Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jbl stage2 424 10cm - Charczą przy zwiększeniu głośności

Skalniak71 20 Apr 2021 22:16 561 7
    Skalniak71
    Level 3  
    Witam. Zakupiłem nowe jbl'e jak w temacie. Radio, jeden z tańszych modeli z bluetooth, chyba za 80 PLN. Wiem, "czego możesz wymagać"... Ale... Pytanie czy da się coś z tego wycisnąć. Gra dość słabo, muszę okrajać bass żeby nie było bardzo irytujących dźwięków. Zamontowane mam to w przyczepie kempingowej na fabrycznej instalacji. To co zauważyłem to cienkie przewody z kostki radia (masa i plus),w instalacji min. 2x grubsze, stare i dość sztywne przewody głośnikowe. Wiedząc, że radio kiepskiej jakości postanowiłem więc połączyć kanały tylne z przednimi (l.t. - do - l.p. ; l.t.+ do l.p. + itd) ponieważ posiadam tylko 2 głośniki w przyczepie. Czy przyczyną jest wąskie gardło w postaci kabli z kostki, czy przewody głośnikowe, a może słaba moc wyjściowa radia? Czytałem coś o przeciwfazie, jak sprawdzić to sprawdzić mając do dyspozycji tylko przewody które idą do radia i głośników? Serdeczne dzięki za pomoc. Pozdrawiam
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    ciuqu
    Level 38  
    Co to za radio? I rozłącz kanały zanim coś się spali.
    Skalniak71
    Level 3  
    Póki co wyłączone. Nie wydaje mi się że może się spalić, chociaż mogłoby, byłby pretekst do wymiany 😁 mimo wszystko szkoda budy gdyby zapłonu dostało. Tak zrobię.

Radio no name, allegro. Nie jestem w stanie podać nazwy bo chyba jej nie ma 😁
    ciuqu
    Level 38  
    Skalniak71 wrote:

Radio no name, allegro. Nie jestem w stanie podać nazwy bo chyba jej nie ma 😁

Zacznij od wymiany radia na coś markowego, bo skoro nie ma nazwy to mocy pewnie też.
    Skalniak71
    Level 3  
    Na pewno wymienię, leżało 2 lata, aż zechciało mi się wymienić. Teraz widzę xblitz za 120 PLN 4x50W + wymiana przewodów i różnica pewnie by była. Nie chcę milionów wkładać, to nie samochód. Swoją drogą rns-d w Audi już chyba 3mc nie działa, wydaje jej się że rozmawiam przez telefon...
    ciuqu
    Level 38  
    Myślałem o czymś markowym, kenwood, Sony, pioneer itp. Miałem okazję posłuchać czegoś co wyglądało identycznie jak xblitz rf200, ale czy to był xblitz ręki nie dam uciąć. Nie grało to źle na fabrycznych głośnikach peugeota 307, ale patrząc choćby na sposób podawania mocy w instrukcji można mieć duże wątpliwości.

Jeżeli nie potrzebujesz bajerów typu bluetooth i inne to do 100zł kupisz dobre markowe radio.

Wrzuć zdjęcia tych kabli i miejsc zainstalowania głośników ale bez głośników.
    sunrise84
    Level 42  
    Skalniak71 wrote:
    Teraz widzę xblitz za 120 PLN 4x50W

I nawet jak tam wstawisz stację multimedialna za 1700zł lub radio Pioneer 4x100W HighPower to nic nie da.
    Masz TYLKO 10cm głośniki zamontowane w "powietrzu" bo przyczepa kempingowa raczej nie posiada zabudowy dla głośnika.
    Więc będą niestety grać jak grają.
    Podłącz to zgodnie z opisem radia i nie kombinuj z podłączaniem przednich i tylnich WYJŚĆ głośnikowych pod jeden głośnik.

Dodano po 1 [minuty]:

ciuqu wrote:
    ale patrząc choćby na sposób podawania mocy w instrukcji można mieć duże wątpliwości.

Moc, marka radia nie ma ŻADNEGO znaczenia dla głośnika zamontowanego w powietrzu gdzie jedyną przegrodą akustyczną jest membrana głośnika która gra w powietrzu nie tworząc żadnego ciśnienia akustycznego!

Dodano po 1 [minuty]:

Skalniak71 wrote:
    Czytałem coś o przeciwfazie

No przecież radio ma zapewne jakiś opis o kolory kabli?
    Więc + z wyjścia danego kanału łączysz z + głośnika na danym kanale, analogicznie z -.
    To samo tyczy się drugiego kanału.
    ciuqu
    Level 38  
    sunrise84 wrote:
    .... głośniki zamontowane w "powietrzu" bo przyczepa kempingowa raczej nie posiada zabudowy dla głośnika.
    .

Dlaczego od razu twierdzisz że nie ma? Autor pisał o fabrycznej instalacji więc może też jest fabryczne miejsce na głośniki. Ale tego nie wiemy, póki autor się nie wypowie.