie znaleźć kody błędów. Proszę o podpowiedź jak dostać się do grzałki. Czy można sprawdzić grzałkę nie wyjmując jej poprzez jakiś pomiar ? Jeśli tak, to jaki parametr zmierzyć i w jakim przedziale powinien się mieścić. Czy podobnie można sprawdzić czujnik temperatury?

Powyższe pytania nasuwają mi się po lekturze podobnych postów, dlatego je zadaję. Dzięki za wszelką pomoc, góra prania czeka - albo to naprawię albo wizyta u teściowej.
    [Szkolenie 22.06.2021, g.9.30] Zabezpieczenia Internetu Rzeczy (IoT) programowe i sprzętowe. Zarejestruj się za darmo
  • Level 27  
    Palce na 8- (pranie wstępne) i 10 -(start.pause) i TRZYMASZ dotknięte, następnie dotykasz 1-(on.off), uruchamiasz diagnostykę dla odczytania błędu czyli jakiegoś -Exx. (xx to dwie cyferki lub literki).
  • Level 7  
    kecajk49 wrote:
    Palce na 8- (pranie wstępne) i 10 -(start.pause) i TRZYMASZ dotknięte, następnie dotykasz 1-(on.off), uruchamiasz diagnostykę dla odczytania błędu czyli jakiegoś -Exx. (xx to dwie cyferki lub literki).

Dzięki. Ustaliłem E68, czyli upływ prądu na grzałce, czyli chyba jednak grzałka.
    To jak do niej się dostać ? Jest z przodu ? Co trzeba odkręcić ? Nie wiem jak zacząć :-/ no i czy można to sprawdzić miernikiem, czy nie ma się co czaić i po prostu wyjąć i naocznie sprawdzić ?
  • Helpful post
    Level 27  
    Nie wyjąć, tylko najpierw sprawdzić ! taka jest kolejność.
    Jak ona wyglada z tyłu? Jak jest pokrywa to trzeba zdjąć i popatrzeć.
  • Level 7  
    Dzięki za odpowiedzi. Jutro to rozbiorę i może poszukam na mieście w jakimś serwisie grzałki. Mam nadzieję, że to po prostu grzałka. Co prawda żadnych bezpieczników mi nie wywala w domu, ale chyba nie jest to objaw konieczny. Miłego weekendu.
  • Helpful post
    Level 41  
    Możesz to sprawdzić bez pomiarów. Odłącz wszystkie przewody od grzałki i włącz program wirowania, jeśli program przejdzie cały i się zakończy to grzałka uszkodzona. Obojętnie jakiego producenta grzałkę kupisz będzie działać o ile będą spełnione pewne warunki: grzałka musi być przeznaczona do zbiornika z tworzywa sztucznego, musi być podobnej długości lub ewentualnie nieco krótsza, musi mieć otwór na czujnik temperatury, najlepiej by moc grzewcza nie różniła się mocno od oryginalnej, ale nie musi być identyczna. Czujnik temperatury stosujesz ten z oryginalnej grzałki nawet gdyby zakupiona posiadała nowy czujnik.
  • Level 7  
    Diagnoza, że to grzałka została potwierdzona, a grzałka wymieniona i działa. Pozostało porządnie odka mienić sprzęt, chyba kupię jakiś środek i przepuszczę. Polecacie coś konkretnego i czym wyczyścić ten gumowy kołnierz przy drzwiach? Mocno to zabrudzone i trochę poczyściłem szmatą, ale w zakamarkach zostało sporo szlamu. Jeszcze wykryłem błąd EC3, ale nie umiem dostać się do czujnika ciężaru na amortyzatorze w warunkach domowych. Może jest na to jakiś sposób?

Dzięki wszystkim za pomoc :-)
  • Helpful post
    Level 41  
    Możesz kupić dedykowany preparat, ale ocet i kwasek cytrynowy również się sprawdzi. Kapsułki do zmywarek również są niezłe. Co do czyszczenia fartucha to warto zobaczyć: https://youtu.be/gRD27X2V7vg
    Jeśli pralka nie tłucze i nie przesuwa się podczas wirowania a tym bardziej błąd nie powoduje blokady urządzenia to korzystaj z pralki. Wszystko wygląda na to, że czujnik jest zespolony z amortyzatorem i gdy amortyzatory zakończą żywot i będziesz musiał je wymienić to wtedy zajmiesz się problemem: https://shop.electrolux.pl/pralnictwo/pralki/...ortyzator-z-czujnikiem-do-pralki/p/1327453005
  • Level 7  
    Ok, dzięki. Problem rozwiązany, a wymieniona grzałka załatwiła sprawę... Zamykam temat.

:arrow: Poprawiłem TONI_2003