Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Panele solarne do CWU bez wężownicy.

25 Apr 2021 22:43 198 5
  • Level 12  
    Witajcie,
    Mam na dachu dwa panele solarne płaskie, które do tej pory podłączone były do dolnej wężownicy 300 litrowego zasobnika CWU. Górna wężownica podłączona była do pieca węglowego na ekogroszek.
    Teraz chciałbym do tego zasobnika podłączyć pompę ciepła, ale pojawiają się problemy...:
    1. Pompa ciepła wymaga aby powierzchnia wymiany wężownic była jak największa ( > 2m2 o ile dobrze pamiętam)
    Ten problem jestem w stanie przeskoczyć podłączając obie wężownice w szereg (ale pkt.2)

2. Nie chciałbym rezygnować z paneli solarnych, które działają bardzo dobrze.
    Argument, że już je mam i są zamontowane też nie jest bez znaczenia.

Chciałbym pozostawić istniejący zasobnik, ponieważ jest prawie nowy, ma tytanową anodę i nic mnie nie kosztuje :)

Moje pytanie a zarazem prośba do znających temat:
    Jak to podłączyć żeby to działało i nie przekombinować?

Dodaję schemat, który sobie wymyśliłem. Podłączenie solarów przez płytowy wymiennik ciepła ( około 1m2 powierzchni wymiany).
    układ obiegu wody to wejście zimnej wody zasobnika -> pompka -> wymiennik -> wejście podmieszania/cyrkulacji(?).
    Rozrysowałem tylko podstawowe elementy systemu. Mam nadzieję, że jest zrozumiały. Przepraszam za jakość - nie mam nic do rysowania schematów hydraulicznych.
    Czy to może w ogóle działać?

Proszę o pomoc.

Panele solarne do CWU bez wężownicy.
    [Szkolenie 22.06.2021, g.9.30] Zabezpieczenia Internetu Rzeczy (IoT) programowe i sprzętowe. Zarejestruj się za darmo
  • Level 37  
    Tak jak ty chcesz podłączyć solar u mnie jest testowo podłączony piec gazowy (wężownica miała małą wydajność i piec na obiegu grzania CWU osiągał 90 C). Jedynie będzie problemem to odpowiednie sterowanie pompą ładującą CWU do zasobnika. Wypadało by miała regulację prędkości zależną od tempartury na wyjściu wymiennika. Jak moc mała z solarów musiałby chodzić wolno (by temp wody ładowanej była chociaż te 40 C jeszcze gorzej w przypadku poboru wody wtedy na wymiennik trafi zimna woda) Jak moc z solarów by się zwiększała sterownik powinien zwiększyć prędkość pompy tak by zwiększyć odbiór mocy.
  • Level 12  
    Dzięki za informacje.
    Pompę ładującą planuję sterować sygnałem zadawanym przez sterownik solara do pompy solarnej. Powinno się to udać.
    Znalazłem taką niedrogą pompkę, ale jej wygląd jakoś nie budzi we mnie zaufania... może się czepiam :)

https://e-sklad.pl/pompa-obiegowa-fotton-ft08...rpm-12v-dc-z-regulacja-wydajnosci-p-1022.html

Dochodzi tylko problem dopasowania sygnału sterującego 0-10V na 0-5V ale to żadna przeszkoda.

Martwi mnie tylko ten przypadek gdy ktoś pobiera wodę. Zimna woda doprowadzona jest na dół zasobnika przez normalne wejście ale również przez wymiennik i pompę do wejścia podmieszania. O ile dla wymiennika powinna to być "rybka", bo jeśli będzie gorący to ją podgrzeje a jeśli zimny to nic się nie zmieni, to nie jestem pewien jak zachowa się pompka która nagle dostanie wodę o temperaturze o kilkadziesiąt stopni niższej...

Dochodzi jeszcze sprawa zaburzenia warstwy temperaturowej wody w zasobniku.
    Wejście podmieszania mam w około połowie wysokości zasobnika i właśnie tam pompowana będzie zimna woda.

Zauważyłeś może jakieś znaczne spadki wydajności po zastosowaniu wymiennika?
    Jestem świadomy, że nie będzie to działać tak jak w oryginale przez wężownicę ale na jakąś wydajność jednak liczę. W przypadku gdyby wydajność miała spaść jakoś znacznie może ta cała zabawa nie mieć sensu.
  • Level 37  
    Ja właśnie zmieniłem na wymienniki płytowe bo wydajność oddawania ciepła była za niska. Wg moich obliczeń wężownica ma powierchnię oddawania ciepła około 0,4-0,5 m2 ja na dwóch wymiennikach mam 2x0,42m2 czyli 0,84m2 plus wymiennik jest podłączony przeciwprądowo i wydajność oddawania ciepła wzrosła znacząco . Teraz piec pracuje na 60C na wyjściu i około 45 C na powrocie (no chyba że ktoś pobiera wodę wtedy schodzi dużo niżej do jakichś 15 C). A nie prościej pompę ciepła dać na wymiennikach w wężownice dać dla solara. Pompa ciepła jest bardziej przewidywalna pod względem wydajności.
  • Level 12  
    Pompa przez wymiennik to też jest jakaś opcja do przemyślenia.
    Tylko musiałby być wymiennik z powierzchnią wymiany ponad 2m2... czyli bardzo duży.