Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Asus Zenbook UX410UAR - przyciski touchpada nie działają po zalaniu

grzego01 26 Apr 2021 22:55 381 3
 • #1
  grzego01
  Level 9  
  Córka z zerówki podczas ostatniej nauki zdalnej zalała komputer mlekiem - klawiaturę i touchpad (ech ten covid :/). Rozebrałem komputer, wyczyściłem wszystko, ale z touchpadem jest problem, bo nie ma reakcji na wciskanie "przycisków" na samym dole (choć czasem, raz na kilkanaście wciśnięć, zadziała, ale nie mam pojęcia dlaczego - nie widzę żadnego schematu). Wszystko inne na touchpadzie działa: dwukrotne tapnięcie, gesty, przewijanie itp., nie działają tylko te "przyciski".
  Touchpad nie ma przycisków oddzielonych - całość jest zintegrowana w jedną płaszczyznę:
  Asus Zenbook UX410UAR - przyciski touchpada nie działają po zalaniu
  Touchpad od wewnątrz wygląda następująco (biało-niebieska taśma MB-TP łączy touchpad z płytą główną):
  Asus Zenbook UX410UAR - przyciski touchpada nie działają po zalaniu
  A teraz do sedna:
  Asus Zenbook UX410UAR - przyciski touchpada nie działają po zalaniu
  1. Początkowo myślałem, że przyciskami są te 2 duże miedziane prostokątne pola - że naciskając je, dotykają one czegoś pod spodem i zamykają tym samym obwód. Ale patrząc na plastikową ramkę, w której osadzony jest touchpad, to nie ma nic pod tymi polami, czego one mogłyby dotykać.
  2. Jeśli to nie te pola, to jak działa ten touchpad? :) Za całe klikanie (i prawy i lewy przycisk) odpowiada ta wciskana blaszka po środku? Jeśli tak, to jak to działa? Blaszka naciska na czarne kwadratowe pole - ona z nim jakoś współpracuje jeśli chodzi o wykrycie, który przycisk wcisnęliśmy?
  3. A może coś jest nie tak z taśmą lub z gniazdami jej podpięcia do touchpada/płyty głównej? Choć to wydaje mi się najmniej prawdopodobne, bo cała reszta funkcjonalności działa.

  Na koniec jeszcze pytanie o testowanie: aby dostać się do touchpada, rozłożyłem laptopa niemal na części pierwsze, m.in. odłączyłem monitor odpinając 2 elementy na poniższych obrazkach:
  Asus Zenbook UX410UAR - przyciski touchpada nie działają po zalaniu Asus Zenbook UX410UAR - przyciski touchpada nie działają po zalaniu
  Czy nic się nie stanie, jeśli do płyty głównej podłączę tylko dysk, touchpad, klawiaturę i zasilanie (bez tych 2 elementów od monitora) i uruchomię komputer? Dużo szybciej można by sprawdzać, czy jest już ok.

  Z góry dziękuję za wszelkie rady i sugestie, co mógłbym jeszcze sprawdzić.

  Pozdrawiam!
 • Helpful post
  #2
  MOSFET - Serwis
  Level 33  
  Po wciśnięciu przycisku po tochpadem obwód się zamyka i komputer wykrywa naciśnięcie. Za identyfikacje naciśniętego przycisku odpowiada płytka pojemnościowa. Zacznij od sprawdzenia poprawności działania samego sw. Kolejno prześledź ścieżki. Jeżeli wchodzą do kontrolera to prawdopodobnie płytka do wymiany.
 • Helpful post
  #3
  sk1977

  IT specialist
  Sprawdź miernikiem czy switch działa. Obejrzyj też dokłądnie płytę, jeśli też została zalana to od razu lepiej oczyścić - korozja może postępować.
  grzego01 wrote:
  Czy nic się nie stanie, jeśli do płyty głównej podłączę tylko dysk, touchpad, klawiaturę i zasilanie
  - możesz uruchamiać bez karty WiFi i matrycy, tylko zadbaj o to aby nic nie zrobiło zwarcia.
 • #4
  grzego01
  Level 9  
  Okazało się, że pod tę blaszkę dostało się mleko, które po wyschnięciu sprawiło, że obwód się nie zamykał i touchpad nie wykrywał naciśnięcia. Odkleiłem blaszkę, wyczyściłem wszystko i przykleiłem ją ponownie i touchpad działa! Także serdeczne dzięki za Wasz odzew, który naprowadził mnie na rozwiązanie problemu.