Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Aspinity rozszerza się o rynek wykrywanie zdarzeń audio

ghost666 23 Apr 2021 00:43 525 0
 • Aspinity rozszerza się o rynek wykrywanie zdarzeń audio
  Analogowy układ AI firmy Aspinity koncentruje się obecnie na wykrywaniu zdarzeń akustycznych, a także wykrywaniu głosu w systemach o bardzo niskim poborze mocy. Firma wprowadza na rynek zestaw ewaluacyjny, aby ułatwić rozwój akustycznych systemów wykrywania zdarzeń w urządzeniach zasilanych bateryjnie. Analogowy układ akceleratora AI Aspinity jest używany do wykrywania zdarzeń akustycznych na początku łańcucha sygnału, podczas gdy dane z mikrofonu są nadal w formie analogowej, co oznacza, że ​​systemy cyfrowe dalej w torze sygnałowym mogą pozostać w trybie uśpienia do momentu wykrycia zdarzenia.

  Aby niczego nie przegapić systemy nasłuchujące zdarzeń głosowych lub dźwiękowych muszą być zawsze włączone. Aspinity ma nadzieję udostępnić zawsze włączone systemy wykrywania zdarzeń akustycznych dla systemów bateryjnych, które mogą działać latami, a nie miesiącami, na jednym ładowaniu. Doyle powiedział, że technika Aspinity może znacznie zmniejszyć zużycie energii; Ponieważ zdarzenia akustyczne, takie jak wybicie okna, są niezwykle rzadkie, reszta systemu może pozostawać w trybie uśpienia przez zdecydowaną większość czasu.

  Dźwięk i głos

  Firma wcześniej koncentrowała się na wykrywaniu głosu, gdzie jej chip może służyć do wybudzania innych części systemu po wykryciu głosu. Przetwarzanie cyfrowe byłoby wykorzystywane do analizy głosu, być może na przykład do wykrywania określonych słów np. słów kluczowych. Podczas gdy nowy zestaw ewaluacyjny koncentruje się na wykrywaniu zdarzeń akustycznych, ten sam analogowy chip AI może być używany do innych zastosowań w zakresie wykrywania głosu, dźwięku i wibracji, a także w sygnałach biologicznych, takich jak wykrywanie tętna.

  Nowy zestaw zawiera modele AI do wykrywania stłuczenia szkła i głosu opracowane przez firmę Aspinity (więcej zdarzeń akustycznych wkrótce). Dostępny jest również analogowy mikrofon MEMS o niskim poborze mocy - Infineon Xensiv IM73A135 - który pobiera zaledwie 170 µA. Jest także dostępny analogowy układ akceleratora AI Aspinity, który zużywa zaledwie 30 µW.

  Układ Aspinity jest sercem jego oferty, umożliwiając przechwytywanie i analizę sygnału w całości w domenie analogowej, oszczędzając dużo energii w porównaniu z zawsze włączoną konwersją analogowo-cyfrową i przetwarzaniem cyfrowym.

  Aspinity rozszerza się o rynek wykrywanie zdarzeń audio


  Oparty na rekonfigurowalnej technologii analogowego modularnego procesora, układ Aspinity zawiera małe równoległe, stale działające bloki analogowe. Układ jest całkowicie analogowy, bez żadnych zegarów - bloki są zasilane niezależnie w razie potrzeby. "Nasz chip wykorzystuje kilka różnych innowacji i patentów, pomysł nieliniowych obwodów analogowych do wykorzystania w procesie podejmowania decyzji oraz naszą opatentowaną pamięć nieulotną, której używamy do przechowywania parametrów polaryzacji lub offsetów dla naszych obwodów, ale także do przechowywania wag dla analogowej sieci neuronowej" tłumaczy Doyle.

  Front układ ma interfejs czujnika i bloki kondycjonowania sygnału, które obsługują różne typy czujników, w tym akcelerometry, mikrofony, a nawet wiele czujników naraz. Ekstrakcja cech jest analogowa - obwody analogowe pobierają informacje o sygnale, znane jako cechy, które są podawane do sieci neuronowej, aby pomóc jej w podejmowaniu decyzji (czy dochodzący dźwięk jest głosem, czy nie). "To trochę różni się od innych sieci neuronowych, tylko dlatego, że trudno jest zrównać wszystko, od domeny cyfrowej do domeny analogowej" powiedział dyrektor naukowy Aspinity, David Graham, dodając, że chip nie wykorzystuje impulsowych sieci neuronowych, które czasami można znaleźć. w układach neuromorficznych.

  "Wykonujemy obliczenia przy użyciu funkcji mnożenia i akumulacji analogowej, a wagi [analogowe] przechowujemy w naszej własnej nieulotnej pamięci analogowej" dodał Graham. "Zasadniczo wykonujemy mnożenie macierzy wektorów w dowolnej sieci neuronowej, ale robimy to w sposób analogowy". Projektant może trenować swoją sieć neuronową za pomocą PyTorch lub innego frameworka szkoleniowego, a oprogramowanie Aspinity zajmie się resztą.

  Dołączono blok kompresji, który przechowuje 500 ms dźwięku przed wykryciem głosu (tzw. „Pre-roll”), którego silniki słów wymagają do wnioskowania. Ta technologia kompresji jest również używana poza aplikacjami głosowymi, powiedział Doyle. Chip Aspinity może służyć do wybudzania innego urządzenia, na przykład mikrokontrolera, dedykowanego układu do wykrywania słów wybudzania lub czegoś innego. "Kiedy coś budzimy, to o ile ma to przepustowość i możliwość wykonania kolejnego etapu przetwarzania, tak naprawdę nie obchodzi nas, co to jest" mówi Doyle. Na przykład Aspinity nawiązał współpracę z ST w zakresie kompatybilności z jej mikrokontrolerami. Firmowy zestaw ewaluacyjny do wykrywania głosu wykorzystuje mikrokontroler ST, który obsługuje silnik słów wybudzających. "Dążymy do większej wydajności po stronie cyfrowej… chcemy osiągnąć sytuację, w której być może uda nam się zredukować listę materiałową i nie będziemy musieli mieć dodatkowego chipa wnioskującego z rdzeniem o dużej mocy".

  Źródło: https://www.eetimes.com/aspinity-expands-into-audio-event-detection/

  Cool! Ranking DIY
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 10351 posts with rating 8641, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.