Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kiedy -w jakim miesiącu zgłosić podłączenie do ZE instalację fotowoltaiczną?

18 Apr 2021 18:49 447 9
  • Level 7  
    Zastanawiam się z jakim miesiącem najbardziej opłaca się zgłosić do zakładu energetycznego podłączenie instalacji fotowoltaicznej. Zakładając, że najwięcej energii produkuje się od kwietnia do września, a nadwyżkę wyprodukowanej energii elektrycznej możemy wykorzystać w ciągu 365 dni od pierwszego dnia wpuszczenia energii elektrycznej do sieci, to wychodzi mi że najlepiej zgłosić podłączenie w lutym, aby oddać pierwszą energię w marcu. Wyprodukowana nadwyżka energii w okresie kwiecień - październik powinna wystarczyć (przy odpowiednio dobranej instalacji)na okres późno jesienny i zimowy. Czy dobrze myślę? Czy czym później w ciągu roku podłączy się instalację do zakładu energetycznego to po roku może zabraknąć energii na zimę? Np. Jak podłączymy instalację we wrześniu to za rok wyprodukowana nadwyżka energii w okresie kwiecień - sierpień przepadnie z końcem sierpnia, a instalacja nie zdąży naprodukować przez wrzesień, październik itd. tyle energii aby wystarczyło jej nam w okresie zimowym i będziemy musieli w okresie zimowym płacić praktycznie rachunki jakbyśmy nie mieli fotowoltaiki? Czy zgadza się? Bo zastanawiam się , czy jak będę miał zainstalowaną instalację w czerwcu, podłączenie nastąpi w lipcu, to za rok na nadprodukcję energii na jesień i zimę będę miał tylko 2 do 3miesiący bo cała nadwyżka skasuje się w lipcu 2022r. Czy w takim razie patrząc perspektywicznie (instalacja ma pracować „dzieścia” lat), czy nie poczekać ze zgłoszeniem do lutego 2022r?
    Co wy na to? Może jako użytkownicy instalacji fotowoltaicznej macie inne zdanie i nie warto czekać ponad pół roku?
    Trendy 2021 w branży Internetu rzeczy [Webinar 02.07.2021, g.12.00]. Zarejestruj się za darmo
  • Level 17  
    Złe myślenie, jeśli masz już instalację to nie zwlekaj z jej zgłoszeniem bo produkcja energii przepadnie. Kilowatogodziny są ważne przez 365 dni od momentu wprowadzenia ich do sieci
  • Level 7  
    No tak. Czyli jak zacznę wprowadzać od lipca to w przyszłym roku z końcem czerwca przepadną. Czyli nadprodukcja z najlepszych miesięcy kwiecień, maj, czerwiec przepadnie. A od lipca do października nie naprodukuję już tyle żeby starczyło na listopad, grudzień, styczeń, luty, marzec i za te miesiące gdzie się zużywa najwięcej prądu będę płacił praktycznie normalne rachunki. A tak nadwyżka za kwiecień, maj i czerwiec pozwoliłaby mi prawie na pokrycie braków w miesiącach listopad-marzec.
  • Level 7  
    Czyli 365 dni nie liczy się od pierwszego dnia wprowadzenia do sieci tylko jak wprowadzę w maju to będą do wykorzystania do końca kwietnia następnego roku, jak w czerwcu to będą ważne do końca maja następnego roku, jak wprowadzę w lipcu to do końca czerwca następnego roku itd?
  • Level 17  
    Tak. I teoretycznie energetyka powinna w pierwszej kolejności pobierać zgromadzone najwcześniej kilowatogodziny. W praktyce w przypadku PGE jest jednak inaczej bo pobierają je z każdego miesiąca proporcjonalnie i dochodzi do sytuacji że część kilowatogodzin najdawniej wyprodukowanych przepada. Ale to tak na marginesie ;)
  • Level 7  
    Dziękuję za informacje.
    A nie wie Pan jak jest w Energa? I jaki najlepiej wybrać okres rozliczeniowy?
  • Level 20  
    Moim zdaniem okres rozliczeniowy ma znaczenie tylko w pierwszym roku, kiedy nie mamy uzbieranego żadnego zapasu energii w "magazynie".
    Ja mam tak teraz - instalacja podłączona w sierpniu 2020, okres rozliczeniowy 2 miesięczny. Pierwsza faktura była na 26zł - same opłaty stałe, ale już druga na ok. 120 zł bo wykorzystałem już cały nadmiar z sierpnia i września. Za grudzień/styczeń miałem praktycznie normalny rachunek ok. 300zł bo produkcja żadna była.
    Ale teraz już mam nadprodukcję i jak przyjdzie jesień/zima to będę miał z czego uzupełnić braki
  • Level 7  
    Kol.dprzyb z jakim zakładem masz podpisaną umowę?