Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Loongson przedstawia architekturę CPU LoongArch dla chińskich procesorów

ghost666 18 Apr 2021 10:10 672 7
 • Loongson przedstawia architekturę CPU LoongArch dla chińskich procesorów
  Loongson to chińska firma lepiej znana ze swoich procesorów MIPS. Często firma ta jest wymieniana w głównych dziennikach zmian Linuksa w związku z aktualizacją SoC Loongson MIPS.

  Jednak wraz z zanikaniem architektury MIPS firma zdecydowała się stworzyć własną architekturę zestawu instrukcji procesora (ISA) o nazwie LoongArch, skrót od Loongson Architecture. Jest ona niezależny od architektury x86, ARM, a nawet RISC-V.

  Powodem tego posunięcia jest to, że zagraniczni producenci procesorów używają systemu instrukcji jako środka do kontrolowania ekosystemu, a producenci tacy jak Loongsoon muszą uzyskać "zezwolenie" na opracowanie kompatybilnych procesorów, co oznacza, że ​​niemożliwe jest stworzenie niezależnego ekosystemu przemysłowego. Loongsoon dodatkowo ilustruje ten punkt, mówiąc: "Chińczycy mogą pisać powieści po angielsku, ale niemożliwe jest ukształtowanie chińskiej kultury narodowej w oparciu o angielski".

  Ma to sens, biorąc pod uwagę sankcje handlowe regularnie nakładane przez Stany Zjednoczone, które utrudniają planowanie z wyprzedzeniem i na przykład spowodowały, że Huawei zaprzestał produkcji swoich nowych procesorów Kirin.

  LoongArch zawiera rozszerzenia, takie jak instrukcje wektorowe, wirtualizacja i translacja binarna, z około 2500 instrukcjami. Loongsoon zaprojektował w szczególności narzędzia do tłumaczenia binarnego dla instrukcji MIPS Linux, ARM Android, x86 Linux i x86 Windows w LoongISA, aby można było ponownie wykorzystać istniejące oprogramowanie. Wydajność MIPS Linux na LoongISA jest taka sama, ale istnieje zauważalny spadek wydajności w przypadku innych kombinacji architektury i systemu operacyjnego, na przykład od x86 Windows do LoongISA osiągając tylko 70% wydajności natywnej.

  Loongson przedstawia architekturę CPU LoongArch dla chińskich procesorów


  Wszystkie nowe procesory Loongson opracowane od 2020 roku mają obsługiwać nową architekturę LoongArch, a jednym z pierwszych procesorów Loongsoon będzie LS3C5000 - 16-rdzeniowy procesor o taktowaniu egarem do 2,5 GHz, wyprodukowany przy użyciu procesu 12 nm i mający na celu konkurowanie z AMD i procesorami serwerowymi Intela.

  Loongson powiedział, że upewnił się, że LoongArch ISA nie narusza istniejących patentów, a EET China twierdzi, że firma wydała instrukcję obsługi infrastruktury LoongArch z podstawowymi / ograniczonymi informacjami, ale bardziej kompletna wersja zostanie zaprezentowana w przyszłości. W sieci oprócz tego niewiele jest informacji na temat nowych układów.

  Źródłohttps://www.cnx-software.com/2021/04/17/loongson-loongarch-cpu-instruction-set-architecture/

  Cool! Ranking DIY
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 10349 posts with rating 8635, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.
 • Computer ControlsComputer Controls
 • #2
  Marek_Skalski
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Czym jest procesor, kiedy nie ma płyty głównej i systemu operacyjnego? Pozostaje tylko kawałkiem krzemu. Dzisiaj można tak patrzeć na opisywany procesor, który dla nas jest egzotyczny.
  Ciekawe kto zaprojektuje płyty główne pod nowe procesory Intela i AMD, jeżeli Chińczycy postanowią skupić się na swoich produktach i zaprzestaną wsparcia dla amerykańskich firm?
  RISC-V to nadal amerykańskie prawo patentowe, więc decyzja o stworzeniu zupełnie nowej architektury jest logiczna. Sankcje nie opóźniają postępu, a tylko zwiększają determinację i przyspieszają moment, kiedy Chiny pokażą środkowy palec cywilizacji zachodu.

  Ten układ jest wykonany podobno w technologii 12 nm (nie znam takiej technologii, nie wiem kto w tym pracuje), ale to bardzo blisko aktualnych możliwości Intela (10 nm i niedługo 7 nm). Wydajność na poziomie 70% po translacji kodu to bardzo dobry wynik i nie ma się czego wstydzić. China 2025 to przyszłość, która już się wydarzyła, a nam zostaje tylko czekać. Mają rozmach ;)

  Jeżeli kogoś interesuje dokumentacja, to tutaj coś można znaleźć: https://github.com/loongson-community/docs/tree/master/unofficial/loongarch
 • Computer ControlsComputer Controls
 • #3
  sortes
  Level 11  
   Deweloper Loongson nie jest już zależny od architektury MIPS i licencji, według których wyprodukowano wszystkie poprzednie generacje krajowych procesorów.
  LoongArch to zupełnie nowy zestaw instrukcji, a nie rozszerzenie MIPS. Zawiera 337 instrukcji podstawowych, 10 rozszerzeń maszyn wirtualnych, 176 rozszerzeń tłumaczeń binarnych, 1024 128-bitowych rozszerzeń wektorowych i 1018 256-bitowych rozszerzeń wektorowych, co daje łącznie 2565 natywnych instrukcji.
  Więcej: https://www.zhihu.com/question/414069789/answer/1408602033
 • #4
  khoam
  Level 39  
  Marek_Skalski wrote:
  RISC-V to nadal amerykańskie prawo patentowe


  Quote:
  RISC-V is an open source ISA that is not subject to patent encumbrances, and is available under the BSD license. This license allows organizations that wish to implement or extend RISC-V in commercial products to not disclose their changes to the community at large. This makes it particularly appealing for commercial use in embedded devices, as licensing fees for ARM or MIPS designs - both of which are fundamentally RISC in principle - do not need to be paid.


  sortes wrote:
  LoongArch to zupełnie nowy zestaw instrukcji, a nie rozszerzenie MIPS.

  I jest to RISC-V: Link
 • #5
  Marek_Skalski
  VIP Meritorious for electroda.pl
  khoam wrote:
  I jest to RISC-V:
  Przeczytaj proszę co podlinkowałeś. Szczególnie ten fragment :)

  Link wrote:
  Loongson commissioned LoongArch to be evaluated by a leading third-party IP evaluator. Beginning in the second quarter of 2020, the parties invested hundreds of people in an in-depth comparative analysis of LoongArch against information and tens of thousands of patents related to major international instruction systems such as ALPHA, ARM, MIPS, POWER, RISC-V, and X86.

  In January 2021, the evaluation organization concluded that LoongArch has designed its own instruction system design, instruction format, instruction encoding, and addressing modes.

  The LoongArch instruction system manual is significantly different from the major international instruction systems mentioned above in terms of chapter structure, instruction description structure, and instruction content presentation.


  Nie, to nie jest RISC-V i nie ma podobieństwa do innych zestawów instrukcji wymienionych wyżej. To jest zupełnie nowa architektura i nie jest obwarowana patentami zachodnimi. Jeszcze nie weszła na rynek, a jest już bardzo obiecująca.

  A co do RISC-V, to byłem mało precyzyjny. Sam zestaw instrukcji jest dostępny, ale produkcja układów oraz ich eksport jest już obwarowany amerykańskimi regulacjami eksportowymi. Fundacja przeniosła się do Szwajcarii, ale to rozwiązuje tylko połowę problemu - kwestie dokumentacji i specyfikacji. Kwestie sprzętowe, nadal są mocno kontrolowane przez USA.

  @sortes Czy ktoś pisał, że Loongson jest pochodną MIPS'a? Zarówno tłumaczenia artykułu, jak i oryginał wskazują jednoznacznie, że jest to coś nowego i nie związanego z istniejącymi architekturami. Loongson jako jeden z ostatnich używał do tej pory rdzeni MIPS.
 • #6
  khoam
  Level 39  
  Marek_Skalski wrote:
  Nie, to nie jest RISC-V i nie ma podobieństwa do innych zestawów instrukcji wymienionych wyżej. To jest zupełnie nowa architektura i nie jest obwarowana patentami zachodnimi. Jeszcze nie weszła na rynek, a jest już bardzo obiecująca.

  Przeczytaj więc może jeszcze inny link, chociaż nie mam już nadziei :) Link

  Marek_Skalski wrote:
  Kwestie sprzętowe, nadal są mocno kontrolowane przez USA.

  Odkąd Chiny wyprodukowały pierwszy procesor na bazie architektury RISC-V (Tianshu) to już nie bardzo o jakiejkolwiek kontroli ze strony USA może być mowa. Chociaż USA pewnie by tak chciało, ale dzięki Trumpowi się nie udało.
 • #7
  Marek_Skalski
  VIP Meritorious for electroda.pl
  khoam wrote:
  ...chociaż nie mam już nadziei
  Słusznie, ponieważ w linkowanym artykule możemy znaleźć same spekulacje i żadnych faktów. Na przykład:
  Link wrote:
  Second, China’s new Loongson CPU, based on the MIPS64 architecture, may be looking for a new ISA.

  Link wrote:
  Loongson’s executives have stated they are “looking forward to join the open-source instruction consortium,” which is being interpreted to mean that China intends to shift to RISC-V in the future.
  The timing of these announcements probably isn’t coincidental.

  Link wrote:
  China is said to be ramping its efforts to create a semiconductor ecosystem that doesn’t depend on the United States. The country may feel that the open-source nature of the RISC-V ISA offers it the best chance to develop a CPU core that can’t be interdicted.

  Autor tego artykułu tylko przypuszcza i snuje domysły. Twardych danych brak.
  A przecież we wcześniejszym poście zostało jasno napisane, że w styczniu 2021 zewnętrzna instytucja podsumowała, że firma Loongson opracowała swój własny projekt zestawu instrukcji, formatu i sposobu ich kodowania oraz trybów adresowych i jest to opracowanie znacząco różne od innych struktur takich jak ALPHA, ARM, MIPS, POWER, RISC-V, and X86.
 • #8
  Marek_Skalski
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Kolejny artykuł wskazujący na gotowość bojową nowych procesorów: https://cntechpost.com/2021/04/22/first-cpu-b...ongson-architecture-said-to-be-released-soon/
  Kluczowe jest to zdanie:
  Link wrote:
  LoongArch is in-house designed from the top-level planning of the entire architecture, to the functional definition of each part, to the details of the coding, name, and meaning of each instruction, according to Loongson Technology.

  Czyli jednak nie jest to RISC-V. CBDU ;)