Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Amica PI6543SUD - czy płytę indukcyjną można podłączyć bez cewek?

keseszel 22 Apr 2021 11:34 966 13
    keseszel
    Level 26  
    Witam.
    Mam pytanie dotyczące podłączenia do zasilania 400V płyty indukcyjnej bez cewek. Czy można to zrobić, jeśli odłączyło się induktory? Płyta uszkodzona, wywala bezpieczniki. Serwis stwierdził uszkodzenie modułu, nieopłacalność naprawy. Na płytce, albo kiepskie lutowanie przy tranzystorach mocy, ale próby przelutowania tranzystorów przez serwis. Żadnych okopceń, spalenizny, śladów przegrzania.
    Płyta Amica PI6543SUD
    mipix
    Level 35  
    Pierwsza rzecz, to nie możesz podłączyć napięcia międzyfazowego 400V. Spalisz płytę od razu. Tam masz 2 sekcje zasilana z 230V każda. Zdejmij mostek (zworkę) na zasilaniu próbuj uruchomić połowę.
    Jeśli szukasz uszkodzenia to podłącz połowę układu na 230V. Dwa pola czasem pracują normalnie podczas gdy pada jedno z sąsiednich.

Odłączenie cewek spowoduje otwarcie obwodu. Prąd nie popłynie przez powietrze.
    Telo
    Service technician RTV
    Tak ja wyżej napisał kolega w jakim celu chcesz ja podłączyć?
    Nie rozumiem Twojego wpisu chcesz sprawdzić serwis czy o co biega?
    Tranzystory igbt były przelutowywane czy wymieniane?

Jak nawet odpowiednio podłączysz bez cewek i będzie moduł sprawny to nie zadziała nie popłynie prąd tak jak kolega napisał wyżej.
    mipix
    Level 35  
    keseszel wrote:
    Serwis stwierdził uszkodzenie modułu, nieopłacalność naprawy
    Równie dobrze mogli napisać, "Nie wiadomo co jest zepsute ale skoro mamy tu rubrykę do opisu usterki, to napiszemy moduł, bo brzmi tajemniczo, drogo i niedostępnie. Klient nie zapyta co to za moduł a tylko my wiemy, że chodzi o całą płytę sterującą gdyż części w serwisie nie występują pod inną nazwą."
    Jedyne co jest prawdą tego opisu, to nieopłacalność naprawy poprzez wymianę płyty głównej, która w NORTH kosztuje 1094,60zł

Zacznij od pomierzenia tranzystorów i mostka prostowniczego. Następnie kombinuj z uruchomieniem połowy.
    kecajk49
    Level 33  
    Od oceny czy coś jest opłacalne czy nie to NIE JEST SERWISANT !
    Na podaniu kosztow naprawy jego rola się kończy ! ale zaczyna sie biznes tzw "serwisantów", ktorzy kasują za przestraszenie wlaściciela sprzętu z którym nic więcej zrobić nie potrafią!
    Kasują i jadą do następnego ....skasować, kilku frajerow wystraszonych dziennie i jest kasiora za nic.
    krzysiek_krm
    Level 40  
    Bardzo przepraszam, cena tej płyty to znowu na kolana nie rzuca więc nie bardzo widać sens jej naprawiania. Kupujesz nową i masz gwarancję - dwa lata chyba.
    kecajk49 wrote:
    Kasują i jadą do następnego ....skasować, kilku frajerow wystraszonych dziennie i jest kasiora za nic.

A to biorą pieniądze za to, że nie naprawili ?
    mipix wrote:
    Równie dobrze mogli napisać, "Nie wiadomo co jest zepsute ale skoro mamy tu rubrykę do opisu usterki, to napiszemy moduł, bo brzmi tajemniczo, drogo i niedostępnie. Klient nie zapyta co to za moduł a tylko my wiemy, że chodzi o całą płytę sterującą gdyż części w serwisie nie występują pod inną nazwą."

Obawiam się, że serwis raczej nie potrafi naprawić takiej płyty sterującej, podobnie jak mało kto potrafi naprawić płytę główną od komputera, chyba że usterkę widać gołym okiem. Takie czasy, niestety.
    Serwis to prawdopodobnie jest od wymiany tych modułów w urządzeniach będących na gwarancji.
    kecajk49
    Level 33  
    Nie tylko biorą tylko biorą, ale z tego żyją, bo ludzie są frajerami płacącymi za nic, więc wystarczy przestraszyć Ceną "naprawy" i można po skasowaniu klienta udać i się do następnego, proste jak drut. Nie rusza ich nawet podanie absurdalnego terminu kolejnej wizyty np. 26 XII 2020, bo będzie już miał części!
    Każdego z ogłoszenia uważają za serwisanta firmowego stąd ta mnogość tych AAAAAAAAAA w ogłoszeniach, decyduje o tym, które miejsce zajmuje Twoje ogłoszenie w rubryce co daje Ci większe szanse na złapanie "frajera"!
    keseszel
    Level 26  
    Dziękuję za odpowiedzi. Zawsze chciałem zobaczyć ;-) jak wygląda płyta od środka ;-) Tą kupiłem w cenie okazyjnej. Wychodzę z założenia, że jak nie naprawię to puszczę na części by się zwrócił koszt zakupu. Zasada- wyjść na zero. Ewentualnie będę miał trochę części do mojego grzebania. Taka była filozofia zakupu.
    Odłączenie cewek miało mi umożliwić sprawdzenie czy któraś nie robi zwarcia, nie jest przegrzana, uszkodzona, felerna. Bez mierzenia miernikiem na samym początku. Po prostu wyrzuci mi zabezpieczenie w mieszkaniu.
    Podłączyłem sam filtr zasilający jaki był na oddzielnej płytce. Udało mi się zauważyć niewielkie okopcenie w narożniku obudowy gdzie był filtr, malutkie. Ryzyk fizyk i bezpiecznik naprzód. Usłyszałem huk i wywaliło esy. W kuchni latało trochę popalonego plastyku. Odpiąłem filtr z obudowy. Na druku widać, że poszło międzyfazowo między warystorem, wypaliło ścieżki, spalenizna pod filtrem. Odłączyłem filtr od kabla, zabezpieczyłem końcówki, by hecy nie było. Esy w górę i niestety wszystko ok, ale prądu brak. Wywaliło bezpiecznik 25 A na przedlicznikowym. Czyli już wiadomo, że nie można podłączać płyty bez cewek. Będę miał czas pogrzebię dalej.
    Aha, z tymi cewkami, że nie wolno to był żarcik ;-), tak dla jasności.
    Amica PI6543SUD - czy płytę indukcyjną można podłączyć bez cewek? Amica PI6543SUD - czy płytę indukcyjną można podłączyć bez cewek? Amica PI6543SUD - czy płytę indukcyjną można podłączyć bez cewek? Amica PI6543SUD - czy płytę indukcyjną można podłączyć bez cewek? Amica PI6543SUD - czy płytę indukcyjną można podłączyć bez cewek? Amica PI6543SUD - czy płytę indukcyjną można podłączyć bez cewek?
    Telo
    Service technician RTV
    Gratuluję zabawy.

Bez pomiarów czy nie ma zwarcia na wejściu podłączyłeś do zasilania a teraz pytanie czy prawidłowo?

Nie robi się takich rzeczy bez pomiarów.
    Jeżeli uszkodziło warystory to na 100% była źle podłączona do zasilania.
    keseszel
    Level 26  
    Filtr w tej płycie indukcyjnej to oddzielna płytka. Był podłączony bez obciążenia. Podłączenie na 400 V, zgodnie z rozpiską. Fazy do faz, N do N, uziemienie do uziemienia.
    keseszel
    Level 26  
    mipix wrote:
    Wytłumacz w jakim celu podłączyłeś 3 fazy. Tylko po to aby z wolnej poszła iskra po okopconym laminacie?

Płyta miała już podłączone przewody przez serwis, w takim stanie ją kupiłem.
    Nie wiem czy był osmalony wcześniej i szczerze mówiąc nie obchodzi mnie to. Pisze jakie były efekty, co było, a głupawe uwagi można sobie darować, bo zaniżają poziom. Gdybym chciał zobaczyć jak chodzą iskry kupiłbym zimne ognie- to tak dostosowując się do poziomu wypowiedzi.

Dodano po 14 [minuty]:

Telo wrote:
    Poczytaj jak się podłącza płyty indukcyjne.

Czytam ciekawsze materiały.
    Podłączając wykorzystałem schemat połączeń dostarczony przez producenta. Sprawdziłem kilka razy, by się nie pomylić. Kiedy walnęło moja pierwsza myśl- pomyłka w podłączeniu! Sprawdziłem jeszcze raz. Podłączone dobrze. Naprawiłem ścieżki, wymieniłem elementy. Podlaczalem etapami. Nic nie walnęło. Złożyłem, ustawiłem na grzanie na jednym polu. Poleciały po raz kolejny nadmiarówka 16A w mieszkaniu i 25 A w pionie. Wymieniłem, sprawdziłem następne pole. Walnęło w płycie, nadmiarowka w mieszkaniu poszła i 25 A w pionie. Rozebralem spodziewając się kolejnej spalenizny. Tymczasem jest ok. Wniosek...
    Dopóki nie ma grzania działa elektronika. Po włączeniu obciążenia jest mocne zwarcie na odbiorze. Albo grzebie dalej, wylutowuje IGBT i sprawdzam, ewentualnie coś jeszcze, albo idzie na części.

Dodano po 3 [minuty]:

Uzyskałem odpowiedź czy można podłączyć płytę bez cewek. W bonusie dostałem kilka bezsensownych uwag.
    keseszel
    Level 26  
    Powodem wybijania bezpieczników był uszkodzony tranzystor H30R1203 o ile mnie pamięć nie myli. Zdiagnozowałem go zastanawiając się co powoduje tak mocne wybijanie bezpieczników. Zapewne jakieś zwarcie między fazami lub zerem. Zmierzyłem tranzystory podłączone do cewek. Eden miał zwarcie wszędzie. Wylutowalem i to był strzał w dziesiątkę. Niestety, bez powodu nie poszedł. Jestem nadal na etapie szukania, na razie tranzystora i ewentualnych dalszych uszkodzeń. Ale to już sprawa na inny temat.