Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Certyfikat NC RfG - koniec okresu przejściowego.

Resist_34 26 Apr 2021 09:38 3465 18
    Resist_34
    Level 25  
    Witajcie.
    Chciałbym podyskutować/podpytać jak to jest/będzie z tą certyfikacją inwerterów - jutro, czyli 27 kwietnia deklaracje zgodności dołączane do inwerterów będą nieaktualne i aby zgłosić instalację do ZE należało będzie dołączyć certyfikat NC RfG.
    Tylko tych nie bardzo widzę - podobno SolarEdge i Huawei mają już takie ceryfikaty, ale chyba mają one klauzulę najwyższej tajności.

Wczoraj "przeryłem" stronę PGE Dystrybucja i nadal tam widzę PDF-y dotyczące stany z okresu przejściowego (27.04.2019-27.04.2021) a PTPiREE podobno nie ma w planach przeciągania tego okresu.
    Ponadto PGE ma w zgłoszeniu taki punkt :

Quote:
    1. Certyfikat sprzętu spełniający wymagania NC RFG wydawany przez upoważniony podmiot certyfikujący lub sprawozdanie
    z testu zgodności realizowanego w trybie uproszczonym.
    - W przypadku nie posiadania przez Zgłaszającego wyżej wymienionych dokumentów:
    - [ ] Zgłaszający wnioskuje o zastąpienie wyżej wymienionych dokumentów deklaracją zgodności składaną przez
    dostawcę, potwierdzającą spełnienie wymog

A więc wystarczy z formularza usunąć punkt o zastąpieniu certyfikatu deklaracją i dupcia. Wymagany będzie tylko certyfikat...

Sumarycznie pytanie - od jutra (ze względu na brak certyfikatów) będzie hamulec na zgłaszanie mikroinstalacji ?
    Producenci/dystrubutorzy którzy otrzymali certyfikat będą dołączać go do falownika imiennie/po numerze seryjnym ?
    Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
    toolpusher
    Level 22  
    Wydaje mi się ze na pewno będzie decyzja o przedłużeniu. Inaczej bedzie chaos i brak rejestracji instalacji przez kolejne tygodnie.
    Cytro12
    Level 26  
    Widzę, że mój falownik ma od dawna certyfikat nie wiem skąd takie tajemnice, serio Hjuławej i SE nie mają?
    3301
    Level 29  
    Cytro12 wrote:
    Widzę, że mój falownik ma od dawna certyfikat nie wiem skąd takie tajemnice, serio Hjuławej i SE nie mają?

Prawdopodobnie jesteś szczęściarzem, niewielu widziało więc tajemnica.
    Wrzuć skan albo fotkę i jaki to falownik?
    toolpusher
    Level 22  
    To nie chodzi dokładnie o sam certyfikat NC RfG. Tu chodzi kto go wystawił. Do tej pory mógł to zrobić np. producent albo importer zaświadczając ,że jest zgodny, dlatego większość producentów ma w Polsce. Dla Sofara widziałem 2 takie dokumenty i to różne w sensie wystawiającego. Od 27 kwietnia taki certyfikat będzie mogła tylko wystawić niezależna instytucja certyfikująca. A do tej pory chyba żaden z producentów falowników nie ma takiego zaświadczenia w Polsce. A dla wielu mniejszych producentów się nie opłaci i znikną z rynku.
    Resist_34
    Level 25  
    toolpusher wrote:
    To nie chodzi dokładnie o sam certyfikat NC RfG.

Ale tu właśnie chodzi o certyfikat i zgodnie z dalszą kolegi sugestią, wystawiony przez niezależny, akredytowany ośrodek certyfikujący.

Do tej pory taki dokument nazywał się deklaracją zgodności i wystawiał go np. dostawca
    toolpusher
    Level 22  
    Jak zwał to zwał. Deklaracja zgodności potwierdzała spełnienie wymogów NC RfG.
    Faktem jest że deklaracja zgodności będzie teraz rzeczywiście certyfikatem NC RfG a zamiast importera czy producenta będzie wydawana przez akredytowaną przez jednostkę certyfikującą której w Polsce nie ma.

"Pierwszym krokiem milowym dla kodeksów sieciowych w Polsce był dzień 27 kwietnia 2019 r., w którym wspomniane kodeksy powinny już obowiązywać w naszym kraju, ale jak się okazało, nikt w Polsce nie był na to przygotowany, zarówno operatorzy sieci, jak i producenci urządzeń. Skorzystano wtedy z furtki w postaci okresu przejściowego, w którym zamiast certyfikatu wydanego przez akredytowaną jednostkę certyfikującą można było posługiwać się deklaracją wydaną przez producenta, a nawet importera, który prostym oświadczeniem deklarował, iż dane urządzenie spełnia wymogi NC RfG" - Link
    abudabdi
    Level 12  
    Z tego co wiem falowniki FRONIUS posiadają od dawna taki certyfikat
    Cytro12
    Level 26  
    A Intertek nie wydaje czasami takich certyfikatów? Przecież to osobna jednostka. I rzeczywiście Sofar zdaje się nie mieć takiego certyfikatu, słabo, słabo. I rzeczywiście większość ma deklaracje zgodności nie certyfikat. Mój ma certyfikat.
    qkha00
    Level 2  
    abudabdi wrote:
    Z tego co wiem falowniki FRONIUS posiadają od dawna taki certyfikat

Oni mają taki na swoim wzorze ale nie widziałem w wersji PTPiREE/. Nowe prawo ma prowadzić do tego, że wszystkie certyfikaty zgodności będą na dokładnie tym samym szablonie przedstawionym przez PTPiREE.
    Ja na razie zdobyłem część do Solaxa, jutro wyślą mi resztę i do tych podstawowych Sofar Solarów KTL-X. Niestety w przypadku Huaweia i Froniusa nic nie znalazłem, nie mówiąc o panelach.
    Cytro12
    Level 26  
    Ale to nadal tylko deklaracja zgodności wystawiona w dodatku przez producenta Sofar i Solax.

Certyfikat wystawiony na wniosek producenta przez firmę certyfikującą wygląda tak. Do tego są wyniki badań a nie glejd typu producent falownika zaświadcza, że spełnia on wymagania normy nr.

Gdzie macie wyniki badań?
    qkha00
    Level 2  
    Jakiś czas temu gdy pytałem dystrybutorów o to czego będą wymagali jednoznacznie wskazywali na ten wzór dokumentu Link
    Nikt nie wspominał o tego typu certyfikacie zgodności.
    Myślę, że Enea, Tauron i Energa nie będą robili problemów. Zdarzało się nawet, że bez problemów przyjmowali ode mnie certyfikaty w języku angielskim. Jeśli ktoś będzie robił problemy to z pewnością będzie to klasycznie PGE. Ale trzeba to w takim razie jasno określić.
    Resist_34
    Level 25  
    Cytro12 wrote:
    Certyfikat wystawiony na wniosek producenta przez firmę certyfikującą wygląda tak. Do tego są wyniki badań a nie glejd typu producent falownika zaświadcza, że spełnia on wymagania normy nr.

Czy w dodatku do tego certyfikatu zaznaczono, iż Growatt 10000TL3-S oraz Growatt 11000TL3-S zgodny jest z :
    Quote:
    ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (UE) 2016/631
    z dnia 14 kwietnia 2016 r

a dokładniej art.14 (poniżej fragment)

Quote:
    Wymogi ogólne dotyczące modułów wytwarzania energii typu B
    a) w celu regulacji generowanej mocy czynnej moduł wytwarzania energii musi być wyposażony w interfejs (port
    wejściowy), aby umożliwić zmniejszenie generowanej mocy czynnej po przyjęciu polecenia w porcie wejściowym;
    oraz
    b) właściwy operator systemu ma prawo określić wymogi dla dodatkowych urządzeń w celu umożliwienia zdalnego
    sterowania generowaną mocą czynną.

@qkha00 - obecny, "znormalizowany" przez PTPiREE wzór deklaracji zgodności obowiązuje do dnia 27 kwietnia 2021 r.
    A co po tym dniu ?
    Cytro12
    Level 26  
    Tak falowniki mają DRM od dłuższego czasu.
    qkha00
    Level 2  
    Zobaczcie, według tych danych z dziś okres przejściowy powinien zostać przedłużony do 31 lipca 2021 roku Link
    toolpusher
    Level 22  
    Przedłużyli bo nie mogło być inaczej:

Uwzględniając informacje od uczestników rynku oraz biorąc pod uwagę czas niezbędny do uzyskania certyfikatów zgodności, w celu uniknięcia zakłóceń w procesie przyłączania instalacji wytwórczych, przedłużony został okres przejściowy na warunkach określonych poniżej:

Etap I – możliwość stosowania deklaracji zgodności na dotychczasowych zasadach do dnia 31 lipca 2021 r.

Etap II – w okresie od 1 sierpnia 2021 r. do 30 kwietnia 2022 r. w miejsce certyfikatów potwierdzających spełnienie wymogów kodeksu NC RfG oraz Wymogów ogólnego stosowania wynikających z Rozporządzenia Komisji (UE) 2016/631 z dnia 14 kwietnia 2016 r. ustanawiającego kodeks sieci dotyczący wymogów w zakresie przyłączenia jednostek wytwórczych do sieci (NC RfG), wystawianych na podstawie programu certyfikacji zgodnego z dokumentem Warunki i procedury wykorzystania certyfikatów w procesie przyłączania modułów wytwarzania energii do sieci elektroenergetycznych, możliwość stosowania:

certyfikatów na zgodność z wymogami kodeksu NC RfG
    lub

certyfikatów na zgodność z normą PN –EN 50549-1 i/lub PN –EN 50549-2
    wyłącznie wraz z dokumentem potwierdzającym, zgodnie z zawartą umową z jednostką certyfikującą, przystąpienie do procesu uzyskania certyfikatu potwierdzającego spełnienie wymogów kodeksu NC RfG oraz Wymogami ogólnego stosowania wynikające z Rozporządzenia Komisji (UE) 2016/631 z dnia 14 kwietnia 2016 r. ustanawiającego kodeks sieci dotyczący wymogów w zakresie przyłączenia jednostek wytwórczych do sieci (NC RfG), na podstawie programu certyfikacji zgodnego z dokumentem Warunki i procedury wykorzystania certyfikatów w procesie przyłączania modułów wytwarzania energii do sieci elektroenergetycznych.

Etap III – od 1 maja 2022 r. wymóg obligatoryjnego stosowania certyfikatu potwierdzającego spełnienie wymogów kodeksu NC RfG oraz Wymogów ogólnego stosowania wynikające z Rozporządzenia Komisji (UE) 2016/631 z dnia 14 kwietnia 2016 r. ustanawiającego kodeks sieci dotyczący wymogów w zakresie przyłączenia jednostek wytwórczych do sieci (NC RfG), na podstawie programu certyfikacji zgodnego z dokumentem Warunki i procedury wykorzystania certyfikatów w procesie przyłączania modułów wytwarzania energii do sieci elektroenergetycznych.
    Resist_34
    Level 25  
    Na to wychodzi, iż potrzebne będzie jeszcze "potwierdzenie przystąpienia do procesu certyfikacji" (patrz Etap II)
  • Helpful post
    Gosia1984
    Level 6  
    Witam

Będzie ktoś posiadał deklaracja DNV z Afore w wersji pl

Na stronie Afore jest ale wersji ang, a w PGE takiej nie zaakceptują