Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Tester - miernik parametrów paneli fotowoltaicznych - dwie wersje.

futek2 19 Apr 2021 15:51 2289 4

 • Tester - miernik parametrów paneli fotowoltaicznych - dwie wersje.  Witam zainteresowanych tematem testowania paneli fotowoltaicznych polikrystalicznych i monkrystalicznych nowych jak i uzywanych o mocy od 170 wat do 370 Wat przed ich zabudowa lub w sytuacjach watpliwych.

  Aby wykonac ten prosty tester - miernik to nalezy zakupic:

  1 - tester - miernik akumulatorow 6V/12V samochodowych na popularnym serwise aukcyjnym. Miernik wybieramy z wskaznikiem analogowym w obudowie metalowej czarnej, cena ok 60 - 75 zl w zaleznosci od sprzedawcy.
  2 - 2 opornik drutowe po 2 ohmy o mocy 50Wat z radiatorem - koszt ok 15 zl.
  Wartosci opornikow drutowych zostaly wyliczona do pomiaru mocy do ok 400Wat.
  3- potencjometr precyzyjny 25k - do skalibrowania wskaznika analogowego.
  4 - kartka A4 papieru bialego samoprzylepnego ( na etykiety ) na wydrukowanie nowej skali do wskaznika analogowego.
  5 - dwa odcinki po ok 1mb przewodu solarnego 4 mm, kolor czarny i czerwony .
  6 - 2 wtyczki solarne MC4 plusowa i minusowa ( modyfikujemy obcinajac zaczepy).
  7 - przewod linka 2.5mm do wykonania polaczen z oprnikami i miernikiem cyfrowym.
  8 - dla wersji ulepszonej testera - cyfrowy WATT METER 100A 60V DC - koszt ok 45 - 95 zl w zależności od sprzedawcy.
  Miernik nie wymaga zewnetrznego zasilania w czasie pomiaru.
  Wersja ulepszona testera widoczna jest na zdjeciu glownym.


  Aby przystapic do budowy miernika po zdjeciu obudowy musimy zdemontowac oryginalny opor obciazeniowy ( solidny drut oporowy powyginany w zygzak) i usunac oryginalne polaczenia i przewody zewnetrzne oraz wymontowac wskaznik analogowy.
  Pozostawiamy przewod z koncowka oczkowa na przycisku klawiszowym co wykorzystamy do nowego polaczenia na zacisk srubowy do którego dolaczymy jedna konocowke oporu drutowego.

  Po wymontowaniu wskaznika analogowego przystepujemy do zmiany skali - gotowy wzor do wydrukowania w zalaczeniu.
  Skale naklejamy na odwrocie skali oryginalnej i aby zapobiec ewentualnemu odklejaniu sie skali proponuje krawedz w kilku miejscach polaczyc z skala oryginalna metalowa, kropelkami kleju SUPER GLUE i po odczekaniu kilku minut zamontowac nowa skale do miernika i montujemy calosc do obudowy naszego przyszlego testera miernika parametrow paneli PV a polaczenie mozemy wykonac cienszymi przewodami pozostalymi z demontarzu.

  Polaczenia elektryczne w zaleznosci od wersji wykonujemy w/g schematu:
  PV-0 - wersja podstawowa tylko z wskaznikiem analogowym.
  PV-1 - wersja ulepszona z miernikiem cyfrowym.
  Troche wiecej pracy wymaga zamontowanie oprnikow drutowych na istniejaca plytke termoizolacyjna - fotka jak ja to zrobilem w zalaczeniu.
  W zalaczeniu tez obrazki z kolejnych etapow wykonania testera oraz plik DOC do wydrukowania skali z zachowaniem wymiarow.

  Wskaznik analogowy kalibrujemy na zakres max 40VDC potencjometrem 25k.
  podlaczajac przewody, ktore beda do podlaczenie do paneli np. do zasilacza o napieciu 40VDC zachowujac biegunowosc jak na opisie przewodow solarnych.

  WAZNE !! - Przy kalibracji wskaznika analogowego nie zalaczamy przycisk klawiszowy na testerze !!

  Wykonanie pomiaru - test panela PV wykonujemy naciskajac przycisk klawiszowy na obudowie naszego testera na ok 2 - 3 sekund.
  Po kilku pomiarach obodowa w gornej czesci bedzie sie nagrzewala co bedzie wyczowalne i co kilkanascie pomiarow wskazane jest zrobic dluzsza przerwe w pomiarach aby nie przegrzac opornikow.

  W czasie pomiaru przy wcisnietym przycisku kiedy wskazowka jest na polu zielonym mozna przyjac ze testowany panel jest sprawny daje wlasciwy poziom mocy.

  Miernik - tester sprawdzilem na kilunkastu typach paneli polikrystalicznych i monokrytalicznych o mocy od 170Wat do 370 Wat wyniki pomiarow mocy byly bliskie z danymi na etykietach paneli.

  Wersja ulepszona z miernikiem cyfrowym pozwala odczytac jednoczesnie 3 parametry : prad, napiecie i moc panela pod obciążeniem oraz napiecie panela bez obciążenia - przed pomiarem mocy.
  Miernik cyfrowy montujemy na powierzchni możliwie blisko wskaźnika analogowego a przewody przewlekamy przez wyciete podłużne otwory w osłonie metalowej i przedłużamy izolując połączenia koszulka termokurczliwa dla wygody połączeń.

  Wszystkie przewody połączeń staramy sie dobrać długości bez nadmiernych zapasów dlugosci i ułożyć z dała od rezystorów aby nie uległa nadtopieniu ich izolacja w czasie pomiarow.

  Prosze o ewentualne uwagi i sugiestie.
  Pozdrawiam i zainteresowanym zycze zadowolenia z uzywania testera.
  A osoby, ktore zdecydują sie na wykonanie testera prosze aby zechcialy pochwalić sie fotkami jak wykonali tester, będzie mi i innym czytającym zobaczyc jak wyszło.

  Konczac pragne zwrocic uwag aby pomiary byly w miare wiarygodne to nalezy je wykonac w sloneczny bezchmorny
  dzien, pomiedzy godzina 11 - 14 ustawiając panel prostopadle do promieni słonecznych sa to warunki naslonecznie panela zblizone do wymagan STC tzn ok 1000Wat na m² i temp. ok 25°C przy ktorych produceneci paneli PV podaja parametry na etykietach.
  W zalaczeniu pare fotek etykiet z podkresleniem tego parametru STC.

  Pomiary testowe paneli powinno sie wykonać na kilku kolejnych aby mieć porownanie pomiędzy panelami w danych warunkach naslonecznienia aby wyeliminować te wątpliwej wydajności.

  Futek2

  Cool! Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  futek2
  Level 18  
  Offline 
  Has specialization in: automatyka i elektronika, programowanie, c++
  futek2 wrote 404 posts with rating 150, helped 2 times. Live in city Częstochowa. Been with us since 2006 year.
 • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
 • #2
  edeserw
  Level 12  
  Witam, wszystko ładnie przedstawione ale nie bardzo ma to sens ponieważ intensywność padania promieni słonecznych zależy nie tylko od kąta padania tych promieni ale również od 'przezroczystości" powietrza, nam się wydaję że jest piękne słońce ale nie zawsze to skutkuje mocą oddawaną przez panele fotowoltaniczne, sam zaobserwowałem to na mojej instalacji że naprawdę przy "czystym" powietrzu panele oddawały moc do 10% większą od deklarowanej przez producenta (nie jesteśmy w stanie sprawdzić czystości powietrza w warunkach domowych).
  Pozdrawiam
 • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
 • #3
  Marcin Sz.
  Level 24  
  Pomiar tym urządzeniem w mojej opinii może służyć wyłącznie do określenia, który panel z serii odbiega od normy. To że względu na brak mechanizmu ustalania maksymalnego punktu mocy realizowanego standardowo przez MPPT. Zawsze można coś ulepszyć :)
 • #4
  kotbury
  Gantry automation specialist
  Przy nowych panelach taki pomiar faktycznie jest niepotrzebny - różnice wynikłe z różnego naświetlenia kilku sztuk (nawet przy jednoczesnym pomiarze na tym samym trawniku) będą pewnie większe niż rozrzut parametrów w obrębie serii.
  Ale jest mnóstwo zapaleńców, którzy zestawiają instalację DIY po kosztach (z paneli używanych, różnego pochodzenia) i tu taki mierniczek - zamiast ciągłego operowania multimetrem i przypiekania się o oporniki pomiarowe - jest jak najbardziej na miejscu.
 • #5
  staroman
  Level 11  
  Witam!
  Do |Futek 2
  Czy mógłbyś jeszcze raz napisać ten sam artykuł , ale w języku polskim, (czy to forum schodzi na psy?) gdzie moderator??!
  Przepraszam!