Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Dobre i tanie wyłączniki różnicowoprądowe

chatman1 19 Apr 2021 22:13 1053 28
Wago
    chatman1
    Level 5  
    Drodzy.
    Potrzebuję wybrać 4 różnicówki typu A (ewentualnie AC, jeżeli do zastosowania domowego nie będzie miało to większego znaczenia) prąd różnicowy 30mA w umiarkowanej cenie.
    W umiarkowanej cenie, bo projekt zakłada, że w mieszkaniu będą 4.
    Podejście wydaje się słuszne, ale powoli budżet wymyka się spod kontroli i chciałbym uniknąć wydatku ok. 650zł.
    Opcja ekonomiczna projektu, czyli jedna trójfazowa na całość, trochę mi nie odpowiada. Czy możecie polecić coś innego, trochę tańszego, ale nadal jakościowo dobrego?

Jedna trójfazowa (kuchenka)
    Trzy jednofazowe - obwody gniazd i oświetlenie.

Czy lepiej wybrać 40A czy 25A?
  • Wago
    daroka14
    Level 26  
    chatman1 wrote:
    Czy lepiej wybrać 40A czy 25A

To zależy od poboru prądu odbiorników ewentualnie przydziału mocy.
    Jeśli nie potrzebujesz faktury mogę Ci sprzedać za 50% ceny netto. Z tego co pamiętam najwięcej mam EATON, ze 3 Schrack, jakiś Legrand też się znajdzie i na pewno jednofazowe mam 2 IFA. 40A to dosłownie ze 2, reszta 25A.
  • Wago
    Ktoś_tam
    Level 33  
    Kto ten projekt robił, że stwierdził że płyta indukcyjna wymaga RCD? Piekarnik owszem najprawdopodobniej wymaga. Do piekarnika trzeba dać osobne zasilanie i będzie git. W 3 RCD 1f się zamkniesz. Ja bym dał typu A oraz prądzie zależnym od zabezpieczenia przedlicznikowego. Ale skoro różnica w cenie nie jest wielka to dla siebie niezależnie od tego zabezpieczenia dałbym 40A.
    daroka14
    Level 26  
    Ktoś_tam wrote:
    W 3 RCD 1f się zamkniesz
    Niekoniecznie, jeśli dochodzą peryferia typu kotłownia, garaż, domofon/brama automatyczna oświetlenie zewnętrzne itp. może jednak okazać się za mało. Wszystko zależy co to za dom/mieszkanie i czy komuś zależy na komforcie i praktyczności czy na ekonomii. Ale żeby nie było jeszcze 10 lat temu całe domy robili na jednym 3-faz RCD.

Dodano po 1 [minuty]:

Wyjaśnisz dlaczego piekarnik wymaga a płyta indukcyjna nie?
    Ktoś_tam
    Level 33  
    daroka14 wrote:
    Wyjaśnisz dlaczego piekarnik wymaga a płyta indukcyjna nie?

Sposób podłączenia, wiele razy temat był poruszany.
    chatman1
    Level 5  
    @daroka14
    Przydział 13kW (25A zabezpieczenie główne)
    Dzięki Daroka14, potrzebuję fakturę, więc taka opcja odpadnie :(

@Ktoś_tam: płyta i piekarnik miały być na tym samym obwodzie, ale piekarnik będzie miał wtyczkę i powinien być podłączony do gniazdka. Przemyślę sprawę dociągnięcia nowego obwodu, trochę to późno, ale może uda się zrobić.
    40A (różnica w cenie to kilka złotych) + typ A. Ok. Tego będę się trzymał.
    Trochę się obawiam, że w razie, gdyby coś się zadziało i wyłącznik zadziała, to może być chwilowa przerwa na przewodzie N w wyłączniku i poleci 400V na gniazdka :(
    daroka14
    Level 26  
    Oj panowie, to wszystko zależy od konkretnego przypadku, i nie jest takie proste. Do tego dochodzi interpretacja norm która nawet u inżynierów bywa odmienna. Nawet bez RCD wszystko jest super dopóki np. małe dziecko pobawi się w elektryka, przypadkiem przewierci się przewód który jest pod tynkiem. A paradoks polega na tym, że kiedy kogoś poważnie porazi prąd i przyjedzie pan prokurator to nawet jeśli każdy obwód będzie zabezpieczony wyłącznikiem RCD to i tak postawi komuś zarzuty za np. brak okresowego przeglądu instalacji.
    kkas12
    Level 43  
    chatman1 wrote:
    płyta i piekarnik miały być na tym samym obwodzie, ale piekarnik będzie miał wtyczkę i powinien być podłączony do gniazdka. Przemyślę sprawę dociągnięcia nowego obwodu, trochę to późno, ale może uda się zrobić.
    Kolego budujesz dla siebie i takie partackie rozwiązanie chcesz zastosować?
    Nie wstyd ci?
    Tu naprawdę nie ma co myśleć tylko wykonać dedykowany obwód dla piekarnika.
    Na ilości RCD też osczędzać nie ma co.
    Dla obwodów dedykowanych wskazane jest zastosowanie RCBO.

Dodano po 2 [minuty]:

daroka14 wrote:
    ...i nie jest takie proste.
    Wszystko jest bardzo proste. Tylko należy odrzucić feałsywą teorię iż ochrona przed porażeniem nie istnieje bez udziału RCD.
    Trzeba po prostu znać "proporcje mocium Panie".
    Jarek Kordalewski
    Level 18  
    daroka14 wrote:
    kiedy kogoś poważnie porazi prąd i przyjedzie pan prokurator to nawet jeśli każdy obwód będzie zabezpieczony wyłącznikiem RCD to i tak postawi komuś zarzuty za np. brak okresowego przeglądu instalacji.

A czy znasz jeden (słownie jeden) taki przypadek z życia, a nie z internetowych legend?
    Bo ja mogę podać bardzo głośny, medialny przykład, gdy człowiek (znany aktor) zginął właśnie przez brak RCD i prokuratura nie postawiła nikomu zarzutów.

PS. Co oczywiście nie oznacza, że nie należy stosować RCD. Wręcz przeciwnie.
    kkas12
    Level 43  
    Jarek Kordalewski wrote:
    Bo ja mogę podać bardzo głośny, medialny przykład, gdy człowiek (znany aktor) zginął właśnie przez brak RCD i prokuratura nie postawiła nikomu zarzutów.
    Nie było RCD gdyż być nie mogło. Instalacja bez rozdzielonych PE i N.
    A jak się grzebie przy urządzeniach elektrycznych to należy najpierw odłączyć napięcie. Dotyczy to nie tylko elektryków. Laików, aktorów, celebrytów również.
    chatman1
    Level 5  
    kkas12 wrote:
    Kolego budujesz dla siebie i takie partackie rozwiązanie chcesz zastosować?
    Nie wstyd ci?

Teraz wstyd, bo to dla mnie i ja będę tam mieszkał i to użytkował. Jednak sam pomysł tego obwodu tak zrobionego to już nie był mój, tymbarskiej, że miała być zakupiona kuchnia pod zabudowę, a nie płyta i piekarnik oddzielne. Na szczęście zabezpieczenia jeszcze nie kupione, ale za to obwody trzeba będzie nieco przerobić.

Na razie rezygnuję z jednego z wydatków, więc ok. 1000zł zawsze będzie więcej. Może wystarczy na zrobione nowego obwodu do piekarnika i zakup 3xRCD A.
    Jeżeli tylko płyta pozostanie na obwodzie 3f, to już bez RCD.
    chatman1
    Level 5  
    Obwody mam obecnie takie:

Oświetlenie 3*1,5mm2 10A jest

Oświetlenie łazienka 3*1,5mm2 10A jest
    Łazienka gniazda 3*2,5mm2 16A jest
    Łazienka pralka 3*2,5mm2 16A nowy

Kuchnia (płyta + piekarnik do zmiany na płytę) 5*2.5mm2 3x16A nowy
    Kuchnia (piekarnik) 3*2.5mm2 16A - nowy, dopiero trzeba będzie położyć
    Kuchnia gniazda 3*2,5mm2 16A jest
    Kuchnia mikrofala 3*2,5mm2 16A nowy
    Kuchnia zmywarka 3*2,5mm2 16A jest

Pokój 1 gniazda 3*2,5mm2 16A jest
    Pokój 2 gniazda 3*2,5mm2 16A jest
    Pokój 3 gniazda 3*2,5mm2 16A jest
    Przedpokój gniazda 3*2,5mm2 16A jest

Jest = stan zastały
    Nowy = nowy obwód, zabezpieczenia w założeniu, jeszcze ich nie ma.
    Obecnie wszystko "działa(ło)" na jednym wyłączniku RCD 40A poza oświetleniem pokoi.

Największe obciążenie to gniazdka kuchenne + łazienkowe (pralka).
    Jak rozłożyć to na fazy, to muszę przemyśleć.
  • Helpful post
    kkas12
    Level 43  
    Proponuję tak:

Wyłącznik główny, następnie płyta indukcyjna (bez RCD).
    RCD 1 oświetlenie, piekarnik, gn. przedpokój, gn. pokój 1.
    RCD 2 obwody łazienki.
    RCD 3 gn. kuchnia, gn. pokój 2, gn. pokój 3.
    RCD 4 gn. mikrofala, gn. zmywarka.

Mam nadzieję, że niczego nie pominąłem.

Ocvzywiście to co przedstawiłem nie jest niczym wiążącym.
    To tylko szkic.
    daroka14
    Level 26  
    kkas12 wrote:

Oświetlenie robi się osobno
    daroka14
    Level 26  
    To nie jest wymóg, to jest zgodnie ze sztuką budowlaną i ogólnie przyjętym standardem jest o wiele praktyczniej i tak robi zawodowy elektromontaż. Nigdzie w żadnym projekcie pod którym podpisał się ktoś z uprawnieniami nie widziałem oświetlenia z innymi odbiornikami na 1 RCD. Na większych obiektach do zasilania oświetlenia montuje się dodatkową osobną rozdzielnicę.
    kkas12
    Level 43  
    Osoba z tak "bogatym" CV zamieszczonym w profilu naprawde nie powinna takich głupot wypisywać.
    Najpierw zdziwienie, że RCD nie we wszystich obwodach jest wymagany a ochrona przed porażeniem istnieje mimo braku tego aparatu a teraz "sztuka budowlana" :)
    daroka14
    Level 26  
    Ja się nie niczym nie zdziwiłem. Spotykam i różne instalacje i widzę jak domorośli fachowcy robią. Ja po prostu podziwiam ludzi którzy robią fuszerkę i potrafią to tak ładnie wytłumaczyć, że klient uważa, że ma zrobione najlepiej w całej okolicy.
  • Helpful post
    ptero
    Level 22  
    Nie rozumiem dlaczego ludzie oszczędzają na instalacji elektrycznej... Budowa za kilkaset tysięcy, a szkoda im kilku na dobrą instalację.

@chatman1 - Instalację robisz RAZ, nie ma co oszczędzać. Rury w hydraulice i płytki też kupujesz najtańsze? Pewnie nie.
    Źle zrobionej instalacji później nie przerobisz, a dobrze zrobiona to wygoda i bezpieczeństwo. 500zł więcej nie robi dużej różnicy, a bezpieczeństwo wzrasta.

Pozdrawiam

Oczywiście nie ma co przesadzać w drugą stronę...
    Sam Sung
    Level 32  
    Takich rzeczy, na których "500 zł więcej nie robi dużej różnicy", jest przy budowie domu ze 100, więc może łaskawie przestańcie szastać cudzymi pieniędzmi i wmawiać ludziom wstyd.
    To nie elektryk (ani też nie np. lekarz) podejmuje ostateczną decyzję o tym, co jest dla każdego najlepsze i co każdy powinien robić. On jest tylko jednym z wielu wynajętych specjalistów.
    Jeśli więc bezpieczeństwo wzrasta, to konkretnie o ile? Bo 500 zł to konkretna wartość. Powiedz, o ile wzrasta bezpieczeństwo, to każdy sobie oceni, czy wg niego warto wydać 500 zł.
    ptero
    Level 22  
    @Sam Sung - Jeśli zapinasz pasy bezpieczeństwa w samochodzie, to o ile wzrasta Twoje bezpieczeństwo? Ja zapinam, chociaż nigdy mi się nie zdarzyło, żeby były potrzebne.

Nie da się tego wycenić, może ta różnicówka nigdy nie będzie potrzebna i to tylko strata pieniędzy, a może komuś życie uratuje? Kto to wie...

Autor postu oczekuje jakiejś porady, więc radzę mu najlepiej jak mogę, a czy skorzysta to tylko jego decyzja.

I zdaję sobie sprawę z tego, że 100zł do 100zł i 10000zł nie ma, a budżet nie jest z gumy.

To w takim razie doradź coś @chatman1-owi, bo na razie tylko skrytykowałeś moją propozycję.
    daroka14
    Level 26  
    To czy podłączy wszystko pod jeden RCD, czy na każdym obwodzie zamontuje osobny RCD dla bezpieczeństwa nie ma żadnego znaczenia. Dla komfortu życia już tak i to zdecydowanie. Trochę to denerwujące kiedy np. żona coś smaży i włączy okap który spowoduje zadziałanie RCD a Ty w tym czasie stoisz sobie pod prysznicem albo leżysz w wannie a tu wszystko nagle gaśnie.
    Sam Sung
    Level 32  
    ptero wrote:
    @Sam Sung - Jeśli zapinasz pasy bezpieczeństwa w samochodzie, to o ile wzrasta Twoje bezpieczeństwo? Ja zapinam, chociaż nigdy mi się nie zdarzyło, żeby były potrzebne.

Nie da się tego wycenić
    Owszem, jak najbardziej da się powiedzieć, o ile - w świetle dotychczasowych badań - wzrasta bezpieczeństwo: jest to suma różnic ryzyka śmierci i kalectwa w pasach i bez pasów, przemnożonych przez współczynniki określające, jak bardzo cenię sobie odpowiednio życie i zdrowie.

I tym się różni np. RCD albo pasy bezpieczeństwa od np. medalionu czy amuletu, że właśnie wiadomo (albo powinno być wiadomo) konkretnie, o ile te wynalazki zwiększają bezpieczeństwo.
    KonradGatek
    Level 27  
    chatman1 wrote:
    Dobre i tanie

Czy mógłbyś pójść do swojego pracodawcy i mu powiedzieć, że jesteś dobry i tani? I w związku z tym proponujesz obniżkę swojej pensji?
    Sam Sung wrote:
    500 zł więcej nie robi dużej różnicy

Ok, rezygnujemy z łazienki na piętrze. I na parterze też. Nie panie, nie potrzebna. będziesz pan latał za stodołę. Jak tradycja przodków nakazuje.
    Sam Sung wrote:
    To nie elektryk (ani też nie np. lekarz)

Lekarz tylko ZALECA, ale nie nakazuje. Tylko dlaczego nie dyskutujesz z nim o ilości tabletek, może jedna dziennie wystarczy, bo dwie to za drogo? Bo do zawodu lekarza masz szacunek.
    Sam Sung wrote:
    To nie elektryk (ani też nie np. lekarz) podejmuje ostateczną decyzję o tym, co jest dla każdego najlepsze i co każdy powinien robić

A może to Ty podejmujesz taką decyzję samodzielnie na podstawie nie tylko norm, ale i dobrych praktyk? Tylko czy je znasz?
    Na jakiej podstawie kupujesz np. samochód, telewizor? Na podstawie handlowca, który ma wynagrodzenie z każdego sprzedanego samochodu, telewizora. Więc tak będzie zachwalał towar, abyś go kupił.
    Sam Sung wrote:
    i co każdy powinien robić

To proszę sobie napisać na polisie ubezpieczeniowej, że za pożar od instalacji elektrycznej nie jest wypłacane odszkodowanie. Bo potem taki leci szukać elektryka, co się nagiął i dał o jeden aparat mniej za 100zł. A teraz biedny właściciel ma spalony dom i chce pieniądze od elektryka za odszkodowanie.
    Sam Sung wrote:
    Jeśli więc bezpieczeństwo wzrasta, to konkretnie o ile?

O ile wzrasta bezpieczeństwo w samochodzie który ma jedną, pięć, 8 poduszek powietrznych?
    Masz klimatyzację w samochodzie? Kiedy ona Ci się zwróci?
    pozdrawiam.
    chatman1
    Level 5  
    kkas12 wrote:
    Proponuję tak:

Wyłącznik główny, następnie płyta indukcyjna (bez RCD).
    RCD 2 obwody łazienki.
    RCD 3 gn. kuchnia, gn. pokój 2, gn. pokój 3.
    RCD 4 gn. mikrofala, gn. zmywarka.

Mam nadzieję, że niczego nie pominąłem.

Ocvzywiście to co przedstawiłem nie jest niczym wiążącym.
    To tylko szkic.

Bardzo dziękuję Kkas12, to mi bardzo pomogło.
    Jeżeli nie potrzebuję RCD 3f, to mogę sobie pozwolić na 4xRCD 1f, bo kwotowo wyjdzie podobnie.

ptero wrote:
    @chatman1 - Instalację robisz RAZ, nie ma co oszczędzać. Rury w hydraulice i płytki też kupujesz najtańsze? Pewnie nie.
    Źle zrobionej instalacji później nie przerobisz, a dobrze zrobiona to wygoda i bezpieczeństwo. 500zł więcej nie robi dużej różnicy, a bezpieczeństwo wzrasta.

Oczywiście, ale to nie jest budowa od nowa i część wykorzystuję, która jest. Uwierz, wiem dobrze, co to jest źle zrobiona instalacja :)
    ptero wrote:
    Oczywiście nie ma co przesadzać w drugą stronę...

O to mi właśnie chodzi. Rozsądny wybór bez przesady w każdą stronę.

KonradGatek wrote:
    Czy mógłbyś pójść do swojego pracodawcy i mu powiedzieć, że jesteś dobry i tani? I w związku z tym proponujesz obniżkę swojej pensji?

Niektórych się zatrudnia dla nazwiska i za to się płaci, chociaż dobrym wcale nie musi być.
    Cena adekwatna do jakości, wiadomo - czasami się przepłaca za markę to pod tym względem.

Zastanawiam się nad SIEMENS 2P 40A 30ma TYP A 5SV3314-6, 4x ok. 110zł będzie na moją kieszeń. Marka mi znana. Są również inne typu A innych firm, ale kosztują więcej i pytanie, czy jest sens płacić 140-160zł / szt? Przy takiej różnicy to 120-200zł w kieszeni z przeznaczeniem na coś innego. Nawet gdybym miał wydać 4x250zł, bo tyle by kosztował jeden wyłącznik, to dla mnie byłaby to już przesada.
    Pomijam zasadność użycia 4 RCD 1f zamiast 1 RCD 3f - ta jest bezdyskusyjna.

Nie kupuję najtańszych, ale też unikam najdroższych.
  • Helpful post
    kkas12
    Level 43  
    daroka14 wrote:
    Na większych obiektach do zasilania oświetlenia montuje się dodatkową osobną rozdzielnicę.
    Nie wymyślaj i nie implementuj rozwiązań stosowanych w przemyśle czy w obiektach użyteczności publicznej do mieszkaniówki bo to nie ten kaliber. A oddzielne rozdzielnice dla obwodów oświetleniowych i oddzielne dla pozostałych obwodów były w obiektach wyżej wymienionych stosowane od dawien dawna, więc niech ci się nie wydaje iż jest to rozwiązanie ostatnich czasów.
    Ale dla obwodu oświetleniowego autor wątku może oczywiście zastosować oddzielne RCBO.
    Identycznie może postąpić z obwodem piekarnika, lodówki i mikrofalowki. Może też całkowicie wykluczyć zastosowanie RCD i we wszystkich obwodach użyć RCBO.
    Tylko czy nie będzie to przerost formy nad treścią?

Podstawowym zadaniem wyłącznika różnicowoprądowego jest ochrona przed porażeniem. A to czy jego zadziałanie majace w pierwszym rzędzie chronić życie pozbawi również zasilania inny obwód jest sprawą drugorzędną.

Więc znaj proporcje mocium Panie :)
    chatman1
    Level 5  
    Zakupione, co potrzeba :)