Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wzmacniacz lampowy, dziwne zakłócenia w kolumnach lub wzmacniaczu

ADSZA 19 Apr 2021 17:48 255 3
    ADSZA
    Level 5  
    Witam. Mam problem z zakłóceniami, które nagrałem na filmie. Słychać to z 3-4 metrów, w miejscu odsłuchowym. Jak włączę wzmacniacz (hybryda Jolida 1501RC), to przez jakąś sekundę, może dwie jest cicho i po tym czasie zaczynają się te zakłócenia. Kiedy kupowałem wzmacniacz, na prowincji była cisza. Podobnie, jak zawiozłem go ostatnio do znajomego, z dala od centrum - podłączyliśmy i cisza. Słychać to na całkowitym ściszeniu - kiedy trochę przekręcę gałką zakłócenia też robią się trochę głośniej, dalsze kręcenie gałką już nic nie zmienia.

Dzieje się to przy odłączonym źródle (tylko wzmacniacz podłączony do prądu a do niego kolumny), na maksymalnym ściszeniu też słychać, podkręcenie głośności nie powoduję głośniejszych zakłóceń. Nie do końca wiem czy jest to problem wzmacniacza, bo jak pisałem, zawiozłem go do znajomego i jest cisza!!! Wcześniej miałem kilka innych wzmacniaczy i nie było tego, więc trochę zgłupiałem... Kable głośnikowe mam YTDY domofonowe ale grały z Arcamem i nic się nie działo. W międzyczasie sprzedałem kolumny i kupiłem nowe (jest to samo).
    Mieszkam w centrum miasta, w okolicy knajpy, klimatyzatory itp. Kamienica kilkadziesiąt mieszkań, jakieś 500m do Pałacu Kultury (ze swoimi nadajnikami/iglicą - nadajnikiem, nie wiem czy ma to znaczenie).
    Czasem jest nawet tak, że słyszę jakieś radio w jednej kolumnie (bardzo cicho, muszę przyłożyć ucho).
    Odłączałem piekarnik, lokówkę i wszystko, co było podłączone do gniazdek. Odłączałem też kabel od kablówki, który leci po podłodze.

I teraz taka sytuacja --> jak ruszam na różne sposoby kablami głośnikowymi w różne strony, w różny sposób je układam to nasilenie tych zakłóceń się zwiększa lub zmniejsza jednak je nadal słychać. Podobna sprawa jest z kablami sieciowymi (zasilającymi) do wzmacniacza i DACa, które są w pobliżu wzmacniacza. Również poruszanie nimi zmienia intensywność tych zakłóceń, które jednak się utrzymują.
    Może ma to znaczenie - na początku miałem duży przydźwięk ale w rozgałęźniku wyjąłem bolec uziemiający i tam podłączyłem DAC, jak ręką odjął. Wiem, że to niewłaściwe rozwiązanie ale nie mam pojęcia jak to rozwiązać więc może i tu poradzicie jak temu zaradzić.

Z góry dzięki za pomoc, bo już nie wiem co robić : / Może kable robią za anteny czy coś w tym stylu? Pomóżcie, bo nie wiem co robić :(
    ADSZA
    Level 5  
    Nikt nie ma pomysłu co to może być?
  • Helpful post
    aaanteka
    Level 40  
    Kiepskiej jakości produkt ,uchodzący za jakaś tam klasę audio. Poszczególne egzemplarze mają bardzo odbiegające od siebie parametry. Stosowanie różnych lamp w przedwzmacniaczu o różnym wzmocnieniu, czasem najtańszych ( jakie masz w swoim wzmacniaczu?). Podobnie ma się rzecz z przewodami sygnałowymi:- tanie czasem praktycznie nie posiadają ekranowania. Poruszona sprawa lokalizacji dość kluczowa- dostawca energii elektrycznej w tym mieście słynie z braku jakiegokolwiek dbania o linie przesyłowe już dość leciwe i przeciążone, zakłócenia w nich ponad normę to powszechność.
    Aby wykluczyć kwestię wadliwego wzmacniacza załącz wzmacniacz z wejściem na krótko zwartym do masy.
    Podatność na zakłócenia wzmacniacza można domowym sposobem sprawdzić zbliżając do wzmacniacza źródło zakłóceń. Przykładowo działający telefon komórkowy, urządzenie agd z silnikiem komutatorowym (blender, mikser, młynek).
    Inna kwestia to pętla mas przy stosowaniu różnych urządzeń różnych producentów.
    ADSZA
    Level 5  
    "Poruszona sprawa lokalizacji dość kluczowa- dostawca energii elektrycznej w tym mieście słynie z braku jakiegokolwiek dbania o linie przesyłowe już dość leciwe i prze"
    - Czy można temu jakoś zaradzić, w miarę sensowny finansowo sposób (żeby np. nie kupować jakiegoś kondycjonera w cenie wzmacniacza)?

"Aby wykluczyć kwestię wadliwego wzmacniacza załącz wzmacniacz z wejściem na krótko zwartym do masy."
    - Mogę prosić o doprecyzowanie co dokładnie do czego zewrzeć?